logo

DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur.
Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilekçe ve nutukları 2020 yılında, oğlu Uzm. Müh. Erdal Akdoğan tarafından derlenerek bastırılmıştır.
Kitabın danışmanlığını ve sunumunu değerli kardeşim Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarların yaptığı kitap 189 sayfadır. Kitap; Özdamarların Sunuş, Erdal Akdoğan’ın babası hakkındaki hayatı ve kişiliğini içeren yazısı ile başlamaktadır.
Kitabın ağırlık noktasını Mustafa Akdoğan’ın ailesine, hükümet kurumlarına yazdığı dilekçesine, kendisine gelen mektuplara ve kitabın can noktasını teşkil eden kurucusu olduğu patisinin yazılı seçim konuşmalarına ayrılmıştır.
Türkiye’de ilk parlamento ve ilk Anayasa 1876 yılında Midhat Paşa ve arkadaşlarının İkinci Abdulhamit’e ilan ettikleri 1.Meşrutiyein ilanı ile açılmıştır.
Cumhuriyet döneminin ilk parlamentosu ise 23. Nisan 1920’de Mustafa Kemal Başkanlığında Ankara’da açılmıştır. Türkiye’de çoğulcu particiliğe ise 7.Ocak 1946 yılında kurulan DP ile başlamıştır. Partinin kurucuları CHP’nden ayrılan Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Prof. Dr. Fuat Köprülü’dür.
Partinin Kayseri İl Teşkilatı kurulduktan sonra Develili aydın ve namuslu insanları bu partinin Develi İlçe Teşkilatını kurmak için harekete geçtiler. Zamanın CHP yöneticilerinin baskısına rağmen Mustafa Akdoğan başkanlında Bekir Açıkgöz, Hakkı Çimen, Mevlit Köksal, Celil Adarca, Kelginli Mehmet gibi idealistler Develi DP İlçe Teşkilatını 06.Temmuz 1946‘da kurdular.
Mustafa Akdoğan ölünceye kadar da parti idare kurulunda görev almıştır.
Mustafa Akdoğan 1935 yılında Çakıoğlu Ömer Efendi’nin kızı Zümrüt Hanımla evlendi. Bu evlilikten ikisi kız, beşi erkek olmak üzere yedi çocuğu oldu. Kendisi iyi bir aile reisi, müşfik bir baba idi. Evi ve halleri her insana ardına kadar açıktı. Ticari ve siyasî hayatının zenginliği kadar insan olarak da meziyetleri olan, manevî ve millî duygularla dopdolu, dini bütün bir adamdı.
Mustafa Akdoğan’nın diğer bir uğraşı da gazeteciliktir. Develi’de ilk özel Demokratik Develi Gazetesi’ni millet vekili olacak olan Av. Osman Nuri Deniz’le çıkarmıştır. Bu gazetede sahipliği yanında değişik adlarla veya imzasız olarak dikkat çekici günlük siyasî yazıların yanında, Develi gençliğinin eğitim ve öğretim kalitesin yükseltmek için yazılar ve alaycı şiirler de yazmıştır.
Ne yazık ki (değindiğimiz gibi) 1914 yılında doğup hayatın baharında henüz 41 yaşında iken 6 Şubat 1955’de ölen Mustafa Akdoğan, genç bir dul kadın ,yedi yetim bırakmıştır.
Kitabın can alıcı noktası parti(si) adına hemşehrileri ile konuşma (nutuk) yazılarıdır. Bu konuşmalarda CHP demokratik sınırlar içerisinde edilirken, yeni parti olan DP’nin misyonu yapacakları samimi bir şekilde dile getirilmekte, halkın kurtuluşunun DP’de olduğu vurgusu yapılmaktadır.
Mustafa Akdoğan’nın, İlçe Başkanı olarak konuşmaları, hitabetinin her cümlesi şelale gibi çağlayarak hem bedene hem de ruha bir ilaç gibi gelmektedir.
Konuşmalarında CHP‘yi keyfi hareketleriyle ülkeyi çıkmaza sürüklediğini, DP’nin millet, memleket işlerini bu çıkmazdan kurtarmak, doğru bir istikamet vermek azminde ve kararında olduklarını belirtir.
M.Akdoğan’a göre; “siyasî partinin ve iktidarın gayesi mensubu olduğu milleti refaha ulaştırmaktır. Çünkü iktidar milletin bir emanetidir. Bir parti kendisine itimat edildiği sürece milletin iktidarında kalır. İtimadını kaybettiği gün milletin emanetini milletçe iade etmek siyasi bir parti için civandarlık icabıdır.
Dört yıl gibi kısa bir zamanda muhalefet saflarında yerini alan DP Türk milletinin itimadını çoktan kazanmış bulunmaktadır. 14 Mayıs 1950 seçimleriyle tecelli edecek millî irade, partimiz DP’yi iktidara getirecek, icra yoluyla millet ve memleketimize hizmet şerefini partimize bahşederse yapacağımız her şey milletin mutluluğu için olacaktır.”
Nitekim dediği çıkacak, DP ezici bir üstünlükle seçimi kazanacaktır.

