logo

DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN GELENEKSEL BÜYÜK ŞAHİNLER OTELİ İFTARI

 

İstanbul’da Ramazan bir başkadır. Fatih Camii’nde, Eyüp Sultan’da sabah namazı, Boğaz vapurunda iftar bir başkadır. İstanbul’un manevi ikliminden midir nedir Ramazanda İstanbul’a bereket yağar.
35 yıldan beri Şahinler Ailesi, otellerinin kapılarını hemşehrilerine açar, iftar verir. Yapılan gecelere sponsor olur Rahmetli Hüseyin Şahin Ağabey başlattı bu geleneği İsmet Şahin Ağabey devam ettiriyor. Hayırsever bir aile Şahinler Ailesi Develi’nin ilk Meslek Yüksek Okulu merhum Hüseyin Şahin Ağabey adını taşıyor. Allah hayırseverlerimizin sayıları artırsın.
26 Mayıs günü düzenlenen geleneksel iftar programı bursiyerimiz Merve Yürek’in hoş geldiniz konuşması ardından katılımcıları takdimle başladı. Develi Kaymakamı Murat Duru ve Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın telgraflarının okunması ile devam etti. Dernek Başkanları ve temsilcilerini takdim etti. Kayder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Kayfed Başkanı Muhammed Ali Temel, Kızılörenliler Derneği Başkanı Mustafa Göçen, Kabaklı Köyü Derneği Başkanı Alaattin Candemir, Epçe Köyü Derneği Başkanı Osman Atmaca, Çöten Köyü Derneği Başkanı Hamza Başaran, Çomaklı Köyü Derneği Başkanı Mehmet Tuaç, Sarıkaya Derneği Başkanı Fahri Yıldırım, Çaylıca Köyü Derneği Başkanı Memduh Şahan.
Sunucu Dernek Başkanı olarak beni açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.
Sayın Develi Belediye Başkan Yardımcım Abdullah İslamoğlu, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcım Sayın Metin Alıcı, Onursal Başkanım sayın Osman Deveci, sayın İsmet Şahin, Genç Develiler Derneği Başkanı sayın Mehmet Sabah, hayırsever işadamlarımız, İlçe ve Köy Derneklerimizin değerli Başkanları, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Saygıdeğer Dernek Üyelerimiz. Hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz.
Otuz yılı aşkın Büyük Şahinler Oteli Salonlarını bizlere açan Şahinler Ailesine İsmet Şahin Ağabeyimize şahsım Yönetim Kurulumuz ve sizler adına teşekkür ederim.
Dernekçilik bir gönül ve sevda işi. Gönlü bizle olan derneğimize maddi manevi destek veren sizlere tek tek teşekkür ederim.
Sular Hep Aktı Geçti /Kurudu vakti geçti
Nice Han, nice Sultan/ Tahtı bıraktı geçti.
Hayat bir penceredir/ Her gelen baktı geçti.
Koca Yunus bu dörtlükle ecdadını rahmetle anıyor.
Derneğimizde Başkan olarak görev yapıp ahirete intikal eden Servet Develioğlu, Zeki Sevimay, Yücel Suyolcu’ ya, Sıtkı Devecioğlu’na 1950’li yıllarda uzun yıllar başkanlık yapmış Dr. Ali Akdemir’e, Nuri Kalem’e Allahtan rahmet, kalanlara sağlıklı uzun bir ömür diliyor, hepsini minnetle ve saygıyla anıyorum.
Derneğimizde on yıl başkanlık yapan, Milletvekili seçildikten sonra da desteğini esirgemeyen Kayseri’nin gururu Develi’nin onuru içimizden biri Sami Dedeoğlu’na şükranlarımı sunuyorum. Sizlere 2.5 yılda Kayseri ve ilçelerine yaptıkları hizmetleri anlatmaya gerek duymuyorum. Develi Diyarı dergimizin 13.sayısında onu kapak yaparak hizmetlerinin bir kısmını anlattık.
Derneğimize maddi manevi destek veren iş adamlarımıza ve üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ederim. Toplantılarda bizleri yalnız bırakmayan üyelerimize saygılarımı sunarım.
