logo

DEVELİ TARİHİNDEN NOTLAR

1573

Geçtiğimiz hafta bu sütunda eski kitaplar arasında okurun tuttuğu notlardan oluşan Develi’yi ilgilendiren bir demet bilgiyi sizlerle paylaşmıştık.
Bu bilgi demetinin hayli ilgi gördüğünü gördük. Doğrusu bu yakın ilgi bizi şaşırtmıştı!Demek ki insanımız köklerini öğrenmede ve ecdadını tanımada çok hassasiyet göstermektedir ki insanımız adına son derece önemli bir gelişmedir.Biz de bu ilgi üzerine çıkan notlardan ve derlediğimiz bilgilerden bir kısmını yine sütunumuz el verdiğince vermeye devam edeceğiz.
İlk notumuz, 27.01.2007 tarihinde Develi’li savcılarımızdan Sıtkı Kahyaoğlu’ndan, Kahramanmaraş’ta, not etmiştik.Hatırlar mısınız biz ,yine bu sütunlarda “Arjantin’e Giden İlk Develiler”adlı bir yazımız yayınlanmıştı.1911 yılında Arjantin’e, Fenese’li Ermeniler ve Müslümanlar ile Şeyhbarak’lı bazı köylülerden 15-20 kişi Arjantin’e gider.Orada Arjantin devletinin çağrısı üzerinde tarlalarda çalıştırılmak üzere,marangoz,demirci ve nakliyeci vs.olarak görev yaparlar.Çok zengin olurlar. Hatta İstiklal Harbi başlayınca yüklü bir Pezoyu İspanya elçiliği vasıtasıyla ve Kızıl Haç yardımıyla Atatürk’e göndermişlerdir!
İşte bu konular sohbetimize konu olurken,bizim savcı Kahyaoğlu’ndan şu notu almışız:”1912’lerde Develi’den Amcazadeler Amerika’ya gitmişlerdir.Burada petrolcülerin ulaşım için Afrika’dan getirilen develerin ıslahında çalıştırılmışlardır.Burada zenginleşmişler ve bunların çocukları Şikago’da manifaturacılık yapmaktadırlar.Yakın zamanlara kadar da bize mektupları gelirdi.”
***
Müslüman Türklerden önce Develi’de Eti,Frig, Helen,Bizans,Ermeni vs dönemlerini görmüştür.
Bu dönemlere ait yılların eskitemediği özellikle yer ve şahıs adları Develi’de yaşamaktadır.
Bu konuyu yine bu sütunlarda “Develi’de Yer Adları” adıyla geniş bir şekilde ele almıştık.
Bir hatırlatma olarak bu konuda çalışırken tuttuğumuz bir nottan isimler şunlardır:
Helendönemine ait:Oruza,Venk, Gölemen,Kiske,Pungu Bizans dönemine ait: Elbis, Gereme, Zile, Keşişin Havuzu, Senderemeke, Madazı vb., Ayakostan, Babayan,Ermeni ler dönemine ait :: Evere,Haçatur Çeşmesi,Fenese,Öksenek(Ana su),Tekişe vb. Son yıllarda Türkçeleştirme adına bu tarihi yerlerden bazıları maalesef değiştirilmiştir.Halbuki bu adlar tarihin bize bıraktığı emanetlerdir.Kaç kişi bilir acaba:Kale eteğindeki,bir kaynak olan Gulgul / Gule-gul bize Pers /İran kültüründen kalan bir hatıradır!
***
Ünlü Kayserili şairlerimizden bir tanesi de Behçet Kemal Çağlar’dır. Atatürk ve Cumhuriyet âşığı bir şairimizdir.Ayrıca “10.Yıl Marşı”nın da şairidir.Kayserili olur da bağ üzerine bir şiiri olmaz mı?Nereden aldk bu şiiri bilemiyoruz.Notumuzda şunlar var:”Âşık Ömer’in Bağ Bozumu Destanı”’nı hep bir ağızdan bütün bu asmalarla ağaçların, ütün bu dağlarla bağların,bütün bu gönüllerle ayakların türküsüymüş gibi,bir ağızdan tekrarlıyalım:
Çek git dedim sana, gel git mi dedim
Sesimi içti kulağın sarhoş
Ne bu dolanışın kapımda benim
Üzüm mü çiğnedi ayağın sarhoş

Var ise aklını bağda yitirdin
Yerine bir salkım üzüm getirdin
Su yerine şaraba mı batırdın
Saçın darmadağın tarağın sarhoş

Üzümün üstünde kızlar tepinir
Karlı baş içinde yazlar tepinir
Gönlümde göğsüm de sızlar tepinir
Meyvan sarhoş olmuş,tabağın sarhoş

Kafan duman seçemezsin yüzümü
Aman gözüm sanıp sevme üzümü
Geldi gönlümdeki bağın bozumu
Onu tadamazsın damağın sarhoş
….Aslı on bir dörtlük olan bu şiir böyle uzar gider.
Değerli okurlarımız.
Bu yazımızı hasta yatağımda yazıyoruz.
Bu haftalık ta bu kadar.Hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.
Ülkemizin barış,huzur ve esenlik içerisinde olmasını diliyoruz.

Çağdaş Develi Gaz.29.10.2015

Share
1.840 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...