logo

Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur.
Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksullara yardım etmek ve tahsil yapan öğrencilere destek olmak kutsal bir görevdir. Birlik ve beraberlik olunca nelerin başarılabileceği bu kitapta bulunmaktadır. Derneğe hizmet eden insanlar büyük dua almışlardır, onların da beklentileri sadece bir dua almak ve hayırla anılmaktır.
Yıllar sonra bizleri arayan soran, selam gönderen ve teşekkür eden; kaymakamlar hâkimler, doktorlar, savcılar, öğretmenler, iş insanları, eczacılar ve akademisyenler olmuştur. Bu sebeple yaptığımız hizmetlerden gurur ve onur duyduk. Mezun olan öğrencilerimiz o günleri unutmadılar. Yönetim kurullarına girdiler ve dernekte görev aldılar.
Derneğimiz kurulduğundan beri o zamanın şartlarına göre hizmetler yapmıştır. Tüm Başkanların, Yönetim Kadrosunda hizmet edenlerin ve üyelerin bunda katkısı büyüktür. Tüm Başkanlarımızı ve üyelerimizi hayırla anıyoruz. Derneğimiz son yirmi yılda Develi’ye hayır için yaptırılan eserlere lokomotif olmuştur. Bu hayır için yaptırılan eserlerde derneğimize destek veren tüm üyelerimizin payı bulunmaktadır. Bu birliktelik dernek çatısı altında gerçekleştirilmiştir. Doğduğu topraklara vefa borcunu ödemek için hizmet eden insanlara iş ve aş kapısı açan vefakâr ve kadirşinas insanları saygıyla anıyoruz.
1950’li yıllarda; İlk kurucu başkan Dr. Ali Akdemir seçilmiştir. Daha sonraki yıllarda Atilla Oral, (1963-1966), Orhan Gürlek (1966-1968), Şükrü Maşlak(1968-1978) yılları arası, Cihat Develioğlu (1978-1980) yıllarında başkanlık yapmışlardır.1980 yılında ihtilalden sonra dernek faaliyetleri yasaklanmış olup 1987 yılına kadar dernek faaliyetine ara verilmiştir.
1987 yılından bugüne: Ali Servet Develioğlu (1987-1990), Hüseyin Setenci (1990-1992), Dr. Lütfü Avcı (1993), Yücel Suyolcu (1993-1994), Zeki Sevimay (1994-1996), Muzaffer Aksu (1996-2001), Necati Develioğlu (2001-2003) , Mehmet Paksoy (2003-2005) , Sami Dedeoğlu (2005-2015) , Mehmet Papak (2015-2017) ve M. Orhan Cebeci’nin (2017- 2021) başkanlıklarıyla devam etmektedir. Tüm başkanlarımıza ve Yönetim Kurulu Üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ebedi âleme göç edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı bir ömür diliyoruz.
Derneğimize her zaman destek olan üyelerimiz ve hayırsever hemşehrilerimize, kitabımızın basılıp yayımlanmasından maddi katkıları olan tüm sponsorlarımıza, kitabın hazırlanmasında emeği olan Atilla Toker’e, Hatice Ayden’e, Merve Yürek’e, Mim Ofset Matbaası çalışanlarına, Korkut ve Emre Gülata’ya teşekkür ederiz.
Kurulduğundan beri derneğimiz ile gönül bağı olan Develi Kaymakamlarımız adına Sayın Murat Duru’ya, Develi Belediye Başkanlarımız adına Sayın Mehmet Cabbar’a Develi’mize hizmet eden tüm STK’lara, dernek başkanlarına, emeği geçen tüm Develi’mizin güzel insanlarına şükranlarımızı sunarız.
Kitabı ve eseri olanlar insanlık tarihine ışık tutarlar, bu yüzden biz de bir miras bırakmak istedik ki hoş bir sedamız olsun. Bu eserle kültürümüzü yaşatmayı istedik. Okuyan, hayal eden, merak eden, araştıran, öğrendiğini hayatına uygulan ve kendini geliştiren nesillerin yetişmesinde emeği olan tüm hayırseverlerimize ve başkanlarımıza saygılarımla.
M. Orhan Cebeci’nin Biyografisi:
Kayseri’nin Develi İlçesi’nde Milli Mücadele Tarihi’ne oldukça önemli katkılar sağlayan bir ailenin evladı olarak 06.04.1953 tarihinde doğdu.
Dedesi, Milli Mücadele lehine fetva veren, Develi Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin kurucuları arasında olan Kara Müftü namı ile tanınan din adamı Müftü Fevzi Numan Cebeci’dir. Babası Ziraat Bankası Emekli Veznedarı merhum Hacı İsmail Cebeci, annesi Yukarı Develi’den Ağaların İsmail Develioğlu’nun kızı merhume Lütfiye hanımdır.
İlk, orta ve lise tahsilini Develi’de tamamlamıştır. Yazı yazma merakı ortaokul yıllarında başlamıştır. Edebiyata olan merakı ise lise yıllarında artarak devam etmiştir. Yazıları mahalli gazetelerde yayınlanmıştır. Profesyonel yazı hayatı 1972 yılında basının kalbi sayılan Cağaloğlu’nda ulusal gazetelerin kültür ve sanat sayfalarında başlamıştır.
Gazetelerde ve dergilerde Kayseri ve Develi kültürüne dair araştırmaları, incelemeleri ve makaleleri yayınlanmıştır. Ayrıca Kayseri Gündem Gazetesi’nde, Yeni Doğan Gazetesi’nde ve Develi Gazetesi’nde köşe yazıları yazmıştır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi “Şehir Kültür ve Sanat Dergisi’nde” araştırma ve inceleme yazıları yayınlanmıştır.
2003-2017 yılları arasında İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğinde Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur. 11.11.2017 tarihinden beri Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir.
İstanbul’da yayınlanan “Bizim Kayseri” Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü ve “Develi Diyarı” Dergisi’nin Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır. Kayseri ve Develi Yöresinin türkü, ağıt, birçok otobiyografisini ve edebi bilgilerini araştırarak Türk Edebiyatına kazandırmıştır. Dayısı merhum Develioğlu Mehmed’e yakılan elli kıtanın üzerinde olan ağıtı derlemiştir.
Elli yıllık araştırmaları ve incelemeleri 2017 yılında Develi Belediyesi’nin Kültür Yayınları’nın otuz beşinci kitabı “Develi’de İz Bırakanlar’da yayınlanmıştır. Kitabın ikincisi de yazılmaya devam etmektedir.
Halen Çağdaş Develi Gazete ‘sinde araştırmalarını ve incelemelerini “İstanbul Mektupları” adlı köşesinde yazmaktadır. Bu kültür yayını derneğin ikinci yayımlanan kitabıdır. Okumak ve yazmak hayatının vazgeçilmez tutkusu, doğduğu ilçe Develi en büyük sevdasıdır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 18 Haziran 2021, Sayfa 7

