logo

DEVELİ LİSESİ İLK ÖĞRENCİLERİNDEN : ALİ FUAT AKDOĞAN

Develi Lisesi 1957 yılında şimdiki binasında coşkun, Develili insanlar, bürokrat, politikacı, gazeteci kalabalığı içerisinde 14.09.1957 yılında açılmıştır. Açılış yılında IV A sınıfına 44,IV B sınıfına 35 öğrenci olmak üzere toplamda 79 öğrenci alınmıştır. İşte lisemizin ilk öğrencilerinden biri de IV B öğrencilerinden biri de 25. sırada kayıt yaptıran Ali Fuat Akdoğan’dır.
Ali Fuat Akdoğan 1958-59 öğretim yılında parasız yatılı/Leyli sınavını kazanarak, Develi Lisesi’nden ayrılmış ve Kırşehir lisesinde lise öğrenimini tamamlamıştır. Lise II. sınıfta iken Metin Dinç ve Tahsin Aksu adlı arkadaşlarını kaybetmiştir. Ne yazık ki Develi Lisesi’nin kaybettiği ilk öğrencilerdir!
Ali Fuat ağabey, uzun boylu, yakışıklı, şık giyimli, vakarlı ve zarif bir kişi olarak daima dikkat çekmiştir. Dedesi Kurtuluş Savaşı gazilerinden ve Kırmızı Şeritli İstiklal Madalya sahibi Çolakoğullarından Mehmet Efendi, Babası (1934-1936) ile (1941-1945) yıllarında altı yıl askerlik yapmış, 1946 yılında DP Teşkilatını Develi’de kurmuş,İl Encümen Üyeliğinde bulunmuş, uyanık ve sosyal yönü güçlü, ayrıca gazeteci bir baba olan Mustafa Akdoğan ile ve Çakıoğullarından Ömer Çakıoğlu ile Fidevs Hanım’ın çocukları Zümrüt Hanım’ın evlatlarındandır.
Geniş bir aileye sahiptir: Ahmet (1939),Mehmet (1941), (Ali Fuat (1942- 2020), Ümmü Gülsüm (1943), Erdal (1947) Fatma (1949) Selim (1953).Kardeşlerinin hepsi okumuş ve iş-güç sahibi kimselerdir, Ali Fuat da Ankara Ticari İlimler Akademisi mezunlarındandır.
Kişi hayatında yetiştiği coğrafyanın rolü çok büyüktür. Şüphesiz çocukların yetişmesinde, 41 yaşında ölen ve geride 7 yetim bırakan, öğretim sevdalısı Mustafa Akdoğan’ın büyük rolü olmuştur. Baba genç yaşta vefat edince geçim derdi de kendini göstermeye başlamıştır.

Akdoğan ailesi, kardeşleri Fatma’nın düğününde bir arada: Soldan sağa:1.Selim, 2.Erdal, 3. Ali Fuat, 4.Ahmet, 5.Mehmet. Oturanlar: 1.Ümmügülsüm, 2.Zümrüt Hanım, 3.Fatma
Kardeşler işte ailenin en dar zamanında birbirine destek olarak şereflice ,onurlarıyla birbirlerine destek oldular ve hayata tutundular ve başarılı da oldular. Ali Fuat da bu başarıda rol oynayanlardandır.
Ali Fuat aynı zamanda hassas ve içli bir şahsiyettir. Babasının ölümü gecesini anlattığı hatıratını okuyanlar yüreklerinden vurulmuş gibi olur. 13 yaşındaki bir ortaokul öğrencisinin duygularını dile getiren ve çok aşan duygu zenginliklerindendir Okuduğunuz zaman hayret edersiniz! Bu satırları daha çocuk yaşta yazan adam! Ya Mehmet Ağabeyin babası hakkındaki şiirleri, okudukça çok duygulanıyorsunuz.
Ali Fuat Ağabey, 15.12.2020 tarihinde Hakk’a yürüdü. Çok renkli ve hızlı bir hayattan sonra! Sevenlerini öksüz bırakarak. Mezarı kardeşi Erdal Akdoğan’ın gayretiyle Karşıyaka Mezarlığı’ndadır. Başta ailesi olmak üzere kardeşlerine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.
Mekanı Cennet olsun.

Share
8.143 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...