logo

DEVELİ’DE KEYF VEREN MESİRE ALANLARI

Keşişin Havuzu
Mesire alanları bir bölge insanlarının boş zamanlarını değerlendirdikleri, birlik ve beraberlik tesisi için toplu yemek yedikleri, eğlendikleri hülasa kendilerine zaman ayırdıkları insanları dillendiren yeşili ve suyu bol olan yerlerdir.
Eğlenmek bir kültür işidir. Zevk işidir. Develi bu konuda bazı köyleriyle beraber zengin mesire yerlerine sahiptir.Develi’nin bir zamanlar adı:Yeşil Everek’ti.Bir zamanlar çeşitli ceviz ağaçları dolu idi ve XVI.Asır Develi ticarî hayatının en çok vergi getiren neması ceviz öşürüdür.
Önce Fenese, Everek ve Ayakostan köyleri zamanla bu Develi köyleri birleşti. Everek adı verildi. Everek adı aslında bu sütunda birkaç defa belirttiğim gibi,Van’ın güney doğusunda bir Ermeni yerleşim yerinin adıdır. Şimdiki adı ise: Gürpınar Mahallesi’dir.Buradan sürgün gelen Ermeniler eski adı Gabadonya olan bu bölgeye gelince yerleştikleri bu bölgeye geldikleri yer olan Everek adını vermişlerdir. İlk yerleştikleri yer de Aşağı Everek’teki, Zekerin ve Çomaklı Derelerinin birleştiği iki derenin birleştiği sulak Venk bölgesidir. Daha sonra gelenler de Keşiş’in Havuzu bölgesine yerleşmişler ve buraya da Fenese adını vermişlerdir .Müslüman Türkler de XI.Asrın sonlarında kalenin karşı tarafındaki İcim Yaylası’na yerleşmişlerdir. Su değirmenleri ve depbağhaneler ile bir manastır ise Keşiş’in havuzu suyuyla beslenen Zekerin Deresi etrafında sıralanmıştır!
İşte tam bu oluşumlar olunca , Haç Dağı kutsallaşmış ve Protestanlaşmış reayalarca İlibe / Elbe oluşmuş ve rahat oyulan mağaralar oluşmuştur. Burada Bezir yağı üreten fabrika kurulmuş ve kiliseleri yapılmış ,çok düzenli ve ceviz ağaçları bol olan bostanlar yapılmıştır. Zamanla bu İlbe İnleri Develi ekabirleri için eğlence yerleri ve oturak alemlerinin yapıldığı yerler olmuştur. Elbette önemli mekanlardan biri de üzerinde ateş yakılan ,sergilik zamanının geldiğini haber veren büyük ateş yakılıp çalgılı ve eğlenceli Ermeni eğlencesinin olduğu Haç Dağı Tepesi’dir. Gençler için de “Taş Kavgası”nın aynı dağın tepesinde cereyan etmesidir. Bu fakir de beş defa bu taş kavgasında bulunmuştur. Onca tehlikeye rağmen ,verdiği heyecan da (!)doğrusu unutulamaz.
Şüphesiz mesire yerleri olarak sulak yerler tercih edilmiştir. Everek Bay Ali Camii (Everek Ulu Camii) altı ve eski manastır yerleri yani Zekerin deresi kenarları su bölgesidir. Buranın eski adı Su Mahallesi idi. Şimdi adı ise Oruza Sokak olmuştur. Öyle zannediyorum ki buralardaki evlerin bir çoğunun bahçesinde su kaynakları ve su kuyuları vardır. Burada bir bahçenin kaynak suyu tercih edilen mesire yeri idi.
Şüphesiz Develi merkezinin en önemli mesire yerleri tarihî Elbiz Havuzu ile Köşkpınar’dır. Bizanslılar zamanından beri bu iki mekan vaz geçilmez mesire alanlarıdır. Fakat bir mesire alanı daha vardır ki o da Aygösten dediğimiz/Reşadiye mahallesi’ndeki Babayan Çeşmesi sulak yerlerdir. Özellikle su arklarının kenarları en çok tercih edilen yerlerdir. Zira bu su akan arklara kol dediğimiz dalından kesilen üzüm salkımlarının soğutulup yenilmesi bambaşka bir keyiftir.
Öğrencilik dönemlerimizde ferfene yapmak için arkadaş gurupları ile gittiğimiz mesire yeri Yukarı Develi Dağı’nın bir bölümündeki Damlama da unutulmayacak yerlerdendir. Dev Ali Türbesi yakınındaki Suluca da çocuklar için önemli yerlerdendir. Kale etekleri ki defineciler için vazgeçilmez yerdir.
Develi’nin yıllar içinde yeşili kovması ile Develi topoğrafyası şüphesiz çok değişmiştir. Artık mevcut zamanın Erciyes suları şehre yetmemektedir. Allah’tan Zamantı suyu imdada yetişmiştir. İşte Zamantı Irmağı’nın kaçak suları Zile, Gaziköy, Sarıca ve Öksüt köyleri Develi’nin sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan önemli köylerdendir. Bu arada Büyüleye’nin başlangıcı olan ve Sultan Sazlığı’na suyu karışan Soysallı Köyü ile yine Sultan Sazlığı kenarında bulunan Sindelhöyük köyü de mesire alanlarındandır. Develi’nin doğu ve güney köylerinden şimdi baraj suları altında kalan Yenice,Gümüşören , Çukuryurt köyleri ile Çomaklı ve Develi güneyinin en uç noktası olan Künye ve Homurlu Şelalesi de ileri zamanların en dikkate değer köyleri ve mesire alanı olmaya namzet olmaya namzet yerlerdir.
Şüphesiz Develi merkezinin Millet Bahçesi sayılacak yeri Aksu Mesire Alanı’dır.
Şüphesiz hayırla andığımız her alan eksiklikleri ve nice yapılacakları ve insanımıza hizmet verecek tesisler kurulmasını beklemektedir. Durmadan nüfusu artan Develi inanı için Develi Kalesi Eteği yanının ıslahı yanında yeni park ve mesire yerlerine ihtiyaç vardır.
İnşallah en kısa zamanda böyle olumlu mekanlara da kavuşacağız.
Çağdaş Develi Gazetesi 06.08.2020

Share
5.931 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...