logo

DEVELİ’DE KEŞİŞİN HAVUZU

Develi’nin 10.000 nüfuslu halini çok iyi bilirim. Her mahallenin gürül gürül akan bir çeşmesi vardı. Bağları ve bahçeleri özellikle ceviz ağaçları ile süslüydü. Bu ağaçların gölgesi, eğlenceyi seven tüm Develilerin yemekli, sazlı – sözlü eğlence yerlerinden biriydi. Tabii özellikle Köşkpınar ve Elbiz de başta olmak üzere…O zamanlar adı “Yeşil Everek“’di.Yeşil Everek’in tüm güzelliklerini iyi-kötü yaşayan bir insanım !
Şimdi ise Develi’nin merkez nüfusu şu anda 45.000’in üzeridir. Şu anda Develi ünlü deneme yazarı yanılmıyorsam Şevket Rado’nun deyimiyle “Yeşili kovan” bir yerdir. Bu kovmada aşırı nüfus artışı, imar değişiklileri, yaşadığı coğrafyanın kıymetini bilmeyen insanların da hoyrat davranışlarının vs.etkileri çoktur.. Daha yakın bir zamana kadar Develi bağları on beşin üzerinde çeşitli şıralı yazlık, kışlık üzümleriyle şarap-sirke ve pekmez çeşitleriyle önemli bir gelir kaynağıydı. Bugün bağların yarısı yerleşim yeri oldu.! Büyük bir kısmı da İstanbul, Ankara başta olmak üzere değişik şehirlere yerleşen insanlarımızın da bağlarına gereken önemi vermeyişi sebebiyle kör bir vaziyette! Gerçek bu.
Dünün Develi güzelliklerinden bugün sekiz –on ev, beş-altı çeşme ile Keşişin Havuzu kaldı .Keşiş’in Havuzu yüzme bilen her Develilinin yüzmeyi öğrendiği ve antreman yaptığı, boş vaktini zaman içerisinde değerlendirdiği yer olmuştur.
Öyle zannediyoruz ki dört yüz yıllık bir geçmişi olan bu su Zekerin Deresi namıyla anılan derenin kaynak suyudur. Dere üzerindeki zamanla kurulan su değirmenlerinin, tabakhanelerin ve bostanların faydalandığı sudur.
Ermeni hatıralarında Surp Krikor Suyu olarak anılır bu kaynak su. Daha sonra zarif bir biçimde yine bir Ermeni mimar tarafından restore edilmiş ve güzel bir havuz ortaya çıkmıştır. Bu havuz dünden bugüne Keşişin Havuz adıyla anıla gelmiştir. 1.Resim iki kısımdır. İkinci resim, çocukluk dönemlerimizde “Danalık “denilen kısmın da bulunduğu zamanda çekilmiş en eski resmi olmalıdır.
Danalık yüzmeye ilk defa başlamış olanlar için hazırlanmıştır. Tabanı tamamen granit taş olan havuzun ortasında ki metre yüksekliğinde kare biçimi bir yapma oturak vardı. Bu yerin tam karşısında da duvara çakılmış 30-40 cm uzunluğunda, demir bir tutanak vardı. Acemi yüzücüler buraya tutunarak dinlensinler amacı güdülmüştür. İşte yukardaki resim o günlerin tatlı bir hatırasını taşıyor.
Sonradan havuz üçüncü defa en sonunda dördüncü restorasyonla bugünkü haline özel bir mülkiyet olarak dönüştürülmüştür. Develi’ye bir kazancıdır.
Ayrıca Develi Ermeni hayatının önemli bir emanetidir.

Çağdaş Develi Gazetesi 25.12.2019

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Aralık 2019, Sayfa 2

Share
2.518 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O BİZİM ERCİYESİMİZDİ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne Derneğimizin Hafızası adlı yayına hazırladığım kitabımızda Başkanımız merhum Zeki Sevimay'a ait bölümünü kızı Devrim Hanım'dan yazmasını rica ettim. Ulusal medyada uzun müddet gazetecilik yapan değerli hemşehrim ailesi ile ilgili yazısını fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Buraya aldığım o yazıdan çok küçük bir bölüm. Tamamı ileride kitabımızda yayınlanacak. Devrim Hanım'a ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ediyor, Başkanımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Devrim Hanım Sevgili Babası Zeki Sevimay'ı anlatıyor: Gazeteci ...
 • DÜNYA DENİZ FENERİ GÜNÜ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Deniz Feneri, denizlerde karanlıklardan dolayı tehlike oluşturabilecek durumlarda adalarda, kayalarda veya kara parçalarında inşa edilen ve görüş mesafesinin düştüğü gecelerde veya sisli havalarda gemilere yol gösteren bir tür kuledir. Kulenin tepesindeki cam odada yanıp sönen güçlü ve uzun mesafeli bir ışık kaynağı bulunmaktadır. Bu kuleler, denizcileri kayalıklardan, büyük resiflerden ve gözle görülmeyen tehlikelere karşı uyarmak için inşa edilmiştir. İlk deniz feneri M.Ö. 7 yy. da, Çanakkale Boğazının Asya yakasında yer alan ve bugünkü adıy...
 • DEVELİ’DE KEYF VEREN MESİRE ALANLARI

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Keşişin Havuzu Mesire alanları bir bölge insanlarının boş zamanlarını değerlendirdikleri, birlik ve beraberlik tesisi için toplu yemek yedikleri, eğlendikleri hülasa kendilerine zaman ayırdıkları insanları dillendiren yeşili ve suyu bol olan yerlerdir. Eğlenmek bir kültür işidir. Zevk işidir. Develi bu konuda bazı köyleriyle beraber zengin mesire yerlerine sahiptir.Develi’nin bir zamanlar adı:Yeşil Everek’ti.Bir zamanlar çeşitli ceviz ağaçları dolu idi ve XVI.Asır Develi ticarî hayatının en çok vergi getiren neması ceviz öşürüdür. Önce Fenes...
 • DÜNYA LAZANYA GÜNÜ

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  İster bayram ve tatiller olsun, ister tüm dünyada merakla beklenen günler olsun neredeyse kutlanmayan bir gün bile yok gibidir. Dünyada hemen her ülkede resmi ve dini bayramlar ile önemli günler bulunmaktadır. Bu önemli günler kültürlere göre farklı şekilde kutlanmakta ya da anılmaktadır. Bu önemli günlerin yanında dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ve çeşitli günlerde kutlanmaktadır. İşte bu kutlanan günlerden birisi de Lazanya Günüdür. Lazanya, İtalyan mutfağında makarnalar arasında yer alan özel ve leziz bir yemek türüdür. Lazanya, geniş, ...