logo

DEVELİ’DE KEŞİŞİN HAVUZU

Develi’nin 10.000 nüfuslu halini çok iyi bilirim. Her mahallenin gürül gürül akan bir çeşmesi vardı. Bağları ve bahçeleri özellikle ceviz ağaçları ile süslüydü. Bu ağaçların gölgesi, eğlenceyi seven tüm Develilerin yemekli, sazlı – sözlü eğlence yerlerinden biriydi. Tabii özellikle Köşkpınar ve Elbiz de başta olmak üzere…O zamanlar adı “Yeşil Everek“’di.Yeşil Everek’in tüm güzelliklerini iyi-kötü yaşayan bir insanım !
Şimdi ise Develi’nin merkez nüfusu şu anda 45.000’in üzeridir. Şu anda Develi ünlü deneme yazarı yanılmıyorsam Şevket Rado’nun deyimiyle “Yeşili kovan” bir yerdir. Bu kovmada aşırı nüfus artışı, imar değişiklileri, yaşadığı coğrafyanın kıymetini bilmeyen insanların da hoyrat davranışlarının vs.etkileri çoktur.. Daha yakın bir zamana kadar Develi bağları on beşin üzerinde çeşitli şıralı yazlık, kışlık üzümleriyle şarap-sirke ve pekmez çeşitleriyle önemli bir gelir kaynağıydı. Bugün bağların yarısı yerleşim yeri oldu.! Büyük bir kısmı da İstanbul, Ankara başta olmak üzere değişik şehirlere yerleşen insanlarımızın da bağlarına gereken önemi vermeyişi sebebiyle kör bir vaziyette! Gerçek bu.
Dünün Develi güzelliklerinden bugün sekiz –on ev, beş-altı çeşme ile Keşişin Havuzu kaldı .Keşiş’in Havuzu yüzme bilen her Develilinin yüzmeyi öğrendiği ve antreman yaptığı, boş vaktini zaman içerisinde değerlendirdiği yer olmuştur.
Öyle zannediyoruz ki dört yüz yıllık bir geçmişi olan bu su Zekerin Deresi namıyla anılan derenin kaynak suyudur. Dere üzerindeki zamanla kurulan su değirmenlerinin, tabakhanelerin ve bostanların faydalandığı sudur.
Ermeni hatıralarında Surp Krikor Suyu olarak anılır bu kaynak su. Daha sonra zarif bir biçimde yine bir Ermeni mimar tarafından restore edilmiş ve güzel bir havuz ortaya çıkmıştır. Bu havuz dünden bugüne Keşişin Havuz adıyla anıla gelmiştir. 1.Resim iki kısımdır. İkinci resim, çocukluk dönemlerimizde “Danalık “denilen kısmın da bulunduğu zamanda çekilmiş en eski resmi olmalıdır.
Danalık yüzmeye ilk defa başlamış olanlar için hazırlanmıştır. Tabanı tamamen granit taş olan havuzun ortasında ki metre yüksekliğinde kare biçimi bir yapma oturak vardı. Bu yerin tam karşısında da duvara çakılmış 30-40 cm uzunluğunda, demir bir tutanak vardı. Acemi yüzücüler buraya tutunarak dinlensinler amacı güdülmüştür. İşte yukardaki resim o günlerin tatlı bir hatırasını taşıyor.
Sonradan havuz üçüncü defa en sonunda dördüncü restorasyonla bugünkü haline özel bir mülkiyet olarak dönüştürülmüştür. Develi’ye bir kazancıdır.
Ayrıca Develi Ermeni hayatının önemli bir emanetidir.

Çağdaş Develi Gazetesi 25.12.2019

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Aralık 2019, Sayfa 2

Share
3.002 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...