logo

DEVELİ’DE KEYF VEREN MESİRE ALANLARI

Keşişin Havuzu
Mesire alanları bir bölge insanlarının boş zamanlarını değerlendirdikleri, birlik ve beraberlik tesisi için toplu yemek yedikleri, eğlendikleri hülasa kendilerine zaman ayırdıkları insanları dillendiren yeşili ve suyu bol olan yerlerdir.
Eğlenmek bir kültür işidir. Zevk işidir. Develi bu konuda bazı köyleriyle beraber zengin mesire yerlerine sahiptir.Develi’nin bir zamanlar adı:Yeşil Everek’ti.Bir zamanlar çeşitli ceviz ağaçları dolu idi ve XVI.Asır Develi ticarî hayatının en çok vergi getiren neması ceviz öşürüdür.
Önce Fenese, Everek ve Ayakostan köyleri zamanla bu Develi köyleri birleşti. Everek adı verildi. Everek adı aslında bu sütunda birkaç defa belirttiğim gibi,Van’ın güney doğusunda bir Ermeni yerleşim yerinin adıdır. Şimdiki adı ise: Gürpınar Mahallesi’dir.Buradan sürgün gelen Ermeniler eski adı Gabadonya olan bu bölgeye gelince yerleştikleri bu bölgeye geldikleri yer olan Everek adını vermişlerdir. İlk yerleştikleri yer de Aşağı Everek’teki, Zekerin ve Çomaklı Derelerinin birleştiği iki derenin birleştiği sulak Venk bölgesidir. Daha sonra gelenler de Keşiş’in Havuzu bölgesine yerleşmişler ve buraya da Fenese adını vermişlerdir .Müslüman Türkler de XI.Asrın sonlarında kalenin karşı tarafındaki İcim Yaylası’na yerleşmişlerdir. Su değirmenleri ve depbağhaneler ile bir manastır ise Keşiş’in havuzu suyuyla beslenen Zekerin Deresi etrafında sıralanmıştır!
İşte tam bu oluşumlar olunca , Haç Dağı kutsallaşmış ve Protestanlaşmış reayalarca İlibe / Elbe oluşmuş ve rahat oyulan mağaralar oluşmuştur. Burada Bezir yağı üreten fabrika kurulmuş ve kiliseleri yapılmış ,çok düzenli ve ceviz ağaçları bol olan bostanlar yapılmıştır. Zamanla bu İlbe İnleri Develi ekabirleri için eğlence yerleri ve oturak alemlerinin yapıldığı yerler olmuştur. Elbette önemli mekanlardan biri de üzerinde ateş yakılan ,sergilik zamanının geldiğini haber veren büyük ateş yakılıp çalgılı ve eğlenceli Ermeni eğlencesinin olduğu Haç Dağı Tepesi’dir. Gençler için de “Taş Kavgası”nın aynı dağın tepesinde cereyan etmesidir. Bu fakir de beş defa bu taş kavgasında bulunmuştur. Onca tehlikeye rağmen ,verdiği heyecan da (!)doğrusu unutulamaz.
Şüphesiz mesire yerleri olarak sulak yerler tercih edilmiştir. Everek Bay Ali Camii (Everek Ulu Camii) altı ve eski manastır yerleri yani Zekerin deresi kenarları su bölgesidir. Buranın eski adı Su Mahallesi idi. Şimdi adı ise Oruza Sokak olmuştur. Öyle zannediyorum ki buralardaki evlerin bir çoğunun bahçesinde su kaynakları ve su kuyuları vardır. Burada bir bahçenin kaynak suyu tercih edilen mesire yeri idi.
Şüphesiz Develi merkezinin en önemli mesire yerleri tarihî Elbiz Havuzu ile Köşkpınar’dır. Bizanslılar zamanından beri bu iki mekan vaz geçilmez mesire alanlarıdır. Fakat bir mesire alanı daha vardır ki o da Aygösten dediğimiz/Reşadiye mahallesi’ndeki Babayan Çeşmesi sulak yerlerdir. Özellikle su arklarının kenarları en çok tercih edilen yerlerdir. Zira bu su akan arklara kol dediğimiz dalından kesilen üzüm salkımlarının soğutulup yenilmesi bambaşka bir keyiftir.
Öğrencilik dönemlerimizde ferfene yapmak için arkadaş gurupları ile gittiğimiz mesire yeri Yukarı Develi Dağı’nın bir bölümündeki Damlama da unutulmayacak yerlerdendir. Dev Ali Türbesi yakınındaki Suluca da çocuklar için önemli yerlerdendir. Kale etekleri ki defineciler için vazgeçilmez yerdir.
Develi’nin yıllar içinde yeşili kovması ile Develi topoğrafyası şüphesiz çok değişmiştir. Artık mevcut zamanın Erciyes suları şehre yetmemektedir. Allah’tan Zamantı suyu imdada yetişmiştir. İşte Zamantı Irmağı’nın kaçak suları Zile, Gaziköy, Sarıca ve Öksüt köyleri Develi’nin sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan önemli köylerdendir. Bu arada Büyüleye’nin başlangıcı olan ve Sultan Sazlığı’na suyu karışan Soysallı Köyü ile yine Sultan Sazlığı kenarında bulunan Sindelhöyük köyü de mesire alanlarındandır. Develi’nin doğu ve güney köylerinden şimdi baraj suları altında kalan Yenice,Gümüşören , Çukuryurt köyleri ile Çomaklı ve Develi güneyinin en uç noktası olan Künye ve Homurlu Şelalesi de ileri zamanların en dikkate değer köyleri ve mesire alanı olmaya namzet olmaya namzet yerlerdir.
Şüphesiz Develi merkezinin Millet Bahçesi sayılacak yeri Aksu Mesire Alanı’dır.
Şüphesiz hayırla andığımız her alan eksiklikleri ve nice yapılacakları ve insanımıza hizmet verecek tesisler kurulmasını beklemektedir. Durmadan nüfusu artan Develi inanı için Develi Kalesi Eteği yanının ıslahı yanında yeni park ve mesire yerlerine ihtiyaç vardır.
İnşallah en kısa zamanda böyle olumlu mekanlara da kavuşacağız.
Çağdaş Develi Gazetesi 06.08.2020

Share
5.695 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...