 

Share
196 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SEYRANİ’NİN DÜŞÜNCE DÜNYASI

  29 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Yayınları Edebiyat dizisinin 172. kitabı olarak Nisan 2021'de yayınlandı. Kitabın ilk sayfalarında yazarlarımız Muammer Yılmaz ve Kadir Özdamarlar'ın özgeçmişlerine ve yayınlanan kitaplarına yer verilmiş. Değerli Kadir ağabeyime kitabını gönderdiği için teşekkür ederim. Seyrani ile ilgili çok kitap okudum ama bu kitap Seyrani'yi tanıyıp anlamaya çalışan okurlar için çok güzel bir çalışma olmuş. Yazarlarımızı kutlarım. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç'ın “takdim” yazısı ile kitap deva...
 • DÜNYA ARKADAŞLIK GÜNÜ

  29 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  “Dünya Arkadaşlık Günü”, belki bir çoğumuzun yeni bildiği bir gündür. Her sene arkadaşlık ve dostluk adında kutlanan özel gün, dünyadaki dostluğu ve arkadaşlığı kutlamak için ayrılan bir gündür. Bazı ülkelerde uzunca zamandır kutlanırken, “Dünya Arkadaşlık Günü”, 2011 yılından beri diğer birçok ülkede de kutlanmaya başlanmıştır. “Dünya Arkadaşlık Günü” ya da “Dünya Dostluk Günü” ilk defa 30 Temmuz 1958 tarihinde önerilmiştir. Bunun sebebi Güney Amerika ülkelerinde özellikle Paraguay'da uzun zamandır yapıldığı gözlemlenmiştir. Birleşmiş Milletl...
 • Çocukluğumda Develi’de Kurban Bayramları

  23 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Bir başkaydı çocukluğumuzun bayramları. Gurbetten akın akın insanlar gelirdi, özlem vardı, hasret vardı, arkadaşlık, dostluk vardı. Yıllardır ayrı kalanlar buluşur, hatıralar canlanır, özlemler biterdi. Mesafeler kısaldı özlem ve hasret azaldı. Her Kurban Bayramında Develi'ye giderdik. O zamanlar annem ve babam hayattaydı. Kurbanı Develi'de kesmek adet olmuştu. En az yirminin üzerinde çoluk çocuk düğüncü usulü kadınlar bir odada, erkekler bir odada haremlik selamlık kalırdık evimizde. Buna rağmen odalara sığmaz akrabalarda yatıya giderdik. ...
 • DÜNYA HAMAK GÜNÜ

  23 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Dünyada kutlanan ilginç günlerden bir tanesi de “Hamak Günüdür”. Hamak, iki ağaç ya da ahşap direk arasına iki ucundan asılarak kurulan, içinde uzanıp sallanarak keyif amaçlı yatılan, ağdan ya da bezden yapılmış bir tür salıncak yataktır. Ayrıca gemilerde personelin yatması için kullanılan, kalın brandadan yapılan asma yataktır. Şöyle düşünelim. Temmuz ayı ortası, güneş yakıyor, gölgede ve serin bir yerde hamakta dinlenmeyi düşünelim. Hamak Günü tam olarak bunların keyfini çıkarmayı amaçlamaktadır. Hamağınız kumaş, halat ya da örgüden yapılmış...