logo

DEVELİ’DE KEŞİŞİN HAVUZU

Develi’nin 10.000 nüfuslu halini çok iyi bilirim. Her mahallenin gürül gürül akan bir çeşmesi vardı. Bağları ve bahçeleri özellikle ceviz ağaçları ile süslüydü. Bu ağaçların gölgesi, eğlenceyi seven tüm Develilerin yemekli, sazlı – sözlü eğlence yerlerinden biriydi. Tabii özellikle Köşkpınar ve Elbiz de başta olmak üzere…O zamanlar adı “Yeşil Everek“’di.Yeşil Everek’in tüm güzelliklerini iyi-kötü yaşayan bir insanım !
Şimdi ise Develi’nin merkez nüfusu şu anda 45.000’in üzeridir. Şu anda Develi ünlü deneme yazarı yanılmıyorsam Şevket Rado’nun deyimiyle “Yeşili kovan” bir yerdir. Bu kovmada aşırı nüfus artışı, imar değişiklileri, yaşadığı coğrafyanın kıymetini bilmeyen insanların da hoyrat davranışlarının vs.etkileri çoktur.. Daha yakın bir zamana kadar Develi bağları on beşin üzerinde çeşitli şıralı yazlık, kışlık üzümleriyle şarap-sirke ve pekmez çeşitleriyle önemli bir gelir kaynağıydı. Bugün bağların yarısı yerleşim yeri oldu.! Büyük bir kısmı da İstanbul, Ankara başta olmak üzere değişik şehirlere yerleşen insanlarımızın da bağlarına gereken önemi vermeyişi sebebiyle kör bir vaziyette! Gerçek bu.
Dünün Develi güzelliklerinden bugün sekiz –on ev, beş-altı çeşme ile Keşişin Havuzu kaldı .Keşiş’in Havuzu yüzme bilen her Develilinin yüzmeyi öğrendiği ve antreman yaptığı, boş vaktini zaman içerisinde değerlendirdiği yer olmuştur.
Öyle zannediyoruz ki dört yüz yıllık bir geçmişi olan bu su Zekerin Deresi namıyla anılan derenin kaynak suyudur. Dere üzerindeki zamanla kurulan su değirmenlerinin, tabakhanelerin ve bostanların faydalandığı sudur.
Ermeni hatıralarında Surp Krikor Suyu olarak anılır bu kaynak su. Daha sonra zarif bir biçimde yine bir Ermeni mimar tarafından restore edilmiş ve güzel bir havuz ortaya çıkmıştır. Bu havuz dünden bugüne Keşişin Havuz adıyla anıla gelmiştir. 1.Resim iki kısımdır. İkinci resim, çocukluk dönemlerimizde “Danalık “denilen kısmın da bulunduğu zamanda çekilmiş en eski resmi olmalıdır.
Danalık yüzmeye ilk defa başlamış olanlar için hazırlanmıştır. Tabanı tamamen granit taş olan havuzun ortasında ki metre yüksekliğinde kare biçimi bir yapma oturak vardı. Bu yerin tam karşısında da duvara çakılmış 30-40 cm uzunluğunda, demir bir tutanak vardı. Acemi yüzücüler buraya tutunarak dinlensinler amacı güdülmüştür. İşte yukardaki resim o günlerin tatlı bir hatırasını taşıyor.
Sonradan havuz üçüncü defa en sonunda dördüncü restorasyonla bugünkü haline özel bir mülkiyet olarak dönüştürülmüştür. Develi’ye bir kazancıdır.
Ayrıca Develi Ermeni hayatının önemli bir emanetidir.

Çağdaş Develi Gazetesi 25.12.2019

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Aralık 2019, Sayfa 2

Share
2.704 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

  23 Ekim 2020 Köşe Yazarları, Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar

  Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve kulüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi'de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi'de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan kulüp Develi spor Kulübüdür. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933'te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günle...
 • Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak'taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı'nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.Özel Kuvvetler Komutanı'ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi'ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi'ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kap...
 • DEVELİ’DE KADININ YERİ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Ne zamandır Develi'de kadının yeri konusunda bir yazı yazmak isterdim. Fakat belgesizlik ve fotoğraf gibi ciddi verilerin azlığı ile sözlü bilgilerin yetersizliği sebebiyle bu konuda maalesef satır aralarında verdiğimiz bilgiler dışında bir değerlendirmede bulunamadık!Yıllar önce “Develi'de Zaman, Mekan ve İnsan, Develi 2012” adlı eserimi hazırlarken 1950 yılında Develi CHP İlçe Teşkilatı'nın toplu bir resmi elime geçmişti. Doğrusu kadın zihniyetinin siyasi zeminde yer bulması çok hoşuma gitmişti. Bu hanımlarımızın kimler olduğunu belirtmek is...
 • DÜNYA POSTA GÜNÜ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır. İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde ...