logo

06 Ağustos 2021

Develi Lisesi’nin ilk Diplomalı Beden Eğitim Öğretmeni, Öner Önal Özmen

Develi’de 1959-1964 yılları arasında gençlere sporu sevdiren ve Develi Lisesi’nde Beden Eğitimi öğretmenliği yapan, Türkiye’de Spor tarihinin gelişim sürecinde büyük katkıları olan Öner Önal Özmen hocamız, kendisine ait arşivinde Develi ile ilgili fotoğrafları ve anılarını bizimle paylaştı.
Develi’ye ve Öğrencilerine Mesajı: “Develi’den ayrılalı çok oldu. Ama sporcu öğrencilerimle başarılar yaşadım. Onlarla hep iftihar ettim. Meslek hayatımda benim hep itici gücüm oldular. Bu fırsattan istifade hepsine sevgi ve saygılarımı yolluyorum. Yazışmak umudu ile selamlar.” Öner Önal Özmen (Nezir Ötegen)
Öner Hocamla ilgili ilk paylaşımı yıllar sonra Nezir Bey kardeşim yaptı. Emekli Topçu Kd. Albay Vahdettin Kahraman Ağabeyim ile bir görüşmemizde bana hocamı anlatarak telefonunu verdi. Hocamla tanışmamız böyle başladı.
Hocamın Develi Lisesi yılları ile notları:
“Develi’de (30.11.1959-06.02.1964) yılları arası görev yaptım. Yılını tam hatırlamıyorum. Kayseri Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nün organize ettiği Atatürk Koşuşunda Develi Kız Ortaokul takımımız 1. ,3. ,5. ve 7.olarak ilk 10 sıranın dördünü kazanmıştı.
Ayrıca diğer atletlerimiz de derece almışlardı. Tabii bu sonucu unutmam mümkün değil. Bir defasında Kayseri Lisesi ile maç almıştım. Ancak Kayseri’ye gittiğimizde rakip takım maça çıkamamıştı.
Sanıyorum 1965 yılıydı. Kayseri’den bir Vali Yardımcısı ile Milli Eğitim Müdür Yardımcısı geldiler ve bizi Kayseri merkeze almak istediklerini söylediler. Teşekkür ettim ve Develi’den memnun olduğumuzu, Ankara’ya nakil için de sırada olduğumuzu söyledim.
23 Temmuz’da öğrencilerimle birlikte Erciyes’in zirvesine çıkmıştık. İniş ve çıkıştaki manzaralar görmeye değerdi. Teşekkürler Orhan Bey. Ablanız Zeliha Cebeci’yi de öğrencim olarak hatırlıyorum, sağlık ve mutlulukla kalın. Birlikte çalıştığım öğrencilerimi sevgi ve saygıyla anıyorum.”
“Öner Hoca ben orta üçüncü sınıftayken 1959 yılında geldi. Kaç sene kaldığını hatırlamıyorum. Develi’de ortaokul ve lise beraberdi. Develi Lisesi’nin ilk diplomalı Beden Eğitimi öğretmeniydi. Çok sevdiğimiz bir hocaydı, güzel oyunlar oynatırdı. İlk öğrencileri, 1960 mezunları bizlerdik. Öğretmenlik mesleğini seçmemde önemli rolü var. Eşi Ümmühan Hanım da müzik öğretmenimizdi.
Biz daha notayı bilmezken mandolinle bize parça çalardı. Allah hocamıza ve eşine sağlıklı ömür versin.” (Ayşe Zeliha Cebeci Arslan /Emekli Öğretmen)
Not: Fotoğraflar: Öner Önal Özmen Hocamın özel arşivinden 1960-1961 3/A Sınıfı, Develi Lisesi Voleybol Takımı,19 Mayıs Kutlamaları Resmi Geçit ve Yer Jimnastiği ve Develi Lisesi Arşivi.

Çağdaş Develi Gazetesi, 06 Ağustos 2021, Sayfa 7

Share
186 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...