logo

DEVELİ’DE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Genelde Develi’de kültürel etkinlikler mayıs ve ağustos aylarında yapılır. Etkinliklerin tarihinin belirlenmesinde başta “Ramazan ayı”gelir. Develi’nin verimli ve renkli ayları Ağustos ile Eylül aylarıdır. İstanbul ve Ankara’da bulunan hemşehrilerimiz olmak üzere Anadolu’nun değişik yerlerinde ekmek derdinde olan Develi’liler bu aylarda Develiye çok amaçlı olarak gelirler. Geliş amaçlarının başında kışlık yiyeceklerin hazırlanması, bağ bozumu vs. başta gelir. Böylece Develi bu sunni göç sebebiyle çok kalabalıklaşır ama Develi de çok renklenir.
Develi Belediye Başkanlığı’nın başı çektiği kültürel ve sosyal çalışmalar da bu aylara rast getirilir. Bunlardan 10. Hıdırellez Şenlikleri 5 mayıs 2018’de çok güzel kutlanmıştı. Özellikle gurbetteki Develiler için en renkli günlerden biri olmaya on yıldır devam ediyor!
Şüphesiz 1979 yılından beri kutlanmaya başlayan “Âşık Seyrânî Şenlikleri ve Festivali” şimdilerde adı” Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali” çok önemlidir. 36.sı da 2-4.8.2018 tarihinde Develi’de yine Develi Belediyesi’nin başkanlığında çok yönlü olarak kutlanacaktır. Bu festivalin şüphesiz Develi sosyal ve kültürel hayatı hakkında çok önemli bir yeri vardır ki bu konu ayrı bir yazı konusudur.
Develi Belediyesinin yine Erciyes A.Ş. ile ortaklaşa yaptığı Erciyes Dağı’na Tırmanış. 28.07.2018 tarihinde bu sene yenisi yapılacaktır ki tahminen elli kişinin bu tırmanışa katılacağı tahmin edilmektedir. Erciyes usta dağ sporcularının ifadesiyle çok müsait bir dağdır. Kayseri Dağcılık tarihinde çok önemli bir yeri olan ve ilk defa 1947 yılında Erciyes’e çıkan Dr. Bozkurt Ergör’ün “Dağcılık, Anılar–Belgeler, İstanbul 2001” kitabı hem dağcılık ve hem de Erciyes Dağı adına kaynak bir kitaptır. Bizde dağcılık sporu maalesef yetim olduğuna inanırım. Maalesef az da olsa kendisini tanıdığım Dr.Bozkurt’un büyük bir emekle hazırladığı hacımlı kitabının yankı bulmamasına inanın çok hayıflanırım!
Bu arada Erciyes Dağı hakkında değerli ağabeyimiz Aydemir Doğan’ın hatıraları ve zirveden elde edilen hatıra defterlerinin de önemli bir payı vardır. Zira XIX.Asır ortalarında batılı seyyahların çıkmaya başladıkları Erciyes zirvesine merhum Erdal İnönü’nün de çıkışlarını hatırlatmada fayda vardır.
Keşke Tekir yaylasında Erciyes Dağı Müzesi kurulsa da hem Erciyes Dağı hakkında ve hem de bu dağa çıkan sporcuların hatıraları, gazete haberleri, çekilen fotoğraflar, yapılan şölen ve festivallerle ilgili gazete ve diğer belgeler vs. burada sergilense herhalde ilk defa dağcılık adına bir ilk gerçekleşecektir! Hem de Kayseri adına bir ilk gerçekleşecektir. Bozkurt Ergör’ün kitabını okuyunca bu teklifi dikkatimi çekmişti. Neden olmasın? Herhalde Erciyes A.Ş’ne büyük bir görev düşecektir!
Develi’de bu tür sosyal ve kültürel çalışmalar Belediye yanında özel şahıslar da el atmakta şehir hayatına birer zenginlik katmak için mücadele vermektedirler. Bunlardan biri de Mimar Aslı Azman Develi’de bisiklet sporu için büyük gayret göstermektedir.Bisiklet kullanıcılarını artırmak, bisiklet yolları için Belediye’yi uyarma, uluslararası çalışmalarla bu sporu yaygınlaştırma ve Develi’ye bir sportif kültürü yerleştirme mücadelesi vermektedir.Bu mücadelesini aynı zamanda basın yoluyla da yaygınlaştırmaktadır!
Mesela bazı sponsorlar ve Erciyes A.Ş. ve Develi Belediyesi ile yakında, ortaklaşa yapılacak olan Uluslararası Bisiklet Turnuvası ‘nı merakla bekliyorum. Özellikle ilk defa yapılacak olan bu turnuvanın Develi insanına ayrı bir heyecan vereceğini düşünüyorum. Bu turnuvanın bir heyecan unsuru olmaktan çıkarılıp kalıcı olmasını da yürekten diliyorum.
Görüldüğü gibi Develi’de yaz ayları sportif çalışmalar yanında kültürel çalışmalar da dikkati çekmektedir. Gerken ilgiyi göreceğine inandığım bu çalışmaların Develi’ye her bakımdan faydalı olacağına yürekten inanıyorum. Elbette bu çalışmaların her biri aydınlık kafaların ürünüdür. Emeği geçenlerin hepsine teşekkürler.

Share
2.132 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...