logo

Derneğimizin Burs Kriterleri


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

 

Bir ülkenin geleceği o ülkenin insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. En büyük yatırım insan odaklı yatırımdır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğimiz kurulduğu günden beri hemşehriler arasında birlik ve beraberliği temin etmek maksadıyla günler ve geceler düzenlemiştir. Bu toplantılar sonunda Develimize hayır eserler ve yatırımlar doğmuştur.
Diyar-ı gurbette bir araya gelerek dernek kurup işe başlayan büyüklerimiz ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunmuş, üniversitede öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak amacıyla burs vermeye başlamıştır. Derneğimize hizmet eden Başkan ve Yönetim Kurullarını ve destek veren tüm üyelerimizi hayırla yâd ediyorum. Yıllardan beri bu gelenek devam etmiş İstanbul’da öğrenim gören öğrencilere halen karşılıksız burs vermeye devam etmektedir. Burs veren değerli hayırsever iş adamı hemşehrilerimize derneğimiz Yönetim Kurulu adına teşekkür ederiz.
2019/2020 dönemi Develi’deki lise dengi okullarımızdan üniversiteyi kazanan öğrencilerimizi tebrik eder, ailelerini kutlarım. Bu başarıda emeği olan Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru’yu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Toprak’ı ve cefakâr okul müdürlerimizi ve idealist öğretmenlerimizi kutluyorum.
Her dönem olduğu gibi bu dönem de burslarımızdaki ana kriterimiz İstanbul’da bir devlet üniversitesini ya da özel üniversiteyi tam burslu kazanan, İstanbul dışından gelen, yurtta kalan başarılı öğrencilerdir. Burs kriterleri arasında; yetim, öksüz aileler, işsiz aileler, parçalanmış aileler, asgari ücretliler, hiçbir sosyal güvencesi olmayanların ve emeklilerin gelir durumları dikkate alınmaktadır. İstanbul dışından kısıtlı kontenjanlarda da yukarıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılmaktadır. Bursiyerlerimizin her yıl okul durumlarını gösteren onaylı belgeyi (hazırlık geçti belgesi-onaylı transkript) 10 Ekim’e kadar derneğe getirmeleri gerekmektedir. Birden fazla dersi olan, sınıf tekrarı yapan öğrencilerin bursları devam etmemektedir. Son burs müracaat tarihi 10 Ekim’dir.
Ayrıca Türkiye genelinde birçok vakıf ve kurum burs vermektedir. İnternet ortamında bunlara ulaşıp müracaat edilebilir. KYK bursu ve kredisi müracaat eden her öğrenciye eğitim ve öğretim süresince bu sene 500.TL olarak verilmektedir.
Marmara Bölgesi’nde: üniversiteyi kazanıp kayıt yaptıran öğrenciler Develi ve Yöresi Derneğini aramaları halinde burs veren diğer dernek ve kurumlara yönlendirilecektir.
Derneğimiz bu dönem ekim ayından başlamak üzere mayıs dâhil sekiz ay ayda 300 TL burs vermeyi planlamıştır. Burslar her ay sonunda dernekte düzenlenen toplantılarda konferans ve sonrası yapılan ikram ile dernek mali sekreteri tarafından bursiyerlere dağıtılmaktadır. Bir ayın bursunun tamamını veren hayırseverimiz olduğu gibi aylık, üç aylık periyotlarla dernek hesabımıza hayırsever hemşehrilerimiz tarafından burs bağışı yapılmaktadır. Miktarı ve sayıları ne olursa olsun burs fonumuza katkıda bulunan hemşehrilerimize teşekkür ederiz.
Mezun olup iş sahibi olan eski bursiyerlerimiz derneğimize burs vermektedir. Bu geri dönüşün artarak devam etmesi en büyük dileğimizdir. Elli yıl önce dernekten burs alıp derneğimizin burs fonuna katkıda bulunan ve bizlere destek olacağını ifade eden Antalya’da İkamet eden değerli hemşehrimizi kutluyorum. Öğrencilik günlerini unutmayan kadirşinas ve vefakâr güzel insanlar olduğu sürece bu hizmet kervanı devam edecektir.
Derneğimizin amacı: müracaat eden ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere derneğimiz imkânlarına ve kriterlerine göre burs vererek yarınımızın teminatı gençlerimizi topluma yararlı donanımlı bir fert olarak yetişmesine vesile olmaktır.
Bu yazım burs konusunda bilgilendirme amaçlı olup burs vermek isteyen hayırsever değerli hemşehrilerimize teşvik ve duyuru niteliğindedir. Vatanını, Devletini, Bayrağını seven her genç bizim için değerlidir ve önemlidir. Çünkü donanımlı, kültürlü, bilgili, çağa ayak uyduran gençler bizim yarınlarımızdır.

Share
522 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: III DR.RECAİ ÖZDİL

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Son dönem müzik hayatımızda üzerinde durulması gereken kişilerden biri de Dr.Recai Özdil'dir Kendisini bir tesadüf eseri 1967 yılında Ankara'da, Anafartalar Caddesi'ndeki muayehanesinde tanımıştım. Muayenehanesinde, DTCF Türkoloji bölümünde okurken İlhan isminde bir arkadaşım çalışıyordu. Niğdeli .Onunla fakültenin akşam bölümünde okuyor ve aynı zamanda aynı evi paylaşıyorduk. İkimiz de gündüzleri işimize, akşamları da eğitimimize gidiyorduk. İlhan ile beraber de Melek Hanım adında bir hemşire çalışıyordu. Bir vesile onları ziyarete gitti...
 • Aşık Seyrani İle İlgili Övgüler

  04 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'nin hayatı şiirleri üzerine birçok bilgi ve belge mevcuttur. 25'in üzerinde hayatı ve şiirleri ile ilgili kitap ve hayatını anlatan bir biyografik roman yazılmıştır. Seyrani hakkında asılsız mesnetsiz yazıları kaynak göstererek yanlış tanıtılmasına cevap olarak değerli üstatların, tarihçilerin, yazarların Seyrani hakkındaki görüşlerine yer verdim. Yer verdiğim bu övgüler ona değer veren Seyrani dostlarına bir armağanımdır. * Seyrani ekseriyetle sofiyane ve ahlaki mahiyette olan şiirlerinde halk edebiyatı ananaleri, halk ahlak...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma