logo

Derneğimizin Burs Kriterleri

 

Bir ülkenin geleceği o ülkenin insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. En büyük yatırım insan odaklı yatırımdır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğimiz kurulduğu günden beri hemşehriler arasında birlik ve beraberliği temin etmek maksadıyla günler ve geceler düzenlemiştir. Bu toplantılar sonunda Develimize hayır eserler ve yatırımlar doğmuştur.
Diyar-ı gurbette bir araya gelerek dernek kurup işe başlayan büyüklerimiz ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunmuş, üniversitede öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak amacıyla burs vermeye başlamıştır. Derneğimize hizmet eden Başkan ve Yönetim Kurullarını ve destek veren tüm üyelerimizi hayırla yâd ediyorum. Yıllardan beri bu gelenek devam etmiş İstanbul’da öğrenim gören öğrencilere halen karşılıksız burs vermeye devam etmektedir. Burs veren değerli hayırsever iş adamı hemşehrilerimize derneğimiz Yönetim Kurulu adına teşekkür ederiz.
2019/2020 dönemi Develi’deki lise dengi okullarımızdan üniversiteyi kazanan öğrencilerimizi tebrik eder, ailelerini kutlarım. Bu başarıda emeği olan Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru’yu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Toprak’ı ve cefakâr okul müdürlerimizi ve idealist öğretmenlerimizi kutluyorum.
Her dönem olduğu gibi bu dönem de burslarımızdaki ana kriterimiz İstanbul’da bir devlet üniversitesini ya da özel üniversiteyi tam burslu kazanan, İstanbul dışından gelen, yurtta kalan başarılı öğrencilerdir. Burs kriterleri arasında; yetim, öksüz aileler, işsiz aileler, parçalanmış aileler, asgari ücretliler, hiçbir sosyal güvencesi olmayanların ve emeklilerin gelir durumları dikkate alınmaktadır. İstanbul dışından kısıtlı kontenjanlarda da yukarıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılmaktadır. Bursiyerlerimizin her yıl okul durumlarını gösteren onaylı belgeyi (hazırlık geçti belgesi-onaylı transkript) 10 Ekim’e kadar derneğe getirmeleri gerekmektedir. Birden fazla dersi olan, sınıf tekrarı yapan öğrencilerin bursları devam etmemektedir. Son burs müracaat tarihi 10 Ekim’dir.
Ayrıca Türkiye genelinde birçok vakıf ve kurum burs vermektedir. İnternet ortamında bunlara ulaşıp müracaat edilebilir. KYK bursu ve kredisi müracaat eden her öğrenciye eğitim ve öğretim süresince bu sene 500.TL olarak verilmektedir.
Marmara Bölgesi’nde: üniversiteyi kazanıp kayıt yaptıran öğrenciler Develi ve Yöresi Derneğini aramaları halinde burs veren diğer dernek ve kurumlara yönlendirilecektir.
Derneğimiz bu dönem ekim ayından başlamak üzere mayıs dâhil sekiz ay ayda 300 TL burs vermeyi planlamıştır. Burslar her ay sonunda dernekte düzenlenen toplantılarda konferans ve sonrası yapılan ikram ile dernek mali sekreteri tarafından bursiyerlere dağıtılmaktadır. Bir ayın bursunun tamamını veren hayırseverimiz olduğu gibi aylık, üç aylık periyotlarla dernek hesabımıza hayırsever hemşehrilerimiz tarafından burs bağışı yapılmaktadır. Miktarı ve sayıları ne olursa olsun burs fonumuza katkıda bulunan hemşehrilerimize teşekkür ederiz.
Mezun olup iş sahibi olan eski bursiyerlerimiz derneğimize burs vermektedir. Bu geri dönüşün artarak devam etmesi en büyük dileğimizdir. Elli yıl önce dernekten burs alıp derneğimizin burs fonuna katkıda bulunan ve bizlere destek olacağını ifade eden Antalya’da İkamet eden değerli hemşehrimizi kutluyorum. Öğrencilik günlerini unutmayan kadirşinas ve vefakâr güzel insanlar olduğu sürece bu hizmet kervanı devam edecektir.
Derneğimizin amacı: müracaat eden ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere derneğimiz imkânlarına ve kriterlerine göre burs vererek yarınımızın teminatı gençlerimizi topluma yararlı donanımlı bir fert olarak yetişmesine vesile olmaktır.
Bu yazım burs konusunda bilgilendirme amaçlı olup burs vermek isteyen hayırsever değerli hemşehrilerimize teşvik ve duyuru niteliğindedir. Vatanını, Devletini, Bayrağını seven her genç bizim için değerlidir ve önemlidir. Çünkü donanımlı, kültürlü, bilgili, çağa ayak uyduran gençler bizim yarınlarımızdır.

Share
669 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...
 • TÜRK HAVA KURUMU KURULUŞ GÜNÜ

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Bir havacılık eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu (THK), 16 Şubat 1925 tarihinde, yüce önderimiz Atatürk'ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle kurulmuştur. THK, önce 16 Şubat 1925'de “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuş, 24 Mayıs 1935 tarihinde yapılan 6. Kongresinde ise “Türk Hava Kurumu” adını almıştır. Türk Hava Kurumu, Türkiye'nin sivil havacılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşudur. Ankara'nın Etimesgut ve Eskişehir'in İnönü ilçelerinde iki önemli merkezi bulunmaktadır. THK, havadan yangın söndürme, hava ambulans, hava taksi, sivil ...
 • DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur. Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilek...
 • Gurban Olduğum

  07 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  On beşten altmış beşe ahret mektebi, Her zaman hak doğru söyledi dili, Dünya onun için demir leblebi, Zar ahu zarına gurban olduğum. Yanardağ nedir ki onun adı var, Seyrani patlarsa bu cihan yanar, Gerçeği söyleme sana sürgün var, Yoluna yönüne gurban olduğum. Padişah da bu şakşaka özenmiş, Sırmalara kaftanlara bezenmiş, De Seyrani de, beni beni öv demiş, Sazına sözüne gurban olduğum. Midesi de kesesi de dolmamış, Sıratı müstakimden ayrılmamış, Yokluğun önünde selam durmamış, İzzet onuruna gurban olduğum. Ateşten gömleği...