logo

DEVELİ’DE ÂŞIK SEYRÂNÎ FESTİVALİ SONA ERDİ

 

Âşık Seyrânî XIX. Yüzyılın büyük âşıklarındandır. 1803-1872. Halk Edebiyatımızda bugüne kadar iki bin üzerinde âşığımız tespit edilmiştir. Bunlar içerisinde hayatı ve edebî değeri üzerinde bugüne kadar tek bilimsel çalışma yapılan ve 811 şiiri tespit edilen âşığımız Seyrânî’dir.
Üzerinde irili ufaklı yirminin üzerinde eser yazılmıştır. Ayrıca 1979 yılında adıyla başlayan “Seminer,sempozyum, festival ve panayır” organizasyonları geçtiğimiz hatta 2-4 Ağustos tarihleri arasında 36.defa hem de uluslararası olarak Develi’de bir kere daha festival olarak anıldı.
Kapsamı genişletilmiş sempozyum ise yine uluslararası olarak Ekim ayında yapılacaktır. Seyrânî için bu sempozyumlar hayatına ait doğru bilgiler edinmede, edebiyatımızdaki yerini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayededir ki Seyrânî hak ettiği yeri ansiklopedilerde, okul kitaplarında, dergilerde yerini almış ve almaktadır. Öyle ki Seyrânî uluslararası bu seminerler ile Azerbeycan, Kosova, Bosna vb ülkelerde de tanınmaktadır.
36. Uluslararası Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali’ni hep takip ettim.1979 yılından beri yapılan bu çalışmaların kimisinde tertip komitesinde, kimisinin sunuculuğunda, kimisinde de tebliğler sundum. Halen de aynı şevkle görev verildiğinde konunun hizmetkârıyız.
Şu gerçeğe yakından katılırım. Söz uçar, yazı kalır.1979 yılından beri yapılan seminerlerde sunulan ve önemli makalelerin hepsi dosyamda hazır durmaktadır. Öyle değerli tebliğler ki hepsi birbirinden değerli. Ancak bizde pazarlama zayıflığı var. Bir türlü bu tebliğleri kitaplaştıramadık. Halbuki Seyrânî adına bu o kadar önemli bir hazine ki!.Bunların basılmayışını bir eksiklik olarak görürüm.
Seyrânî’nin hatırasına hürmeten 1976 yılında Heykeli yapıldı. Ayrıca bir müddet sonra Türbesi. Bu sene de festival adına heykelin mükemmel bir çevre düzeni yapıldı. Şüphesiz bunlar Seyrânî adına çok önemli kazançlardır. Her yapılan bu hizmetler de aynı zamanda toprağı ile bir ödeşmedir. Ne mutlu ki bu işleri düşünen ve omuzlayan Belediye Başkanlarımıza, Heykeli yaptıran Mehmet Özdemir, bu seminerleri başlatan Ebubekir Develioğlu’na, türbeyi yaptıran ve Develi adına çok önemli bir kitap çıkartan Ali Ağca ve bu çalışmaları “uluslar arası“ haline getiren ve alnının akıyla çıkan Mehmet Cabbar başkanlarımıza ve hizmetleri geçen diğer başkanlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır!
Benim için ise bu sanat festivalinin bir başka daha önemi vardır. Bundan 7-8 ay kadar önce Develi Belediyesi Kültür bölümü benden “Seyrânî” hakkında kısa ve özlü bir metin istemişlerdi. Söz konusu Seyrânî olunca akar sular durur. Hemen yazdım ve gönderdim. Allah bilir ya, niçin istendiğini bilmiyordum. Bu sanat festivali için bir gurup arkadaşımla:Prof.Dr.M.Kemal Atik, Mehmet Çal, Noter Sami Köseoğlu ile beraber yenilenen Seyrânî heykeli çevre düzenlemesini gezerken çevre düzenlemesi çok hoşumuza gitmişti.
Bu güzelliği teneffüs ederken, birden Seyrânî heykeli yanına mükemmel bir siyah mermer üzerine yapıştırılmış, sarı bir levha…Üzerinde bizim yazdığımız yazı ve altında bizim imzamız ve ünvanımız:Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarlar.
Benim için onurlu bir durum. Ciddi bir sevinç kaynağı. Halimi siz anlayın.Heyecanlandım,ağlamaklı oldum.On dört kitabımızda imzamız var.Fakat Belediyemizin gösterdiği bu vefa ve kadirşinaslık doğrusu bizi mest etti. Konuşulacak çok şey var ama bu olay bizim için sözün bittiği yerdir. Allah bilir ya şu temennim canı gönüldendir:Bize böyle unutulmayacak bir vefa gösterdiğiniz için. Sağ olasınız başta Sayın Başkan Mehmet Cabbar, değerli meclis üyelerimiz ve emeği geçenlere.

Share
1.592 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...