logo

DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur.
Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilekçe ve nutukları 2020 yılında, oğlu Uzm. Müh. Erdal Akdoğan tarafından derlenerek bastırılmıştır.
Kitabın danışmanlığını ve sunumunu değerli kardeşim Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarların yaptığı kitap 189 sayfadır. Kitap; Özdamarların Sunuş, Erdal Akdoğan’ın babası hakkındaki hayatı ve kişiliğini içeren yazısı ile başlamaktadır.
Kitabın ağırlık noktasını Mustafa Akdoğan’ın ailesine, hükümet kurumlarına yazdığı dilekçesine, kendisine gelen mektuplara ve kitabın can noktasını teşkil eden kurucusu olduğu patisinin yazılı seçim konuşmalarına ayrılmıştır.
Türkiye’de ilk parlamento ve ilk Anayasa 1876 yılında Midhat Paşa ve arkadaşlarının İkinci Abdulhamit’e ilan ettikleri 1.Meşrutiyein ilanı ile açılmıştır.
Cumhuriyet döneminin ilk parlamentosu ise 23. Nisan 1920’de Mustafa Kemal Başkanlığında Ankara’da açılmıştır. Türkiye’de çoğulcu particiliğe ise 7.Ocak 1946 yılında kurulan DP ile başlamıştır. Partinin kurucuları CHP’nden ayrılan Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Prof. Dr. Fuat Köprülü’dür.
Partinin Kayseri İl Teşkilatı kurulduktan sonra Develili aydın ve namuslu insanları bu partinin Develi İlçe Teşkilatını kurmak için harekete geçtiler. Zamanın CHP yöneticilerinin baskısına rağmen Mustafa Akdoğan başkanlında Bekir Açıkgöz, Hakkı Çimen, Mevlit Köksal, Celil Adarca, Kelginli Mehmet gibi idealistler Develi DP İlçe Teşkilatını 06.Temmuz 1946‘da kurdular.
Mustafa Akdoğan ölünceye kadar da parti idare kurulunda görev almıştır.
Mustafa Akdoğan 1935 yılında Çakıoğlu Ömer Efendi’nin kızı Zümrüt Hanımla evlendi. Bu evlilikten ikisi kız, beşi erkek olmak üzere yedi çocuğu oldu. Kendisi iyi bir aile reisi, müşfik bir baba idi. Evi ve halleri her insana ardına kadar açıktı. Ticari ve siyasî hayatının zenginliği kadar insan olarak da meziyetleri olan, manevî ve millî duygularla dopdolu, dini bütün bir adamdı.
Mustafa Akdoğan’nın diğer bir uğraşı da gazeteciliktir. Develi’de ilk özel Demokratik Develi Gazetesi’ni millet vekili olacak olan Av. Osman Nuri Deniz’le çıkarmıştır. Bu gazetede sahipliği yanında değişik adlarla veya imzasız olarak dikkat çekici günlük siyasî yazıların yanında, Develi gençliğinin eğitim ve öğretim kalitesin yükseltmek için yazılar ve alaycı şiirler de yazmıştır.
Ne yazık ki (değindiğimiz gibi) 1914 yılında doğup hayatın baharında henüz 41 yaşında iken 6 Şubat 1955’de ölen Mustafa Akdoğan, genç bir dul kadın ,yedi yetim bırakmıştır.
Kitabın can alıcı noktası parti(si) adına hemşehrileri ile konuşma (nutuk) yazılarıdır. Bu konuşmalarda CHP demokratik sınırlar içerisinde edilirken, yeni parti olan DP’nin misyonu yapacakları samimi bir şekilde dile getirilmekte, halkın kurtuluşunun DP’de olduğu vurgusu yapılmaktadır.
Mustafa Akdoğan’nın, İlçe Başkanı olarak konuşmaları, hitabetinin her cümlesi şelale gibi çağlayarak hem bedene hem de ruha bir ilaç gibi gelmektedir.
Konuşmalarında CHP‘yi keyfi hareketleriyle ülkeyi çıkmaza sürüklediğini, DP’nin millet, memleket işlerini bu çıkmazdan kurtarmak, doğru bir istikamet vermek azminde ve kararında olduklarını belirtir.
M.Akdoğan’a göre; “siyasî partinin ve iktidarın gayesi mensubu olduğu milleti refaha ulaştırmaktır. Çünkü iktidar milletin bir emanetidir. Bir parti kendisine itimat edildiği sürece milletin iktidarında kalır. İtimadını kaybettiği gün milletin emanetini milletçe iade etmek siyasi bir parti için civandarlık icabıdır.
Dört yıl gibi kısa bir zamanda muhalefet saflarında yerini alan DP Türk milletinin itimadını çoktan kazanmış bulunmaktadır. 14 Mayıs 1950 seçimleriyle tecelli edecek millî irade, partimiz DP’yi iktidara getirecek, icra yoluyla millet ve memleketimize hizmet şerefini partimize bahşederse yapacağımız her şey milletin mutluluğu için olacaktır.”
Nitekim dediği çıkacak, DP ezici bir üstünlükle seçimi kazanacaktır.

Çağdaş Develi Gazetesi 13.02.2020

Share
2.805 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...