logo

DERİCİLİK

Dericilik, derinin fiziksel ve kimyasal olarak birtakım işlemlere tabi tutulup, kullanılabilecek ve giyilebilecek hale getirilmesi sürecindeki işlemler bütünüdür. Deri, insanoğlunun ihtiyaçlarını gidermek için kullandığı ilk malzemelerden birisidir. Eski dönemlerde avcılıkla hayatlarını idame ettiren insanoğlu, avladıkları hayvanın etinden olduğu kadar derisinden de faydalanmıştır. Ve bu faydalanma her ne kadar şekil değiştirse de günümüze kadar varlığını sürdürerek gelmiştir.
İlk dönemlerde korunma, sağlık, ısınma gibi amaçlarla kullanılan deri, günümüzde aynı amaçlarla beraber giyim, süs, dekor, aksesuar, sanat, moda gibi alanlarda da sıkça kullanılan bir materyal olarak karşımızda durmaktadır. Kolayca bozulabilen deriyi kalıcı ve sağlam hale getirmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Günümüzde de ham deriyi mamul hale getirebilmek için en gelişmiş teknolojiler kullanılmaktadır.
Dünyanın en eski mesleklerinin başında gelen dericilikte, ilk dönemlerde küçük aile işletmelerinde geleneksel yöntemlerde ham derinin işlenmesi gerçekleştirilirken, 1900’lü yıllarla birlikte sanayi endüstrisi olarak üretim başlamıştır. Bu süreç ile birlikte deri giyim, deri ayakkabı ve saraciye ürünleri sanayisinde de paralel bir gelişim yaşandığı görülmektedir.
Deri üretiminde 1970’li yılların ortalarına kadar, sanayide gelişen ülkelerin ön planda olduğu görülürken, bu tarihten 1990’lı yılların başlarına kadar, deri üretiminin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere doğru kaymaya başladığı bilinmektedir. Bu değişimi yaratan ana faktörler ise yoğun emek- iş gücü ihtiyacı, emek maliyetlerinin yüksekliği ve çevre kirliliğidir.
Dericilik, dünyanın her yerinde olduğu gibi Anadolu’da da gelişme göstermiş ve en önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Selçuklular zamanında üretiminde ve ticaretinde büyük gelişmeler yaşanmış, önemli ticaret mallarından biri haline gelmiştir. Anadolu’da dericiliğin piri olarak Ahi Evran kabul edilmektedir. Dericilik Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş döneminde hızla gelişmiş ve Türk derileri dış ülkelerde aranır olmuştur. Osmanlı döneminde savaş gereçlerinin büyük kısmının özellikle deriden yapılması dericiliğin önemini artırmıştır. Dericilikten ciltçilik, sandık, perde, ayakkabı, giysi, silah, süs eşyası, yelken, semer, eğer, koşum vb. eşya yapımında geniş ölçüde yararlanılmıştır.
Türkiye’de deri sektörü 1993 yılından itibaren modern teknolojiye sahip makine ve yatırımlarla Organize Sanayi Bölgelerinde üretim yapmaya başlamış ve üretim kapasiteleri de büyük oranda artmıştır. İstanbul’da Tuzla ve Kazlı Çeşmede, Ege Bölgesinde ve Anadolu’nun bazı şehirlerinde özel ve modern deri fabrikaları kurulmuştur. Bu fabrikaların ürettiği deriler, ülkenin iç ihtiyacını karşıladığı gibi çeşitli yabancı ülkelere de ihraç edilerek, Türkiye’ye ekonomik girdi sağlamaktadır.
Deri, hemen hemen bütün üretim aşamalarında el emeğinin yoğun olarak kullanıldığı bir sektördür. Günümüzde deri ürünlerin az ve pahalı olması, insanların farklı arayışlara girerek farklı modeller, farklı fantezi ürünler istemeleri, farklı derileri ön plana çıkarmıştır. Son yıllarda dericilikte hayvan derilerinin yanı sıra ucuz olduğu için suni derinin de kullanılması oldukça yaygınlık kazanmıştır.
Emekli olduktan sonra eşimin yaptığı deri çanta ve aksesuarlarda yardımcı olmak amacıyla ben de bu işe başladım. Yaklaşık dokuz yıldır deri işinin içerisindeyim. O zamandan beri deri işliyorum ve tasarımlar yaparak kendi ürünlerimi üretiyorum. İlk önceleri yaptığım ürünler, tanıdıklarıma, eşe dosta hediye olarak gidiyordu. Daha sonra masraflarımı karşılamak için az bir karla satış yapmaya başladım. İnsan yaptıkça ve daha fazla öğrendikçe sanıyorum ürünler hem farklılaşıyor hem de yeni tasarımlar ortaya çıkıyor. Farklı ebat ve renklerde bay ve bayan cüzdanlar, gözlük kılıfları, bayan deri çantaları, çeşitli şekillerde anahtarlıklar, cep telefonu kılıfları, deri bileklik ve aksesuarlar gibi tamamen el emeği ve gerçek deriden mamuller yapıyorum. Böylece emekli olduktan sonra beni oyalayacak yeni bir hobim oldu. Belli bir yaştan sonra herkesin yeni bir hobi edinmesini tavsiye ediyorum.
Geçmişte insan hayatının vazgeçilmez gereçlerinden biri olan deri, günümüzde de öneminden ve değerinden hiçbir şey kaybetmeyerek, günlük hayatımızdaki yerini korumuş ve korumaya da devam edecektir.

Share
154 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...