logo

Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur.
Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksullara yardım etmek ve tahsil yapan öğrencilere destek olmak kutsal bir görevdir. Birlik ve beraberlik olunca nelerin başarılabileceği bu kitapta bulunmaktadır. Derneğe hizmet eden insanlar büyük dua almışlardır, onların da beklentileri sadece bir dua almak ve hayırla anılmaktır.
Yıllar sonra bizleri arayan soran, selam gönderen ve teşekkür eden; kaymakamlar hâkimler, doktorlar, savcılar, öğretmenler, iş insanları, eczacılar ve akademisyenler olmuştur. Bu sebeple yaptığımız hizmetlerden gurur ve onur duyduk. Mezun olan öğrencilerimiz o günleri unutmadılar. Yönetim kurullarına girdiler ve dernekte görev aldılar.
Derneğimiz kurulduğundan beri o zamanın şartlarına göre hizmetler yapmıştır. Tüm Başkanların, Yönetim Kadrosunda hizmet edenlerin ve üyelerin bunda katkısı büyüktür. Tüm Başkanlarımızı ve üyelerimizi hayırla anıyoruz. Derneğimiz son yirmi yılda Develi’ye hayır için yaptırılan eserlere lokomotif olmuştur. Bu hayır için yaptırılan eserlerde derneğimize destek veren tüm üyelerimizin payı bulunmaktadır. Bu birliktelik dernek çatısı altında gerçekleştirilmiştir. Doğduğu topraklara vefa borcunu ödemek için hizmet eden insanlara iş ve aş kapısı açan vefakâr ve kadirşinas insanları saygıyla anıyoruz.
1950’li yıllarda; İlk kurucu başkan Dr. Ali Akdemir seçilmiştir. Daha sonraki yıllarda Atilla Oral, (1963-1966), Orhan Gürlek (1966-1968), Şükrü Maşlak(1968-1978) yılları arası, Cihat Develioğlu (1978-1980) yıllarında başkanlık yapmışlardır.1980 yılında ihtilalden sonra dernek faaliyetleri yasaklanmış olup 1987 yılına kadar dernek faaliyetine ara verilmiştir.
1987 yılından bugüne: Ali Servet Develioğlu (1987-1990), Hüseyin Setenci (1990-1992), Dr. Lütfü Avcı (1993), Yücel Suyolcu (1993-1994), Zeki Sevimay (1994-1996), Muzaffer Aksu (1996-2001), Necati Develioğlu (2001-2003) , Mehmet Paksoy (2003-2005) , Sami Dedeoğlu (2005-2015) , Mehmet Papak (2015-2017) ve M. Orhan Cebeci’nin (2017- 2021) başkanlıklarıyla devam etmektedir. Tüm başkanlarımıza ve Yönetim Kurulu Üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ebedi âleme göç edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı bir ömür diliyoruz.
Derneğimize her zaman destek olan üyelerimiz ve hayırsever hemşehrilerimize, kitabımızın basılıp yayımlanmasından maddi katkıları olan tüm sponsorlarımıza, kitabın hazırlanmasında emeği olan Atilla Toker’e, Hatice Ayden’e, Merve Yürek’e, Mim Ofset Matbaası çalışanlarına, Korkut ve Emre Gülata’ya teşekkür ederiz.
Kurulduğundan beri derneğimiz ile gönül bağı olan Develi Kaymakamlarımız adına Sayın Murat Duru’ya, Develi Belediye Başkanlarımız adına Sayın Mehmet Cabbar’a Develi’mize hizmet eden tüm STK’lara, dernek başkanlarına, emeği geçen tüm Develi’mizin güzel insanlarına şükranlarımızı sunarız.
Kitabı ve eseri olanlar insanlık tarihine ışık tutarlar, bu yüzden biz de bir miras bırakmak istedik ki hoş bir sedamız olsun. Bu eserle kültürümüzü yaşatmayı istedik. Okuyan, hayal eden, merak eden, araştıran, öğrendiğini hayatına uygulan ve kendini geliştiren nesillerin yetişmesinde emeği olan tüm hayırseverlerimize ve başkanlarımıza saygılarımla.
M. Orhan Cebeci’nin Biyografisi:
Kayseri’nin Develi İlçesi’nde Milli Mücadele Tarihi’ne oldukça önemli katkılar sağlayan bir ailenin evladı olarak 06.04.1953 tarihinde doğdu.
Dedesi, Milli Mücadele lehine fetva veren, Develi Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin kurucuları arasında olan Kara Müftü namı ile tanınan din adamı Müftü Fevzi Numan Cebeci’dir. Babası Ziraat Bankası Emekli Veznedarı merhum Hacı İsmail Cebeci, annesi Yukarı Develi’den Ağaların İsmail Develioğlu’nun kızı merhume Lütfiye hanımdır.
İlk, orta ve lise tahsilini Develi’de tamamlamıştır. Yazı yazma merakı ortaokul yıllarında başlamıştır. Edebiyata olan merakı ise lise yıllarında artarak devam etmiştir. Yazıları mahalli gazetelerde yayınlanmıştır. Profesyonel yazı hayatı 1972 yılında basının kalbi sayılan Cağaloğlu’nda ulusal gazetelerin kültür ve sanat sayfalarında başlamıştır.
Gazetelerde ve dergilerde Kayseri ve Develi kültürüne dair araştırmaları, incelemeleri ve makaleleri yayınlanmıştır. Ayrıca Kayseri Gündem Gazetesi’nde, Yeni Doğan Gazetesi’nde ve Develi Gazetesi’nde köşe yazıları yazmıştır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi “Şehir Kültür ve Sanat Dergisi’nde” araştırma ve inceleme yazıları yayınlanmıştır.
2003-2017 yılları arasında İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğinde Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur. 11.11.2017 tarihinden beri Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir.
İstanbul’da yayınlanan “Bizim Kayseri” Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü ve “Develi Diyarı” Dergisi’nin Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır. Kayseri ve Develi Yöresinin türkü, ağıt, birçok otobiyografisini ve edebi bilgilerini araştırarak Türk Edebiyatına kazandırmıştır. Dayısı merhum Develioğlu Mehmed’e yakılan elli kıtanın üzerinde olan ağıtı derlemiştir.
Elli yıllık araştırmaları ve incelemeleri 2017 yılında Develi Belediyesi’nin Kültür Yayınları’nın otuz beşinci kitabı “Develi’de İz Bırakanlar’da yayınlanmıştır. Kitabın ikincisi de yazılmaya devam etmektedir.
Halen Çağdaş Develi Gazete ‘sinde araştırmalarını ve incelemelerini “İstanbul Mektupları” adlı köşesinde yazmaktadır. Bu kültür yayını derneğin ikinci yayımlanan kitabıdır. Okumak ve yazmak hayatının vazgeçilmez tutkusu, doğduğu ilçe Develi en büyük sevdasıdır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 18 Haziran 2021, Sayfa 7

 

Share
412 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...