logo

DEVELİ OLİMPİYATLAR BELDESİ OLAMAZ MI?

Yıllardır Develi sosyal hayatı üzerine durmadan fotoğraflar derlerim.Gerek Türkler,gerek Rumlar ve gerekse Ermeniler hakkında bir hayli malzememiz oldu.İşte Develi Belediyesi’nin teşvikiyle “Develi’de Zaman,Mekan ve İnsan,Develi 2012”adlı eserimizi hazırlamış ve on beş bölümden oluşan eserimizi bu fotoğraflardan bazılarını yayınlamıştık.Aşağı yukarı Develi’nin 150 yıllık geçmişini çıkarmaya çalışmıştık.
O zaman da gördük ki Develi tarihinin nice güzelliklerini yaşamış ve yaşatmış bir beldedir!Şahsen güreş,futbol ve haltere ilgi duymuş ,zaman zaman da çalışmış biriyim.Yani spora yakın bir ilgim vardır.
İşte bu fotoğrafları derlerken 1930 yıllarında formalı bir Develi futbol takımı fotoğrafı elimize geçmişti.Cumhuriyetin ilk yılları.Develi Belediye başkanları içerisinde ayrı bir yeri olan Hadi Erdoğan’ın bu konudaki gayretleri şayet ilgi görseydi bu gün Develi’de sporun zenginliği farklı alacaktı.Zira kayak, boks ve dağcılığın temeli o zamanlarda atılmıştı.Ama unutmayalım ki sanat ve spor ilgi gördüğü yerde yükselir.Acıdır, bu ilgi gösterilmemişti!Ta ki 1960’larda eşi müzik öğretmeni Ümmühan Hanım ile Develi Lisesi’ne gelen Öner Özmen ile Develi’de spor bir devrim yaşamıştır.Koşu,atletizm,disk,cirit, basketbol, voleybol ve 1955 yılında kurulan Develispor kuralları ile öğretilmiş ve Develi gençliği Kayseri’den sonra bölgede egemen olmuştur.Develi’de ilk kurulan tesis ise Spor Sahası’dır.
Bu zenginliğin şüphesiz bir kaynağı olmalıdır.Nitekim yine Develi’de spor tarihini çıkarırken 2.Meşrutiyet döneminde Develi’de İdman Yurdu kurulduğunu görüyoruz.O yılların güçlü adamı Enver Paşa güçlü bir gençlik yetiştirmede sporun önemini görmüş ve hızla askeri yöntemler örnek alınarak önce İzcilik ile işe başlanmış ve daha sonra da diğerleri.Yani Develi’de sporun kökeninde Devlet programı ve propogandası vardır!
Zikzaklar içerisinde de olsa Develi’de görüldüğü gibi profesyonel sporun bir çok sahasında at oynatılmıştır. Geçtiğimiz haftalarda 4.Geleneksel Koyun Kırkımı ve Yayla Şenliği ‘nde yıllardır hasret kaldığımız cirit oyununu seyrederken zevkten titremiştik!Sporun her çeşidinin insan sağlığına ve ruhuna etki eden bir özelliği vardır.Ayrıca bir milletin ötelerden gelen tarihi geleneksel yaşayış özelliklerinin de yaşamasına ,yaşatılmasına yarar,derinlik kazanır.
Develi sosyal hayatı ve kültürel hayatı çok değişiyor.Bize göre son yıllarda iki önemli gelişme var.Birincisi,Develi’de eğitim kalitesinin ve çok değişik okullara kavuşması.Ayrıca üniversite hayatına geçme arzusu ve gayreti ile hayırseverlerin okul binası kazandırmadaki durmadan artan arzularıdır.İnanıyorum ki Develi bu amacına yakın zamanda ulaşacaktır.İkinci gelişme alanı ise barajlar ve enerji meselesidir.Bir kere daha belirtmiştim,yine belirtmede fayda umuyorum.Develi su sporlarına şimdiden hazır olmalıdır.
Zira Gümüşören Barajı bu konuda Develi için büyük bir hazinedir.Develi’nin en zengin spor kaynaklarından biri Erciyes Dağı’dır.Niçin Develi bir Dağcılık merkezi değildir.Cirit niçin bir Sindelhöyük içerisinde sıkışıp kalsın?Nüfusu merkezde 50.000’e yaklaşan bir yerde atletizmde sesi çıkmaz.Güreş bir zamanlar özellikle Cumhuriyet Bayramlarımızın en değerli spor gösterilerindendi.
Develi hem merkez nüfusunun artması ve hem de öğrenci nüfusunun artması sebebiyle niçin bir spor merkezi değildir.Önünde sonunda Develi çok değişik sporlarda merkez bölgelerden olacaktır.Bundan hiç kimsenin kaygısı olmasın.1960-1966 yılları arasında orta okulla beraber 320 kişilik lisede bir ideal beden eğitimi öğretmani Öner Özmen değil Develi’de İç Anadolu’da onca eksikliklere rağmen fırtınalar estirmiştir!
Amacım bir kaşık suda fırtınalar koparmak değildir.Hamaset hiç değildir.Tam tersine bir ufuk açmak ve geleceğin ihtiyaçlarına hazır olmak ,tesisler kazandırmak,köylerimizi de bu gelişmelere hazırlamaktır.
Zaman zaman basından , Develi okullarında il ve bölge ölçeğinde değişik branşlarda başarılı kız ve erkek öğrencilerimizi görüyor ve gurur duyuyoruz.Bu konuda gayret gösteren ,olayı sadece bir öğretmen bazında görmeyip hedefini daima yüksek tutan beden eğitimi öğretmenlerimiz ile spora gönül veren fedakâr spor çalıştırıcıları ve yöneticilerini kutluyorum.
Spor masraflı bir iştir.Saygı duyuyoruz,tamam.Ancak ihyası için mücadele etmek,çalışmak,şimdiden tesisler kazandırmak ,sporcu yetiştirmek için planlı çalışmak da herhalde boynumuzun borcudur.Bunun da bir vebal olduğuna inanıyorum.Büyük işler, büyük ülkülerin ve planlı,akıllı çalışmaların sonucudur.Niçin geç kalalım?Onun için diyoruz ki :Develi niçin bir olimpiyatlar beldesi olmasın?
Çağdaş Develi 13.07.2017

Share
876 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...