logo

DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN GELENEKSEL BÜYÜK ŞAHİNLER OTELİ İFTARI

 

İstanbul’da Ramazan bir başkadır. Fatih Camii’nde, Eyüp Sultan’da sabah namazı, Boğaz vapurunda iftar bir başkadır. İstanbul’un manevi ikliminden midir nedir Ramazanda İstanbul’a bereket yağar.
35 yıldan beri Şahinler Ailesi, otellerinin kapılarını hemşehrilerine açar, iftar verir. Yapılan gecelere sponsor olur Rahmetli Hüseyin Şahin Ağabey başlattı bu geleneği İsmet Şahin Ağabey devam ettiriyor. Hayırsever bir aile Şahinler Ailesi Develi’nin ilk Meslek Yüksek Okulu merhum Hüseyin Şahin Ağabey adını taşıyor. Allah hayırseverlerimizin sayıları artırsın.
26 Mayıs günü düzenlenen geleneksel iftar programı bursiyerimiz Merve Yürek’in hoş geldiniz konuşması ardından katılımcıları takdimle başladı. Develi Kaymakamı Murat Duru ve Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın telgraflarının okunması ile devam etti. Dernek Başkanları ve temsilcilerini takdim etti. Kayder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Kayfed Başkanı Muhammed Ali Temel, Kızılörenliler Derneği Başkanı Mustafa Göçen, Kabaklı Köyü Derneği Başkanı Alaattin Candemir, Epçe Köyü Derneği Başkanı Osman Atmaca, Çöten Köyü Derneği Başkanı Hamza Başaran, Çomaklı Köyü Derneği Başkanı Mehmet Tuaç, Sarıkaya Derneği Başkanı Fahri Yıldırım, Çaylıca Köyü Derneği Başkanı Memduh Şahan.
Sunucu Dernek Başkanı olarak beni açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.
Sayın Develi Belediye Başkan Yardımcım Abdullah İslamoğlu, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcım Sayın Metin Alıcı, Onursal Başkanım sayın Osman Deveci, sayın İsmet Şahin, Genç Develiler Derneği Başkanı sayın Mehmet Sabah, hayırsever işadamlarımız, İlçe ve Köy Derneklerimizin değerli Başkanları, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Saygıdeğer Dernek Üyelerimiz. Hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz.
Otuz yılı aşkın Büyük Şahinler Oteli Salonlarını bizlere açan Şahinler Ailesine İsmet Şahin Ağabeyimize şahsım Yönetim Kurulumuz ve sizler adına teşekkür ederim.
Dernekçilik bir gönül ve sevda işi. Gönlü bizle olan derneğimize maddi manevi destek veren sizlere tek tek teşekkür ederim.
Sular Hep Aktı Geçti /Kurudu vakti geçti
Nice Han, nice Sultan/ Tahtı bıraktı geçti.
Hayat bir penceredir/ Her gelen baktı geçti.
Koca Yunus bu dörtlükle ecdadını rahmetle anıyor.
Derneğimizde Başkan olarak görev yapıp ahirete intikal eden Servet Develioğlu, Zeki Sevimay, Yücel Suyolcu’ ya, Sıtkı Devecioğlu’na 1950’li yıllarda uzun yıllar başkanlık yapmış Dr. Ali Akdemir’e, Nuri Kalem’e Allahtan rahmet, kalanlara sağlıklı uzun bir ömür diliyor, hepsini minnetle ve saygıyla anıyorum.
Derneğimizde on yıl başkanlık yapan, Milletvekili seçildikten sonra da desteğini esirgemeyen Kayseri’nin gururu Develi’nin onuru içimizden biri Sami Dedeoğlu’na şükranlarımı sunuyorum. Sizlere 2.5 yılda Kayseri ve ilçelerine yaptıkları hizmetleri anlatmaya gerek duymuyorum. Develi Diyarı dergimizin 13.sayısında onu kapak yaparak hizmetlerinin bir kısmını anlattık.
Derneğimize maddi manevi destek veren iş adamlarımıza ve üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ederim. Toplantılarda bizleri yalnız bırakmayan üyelerimize saygılarımı sunarım.
