logo

DEREŞİMLİ KÖYÜ

1573

Hatırlarsınız, bir müddet ellili yıllar öncesinden biriktirdiğimiz notlardan hareketle tarih içerisinde Develi’ye değişik zamanlarda bağlanan köyler hakkında bilgi vermeye çalışmıştık.İlk önce de Ermeni ve Rum reayanın ve bazen de her ikisinin beraber yaşadığı köyler hakkında bilgi vermeye çalışmıştık.

3135

Bu yazımız yayınlandıktan sonra çok okunduklarını ve bazı okurlarımızın da telefonla bizi arayarak teşekkürlerini ilettikleri bir arzu edilen davranış olarak değerlendiriyoruz. Develi kültür envanterlerinin çıkarılması konusunda bazı çalışmalar olmasına rağmen derli toplu,bilimsel anlamda bu işlemin tam olarak yapıldığı konusunda iyimser değiliz.Kaldı ki özellikle Zamantı Havzası dediğimiz Zamantı ırmağı kenarı ile Erciyes Dağı eteğinde oluşan yerlerde en az beş bin yıllık kültür varlıkları vardır.Bu bölgelerde çıkan yazılı kayalar,mezarlar,yer altı şehirleri,kaleler, havuzlar,spor alanları ,mutfak eşyaları vd. hemen aklımıza gelen somut belgelerdir.
Ne acıdır ki köylerimiz hakkında derli toplu bu güne kadar insanımıza sunacağımız bir el kitabımız yazılamadı.Bu bakımdan köylerimizin yerleşim tarihindeki gelişimler, tarihi, sosyal,ekonomi, siyasi yapıları üzerinde sağlıklı bilgi veremiyoruz.İşte Dereşimli Köyü de bu ilgisizlik ve ihmalkarlıktan nasibini alan köylerimizden biridir.
Dereşimli Çataloluk,İmamkulu köyleri ile beraber çevrede en eski yerleşim yerlerinden biridir.Köy 1931 yılında Tufanbayli’den alınıp Develi’ye bağlanmıştır.Kuruluş tarihi bilinmemektedir.Ancak köyün yakınındaki Kirazlı Yaylası’nda bir zamanlar çok insanın yaşadığıdır.Köyün 1 km.mesafesinde bulunan kale harabeleri ile, ev yapmak maksadıyla eşilen temel kazılarında çıkan ev kalıntıları da köyün eski bir yerleşim yeri olduğunu gösteren örenlerdir.
Köyün adı nereden gelmektedir,bir belgeye dayalı değildir.Ancak coğrafi ad olduğu gerçektir.Etrafı ormanlarla kaplı bir dere içerisinde kurulmuş köyün de adını Dereşimli olarak alması tabiidir.
Köyün nüfusu 1985 yılında 332,1990’da 375,2010’da 170,2012’de 134’dür.Halkı tamamen sunidir.Camiisi ve kadrolu imamı vardır.Ayrıca bir derslikli okulu da vardır.Öğrenci sayısı da çok azdır.Fakat lojman ve iki öğretmeni vardır.
Bir yayla köyü olan Dereşimli’nin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanır.Gençleri ise hem yabancı ülkelere ve hem de komşu illere çalışmaya gitmektedirler.
Göç veren bir köy olması insan gücünün etkisini azaltmaktadır.Zira köyün nüfusu kadar Dereşimli insanı Kayseri,İstanbul,Konya,Muğla’da yaşamaktadır.
Köydeki hayat civar köylerdeki gibidir.Gerek doğum,gerek düğün ve gerekse yaşama biçiminde farklılık yoktur.
Bize bir araştırmamız sırasında 1990 yılında bir yazılı bilgi veren ve kendisi de Dereşimli olan değerli öğretmenlerimizden Ferhat Karadayı’nın birikimlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.
Keşke köylerimiz ayrıntılı olarak ele alınsa ve bu bilgiler gelecek kuşaklara bırakılabise…Çünkü vatan toprağı biraz da tarihi derinliği ve bilinmesi,tanınması ile kıymet kazanır.
Çağdaş Develi Gaz.23.03.2016.

Share
3.031 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

#

DEREŞİMLİ KÖYÜ” için 1 yorum

 1. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  Yeşil Dereşim e en son Mustafa Bica hocayla gitmiştik güzel bir köyümüz Hocam bana l ortaokuldan dereşimli köyünden arkadaşlarım hatırlattın saygılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...