Çağdaş Develi Gazetesi 13.02.2020

Share
2.005 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’Lİ ESİRLER

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Develi’nin, son Osmanlı devrinin bütün savaşlarında şerefle görev almış,çok da şehit vermiştir!Bu konuda yavaş yavaş hatırı sayılır,savaş hatıraları, esaret hayatları ve cephe mektupları yayınlanmaya başladı. Savaşın bir yüzü şehitlerimiz ise diğer yüzü de esirlerdir. Bizim Develi’de bildiğimiz kadarıyla Peygamberimiz aguşuna koşan şehitlerimiz kadar, Develi’li esirlerimiz de vardır. Bu esirlerimiz içerisinde öyleleri vardır ki , esaretten kurtulduktan sonra da bu sefer İstiklal Harbi’ne koşmuşlardır! Bu kısa yazımızda bahsetmeye çalışaca...
 • Panik Yapmadan Hayata Tutunalım

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Tarih boyunca çok büyük salgınlar oldu. Salgınlar aniden ortaya çıkıp, hızla yayıldı ve bir süre sonra inişe geçerek bitti. Ancak arkasında bıraktığı ölümlerin dışında ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarında çok büyük tahribatlar yaptı. Bu yaşadığımız durum dünyanın son asırlarda yaşadığı en büyük buhran. Buna dikkat ederek aldığımız önlemleri öncelik sırasına göre artırmamız lazım. Salgın geçtiğinde tutunacağımız bir hayatın olması gerekiyor. 1- Sanki gökyüzünde Azrail var ve dışarı çakan herkesi öldürüyor gibi bir havaya girildi. Böyle bir...
 • EN TEHLİKELİ VİRÜS VE SALGINLAR

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Son yıllarda yaşanan salgın hastalıklar binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve on binlerce insanında hastalığa yakalanmasına neden olmuştur. 2019 yılının sonlarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (Covid-19), Türkiye'de de yayılmaya başladı. Son yılların en büyük virüs salgınlarından biri olan korona virüs ile ilgili henüz bir ilaç ve aşı geliştirilmedi. Ancak, dünyadaki bilim insanları ve doktorlar, korona virüsle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Son zamanların en büyük virüs salgınlarından biri olan Korona virüsün h...
 • 1 NİSAN ŞAKASI NEDİR?

  27 Mart 2020 Köşe Yazarları

  Her yıl 1 Nisan tarihinde sevdiklerimize, tanıdıklarımıza çeşitli şakalar yapar ya da şakalarına maruz kalırız. Hemen hepimiz hayatında en az bir kere yaptığı ya da en az bire maruz kaldığı Nisan şakaları akıllarımızda yer etmiştir. Genellikle yapılan kişiye olmayan bir şeyi inandırmak amacıyla bu sert şakalar yapılmaktadır. Her yıl dünyanın birçok ülkesinde insanlar, 1 Nisan günü yüzlerce komik ya da tuhaf şakaların kurbanı olmakta ve bu şakalara yakınlarını kurban etmektedir. Üstelik bu 1 Nisan geleneği yüzyıllardır devam etmektedir. Peki, 1 ...