Kasım 2017′ de bu bayrağı devraldık. Daha yükseklere taşımak için yönetim kurulumuzla birlikte iş adamlarımızı ziyaretle başladık. Dergimizin 13.sayısını 80 sayfa olarak, hemşehrilerimizden 18 reklam alarak 3000 adet bastırarak yayınladık. Reklam vererek sizlere ulaşmasını sağlayan kişi ve kurumlara teşekkür ederim.
12 Mayısta 2017/2018 döneminin son burslarını verdik. İlk kez derneğimize konferansa gelen değerli hemşehrilerimizi Bilim Kadını Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karaları İş adamı Arif Kaman, Tasev Başkanı Tan Erdoğdu, Op. Dr. Mehmet Okuducu’yu “Ayın konuşmacısı” programında konuk ettik. Derneklerimizin düzenlediği gecelere pikniklere, kahvaltılara katıldık. 6 Mayısta yapılan Develi Hıdırellez şenliklerine Yukarı Develi Engelsiz Yaşam Merkezi temel atma programına iştirak ettik.
2017/2019 dönemi Yönetim Kurulu Üyelerimizi takdim etmek istiyorum. Başkan Yardımcımız Hatice Ayden, Genel Sekreterimiz Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreterimiz Yusuf Palamut, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Prof. Dr. Cavit Avcı, Prof. Dr. Recep Bozlağan, Mustafa Karaca, Seyit Subay, Mehmet Beşparmak, Mustafa Ağca, Denetim Kurulu Üyelerimiz; Cemal Karakaya, Orhan Deveci, Ayşe Salman. Kadınlar Komisyonu Başkanı Hanife Salman. Şahsıma ve derneğimize verdikleri destekten dolayı şükranlarımı arz ediyorum.
Develi Belediyesi 35. Kültür Yayınları arasında çıkan kitabımda Cumhuriyet Sonrası Develi’yi anlattım. Adı “Develi’de İz Bırakanlar” bursiyerlerimize katkı amaçlı birer tane almanızı rica ediyorum.
Böyle güzel bir mekânda sizler gibi değerli hemşehrilerle bizleri buluşturan Mevla’ya şükürler ediyor, hepinizi sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.
Aşık Seyrani Pirimiz / Bilinsin gönül erimiz
Birdir elbet kökenimiz/ Soranlara selam olsun.
Selam güzel insanlara, her şeyi Allah için yapanlara, birbirini Allah için sevenlere. Oruçlarınız kabul, dualarınız makbul, Ramazanını mübarek olsun. Mevlam nice bayramlara erişmeyi nasip etsin.
Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu programa katılmak için Kayseri’den 18.00 uçağı ile gelip 23.00 uçağı ile dönecekti. Telefonla toplantıya katıldı. Yoğun programları nedeniyle katılımcılardan özür diledi.
Develimize yaptıkları hizmetler anlatarak 24 Haziran’da daha önceki dönemde olduğu gibi destek isteyerek konuşmasını sonlandırdı.
Büyük Şahinler Oteli sahibi İsmet Şahin Ağabey, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Metin Alıcı, Giyimkent Başkanı Muzaffer Cevizli, İş adamı Mustafa Yalçınkaya, Emekli Öğretmen Ali Dedeoğlu birer selamlama konuşması yaptılar. Develi Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah İslamoğlu bir selamlama konuşması yaparak Saray Halı’da özel olarak dokunun halı Türk Bayrağını hediye etti.
Develi ve Yöresi Derneği Gençlik Komisyonundan bursiyer öğrencilere katkı amaçlı “Develi’de İz Bırakanlar” kitabımı bağış karşılığında katılımcılar takdim ettiler.
İftar Yemeği Başakşehir muhtarlarından hemşehrimiz Ömer Özkan’ın yaptığı yemek duasıyla sona erdi.

Çağdaş Develi Gazetesi, 01 Haziran 2018, Sayfa 7

Share
1.824 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...