logo

Derneğimizin Burs Kriterleri

 

Bir ülkenin geleceği o ülkenin insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. En büyük yatırım insan odaklı yatırımdır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğimiz kurulduğu günden beri hemşehriler arasında birlik ve beraberliği temin etmek maksadıyla günler ve geceler düzenlemiştir. Bu toplantılar sonunda Develimize hayır eserler ve yatırımlar doğmuştur.
Diyar-ı gurbette bir araya gelerek dernek kurup işe başlayan büyüklerimiz ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunmuş, üniversitede öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak amacıyla burs vermeye başlamıştır. Derneğimize hizmet eden Başkan ve Yönetim Kurullarını ve destek veren tüm üyelerimizi hayırla yâd ediyorum. Yıllardan beri bu gelenek devam etmiş İstanbul’da öğrenim gören öğrencilere halen karşılıksız burs vermeye devam etmektedir. Burs veren değerli hayırsever iş adamı hemşehrilerimize derneğimiz Yönetim Kurulu adına teşekkür ederiz.
2019/2020 dönemi Develi’deki lise dengi okullarımızdan üniversiteyi kazanan öğrencilerimizi tebrik eder, ailelerini kutlarım. Bu başarıda emeği olan Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru’yu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Toprak’ı ve cefakâr okul müdürlerimizi ve idealist öğretmenlerimizi kutluyorum.
Her dönem olduğu gibi bu dönem de burslarımızdaki ana kriterimiz İstanbul’da bir devlet üniversitesini ya da özel üniversiteyi tam burslu kazanan, İstanbul dışından gelen, yurtta kalan başarılı öğrencilerdir. Burs kriterleri arasında; yetim, öksüz aileler, işsiz aileler, parçalanmış aileler, asgari ücretliler, hiçbir sosyal güvencesi olmayanların ve emeklilerin gelir durumları dikkate alınmaktadır. İstanbul dışından kısıtlı kontenjanlarda da yukarıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılmaktadır. Bursiyerlerimizin her yıl okul durumlarını gösteren onaylı belgeyi (hazırlık geçti belgesi-onaylı transkript) 10 Ekim’e kadar derneğe getirmeleri gerekmektedir. Birden fazla dersi olan, sınıf tekrarı yapan öğrencilerin bursları devam etmemektedir. Son burs müracaat tarihi 10 Ekim’dir.
Ayrıca Türkiye genelinde birçok vakıf ve kurum burs vermektedir. İnternet ortamında bunlara ulaşıp müracaat edilebilir. KYK bursu ve kredisi müracaat eden her öğrenciye eğitim ve öğretim süresince bu sene 500.TL olarak verilmektedir.
Marmara Bölgesi’nde: üniversiteyi kazanıp kayıt yaptıran öğrenciler Develi ve Yöresi Derneğini aramaları halinde burs veren diğer dernek ve kurumlara yönlendirilecektir.
Derneğimiz bu dönem ekim ayından başlamak üzere mayıs dâhil sekiz ay ayda 300 TL burs vermeyi planlamıştır. Burslar her ay sonunda dernekte düzenlenen toplantılarda konferans ve sonrası yapılan ikram ile dernek mali sekreteri tarafından bursiyerlere dağıtılmaktadır. Bir ayın bursunun tamamını veren hayırseverimiz olduğu gibi aylık, üç aylık periyotlarla dernek hesabımıza hayırsever hemşehrilerimiz tarafından burs bağışı yapılmaktadır. Miktarı ve sayıları ne olursa olsun burs fonumuza katkıda bulunan hemşehrilerimize teşekkür ederiz.
Mezun olup iş sahibi olan eski bursiyerlerimiz derneğimize burs vermektedir. Bu geri dönüşün artarak devam etmesi en büyük dileğimizdir. Elli yıl önce dernekten burs alıp derneğimizin burs fonuna katkıda bulunan ve bizlere destek olacağını ifade eden Antalya’da İkamet eden değerli hemşehrimizi kutluyorum. Öğrencilik günlerini unutmayan kadirşinas ve vefakâr güzel insanlar olduğu sürece bu hizmet kervanı devam edecektir.
Derneğimizin amacı: müracaat eden ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere derneğimiz imkânlarına ve kriterlerine göre burs vererek yarınımızın teminatı gençlerimizi topluma yararlı donanımlı bir fert olarak yetişmesine vesile olmaktır.
Bu yazım burs konusunda bilgilendirme amaçlı olup burs vermek isteyen hayırsever değerli hemşehrilerimize teşvik ve duyuru niteliğindedir. Vatanını, Devletini, Bayrağını seven her genç bizim için değerlidir ve önemlidir. Çünkü donanımlı, kültürlü, bilgili, çağa ayak uyduran gençler bizim yarınlarımızdır.

Share
925 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...