logo

Develi Seyrani Üniversitesine Doğru, Selim Akdoğan Yazıyor…

1231

Eskiden hep denmez miydi Develi kültürlü bir kent, üniversiteye öğrenci göndermekte başa yarışıyor diye.
O zamanlar fevkalade iyi yetişmiş gençlerimizin çoğu okuma ve ‘öğrenmek’ için yurdumuza ve yurtdışına dağılmış durumdaydı.
Ben yurt dışında idim.
Sonra çocuk yetiştirmek için iyi bir yerdir diye aslen bağlı olduğum ve ata yurdum olan Develi’ye döndüm.
Ne oldu dersiniz? Gördüklerim karşısında sükût-u hayale uğradım. İnsanımız o yine iyi insandı, asaletini koruyordu.
Ama Develi’miz kültür olarak inkişaf gösterememiş durumdaydı.
Hep düşünür oldum; çocuklarımız gurbete gidip gelmez olduklarına göre bunları nasıl olurda Develi’de tutabilir başka gençleri buraya getirtebiliriz diye. Buna verilecek ilk şart kültür ve ekonomide gelişmenin birlikte sağlanması olduğuna göre, Develi’mizin kalite düzeyi yüksek, yeni fakülte ve yüksek okullara karşı ihtiyacının giderilmesi ve insanımıza iş imkânı temin etmek olmalıdır.
Benim düşüncem ve dileğim odur ki yakın bir gelecekte dini, milli ve pozitif bilimleri bir arada tutan eğitim kurumu olarak Develi Seyrani Üniversitesinin açılmasıdır.
İşte bu anlamlı temel atma gününde nasılda 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün Sayın Milletvekillerimizle birlikte mevcut fakülte ve yüksek okulların açılmasında emeklerini unutmamak gerekiyorsa, 12. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hiçbir bölge farkı gözetmeksizin üniversiteleşme yönündeki olağanüstü kararlılığını ve emeklerini unutmamak gerekir.
Ya peki Develi dışında ve içinde bulunan ve binalarımızı yapmaya devam etmekle Allah’ın rızasını, bizlerin takdirlerini almış Develi Derneklerimizin Sayın Başkan ve üyelerini el üstünde taşımayalım mı?
Ayrıca İngilizlerin deyimiyle ‘the last but not the least’ ‘en sona kalmakla en
az olmamak’ üzere en derin şükranlarımızı buraya kadar teşrif etme nezaketini gösteren Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a destekleri için şükranlarımızı arz ederken bu vesile ile eğitime katkılarını en yükseğe çıkartan hükümetimizin bu yolda başarılarının devamını diliyorum.

Share
799 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

#

Develi Seyrani Üniversitesine Doğru, Selim Akdoğan Yazıyor…” için 1 yorum

 1. Avatar Mustafa DENİZ : diyor ki:

  Yazara katlamamak mümkün değil; yapılanların takdir edilip, devamının teşvik edilmesi gerekir. Özüne uygun gençlik yetişmesi dileğiyle sağlıcakla kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...