logo

Derneğimizin Burs Kriterleri

 

Bir ülkenin geleceği o ülkenin insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. En büyük yatırım insan odaklı yatırımdır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğimiz kurulduğu günden beri hemşehriler arasında birlik ve beraberliği temin etmek maksadıyla günler ve geceler düzenlemiştir. Bu toplantılar sonunda Develimize hayır eserler ve yatırımlar doğmuştur.
Diyar-ı gurbette bir araya gelerek dernek kurup işe başlayan büyüklerimiz ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunmuş, üniversitede öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak amacıyla burs vermeye başlamıştır. Derneğimize hizmet eden Başkan ve Yönetim Kurullarını ve destek veren tüm üyelerimizi hayırla yâd ediyorum. Yıllardan beri bu gelenek devam etmiş İstanbul’da öğrenim gören öğrencilere halen karşılıksız burs vermeye devam etmektedir. Burs veren değerli hayırsever iş adamı hemşehrilerimize derneğimiz Yönetim Kurulu adına teşekkür ederiz.
2019/2020 dönemi Develi’deki lise dengi okullarımızdan üniversiteyi kazanan öğrencilerimizi tebrik eder, ailelerini kutlarım. Bu başarıda emeği olan Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru’yu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Toprak’ı ve cefakâr okul müdürlerimizi ve idealist öğretmenlerimizi kutluyorum.
Her dönem olduğu gibi bu dönem de burslarımızdaki ana kriterimiz İstanbul’da bir devlet üniversitesini ya da özel üniversiteyi tam burslu kazanan, İstanbul dışından gelen, yurtta kalan başarılı öğrencilerdir. Burs kriterleri arasında; yetim, öksüz aileler, işsiz aileler, parçalanmış aileler, asgari ücretliler, hiçbir sosyal güvencesi olmayanların ve emeklilerin gelir durumları dikkate alınmaktadır. İstanbul dışından kısıtlı kontenjanlarda da yukarıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılmaktadır. Bursiyerlerimizin her yıl okul durumlarını gösteren onaylı belgeyi (hazırlık geçti belgesi-onaylı transkript) 10 Ekim’e kadar derneğe getirmeleri gerekmektedir. Birden fazla dersi olan, sınıf tekrarı yapan öğrencilerin bursları devam etmemektedir. Son burs müracaat tarihi 10 Ekim’dir.
Ayrıca Türkiye genelinde birçok vakıf ve kurum burs vermektedir. İnternet ortamında bunlara ulaşıp müracaat edilebilir. KYK bursu ve kredisi müracaat eden her öğrenciye eğitim ve öğretim süresince bu sene 500.TL olarak verilmektedir.
Marmara Bölgesi’nde: üniversiteyi kazanıp kayıt yaptıran öğrenciler Develi ve Yöresi Derneğini aramaları halinde burs veren diğer dernek ve kurumlara yönlendirilecektir.
Derneğimiz bu dönem ekim ayından başlamak üzere mayıs dâhil sekiz ay ayda 300 TL burs vermeyi planlamıştır. Burslar her ay sonunda dernekte düzenlenen toplantılarda konferans ve sonrası yapılan ikram ile dernek mali sekreteri tarafından bursiyerlere dağıtılmaktadır. Bir ayın bursunun tamamını veren hayırseverimiz olduğu gibi aylık, üç aylık periyotlarla dernek hesabımıza hayırsever hemşehrilerimiz tarafından burs bağışı yapılmaktadır. Miktarı ve sayıları ne olursa olsun burs fonumuza katkıda bulunan hemşehrilerimize teşekkür ederiz.
Mezun olup iş sahibi olan eski bursiyerlerimiz derneğimize burs vermektedir. Bu geri dönüşün artarak devam etmesi en büyük dileğimizdir. Elli yıl önce dernekten burs alıp derneğimizin burs fonuna katkıda bulunan ve bizlere destek olacağını ifade eden Antalya’da İkamet eden değerli hemşehrimizi kutluyorum. Öğrencilik günlerini unutmayan kadirşinas ve vefakâr güzel insanlar olduğu sürece bu hizmet kervanı devam edecektir.
Derneğimizin amacı: müracaat eden ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere derneğimiz imkânlarına ve kriterlerine göre burs vererek yarınımızın teminatı gençlerimizi topluma yararlı donanımlı bir fert olarak yetişmesine vesile olmaktır.
Bu yazım burs konusunda bilgilendirme amaçlı olup burs vermek isteyen hayırsever değerli hemşehrilerimize teşvik ve duyuru niteliğindedir. Vatanını, Devletini, Bayrağını seven her genç bizim için değerlidir ve önemlidir. Çünkü donanımlı, kültürlü, bilgili, çağa ayak uyduran gençler bizim yarınlarımızdır.

Share
1.171 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...