Kasım 2017′ de bu bayrağı devraldık. Daha yükseklere taşımak için yönetim kurulumuzla birlikte iş adamlarımızı ziyaretle başladık. Dergimizin 13.sayısını 80 sayfa olarak, hemşehrilerimizden 18 reklam alarak 3000 adet bastırarak yayınladık. Reklam vererek sizlere ulaşmasını sağlayan kişi ve kurumlara teşekkür ederim.
12 Mayısta 2017/2018 döneminin son burslarını verdik. İlk kez derneğimize konferansa gelen değerli hemşehrilerimizi Bilim Kadını Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karaları İş adamı Arif Kaman, Tasev Başkanı Tan Erdoğdu, Op. Dr. Mehmet Okuducu’yu “Ayın konuşmacısı” programında konuk ettik. Derneklerimizin düzenlediği gecelere pikniklere, kahvaltılara katıldık. 6 Mayısta yapılan Develi Hıdırellez şenliklerine Yukarı Develi Engelsiz Yaşam Merkezi temel atma programına iştirak ettik.
2017/2019 dönemi Yönetim Kurulu Üyelerimizi takdim etmek istiyorum. Başkan Yardımcımız Hatice Ayden, Genel Sekreterimiz Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreterimiz Yusuf Palamut, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Prof. Dr. Cavit Avcı, Prof. Dr. Recep Bozlağan, Mustafa Karaca, Seyit Subay, Mehmet Beşparmak, Mustafa Ağca, Denetim Kurulu Üyelerimiz; Cemal Karakaya, Orhan Deveci, Ayşe Salman. Kadınlar Komisyonu Başkanı Hanife Salman. Şahsıma ve derneğimize verdikleri destekten dolayı şükranlarımı arz ediyorum.
Develi Belediyesi 35. Kültür Yayınları arasında çıkan kitabımda Cumhuriyet Sonrası Develi’yi anlattım. Adı “Develi’de İz Bırakanlar” bursiyerlerimize katkı amaçlı birer tane almanızı rica ediyorum.
Böyle güzel bir mekânda sizler gibi değerli hemşehrilerle bizleri buluşturan Mevla’ya şükürler ediyor, hepinizi sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.
Aşık Seyrani Pirimiz / Bilinsin gönül erimiz
Birdir elbet kökenimiz/ Soranlara selam olsun.
Selam güzel insanlara, her şeyi Allah için yapanlara, birbirini Allah için sevenlere. Oruçlarınız kabul, dualarınız makbul, Ramazanını mübarek olsun. Mevlam nice bayramlara erişmeyi nasip etsin.
Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu programa katılmak için Kayseri’den 18.00 uçağı ile gelip 23.00 uçağı ile dönecekti. Telefonla toplantıya katıldı. Yoğun programları nedeniyle katılımcılardan özür diledi.
Develimize yaptıkları hizmetler anlatarak 24 Haziran’da daha önceki dönemde olduğu gibi destek isteyerek konuşmasını sonlandırdı.
Büyük Şahinler Oteli sahibi İsmet Şahin Ağabey, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Metin Alıcı, Giyimkent Başkanı Muzaffer Cevizli, İş adamı Mustafa Yalçınkaya, Emekli Öğretmen Ali Dedeoğlu birer selamlama konuşması yaptılar. Develi Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah İslamoğlu bir selamlama konuşması yaparak Saray Halı’da özel olarak dokunun halı Türk Bayrağını hediye etti.
Develi ve Yöresi Derneği Gençlik Komisyonundan bursiyer öğrencilere katkı amaçlı “Develi’de İz Bırakanlar” kitabımı bağış karşılığında katılımcılar takdim ettiler.
İftar Yemeği Başakşehir muhtarlarından hemşehrimiz Ömer Özkan’ın yaptığı yemek duasıyla sona erdi.

Çağdaş Develi Gazetesi, 01 Haziran 2018, Sayfa 7

Share
1.644 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...