logo

DEVELİ YER ALTI ŞEHRİ

İç Anadolu bölgesinin en önemli maddi kültürel zenginliklerinden biri de yer altı şehirleridir. Ürgüp ve Nevşehir bölgelerindeki yani Kapadokya bölgesi’ndeki yer altı şehirleri bunlardandır. Bu yer altı şehirleri birer savunma yerleridir.
Hristiyanlık Anadolu’ya Doğu Roma zamanında MS.400-450 yılları arasındadır. Putperest Romalılar uzun süre Hristiyanlığa direnmişlerdir. İşte bu şehirler amansız mücadelenin sonucu savunma yerleridir.
Bu yer altı şehirlerinin giriş kapıları,kapı sürgüleri,havalandırma delikleri,tuzak yerleri,iç mahaller,geçitler,su depoları vb.yerler önemli yerlerdir. Aynı zamanda inançları ne olursa olsun,inanmanın en güzel örnekleri ve insanların inandığı gibi yaşama mücadelesinin verildiği en güzel oyma şehirlerdir.
Bir ara Kayseri Müze Müdürlüğü Kapadokya coğrafyasındaki yer altı şehirlerinin detaylardan uzak da olsa planlarıyla yayınladığı bir el kitabını belirtmemiz lazımdır. Bu somut kültür varlıklarından nasibini almış bir bölge de Develi’dir.Everek kısmının altı ciddi bir yer altı şehridir.
Bu konuda bir hayli araştırma yapmış ve bir iki de yazı yazmıştık.İki giriş kapısı vardır.Bunlardan biri Dere Sokak’tadır.
Yıllar önce Çomaklı Deresi’nden gelen sel suyu kaldırımla kaplı ve dereye doğru eğimli yolu,dereye doğru sürüklerken bu yer altı şehrin küçük kapısı ortaya çıkmış ve içine girerek burada çocuk arkadaşlarımızla beraber oynamıştık. Fakat sonradan bu kapı yine örülmüş ve sokak tamir edilerek hizmete sokulmuştu.
Develi’de defineci çoktur.Özellikle Develi Kalesi ile Gereme Harabeleri defineciler için bu konuda çok iştah kabartır. Düne kadar önemli bir bağ bölgesi olan Elbiz Öreni’nde define aranırken burada,hapishane yakınında ikinci kapısı ortaya çıkmıştı.
Şimdilerde ise üzerinde bir bina yükselmektedir.Anlayacağınız bu yer altı şehrinin iki kapısı da kapalıdır.
Geçenlerde İnş.Müh.Erdal Akdoğan ile telefonla görüşürken konu nasıl oldu bilemiyoruz, yer altı şehrine geldi ve bir kapının da mülkiyeti üzerimde dediği Dumlupınar yakınındaki bir arsasında olduğunu,şayet konu ciddi bir şekilde ele alınırsa bu arsayı zevkle parasız verebileceğini belirtmişti.
Her şehrin, kazanın, köyün ve mahallenin bir kıymeti de üzerindeki sakladığı veya ortaya çıkardığı, koruduğu tarihi mirasın zenginliği ile orantılıdır.
Bugün bir Fraktın,bir İmamkulu ve Taşçı gibi yerlerimiz şayet tarihte yerlerini alıyorsa,bunda Etilerden kalan yazılı kayaların da rolü vardır.
İşin enteresan tarafı Develi Yer altı Şehri bütün haşmetiyle duruyor ve değerlendirileceği günü bekliyor.Bizim ki sadece bir hatırlatma.
Tarihe not düşme. Develi eğitim bölgesi yanında niçin bir Nevşehir örneğindeki gibi bir turizm bölgesi olmasın?
23.12.2014,Çağdaş Develi Gazetesi

Share
1.388 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...