logo

DEVELİ KÜTÜPHANESİ ve OKUMAK ÜZERİNE

Mustafa Akdoğan tarafından Develi’de ‘bir ilk’ olarak 20 Şubat 1954 tarihinde çıkartılan gazetenin, Milli Kütüphaneden elde edilen birinci sayısının kopyası Develi Kütüphanesine sunuluşu.
Ülkemizde 2013 yılı itibariyle 15 yaş üstü okuma yazma bilmeyen 2,6; okuma yazma bilipte bir okul bitirmemiş olan 3,8; ilkokul + ilköğretim 27,0; ortaokul + lise 15,0; fakülte veya yüksekokul 6,7; yüksek lisans + doktora 0,7 milyon kişi olarak tespit edilmiştir..
Her yıl Nisan ayının ilk haftasında son elli yıldır kesintisiz kutlanmakta olan kütüphane haftasında yapılan etkinliklerle okumanın ve kütüphanelerin önemi vurgulanmaktadır.
Resmi rakamlara göre ülkemizdeki kütüphane sayısı 1.118’dir. Eskiden okuma evleri diye adlandırılan kıraathaneler kaybolduktan sonra şimdilerde tekrar düzenlenmeye çalışılmaktadır. Kıraathanelerin kahvehanelere dönüştürüldükten sonraki durum itibariyle kahvehanelerin sayısı 600 bin sayısına ulaşmıştır. Sürekli okurların sayısı gelişmiş Avrupa ülkelerinde %14-17 iken bu oran ülkemizde oldukça düşüktür.. Amerika’daki bir kişi yılda 12 kitap okurken bizde 12 kişi bir kitap okuyor. Kitaplar pahalı diye bilinir bizde ama kütüphaneler ne güne duruyor.
Size işte Develi Kütüphanesi:
Kuruluş tarihi 1 Ocak 1962. Kitap sayısı 27.299. Ekim 2014 itibariyle 162 üye. Pazar ve pazartesi olmak üzere haftada 2 gün kapalı. Sabah 8 – akşam 5 arası açık olduğu saatler. Yaz kış fark etmekle beraber ziyaretçi sayısı aylık 1000 civarında ve yıllık toplam 12.000 kişi. Orada sessiz ve sıcak bir ortam içinde ders çalışanları ve araştırma yapanları görmek ne güzel değil mi? Evinde rahat çalışma imkânı olmayanlar için büyük fırsat. Ayrıca üye ol ve kitabı ödünç al… Kütüphanede her şey düzenli, tertemiz, inanılmaz bir çalışma ortamı. Çalışan kişi sayısının iki: Müdüre Hanım Songül Karatepe ve görevli Ali Çoban. Ne güler yüzlü, ne profesyonel bir yönetim tarzı. Okuyuculara sağlanan güzel ortam. Her gidenin olumlu intibalarla ayrılacağı bir mekân.

Söz kitaplardan açılınca akla gelen eskiden ikinci el kitapların satıldığı, öğretmene göre çeşitlilik arz eden kitabın piyasada bulunmama ihtimali… Şimdi ise kitaplar bedava, kütüphaneler daha zengin, genel olarak evler sıcak, beslenme daha iyi. Ama gittikçe körelen okuma alışkanlığı üzüntü verici. Okumaya direnen toplumun her kesimi; kadın-erkek, yaşlı-genç vs. Son 40 yıldır artan oranda görsel eğitimi seven bir topluluk. Okuma zevkinin çeşitli bahanelerle tadılamaması ne acı.
1940-50’li yıllarda Kayseri’de yatılı okuyan Develi öğrencilerinin hafta sonunda eve yaya gelişleri ve kış yolculuklarındaki Erciyes’i geçiş hikâyeleri. Ama eğitim daha esaslı, akılda kalıcı ve yalnız gerekenlerin öğretildiği bir usul. Bilgilerin özümsenerek kazanıldığı zamanlar… Şimdi günde 7-8 saat ders. Yorgun çocuk evinin veya dershanenin yolcusu. Ne zaman kütüphaneye gidecek? Diğer taraftan şüphesiz eğitim sistemi iyi niyetlerle hazırlanmaktadır ve yeni dünyada öğretilecek o kadar şey var ki. Ancak bu yükün çocuklar üzerinden azaltılmasına inananlardanım.
Okumak, kütüphane ve ilim yapmak üzere açılan bu konuda konuşulacak çok şey var. Öğretmen haklı, veli haklı ya çocuklar? Bence esas haklı onlar! Gelişmiş ülkelerde sabah bilgi verilip öğleden sonra laboratuvar, atölye, spor, kütüphane ve bir şekilde bilgilerin tatbiki, araştırılıp çoğaltılması veya uygulanmalı öğretimi yapılırken bizim öğrencimiz neden bunaltılarak okumaktan uzaklaştırılır ki.

NOT : Bu hafta vefat eden İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Arslan’ın annesine rahmet, ailesine baş sağlığı ve sabır diliyorum.

Share
3.046 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...