logo

DEVELİ’DE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Genelde Develi’de kültürel etkinlikler mayıs ve ağustos aylarında yapılır. Etkinliklerin tarihinin belirlenmesinde başta “Ramazan ayı”gelir. Develi’nin verimli ve renkli ayları Ağustos ile Eylül aylarıdır. İstanbul ve Ankara’da bulunan hemşehrilerimiz olmak üzere Anadolu’nun değişik yerlerinde ekmek derdinde olan Develi’liler bu aylarda Develiye çok amaçlı olarak gelirler. Geliş amaçlarının başında kışlık yiyeceklerin hazırlanması, bağ bozumu vs. başta gelir. Böylece Develi bu sunni göç sebebiyle çok kalabalıklaşır ama Develi de çok renklenir.
Develi Belediye Başkanlığı’nın başı çektiği kültürel ve sosyal çalışmalar da bu aylara rast getirilir. Bunlardan 10. Hıdırellez Şenlikleri 5 mayıs 2018’de çok güzel kutlanmıştı. Özellikle gurbetteki Develiler için en renkli günlerden biri olmaya on yıldır devam ediyor!
Şüphesiz 1979 yılından beri kutlanmaya başlayan “Âşık Seyrânî Şenlikleri ve Festivali” şimdilerde adı” Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali” çok önemlidir. 36.sı da 2-4.8.2018 tarihinde Develi’de yine Develi Belediyesi’nin başkanlığında çok yönlü olarak kutlanacaktır. Bu festivalin şüphesiz Develi sosyal ve kültürel hayatı hakkında çok önemli bir yeri vardır ki bu konu ayrı bir yazı konusudur.
Develi Belediyesinin yine Erciyes A.Ş. ile ortaklaşa yaptığı Erciyes Dağı’na Tırmanış. 28.07.2018 tarihinde bu sene yenisi yapılacaktır ki tahminen elli kişinin bu tırmanışa katılacağı tahmin edilmektedir. Erciyes usta dağ sporcularının ifadesiyle çok müsait bir dağdır. Kayseri Dağcılık tarihinde çok önemli bir yeri olan ve ilk defa 1947 yılında Erciyes’e çıkan Dr. Bozkurt Ergör’ün “Dağcılık, Anılar–Belgeler, İstanbul 2001” kitabı hem dağcılık ve hem de Erciyes Dağı adına kaynak bir kitaptır. Bizde dağcılık sporu maalesef yetim olduğuna inanırım. Maalesef az da olsa kendisini tanıdığım Dr.Bozkurt’un büyük bir emekle hazırladığı hacımlı kitabının yankı bulmamasına inanın çok hayıflanırım!
Bu arada Erciyes Dağı hakkında değerli ağabeyimiz Aydemir Doğan’ın hatıraları ve zirveden elde edilen hatıra defterlerinin de önemli bir payı vardır. Zira XIX.Asır ortalarında batılı seyyahların çıkmaya başladıkları Erciyes zirvesine merhum Erdal İnönü’nün de çıkışlarını hatırlatmada fayda vardır.
Keşke Tekir yaylasında Erciyes Dağı Müzesi kurulsa da hem Erciyes Dağı hakkında ve hem de bu dağa çıkan sporcuların hatıraları, gazete haberleri, çekilen fotoğraflar, yapılan şölen ve festivallerle ilgili gazete ve diğer belgeler vs. burada sergilense herhalde ilk defa dağcılık adına bir ilk gerçekleşecektir! Hem de Kayseri adına bir ilk gerçekleşecektir. Bozkurt Ergör’ün kitabını okuyunca bu teklifi dikkatimi çekmişti. Neden olmasın? Herhalde Erciyes A.Ş’ne büyük bir görev düşecektir!
Develi’de bu tür sosyal ve kültürel çalışmalar Belediye yanında özel şahıslar da el atmakta şehir hayatına birer zenginlik katmak için mücadele vermektedirler. Bunlardan biri de Mimar Aslı Azman Develi’de bisiklet sporu için büyük gayret göstermektedir.Bisiklet kullanıcılarını artırmak, bisiklet yolları için Belediye’yi uyarma, uluslararası çalışmalarla bu sporu yaygınlaştırma ve Develi’ye bir sportif kültürü yerleştirme mücadelesi vermektedir.Bu mücadelesini aynı zamanda basın yoluyla da yaygınlaştırmaktadır!
Mesela bazı sponsorlar ve Erciyes A.Ş. ve Develi Belediyesi ile yakında, ortaklaşa yapılacak olan Uluslararası Bisiklet Turnuvası ‘nı merakla bekliyorum. Özellikle ilk defa yapılacak olan bu turnuvanın Develi insanına ayrı bir heyecan vereceğini düşünüyorum. Bu turnuvanın bir heyecan unsuru olmaktan çıkarılıp kalıcı olmasını da yürekten diliyorum.
Görüldüğü gibi Develi’de yaz ayları sportif çalışmalar yanında kültürel çalışmalar da dikkati çekmektedir. Gerken ilgiyi göreceğine inandığım bu çalışmaların Develi’ye her bakımdan faydalı olacağına yürekten inanıyorum. Elbette bu çalışmaların her biri aydınlık kafaların ürünüdür. Emeği geçenlerin hepsine teşekkürler.

Share
2.246 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...