logo

DEVELİ’DE KEŞİŞİN HAVUZU

Develi’nin 10.000 nüfuslu halini çok iyi bilirim. Her mahallenin gürül gürül akan bir çeşmesi vardı. Bağları ve bahçeleri özellikle ceviz ağaçları ile süslüydü. Bu ağaçların gölgesi, eğlenceyi seven tüm Develilerin yemekli, sazlı – sözlü eğlence yerlerinden biriydi. Tabii özellikle Köşkpınar ve Elbiz de başta olmak üzere…O zamanlar adı “Yeşil Everek“’di.Yeşil Everek’in tüm güzelliklerini iyi-kötü yaşayan bir insanım !
Şimdi ise Develi’nin merkez nüfusu şu anda 45.000’in üzeridir. Şu anda Develi ünlü deneme yazarı yanılmıyorsam Şevket Rado’nun deyimiyle “Yeşili kovan” bir yerdir. Bu kovmada aşırı nüfus artışı, imar değişiklileri, yaşadığı coğrafyanın kıymetini bilmeyen insanların da hoyrat davranışlarının vs.etkileri çoktur.. Daha yakın bir zamana kadar Develi bağları on beşin üzerinde çeşitli şıralı yazlık, kışlık üzümleriyle şarap-sirke ve pekmez çeşitleriyle önemli bir gelir kaynağıydı. Bugün bağların yarısı yerleşim yeri oldu.! Büyük bir kısmı da İstanbul, Ankara başta olmak üzere değişik şehirlere yerleşen insanlarımızın da bağlarına gereken önemi vermeyişi sebebiyle kör bir vaziyette! Gerçek bu.
Dünün Develi güzelliklerinden bugün sekiz –on ev, beş-altı çeşme ile Keşişin Havuzu kaldı .Keşiş’in Havuzu yüzme bilen her Develilinin yüzmeyi öğrendiği ve antreman yaptığı, boş vaktini zaman içerisinde değerlendirdiği yer olmuştur.
Öyle zannediyoruz ki dört yüz yıllık bir geçmişi olan bu su Zekerin Deresi namıyla anılan derenin kaynak suyudur. Dere üzerindeki zamanla kurulan su değirmenlerinin, tabakhanelerin ve bostanların faydalandığı sudur.
Ermeni hatıralarında Surp Krikor Suyu olarak anılır bu kaynak su. Daha sonra zarif bir biçimde yine bir Ermeni mimar tarafından restore edilmiş ve güzel bir havuz ortaya çıkmıştır. Bu havuz dünden bugüne Keşişin Havuz adıyla anıla gelmiştir. 1.Resim iki kısımdır. İkinci resim, çocukluk dönemlerimizde “Danalık “denilen kısmın da bulunduğu zamanda çekilmiş en eski resmi olmalıdır.
Danalık yüzmeye ilk defa başlamış olanlar için hazırlanmıştır. Tabanı tamamen granit taş olan havuzun ortasında ki metre yüksekliğinde kare biçimi bir yapma oturak vardı. Bu yerin tam karşısında da duvara çakılmış 30-40 cm uzunluğunda, demir bir tutanak vardı. Acemi yüzücüler buraya tutunarak dinlensinler amacı güdülmüştür. İşte yukardaki resim o günlerin tatlı bir hatırasını taşıyor.
Sonradan havuz üçüncü defa en sonunda dördüncü restorasyonla bugünkü haline özel bir mülkiyet olarak dönüştürülmüştür. Develi’ye bir kazancıdır.
Ayrıca Develi Ermeni hayatının önemli bir emanetidir.

Çağdaş Develi Gazetesi 25.12.2019

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Aralık 2019, Sayfa 2

Share
314 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ : MUSTAFA AKDOĞAN

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  “ Hiçbir sır,sonsuza kadar sır olarak saklı kalmayacaktır.” Bizde aile hatıraları pek yazılmaz. Bu bakımdan çevresine yardımı dokunan ve faydası olan nice aileler vardır ki nerdeyse unutulmuşlar dünyasındadır . Fakat gün gelir, bir vefalı el, hiç hatırda yokken öyle bilgiler erbabının önüne kor ki yazmak kaçınılmaz görür. Gerçek hizmet erlerinden öyleleri vardır ki adamın yok olduğu günlerde ortaya çıkar, hizmetlerini yaparlar ve fakat birden kendileri ortadan kaybolurlar. Bunun çok örnekleri vardır. Alkışlanmayı beklemezler ve görevleri son...
 • Sultan Sazlığı Milli Parkı (Kuş Cenneti)

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Sultan Sazlığı: Kayseri ilimizin 70 km güneyinde, Develi İlçesi'ne 35 Km, Yahyalı İlçesine 24 Km, Yeşilhisar İlçesine 18 Km uzaklıktadır. Denizden seviyesinde ortalama yüksekliği 1074 metredir. Ev sahipliği yaptığı 300 civarında kuş türü ve 400'e yakın bitki türü ile doğayı gözlemlemek isteyenler için adeta bir cennettir. Aralarında turna, flamingo ve dikkuyruğunda olduğu kuşlardan kimi yaşam alanı olarak, kimi durup dinlenmek için, kimi de yavrularını dünyaya getirmek için bu güzel sulak alanı tercih ediyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezilebi...
 • DÜNYA MUCİT ÇOCUKLAR GÜNÜ

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Çocukları, çoğunlukla yalnızca oyun oynayan bireyler olarak düşünürüz. Oysa onların dünyası eşsiz bir merak ve sayısız olasılık hesaplarıyla doludur. Onların dünyaya karşı duydukları bitmek bilmez merakları ve heyecanları doğru şekilde yönlendirildiği takdirde, yetişkinlere bile rakip olacak icatlar geliştirebileceklerini görebiliriz. Çünkü şimdiki çocuklar bir harika! Mucit, daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir fikir ortaya koyan veya benzeri olmayan bir ürün meydana getiren yani yeni bir buluş yapan kimsedir. Buluşları doğaları gereği...
 • Dil Öğrenme Teknikleri

  10 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin her ay düzenlediği “ayın konuşmacısı” programında Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlisi ve eğitimci Murat Daoudov'u konuk edildi. Etkinlik, 28 Aralık 2019 tarihinde Kadıköy'de Dernek Merkezi'nde burs desteği alan 200'e yakın bursiyer öğrencilerin, dernek üyelerinin ve Yönetim Kurulu'nun katılımı ile yapıldı. Dernek Başkanı olarak açılış konuşmamda eğitim faaliyetlerinin öğrenciler için önemini vurguladım, zaman ayırıp geldiği için Murat Doaudov Hoca'ya teşekkür ettim. ...