logo

DEVELİ’DE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Genelde Develi’de kültürel etkinlikler mayıs ve ağustos aylarında yapılır. Etkinliklerin tarihinin belirlenmesinde başta “Ramazan ayı”gelir. Develi’nin verimli ve renkli ayları Ağustos ile Eylül aylarıdır. İstanbul ve Ankara’da bulunan hemşehrilerimiz olmak üzere Anadolu’nun değişik yerlerinde ekmek derdinde olan Develi’liler bu aylarda Develiye çok amaçlı olarak gelirler. Geliş amaçlarının başında kışlık yiyeceklerin hazırlanması, bağ bozumu vs. başta gelir. Böylece Develi bu sunni göç sebebiyle çok kalabalıklaşır ama Develi de çok renklenir.
Develi Belediye Başkanlığı’nın başı çektiği kültürel ve sosyal çalışmalar da bu aylara rast getirilir. Bunlardan 10. Hıdırellez Şenlikleri 5 mayıs 2018’de çok güzel kutlanmıştı. Özellikle gurbetteki Develiler için en renkli günlerden biri olmaya on yıldır devam ediyor!
Şüphesiz 1979 yılından beri kutlanmaya başlayan “Âşık Seyrânî Şenlikleri ve Festivali” şimdilerde adı” Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali” çok önemlidir. 36.sı da 2-4.8.2018 tarihinde Develi’de yine Develi Belediyesi’nin başkanlığında çok yönlü olarak kutlanacaktır. Bu festivalin şüphesiz Develi sosyal ve kültürel hayatı hakkında çok önemli bir yeri vardır ki bu konu ayrı bir yazı konusudur.
Develi Belediyesinin yine Erciyes A.Ş. ile ortaklaşa yaptığı Erciyes Dağı’na Tırmanış. 28.07.2018 tarihinde bu sene yenisi yapılacaktır ki tahminen elli kişinin bu tırmanışa katılacağı tahmin edilmektedir. Erciyes usta dağ sporcularının ifadesiyle çok müsait bir dağdır. Kayseri Dağcılık tarihinde çok önemli bir yeri olan ve ilk defa 1947 yılında Erciyes’e çıkan Dr. Bozkurt Ergör’ün “Dağcılık, Anılar–Belgeler, İstanbul 2001” kitabı hem dağcılık ve hem de Erciyes Dağı adına kaynak bir kitaptır. Bizde dağcılık sporu maalesef yetim olduğuna inanırım. Maalesef az da olsa kendisini tanıdığım Dr.Bozkurt’un büyük bir emekle hazırladığı hacımlı kitabının yankı bulmamasına inanın çok hayıflanırım!
Bu arada Erciyes Dağı hakkında değerli ağabeyimiz Aydemir Doğan’ın hatıraları ve zirveden elde edilen hatıra defterlerinin de önemli bir payı vardır. Zira XIX.Asır ortalarında batılı seyyahların çıkmaya başladıkları Erciyes zirvesine merhum Erdal İnönü’nün de çıkışlarını hatırlatmada fayda vardır.
Keşke Tekir yaylasında Erciyes Dağı Müzesi kurulsa da hem Erciyes Dağı hakkında ve hem de bu dağa çıkan sporcuların hatıraları, gazete haberleri, çekilen fotoğraflar, yapılan şölen ve festivallerle ilgili gazete ve diğer belgeler vs. burada sergilense herhalde ilk defa dağcılık adına bir ilk gerçekleşecektir! Hem de Kayseri adına bir ilk gerçekleşecektir. Bozkurt Ergör’ün kitabını okuyunca bu teklifi dikkatimi çekmişti. Neden olmasın? Herhalde Erciyes A.Ş’ne büyük bir görev düşecektir!
Develi’de bu tür sosyal ve kültürel çalışmalar Belediye yanında özel şahıslar da el atmakta şehir hayatına birer zenginlik katmak için mücadele vermektedirler. Bunlardan biri de Mimar Aslı Azman Develi’de bisiklet sporu için büyük gayret göstermektedir.Bisiklet kullanıcılarını artırmak, bisiklet yolları için Belediye’yi uyarma, uluslararası çalışmalarla bu sporu yaygınlaştırma ve Develi’ye bir sportif kültürü yerleştirme mücadelesi vermektedir.Bu mücadelesini aynı zamanda basın yoluyla da yaygınlaştırmaktadır!
Mesela bazı sponsorlar ve Erciyes A.Ş. ve Develi Belediyesi ile yakında, ortaklaşa yapılacak olan Uluslararası Bisiklet Turnuvası ‘nı merakla bekliyorum. Özellikle ilk defa yapılacak olan bu turnuvanın Develi insanına ayrı bir heyecan vereceğini düşünüyorum. Bu turnuvanın bir heyecan unsuru olmaktan çıkarılıp kalıcı olmasını da yürekten diliyorum.
Görüldüğü gibi Develi’de yaz ayları sportif çalışmalar yanında kültürel çalışmalar da dikkati çekmektedir. Gerken ilgiyi göreceğine inandığım bu çalışmaların Develi’ye her bakımdan faydalı olacağına yürekten inanıyorum. Elbette bu çalışmaların her biri aydınlık kafaların ürünüdür. Emeği geçenlerin hepsine teşekkürler.

Share
2.288 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...