logo

DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZDE AĞABEYLERİMİZİN FERFENESİ


Eskiden Develi'de Ferfene Elbiz ve Köşkpınar'da bağ ve bahçeler arasında yapılırdı. Genellikle Develi'ye gelen yakın akraba, eş, dost davet edilirdi. Köşkpına'da Merhum Öğretmen Hasan Suyolcu'nun cevizinin altına yer tutmak için sabahtan gidilirdi. Değişmez menü odun fırınında pişen güveç, bulgur pilavı ve mevsim salatasıydı. Ferfeneler İstanbul'a gelince yaz aylarında piknik, kış aylarında dost meclislerinde ikram edilen yemeklere dönüştü.

Erenköy, Ongun sokakta Öndal apartmanı altındaki Bakırcı’nın Hikmet Birdal Ağabey’in işyerindeki toplantılar işyerini kapatması üzerine çeşitli mekânlarda devam etti. Zaman zaman Avrupa Yakasından Av. Ahmet Özçay, İsmet Aras, Ağabeyler Erenköy’deki bu toplantılara iştirak ederlerdi.
Develimizin güzide insanları, üniversite yıllarından akran olan ağabeylerimiz İstanbul’da her hafta başka başka mekânlarda toplanıyorlardı. Dört haftadan beri Kadıköydeki derneğimizde dost meclisindeki ferfene devam ediyor.
Bu mekânın müdavimleri Develi ve Yöresi Derneği Yönetim Kurulu üyemiz, Gardiyan Kazım Amcanın oğlu Turan Aksu, Yukarı Develi’den Müsellim Develioğlu, Petkim’den emekli Selamlardan Tevfik Özkul Ağabey, İstanbul’da iken her zaman toplantılara katılan Develinin duayenlerinden, neşe kaynağı ağabeyimiz,Seyrani Vakfı Başkanı, hayırsever Suat Köylüoğlu idi.
Suat Ağabey’in Develi’nin HavadanKöyü’ne madende vefat eden ağabeyi merhum Şinasi Köylüoğlu adına yaptırdığı ilkokul mayıs sonunda açılmasını planlıyor. Allah hayırseverlerin sayısın artırsın. Suat Ağabey, babası adına Develi’de Turan Köylüoğlu İlkokulu’nu yaptırarak adını ölümsüzleştirdi. Önemli olan öldükten sonra da hayır eserler bırakarak hayırla yâd edilmek.
Kara Müftü’nün Merhum İsmail Cebeci’nin oğlu Emekli Banka Müdürü ağabeyim Necdet Cebeci, Çöten’li Ahmet Kâ’nın Seyit Amca’nın oğlu Naci Kaman, Derneğimizin eski Yönetim Kurulu Üyesi, Emekli Öğretmen Hüseyin Eren,Develioğullarında Zümrüdün Ömer’in oğlu Beyazıt tüccarlarından Mehmet Solgancak,Tekkeşin’lerden Nüfus Memuru Celal Ağanın oğlu Ülkü Özkara, Gübre Fabrikaları müdürlüğünde emekli, Fıraktın’lı Manifaturacı Merhum İsmail Amca’nın oğlu Saim Çelik Ağabey, Mehroğullarından Ömer Polat, Merhum Pancarın Bekir’in oğlu Emekli Asb. Erol Pancaroğlu, Zeytinburnu tekstilcilerinden Gıdırıklar’dan, Mustafa Sırgüveç, Aşağı Everek’ten Merhum Abbas’ın Ömer’in oğlu, Emekli Noter, İstiklal İlk Okulu’ndan arkadaşım hayırseverlerimizden Hamdi Özdamar, Merhum Çatal’ın Arif’in oğlu Emekli Bankacı Mehmet Kabadayı, Yukarı Develili Kavaslardan Garanti Bankası müdürlerinden Doğan Şahin, Doğan Ağabey bankaya birçok hemşehrimizin alınmasına vesile olmuştur. Böyle yardımsever hemşehrilerimizin sayıları çoğalsın. Yedek parça piyasasından Oto İsmail Şaban Kalem, Tomular’danTekstici Nihat Tomu, Yukarı Develi’den Tekstilci Yusuf Gürpınar toplantıya katılan değerli hemşehrilerimiz.
Sohbet ve yöresel ikramların yapıldığı haftalık toplantılar samimi bir hava içinde geçmektedir. 4. sünü yaptığımız toplantıya dernek onursal başkanımız Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu ve Dernek Başkan Yardımcımız Hatice Ayden, Mali Sekreterimiz hayırsever Yusuf Palamut ve Orhan Deveci katıldılar.
Gençlik Komisyonu Başkanı İbrahim Samed Özdemir ve Başkan Yardımcımız Hatice Hanım ağabeylerimize hizmet ederek sofra kurdular. Geçen hafta sucuk ve pastırma ikram eden Suat Ağabeyin Develi’den getirdiği yufka ekmek ve çemene rağbet fazlaydı.
Kuru fasulye, pilav, turşu, yufka ekmek, çemen, baklava ve tulumba tatlısı toplantının bahanesi. Gaye birlikte güzel bir güne daha merhaba demek, Develi tabiriyle ferfene yapmak. Dost meclisinde hoşça bir gün geçirerek sohbet etmek, hasret gidermek.

Share
2.585 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

#

DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZDE AĞABEYLERİMİZİN FERFENESİ” için 1 yorum

 1. Avatar adembakmaz : diyor ki:

  Orhan bey, eline diline sağlık beni Develiye yıllar öncesine götürdünüz. Unuttuğumu zannettiğim Müsellim ağabeyi hatırlattı- nız FERFENEYİ unutmuştum hatırladım, ADEM BAKMAZ Gönen Balıkesir Mahir Sevmay ın yeğeni .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...