logo

DEVELİ LİSESİ İLK ÖĞRENCİLERİNDEN : ALİ FUAT AKDOĞAN

Develi Lisesi 1957 yılında şimdiki binasında coşkun, Develili insanlar, bürokrat, politikacı, gazeteci kalabalığı içerisinde 14.09.1957 yılında açılmıştır. Açılış yılında IV A sınıfına 44,IV B sınıfına 35 öğrenci olmak üzere toplamda 79 öğrenci alınmıştır. İşte lisemizin ilk öğrencilerinden biri de IV B öğrencilerinden biri de 25. sırada kayıt yaptıran Ali Fuat Akdoğan’dır.
Ali Fuat Akdoğan 1958-59 öğretim yılında parasız yatılı/Leyli sınavını kazanarak, Develi Lisesi’nden ayrılmış ve Kırşehir lisesinde lise öğrenimini tamamlamıştır. Lise II. sınıfta iken Metin Dinç ve Tahsin Aksu adlı arkadaşlarını kaybetmiştir. Ne yazık ki Develi Lisesi’nin kaybettiği ilk öğrencilerdir!
Ali Fuat ağabey, uzun boylu, yakışıklı, şık giyimli, vakarlı ve zarif bir kişi olarak daima dikkat çekmiştir. Dedesi Kurtuluş Savaşı gazilerinden ve Kırmızı Şeritli İstiklal Madalya sahibi Çolakoğullarından Mehmet Efendi, Babası (1934-1936) ile (1941-1945) yıllarında altı yıl askerlik yapmış, 1946 yılında DP Teşkilatını Develi’de kurmuş,İl Encümen Üyeliğinde bulunmuş, uyanık ve sosyal yönü güçlü, ayrıca gazeteci bir baba olan Mustafa Akdoğan ile ve Çakıoğullarından Ömer Çakıoğlu ile Fidevs Hanım’ın çocukları Zümrüt Hanım’ın evlatlarındandır.
Geniş bir aileye sahiptir: Ahmet (1939),Mehmet (1941), (Ali Fuat (1942- 2020), Ümmü Gülsüm (1943), Erdal (1947) Fatma (1949) Selim (1953).Kardeşlerinin hepsi okumuş ve iş-güç sahibi kimselerdir, Ali Fuat da Ankara Ticari İlimler Akademisi mezunlarındandır.
Kişi hayatında yetiştiği coğrafyanın rolü çok büyüktür. Şüphesiz çocukların yetişmesinde, 41 yaşında ölen ve geride 7 yetim bırakan, öğretim sevdalısı Mustafa Akdoğan’ın büyük rolü olmuştur. Baba genç yaşta vefat edince geçim derdi de kendini göstermeye başlamıştır.

Akdoğan ailesi, kardeşleri Fatma’nın düğününde bir arada: Soldan sağa:1.Selim, 2.Erdal, 3. Ali Fuat, 4.Ahmet, 5.Mehmet. Oturanlar: 1.Ümmügülsüm, 2.Zümrüt Hanım, 3.Fatma
Kardeşler işte ailenin en dar zamanında birbirine destek olarak şereflice ,onurlarıyla birbirlerine destek oldular ve hayata tutundular ve başarılı da oldular. Ali Fuat da bu başarıda rol oynayanlardandır.
Ali Fuat aynı zamanda hassas ve içli bir şahsiyettir. Babasının ölümü gecesini anlattığı hatıratını okuyanlar yüreklerinden vurulmuş gibi olur. 13 yaşındaki bir ortaokul öğrencisinin duygularını dile getiren ve çok aşan duygu zenginliklerindendir Okuduğunuz zaman hayret edersiniz! Bu satırları daha çocuk yaşta yazan adam! Ya Mehmet Ağabeyin babası hakkındaki şiirleri, okudukça çok duygulanıyorsunuz.
Ali Fuat Ağabey, 15.12.2020 tarihinde Hakk’a yürüdü. Çok renkli ve hızlı bir hayattan sonra! Sevenlerini öksüz bırakarak. Mezarı kardeşi Erdal Akdoğan’ın gayretiyle Karşıyaka Mezarlığı’ndadır. Başta ailesi olmak üzere kardeşlerine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.
Mekanı Cennet olsun.

Share
8.433 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...