logo

DEVELİ’DE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Genelde Develi’de kültürel etkinlikler mayıs ve ağustos aylarında yapılır. Etkinliklerin tarihinin belirlenmesinde başta “Ramazan ayı”gelir. Develi’nin verimli ve renkli ayları Ağustos ile Eylül aylarıdır. İstanbul ve Ankara’da bulunan hemşehrilerimiz olmak üzere Anadolu’nun değişik yerlerinde ekmek derdinde olan Develi’liler bu aylarda Develiye çok amaçlı olarak gelirler. Geliş amaçlarının başında kışlık yiyeceklerin hazırlanması, bağ bozumu vs. başta gelir. Böylece Develi bu sunni göç sebebiyle çok kalabalıklaşır ama Develi de çok renklenir.
Develi Belediye Başkanlığı’nın başı çektiği kültürel ve sosyal çalışmalar da bu aylara rast getirilir. Bunlardan 10. Hıdırellez Şenlikleri 5 mayıs 2018’de çok güzel kutlanmıştı. Özellikle gurbetteki Develiler için en renkli günlerden biri olmaya on yıldır devam ediyor!
Şüphesiz 1979 yılından beri kutlanmaya başlayan “Âşık Seyrânî Şenlikleri ve Festivali” şimdilerde adı” Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali” çok önemlidir. 36.sı da 2-4.8.2018 tarihinde Develi’de yine Develi Belediyesi’nin başkanlığında çok yönlü olarak kutlanacaktır. Bu festivalin şüphesiz Develi sosyal ve kültürel hayatı hakkında çok önemli bir yeri vardır ki bu konu ayrı bir yazı konusudur.
Develi Belediyesinin yine Erciyes A.Ş. ile ortaklaşa yaptığı Erciyes Dağı’na Tırmanış. 28.07.2018 tarihinde bu sene yenisi yapılacaktır ki tahminen elli kişinin bu tırmanışa katılacağı tahmin edilmektedir. Erciyes usta dağ sporcularının ifadesiyle çok müsait bir dağdır. Kayseri Dağcılık tarihinde çok önemli bir yeri olan ve ilk defa 1947 yılında Erciyes’e çıkan Dr. Bozkurt Ergör’ün “Dağcılık, Anılar–Belgeler, İstanbul 2001” kitabı hem dağcılık ve hem de Erciyes Dağı adına kaynak bir kitaptır. Bizde dağcılık sporu maalesef yetim olduğuna inanırım. Maalesef az da olsa kendisini tanıdığım Dr.Bozkurt’un büyük bir emekle hazırladığı hacımlı kitabının yankı bulmamasına inanın çok hayıflanırım!
Bu arada Erciyes Dağı hakkında değerli ağabeyimiz Aydemir Doğan’ın hatıraları ve zirveden elde edilen hatıra defterlerinin de önemli bir payı vardır. Zira XIX.Asır ortalarında batılı seyyahların çıkmaya başladıkları Erciyes zirvesine merhum Erdal İnönü’nün de çıkışlarını hatırlatmada fayda vardır.
Keşke Tekir yaylasında Erciyes Dağı Müzesi kurulsa da hem Erciyes Dağı hakkında ve hem de bu dağa çıkan sporcuların hatıraları, gazete haberleri, çekilen fotoğraflar, yapılan şölen ve festivallerle ilgili gazete ve diğer belgeler vs. burada sergilense herhalde ilk defa dağcılık adına bir ilk gerçekleşecektir! Hem de Kayseri adına bir ilk gerçekleşecektir. Bozkurt Ergör’ün kitabını okuyunca bu teklifi dikkatimi çekmişti. Neden olmasın? Herhalde Erciyes A.Ş’ne büyük bir görev düşecektir!
Develi’de bu tür sosyal ve kültürel çalışmalar Belediye yanında özel şahıslar da el atmakta şehir hayatına birer zenginlik katmak için mücadele vermektedirler. Bunlardan biri de Mimar Aslı Azman Develi’de bisiklet sporu için büyük gayret göstermektedir.Bisiklet kullanıcılarını artırmak, bisiklet yolları için Belediye’yi uyarma, uluslararası çalışmalarla bu sporu yaygınlaştırma ve Develi’ye bir sportif kültürü yerleştirme mücadelesi vermektedir.Bu mücadelesini aynı zamanda basın yoluyla da yaygınlaştırmaktadır!
Mesela bazı sponsorlar ve Erciyes A.Ş. ve Develi Belediyesi ile yakında, ortaklaşa yapılacak olan Uluslararası Bisiklet Turnuvası ‘nı merakla bekliyorum. Özellikle ilk defa yapılacak olan bu turnuvanın Develi insanına ayrı bir heyecan vereceğini düşünüyorum. Bu turnuvanın bir heyecan unsuru olmaktan çıkarılıp kalıcı olmasını da yürekten diliyorum.
Görüldüğü gibi Develi’de yaz ayları sportif çalışmalar yanında kültürel çalışmalar da dikkati çekmektedir. Gerken ilgiyi göreceğine inandığım bu çalışmaların Develi’ye her bakımdan faydalı olacağına yürekten inanıyorum. Elbette bu çalışmaların her biri aydınlık kafaların ürünüdür. Emeği geçenlerin hepsine teşekkürler.

