logo

“DEVELİ’DE İZ BIRAKANLAR” ÜZERİNE

 

Moğol Hükümdarı Hülagu Han 1258 senesinde Bağdat’ı yakıp yıkar. Yüzbinlerce Müslümanı kılıçtan geçirir. Kütüphaneleri, medreseleri, camiileri, yerle bir eder. Milyonlarca ilmî ve dini eseri Dicle Nehrine attırır. Dicle Nehri günlerce kan ve mürekkep akar. Bir medeniyet böylece yok olur. Eğer Moğol Hükümdarı Hülagu Han ilmî ve dini eserleri yok etmeseydi Dünya bir asır daha ileri medeniyet seviyesine ulaşabilirdi, diye anlatır tarihçiler.
Asırlar önce yaşayan Devletlerin, Milletlerin bıraktıkları izler, kültür mirasları, gün ışığına çıkıyor. Onların kültürleri, yaşamları, icat ve keşifleri, tecrübeleri insanlığa ışık tutuyor. Ben yüz yıla yakın bilgilere ulaştım. Burada yazılı eserlerin, kültür mirasının önemini anlatmak istiyorum. Asla kendimi onlarla kıyaslamıyorum. Yazdıklarımın asla ilmî bir eser olduğunu da iddia etmiyorum. Yazdıklarım değerli ve önemli ise zaten hak ettiği yeri alır. Benim amacım kültürel mirasımızı kayıt altına almaktan ibarettir. Develi kültür mirasımıza zerre kadar bir katkım olmuşsa ne mutlu bana.
Bu belgesel niteliği taşıyan kitap, elli yıllık birikimlerimin araştırmalarımın, incelemelerimin, hayata dair yaşadıklarımın, gazete ve dergilerde yayınlanan köşe yazılarımdan meydana gelmiştir. Burada yazamadığım değerli insanlar mutlaka vardır. Ben bir dönemi, tanıklık ettiklerimi, onları anmak maksadıyla kaleme aldım. Sizlerin hoşgörüsüne sığınarak bunu bilhassa belirtmek istiyorum. Ömrüm kifayet ederse ikinci ciltte yazamadıklarımı yazmaya çalışacağım. Değerli hemşehrilerimin öneri ve desteklerini bekliyorum.
Medeniyetin temelinde eğitim ve kültür vardır. Tarihi ve geçmişi olmayan milletler yok olmaya mahkûmdur. Geçmişini bilmeyen geleceğe güvenle bakamaz. Bir sürüngen geçtiği yerlere iz bırakıyor. Benim ecdadım da yaşadıkları yerlerde izler bıraktılar. Ben onları sürerek bu izlerin bir kısmına ulaşmaya çalıştım.
Yazmak üzerine özlü sözleri araştırdım. “Yazmak yaşamak demek değildir, yaşamanın dışına çıkmaktır. Düşünme yazmanın ilk adımıdır. Yazmak için yaşamalı, yaşamak için yazmalı. Söz kulağa, yazı uzağa gider. Yazmak geleceği görmektir”. Çünkü “söz uçar yazı kalır.”
Kitabımın konusu; Yarım asırlık anılar, tanık olduğum olaylar, tanımak şerefine nail olduğum bir devre damgasını vuran hocalar, öğretmenler, başkanlar, gazeteciler, kanaat önderleri, arkadaşlar, dostlar, halkın sevdiği ve saydığı anılmaya değer kadirşinas insanlar, İşte o yüzden adı, Develi’de iz bırakanlar.
Develi’yi Develi yapan değerlerin başında o devirde yaşayan güzel insanlar gelir. Kültürleri, örf ve adetleri, gelenekleri, görenekleri onları geleceğe taşır. Örnek insanlar topluma yön verir. Develi’de ortaokulun, lisenin açılması, Develi’de aydın, bilgili, kültürlü insanların yetişmesine vesile olmuştur. Olayları elli yıl önceye göre değerlendirip yargılamak gerekir. Radyonun, televizyonun, sinemanın toplumu bilgilendirdiği o günlerde yapılanlar bugün küçümsenebilir; ama o günün şartlarında çok önemli ve çok değerlidir.
Bizi yücelten, muasır medeniyet seviyesine eriştiren değerlerimiz ve insanımızdır.
Bu kitapta yazmadıklarım birbirinden değerli insanlar mutlaka vardır.. Elli yıl boyunca hayatımda yeri olan insanları, çevreyi, dostlukları arkadaşlıkları, hatırlayabildiklerimi yazdım. Tabii ki daha mükemmeli yazılabilir. Amacım topluma faydalı insanları yâd etmek. Beğendikleriniz kitabımda yer alan, adı geçen, saygıyla andığım güzel insanlara aittir, onlar içinizden biri.
Bu kitabın yazılmasına vesile olan altı yıldan beri gazetesinde yazı yazdığım Develi Gazetemizin sahipleri Nurettin, Ramazan, Osman Çimen’e, üç yıldan beri yazdığım Çağdaş Develi Gazetemizin sahipleri Mahir ve Cihan Çimen’e, kitabımın yazım aşamasında fikirlerinden istifade ettiğim ağabeylerim, Necdet ve Bahaeddin Cebeci’ye, ablam A. Zeliha Aslan’a, hayatımda önemli bir yerleri olan ağabeylerim merhum Av. Esat Cebeci’ye, Nevzat Cebeci’ye, zaman ayırarak bana yardımcı olan editörlüğümü yapan eşim Mihrican Cebeci’ye ve öğrencimiz Merve Yürek’e teşekkür ederim.
Ayrıca bu kitabın basılmasında maddi ve manevi destekçim beni yüreklendiren Develi’nin sevgili Belediye Başkanı Sayın Mehmet Cabbar’a, Belediye Meclis Üyelerine, Kültür Müdürü Ali Orhan’a, ilave baskı için katkılarından dolayı; Av. Ahmet Özçay’a Hakan Celebcioğlu’na, M. Bahaeddin Cebeci’ye, Prof. Dr. Ömer Cebeci’ye, tasarım ve baskıyı yapan Sebat Ofset matbaasına, Mahir ve Cihan Çimen’e, Develi kültürüne ve insanına hizmet eden Develi basınına, belediye personeline ve son teşekkürüm çok sevdiğim Develi halkınadır.
İyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanımışım kitabımdaki bütün güzel insanlar. Yazmak ve okumak hayatımın vazgeçilmez tutkusu, vatanım (memleketim Develi) benim sevdamdır.

Share
1.158 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...