logo

06 Ağustos 2021

Develi Lisesi’nin ilk Diplomalı Beden Eğitim Öğretmeni, Öner Önal Özmen

Develi’de 1959-1964 yılları arasında gençlere sporu sevdiren ve Develi Lisesi’nde Beden Eğitimi öğretmenliği yapan, Türkiye’de Spor tarihinin gelişim sürecinde büyük katkıları olan Öner Önal Özmen hocamız, kendisine ait arşivinde Develi ile ilgili fotoğrafları ve anılarını bizimle paylaştı.
Develi’ye ve Öğrencilerine Mesajı: “Develi’den ayrılalı çok oldu. Ama sporcu öğrencilerimle başarılar yaşadım. Onlarla hep iftihar ettim. Meslek hayatımda benim hep itici gücüm oldular. Bu fırsattan istifade hepsine sevgi ve saygılarımı yolluyorum. Yazışmak umudu ile selamlar.” Öner Önal Özmen (Nezir Ötegen)
Öner Hocamla ilgili ilk paylaşımı yıllar sonra Nezir Bey kardeşim yaptı. Emekli Topçu Kd. Albay Vahdettin Kahraman Ağabeyim ile bir görüşmemizde bana hocamı anlatarak telefonunu verdi. Hocamla tanışmamız böyle başladı.
Hocamın Develi Lisesi yılları ile notları:
“Develi’de (30.11.1959-06.02.1964) yılları arası görev yaptım. Yılını tam hatırlamıyorum. Kayseri Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nün organize ettiği Atatürk Koşuşunda Develi Kız Ortaokul takımımız 1. ,3. ,5. ve 7.olarak ilk 10 sıranın dördünü kazanmıştı.
Ayrıca diğer atletlerimiz de derece almışlardı. Tabii bu sonucu unutmam mümkün değil. Bir defasında Kayseri Lisesi ile maç almıştım. Ancak Kayseri’ye gittiğimizde rakip takım maça çıkamamıştı.
Sanıyorum 1965 yılıydı. Kayseri’den bir Vali Yardımcısı ile Milli Eğitim Müdür Yardımcısı geldiler ve bizi Kayseri merkeze almak istediklerini söylediler. Teşekkür ettim ve Develi’den memnun olduğumuzu, Ankara’ya nakil için de sırada olduğumuzu söyledim.
23 Temmuz’da öğrencilerimle birlikte Erciyes’in zirvesine çıkmıştık. İniş ve çıkıştaki manzaralar görmeye değerdi. Teşekkürler Orhan Bey. Ablanız Zeliha Cebeci’yi de öğrencim olarak hatırlıyorum, sağlık ve mutlulukla kalın. Birlikte çalıştığım öğrencilerimi sevgi ve saygıyla anıyorum.”
“Öner Hoca ben orta üçüncü sınıftayken 1959 yılında geldi. Kaç sene kaldığını hatırlamıyorum. Develi’de ortaokul ve lise beraberdi. Develi Lisesi’nin ilk diplomalı Beden Eğitimi öğretmeniydi. Çok sevdiğimiz bir hocaydı, güzel oyunlar oynatırdı. İlk öğrencileri, 1960 mezunları bizlerdik. Öğretmenlik mesleğini seçmemde önemli rolü var. Eşi Ümmühan Hanım da müzik öğretmenimizdi.
Biz daha notayı bilmezken mandolinle bize parça çalardı. Allah hocamıza ve eşine sağlıklı ömür versin.” (Ayşe Zeliha Cebeci Arslan /Emekli Öğretmen)
Not: Fotoğraflar: Öner Önal Özmen Hocamın özel arşivinden 1960-1961 3/A Sınıfı, Develi Lisesi Voleybol Takımı,19 Mayıs Kutlamaları Resmi Geçit ve Yer Jimnastiği ve Develi Lisesi Arşivi.

Çağdaş Develi Gazetesi, 06 Ağustos 2021, Sayfa 7

Share
468 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...