Share
2.008 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kara Müftü’nün Ölüm Kalım Hikâyesi ve 25-30 Yıl Gizlediği Sırrı Neydi? 2. son bölüm

  25 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Kara Müftü'nün Ölüm Kalım Hikâyesi ve 25-30 Yıl Gizlediği Sırrı Neydi? Fevzi Numan Cebeci Namı Diğer Kara Müftü Atatürk'ün Huzurunda -Bak Hoca, sen de diğerleri gibi bu listeye göre idam edileceksin. Ancak, hiç kimse benden habersiz idam edilemez. Sana bir sualim var, vereceğin cevaba göre adını listeden çizerim veya çizmem asılırsın, dedi ve gözlerime veya yüzüme baktı. Dondum kaldım. Elimdeki sigara izmariti parmağımı yakınca kendime gelip çekidüzen verdim ve -Paşam sualiniz neydi merak ettim? dedim. -Demek merak ettin öylemi? Güzel! As...
 • SABIR NEDİR?

  25 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Zorlu bir dünya hayatı geçirmekteyiz. Hayatı her an aynı seviyede yaşamak zordur. Bir zorluk varsa o zorluğa dayanıldığı müddetçe, sabır gösterildiği müddetçe kolaylık elbette vardır. Sabır, zor bir durum karşısında mücadele gücünü yitirmeden beklemek, olumsuz şartların geçtiği ana kadar istikrarlı bir şekilde bu zorluklara katlanmak demektir. Diğer bir ifadeyle Sabır, hayatın bizlere getirdiği acı, keder, yokluk, yoksulluk, felaket, ölüm, katliam, soykırım, zorbalık ve zalimler karşısında metaneti bozmadan, cesareti yitirmeden, hiçbir şekilde...
 • Farkındalık – 6

  22 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  https://www.change.org/p/%C3%A7evre-ve-%C5%9Fehircilik-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-develi-de-bisiklet-yolu-ve-ak%C4%B1ll%C4%B1-bisiklet-sistemi-istiyoruz Geçtiğimiz haftalarda anlatmış olduğumuz Farkındalık Serisinin akabinde change.org’ta başlatmış olduğum “Develi’de akıllı bisiklet sistemi ve bisiklet yolları istiyoruz” konulu kampanyaya imzalayarak destek verirseniz çok sevinirim. Biliyorsunuz ilçemizde Seyrani Eğitim Vakfının yıllar süren binbir zorlu çabaları neticesinde Kayseri Üniversitesi’ne bağlı Seyrani Kampüsümüz oldu nihayet !Ama...
 • Farkındalık – 5

  22 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda neden “ Bisiklet “ i seçtiğimizi anlatmaya çalışmıştık. Bu hafta ulaşım hakkında biraz bilgilendirme yapacağız. Ulaşımda öneri şöyle: Gideceğin mesafe; 🚶🏻‍♀️- 3 KM mesafe için *YÜRÜ* 🚴🏼‍♀️- 10 KM mesafe için *BİSİKLET SÜR. * evin-işin-okulun arası en fazla 7-10 km ise bisiklet ile git 🚌- 10 KM’den fazlası için *TOPLU TAŞIMA* veya *E-Bike* veya *bisiklet+toplu taşıma * TOPLU TAŞIMA özellikle de büyükşehirlerde kentin çarkının dönmesi çok önemli bir aktördür. Pandemi sürecinde de %90,5 oranında düşüş yaşayan toplu...