logo

DEVELİ KÜTÜPHANESİ ve OKUMAK ÜZERİNE

Mustafa Akdoğan tarafından Develi’de ‘bir ilk’ olarak 20 Şubat 1954 tarihinde çıkartılan gazetenin, Milli Kütüphaneden elde edilen birinci sayısının kopyası Develi Kütüphanesine sunuluşu.
Ülkemizde 2013 yılı itibariyle 15 yaş üstü okuma yazma bilmeyen 2,6; okuma yazma bilipte bir okul bitirmemiş olan 3,8; ilkokul + ilköğretim 27,0; ortaokul + lise 15,0; fakülte veya yüksekokul 6,7; yüksek lisans + doktora 0,7 milyon kişi olarak tespit edilmiştir..
Her yıl Nisan ayının ilk haftasında son elli yıldır kesintisiz kutlanmakta olan kütüphane haftasında yapılan etkinliklerle okumanın ve kütüphanelerin önemi vurgulanmaktadır.
Resmi rakamlara göre ülkemizdeki kütüphane sayısı 1.118’dir. Eskiden okuma evleri diye adlandırılan kıraathaneler kaybolduktan sonra şimdilerde tekrar düzenlenmeye çalışılmaktadır. Kıraathanelerin kahvehanelere dönüştürüldükten sonraki durum itibariyle kahvehanelerin sayısı 600 bin sayısına ulaşmıştır. Sürekli okurların sayısı gelişmiş Avrupa ülkelerinde %14-17 iken bu oran ülkemizde oldukça düşüktür.. Amerika’daki bir kişi yılda 12 kitap okurken bizde 12 kişi bir kitap okuyor. Kitaplar pahalı diye bilinir bizde ama kütüphaneler ne güne duruyor.
Size işte Develi Kütüphanesi:
Kuruluş tarihi 1 Ocak 1962. Kitap sayısı 27.299. Ekim 2014 itibariyle 162 üye. Pazar ve pazartesi olmak üzere haftada 2 gün kapalı. Sabah 8 – akşam 5 arası açık olduğu saatler. Yaz kış fark etmekle beraber ziyaretçi sayısı aylık 1000 civarında ve yıllık toplam 12.000 kişi. Orada sessiz ve sıcak bir ortam içinde ders çalışanları ve araştırma yapanları görmek ne güzel değil mi? Evinde rahat çalışma imkânı olmayanlar için büyük fırsat. Ayrıca üye ol ve kitabı ödünç al… Kütüphanede her şey düzenli, tertemiz, inanılmaz bir çalışma ortamı. Çalışan kişi sayısının iki: Müdüre Hanım Songül Karatepe ve görevli Ali Çoban. Ne güler yüzlü, ne profesyonel bir yönetim tarzı. Okuyuculara sağlanan güzel ortam. Her gidenin olumlu intibalarla ayrılacağı bir mekân.

Söz kitaplardan açılınca akla gelen eskiden ikinci el kitapların satıldığı, öğretmene göre çeşitlilik arz eden kitabın piyasada bulunmama ihtimali… Şimdi ise kitaplar bedava, kütüphaneler daha zengin, genel olarak evler sıcak, beslenme daha iyi. Ama gittikçe körelen okuma alışkanlığı üzüntü verici. Okumaya direnen toplumun her kesimi; kadın-erkek, yaşlı-genç vs. Son 40 yıldır artan oranda görsel eğitimi seven bir topluluk. Okuma zevkinin çeşitli bahanelerle tadılamaması ne acı.
1940-50’li yıllarda Kayseri’de yatılı okuyan Develi öğrencilerinin hafta sonunda eve yaya gelişleri ve kış yolculuklarındaki Erciyes’i geçiş hikâyeleri. Ama eğitim daha esaslı, akılda kalıcı ve yalnız gerekenlerin öğretildiği bir usul. Bilgilerin özümsenerek kazanıldığı zamanlar… Şimdi günde 7-8 saat ders. Yorgun çocuk evinin veya dershanenin yolcusu. Ne zaman kütüphaneye gidecek? Diğer taraftan şüphesiz eğitim sistemi iyi niyetlerle hazırlanmaktadır ve yeni dünyada öğretilecek o kadar şey var ki. Ancak bu yükün çocuklar üzerinden azaltılmasına inananlardanım.
Okumak, kütüphane ve ilim yapmak üzere açılan bu konuda konuşulacak çok şey var. Öğretmen haklı, veli haklı ya çocuklar? Bence esas haklı onlar! Gelişmiş ülkelerde sabah bilgi verilip öğleden sonra laboratuvar, atölye, spor, kütüphane ve bir şekilde bilgilerin tatbiki, araştırılıp çoğaltılması veya uygulanmalı öğretimi yapılırken bizim öğrencimiz neden bunaltılarak okumaktan uzaklaştırılır ki.

NOT : Bu hafta vefat eden İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Arslan’ın annesine rahmet, ailesine baş sağlığı ve sabır diliyorum.

Share
3.244 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...