logo

DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur.
Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilekçe ve nutukları 2020 yılında, oğlu Uzm. Müh. Erdal Akdoğan tarafından derlenerek bastırılmıştır.
Kitabın danışmanlığını ve sunumunu değerli kardeşim Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarların yaptığı kitap 189 sayfadır. Kitap; Özdamarların Sunuş, Erdal Akdoğan’ın babası hakkındaki hayatı ve kişiliğini içeren yazısı ile başlamaktadır.
Kitabın ağırlık noktasını Mustafa Akdoğan’ın ailesine, hükümet kurumlarına yazdığı dilekçesine, kendisine gelen mektuplara ve kitabın can noktasını teşkil eden kurucusu olduğu patisinin yazılı seçim konuşmalarına ayrılmıştır.
Türkiye’de ilk parlamento ve ilk Anayasa 1876 yılında Midhat Paşa ve arkadaşlarının İkinci Abdulhamit’e ilan ettikleri 1.Meşrutiyein ilanı ile açılmıştır.
Cumhuriyet döneminin ilk parlamentosu ise 23. Nisan 1920’de Mustafa Kemal Başkanlığında Ankara’da açılmıştır. Türkiye’de çoğulcu particiliğe ise 7.Ocak 1946 yılında kurulan DP ile başlamıştır. Partinin kurucuları CHP’nden ayrılan Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Prof. Dr. Fuat Köprülü’dür.
Partinin Kayseri İl Teşkilatı kurulduktan sonra Develili aydın ve namuslu insanları bu partinin Develi İlçe Teşkilatını kurmak için harekete geçtiler. Zamanın CHP yöneticilerinin baskısına rağmen Mustafa Akdoğan başkanlında Bekir Açıkgöz, Hakkı Çimen, Mevlit Köksal, Celil Adarca, Kelginli Mehmet gibi idealistler Develi DP İlçe Teşkilatını 06.Temmuz 1946‘da kurdular.
Mustafa Akdoğan ölünceye kadar da parti idare kurulunda görev almıştır.
Mustafa Akdoğan 1935 yılında Çakıoğlu Ömer Efendi’nin kızı Zümrüt Hanımla evlendi. Bu evlilikten ikisi kız, beşi erkek olmak üzere yedi çocuğu oldu. Kendisi iyi bir aile reisi, müşfik bir baba idi. Evi ve halleri her insana ardına kadar açıktı. Ticari ve siyasî hayatının zenginliği kadar insan olarak da meziyetleri olan, manevî ve millî duygularla dopdolu, dini bütün bir adamdı.
Mustafa Akdoğan’nın diğer bir uğraşı da gazeteciliktir. Develi’de ilk özel Demokratik Develi Gazetesi’ni millet vekili olacak olan Av. Osman Nuri Deniz’le çıkarmıştır. Bu gazetede sahipliği yanında değişik adlarla veya imzasız olarak dikkat çekici günlük siyasî yazıların yanında, Develi gençliğinin eğitim ve öğretim kalitesin yükseltmek için yazılar ve alaycı şiirler de yazmıştır.
Ne yazık ki (değindiğimiz gibi) 1914 yılında doğup hayatın baharında henüz 41 yaşında iken 6 Şubat 1955’de ölen Mustafa Akdoğan, genç bir dul kadın ,yedi yetim bırakmıştır.
Kitabın can alıcı noktası parti(si) adına hemşehrileri ile konuşma (nutuk) yazılarıdır. Bu konuşmalarda CHP demokratik sınırlar içerisinde edilirken, yeni parti olan DP’nin misyonu yapacakları samimi bir şekilde dile getirilmekte, halkın kurtuluşunun DP’de olduğu vurgusu yapılmaktadır.
Mustafa Akdoğan’nın, İlçe Başkanı olarak konuşmaları, hitabetinin her cümlesi şelale gibi çağlayarak hem bedene hem de ruha bir ilaç gibi gelmektedir.
Konuşmalarında CHP‘yi keyfi hareketleriyle ülkeyi çıkmaza sürüklediğini, DP’nin millet, memleket işlerini bu çıkmazdan kurtarmak, doğru bir istikamet vermek azminde ve kararında olduklarını belirtir.
M.Akdoğan’a göre; “siyasî partinin ve iktidarın gayesi mensubu olduğu milleti refaha ulaştırmaktır. Çünkü iktidar milletin bir emanetidir. Bir parti kendisine itimat edildiği sürece milletin iktidarında kalır. İtimadını kaybettiği gün milletin emanetini milletçe iade etmek siyasi bir parti için civandarlık icabıdır.
Dört yıl gibi kısa bir zamanda muhalefet saflarında yerini alan DP Türk milletinin itimadını çoktan kazanmış bulunmaktadır. 14 Mayıs 1950 seçimleriyle tecelli edecek millî irade, partimiz DP’yi iktidara getirecek, icra yoluyla millet ve memleketimize hizmet şerefini partimize bahşederse yapacağımız her şey milletin mutluluğu için olacaktır.”
Nitekim dediği çıkacak, DP ezici bir üstünlükle seçimi kazanacaktır.

Çağdaş Develi Gazetesi 13.02.2020

Share
172 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ Dr. MUSTAFA ÇALIŞKAN

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan'ı Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru ile makamında ziyaret ettik. Emniyet Müdürümüz Kaymakamımız birlikte görev yaptığı Sakarya'dan yakın dostu ve arkadaşı. Ziyaretimizde “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Milli Vuruş” kitabını imzalayarak armağan etti. Türkiye sevdalısı Emniyet Müdürümüze Mevla'dan sağlıklı bir ömür dileyerek teşekkür ediyorum. Kitabı adeta o günleri yaşayarak okudum. Herkesin okumasını öneririm. Kitabın sadece ön sözünü Çağdaş Develi Gazetesi okuyucuları ile paylaşıyorum. “Vatan ...
 • DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Sosyal adalet, milletlerin barış ve refah içinde bir arada yaşamaları için temel bir ilkedir. Sosyal adalet, ancak insanların cinsiyet, yaş, ırk, etnik köken, din, kültür veya maluliyet nedeniyle karşılaştığı engeller ortadan kaldırıldığında mümkündür. Bir başka deyişle, toplumda herkesin her konuda hakça paylaşım olduğu konusunda genel bir kanaatin bulunmasıdır. Birleşmiş Milletler (BM), dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek için 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat’ı “Dünya Sosyal ...
 • İLTİFAT GÖRMEK

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir. Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm. Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şun...
 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...