logo

DEVELİ’DE 3. KOYUN KIRKIMI VE YAYLA ŞENLİĞİ 2. bölüm

6011

Görüyoruz ki Erciyes Dağı merkez olarak etekleri özellikle Romalılar döneminde keşfedilmemiş zevk ve eğlence merkezleridir. Kayseri ve civarında basılmış bu paralar üzerinde bu mutlu günlerin resimlerini görmekteyiz.
Bir vesile, Kulpak Köyü üzerinden Cırlavuk Kalesi’ni geçip Erciyes eteklerindeki ve Kartın Tepesi arkasındaki hipodrom ile mezarlıkları ve enteresan su arklarını görünce hayranlığımız bu coğrafyaya bir kat daha artmıştı.Dolayısıyla Kızık Havuzu,Gereme Harabeleri,Elbiz Havuzu, Köşkpınar, Roma Hamamı ve bu hat altındaki “Yer Altı Şehri” bu coğrafyanın henüz layıkıyla keşfedilmemiş kültür hazineleri olduğunu ilgiyle ve merakla,hayranlıkla izlemiştik.Tabii definecilerimizin arsızca ve hoyratça tahriplerinden arta kalanları olduğunu da hemen belirtelim!
Bu arada “Ak Gelin Efsanesi ve Türküsü” belgeselini çekerken Beleşme Yaylası mekan olarak kullanılmıştı. Erciyes’in haşmetini ve çekiciliğini bir kere de burada görmüştük. Ayrıca Yaylacıların bu yaylayı, Harmancık Yazısı gibi neden tercih ettiklerini de öğrenmiştik.Gerçi, Erciyes yaylaları ve yurtları yıllar boyu,değişik Bozulus,Likvanik,Recepli vb.aşiretlerin, yörüklerin vazgeçemediği konak ve sürüleri için mera olarak kullandıkları mekanlardır.
19.Asrın ilk çeyreğinden beri özellikle Beleşme yaylasını sürüleri için yurt tutan Develi Türkmen aileleri vardır:Everek içinde Kapusuzlar,Beşparmaklar,Köylüoğulları bunlardan bazılarıdır.İşte bu köklü ailelerden Suat Köylüoğlu,Naci Mavi,Osman Kapusuz,Ali Beşparmak,Ömer Beşparmak bir araya gelerek Beleşme Yaylası Sürü kültürünü yaşatmak için Beşparmak-Kapusuz-Kapusuzoğlu-Köylüoğlu-Parıldı akraba toplulukları bir araya getirerek, bir geleneği başlatmak arzusu güderler.
Bunun yanında yıllar öncesinde buraya gelen konar-göçerler yayla olarak kullandıkları Beleşme ve Beşparmak Yaylalarına kendi obalarının,gelen giden yolcuların,uzak yerlerden gelen Yörüklerin ihtiyaçlarını karşılamak için buralara değişik mekanlar kazandırmışlardır.Ayrıca çocukların eğitimini devamlı kılmak için “İrfan Çadırı”,ölen insanları için “mezarlık”,ibadet için “namazgah”,olmazsa olmaz olan “Hacı Hatır Çeşmesi” yapmışlardır.
Fakat değişen sosyal ve ekonomik şartlar bu geleneğin de bozulmasını,insan elini ,eteğini bu işlerden çekince bu geleneğin maddi kültürleri de yok olmaya yüz tutmuştur.İşte bu geleneği yıllar boyunca devam ettiren aile çocuklarından şuurlu birkaç kişi bir araya gelerek Erciyes Beşparmak Yaylası’nda 3.Defa Geleneksel Koyun Kırkımı Yemeği ve Şenliği’ni gerçekleştireceklerdir.Tüm akraba ve dostlar davet edilerek hem yaylaya yeniden hayat vermek,kaybolmaya yüz tutan mezarlığı ziyaret edilir hale getirmek ve buradaki hayırhahları yeniden ihya etmek ve özellikle Orman Bölge Müdürlüğü’nün bu bölgedeki başlattığı ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunmak için ,çalışmalarını hızlandırmak niyetindedirler.
İlk iki şenliğin her birine geçtiğimiz yıllarda 1300-1500 kişi gelmiştir.Bu gerçekleşecek olan 3.Şenlikte de bu kadar insan beklenmektedir.Elbette böyle büyük bir organizasyon kolay değildir.Şimdiye kadar yapılan bu çalışmalarda baş çeken Suat Köylüoğlu,Mehmet Beşparmak ve Osman Kapusuz dostları da burada hayırla anmamız gerekecektir.
Bir insan ve topluluğun kökünü ve geçmişini araştırması bir şuur işidir.Yarına güvenle bakabilmenin,yeni umutların yeşermesinin ve çalışma şevkinin artırılması bakımından son derece önemli görüyoruz.
Bu organizenin başarılı olmasını,devamsını diliyoruz.Omuz veren her kişiye de teşekkür ediyoruz. Zira insanlar fani ama eserler kalıcıdır.

Share
2.083 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...