logo

DEREŞİMLİ KÖYÜ

1573

Hatırlarsınız, bir müddet ellili yıllar öncesinden biriktirdiğimiz notlardan hareketle tarih içerisinde Develi’ye değişik zamanlarda bağlanan köyler hakkında bilgi vermeye çalışmıştık.İlk önce de Ermeni ve Rum reayanın ve bazen de her ikisinin beraber yaşadığı köyler hakkında bilgi vermeye çalışmıştık.

3135

Bu yazımız yayınlandıktan sonra çok okunduklarını ve bazı okurlarımızın da telefonla bizi arayarak teşekkürlerini ilettikleri bir arzu edilen davranış olarak değerlendiriyoruz. Develi kültür envanterlerinin çıkarılması konusunda bazı çalışmalar olmasına rağmen derli toplu,bilimsel anlamda bu işlemin tam olarak yapıldığı konusunda iyimser değiliz.Kaldı ki özellikle Zamantı Havzası dediğimiz Zamantı ırmağı kenarı ile Erciyes Dağı eteğinde oluşan yerlerde en az beş bin yıllık kültür varlıkları vardır.Bu bölgelerde çıkan yazılı kayalar,mezarlar,yer altı şehirleri,kaleler, havuzlar,spor alanları ,mutfak eşyaları vd. hemen aklımıza gelen somut belgelerdir.
Ne acıdır ki köylerimiz hakkında derli toplu bu güne kadar insanımıza sunacağımız bir el kitabımız yazılamadı.Bu bakımdan köylerimizin yerleşim tarihindeki gelişimler, tarihi, sosyal,ekonomi, siyasi yapıları üzerinde sağlıklı bilgi veremiyoruz.İşte Dereşimli Köyü de bu ilgisizlik ve ihmalkarlıktan nasibini alan köylerimizden biridir.
Dereşimli Çataloluk,İmamkulu köyleri ile beraber çevrede en eski yerleşim yerlerinden biridir.Köy 1931 yılında Tufanbayli’den alınıp Develi’ye bağlanmıştır.Kuruluş tarihi bilinmemektedir.Ancak köyün yakınındaki Kirazlı Yaylası’nda bir zamanlar çok insanın yaşadığıdır.Köyün 1 km.mesafesinde bulunan kale harabeleri ile, ev yapmak maksadıyla eşilen temel kazılarında çıkan ev kalıntıları da köyün eski bir yerleşim yeri olduğunu gösteren örenlerdir.
Köyün adı nereden gelmektedir,bir belgeye dayalı değildir.Ancak coğrafi ad olduğu gerçektir.Etrafı ormanlarla kaplı bir dere içerisinde kurulmuş köyün de adını Dereşimli olarak alması tabiidir.
Köyün nüfusu 1985 yılında 332,1990’da 375,2010’da 170,2012’de 134’dür.Halkı tamamen sunidir.Camiisi ve kadrolu imamı vardır.Ayrıca bir derslikli okulu da vardır.Öğrenci sayısı da çok azdır.Fakat lojman ve iki öğretmeni vardır.
Bir yayla köyü olan Dereşimli’nin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanır.Gençleri ise hem yabancı ülkelere ve hem de komşu illere çalışmaya gitmektedirler.
Göç veren bir köy olması insan gücünün etkisini azaltmaktadır.Zira köyün nüfusu kadar Dereşimli insanı Kayseri,İstanbul,Konya,Muğla’da yaşamaktadır.
Köydeki hayat civar köylerdeki gibidir.Gerek doğum,gerek düğün ve gerekse yaşama biçiminde farklılık yoktur.
Bize bir araştırmamız sırasında 1990 yılında bir yazılı bilgi veren ve kendisi de Dereşimli olan değerli öğretmenlerimizden Ferhat Karadayı’nın birikimlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.
Keşke köylerimiz ayrıntılı olarak ele alınsa ve bu bilgiler gelecek kuşaklara bırakılabise…Çünkü vatan toprağı biraz da tarihi derinliği ve bilinmesi,tanınması ile kıymet kazanır.
Çağdaş Develi Gaz.23.03.2016.

Share
2.653 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

#

DEREŞİMLİ KÖYÜ” için 1 yorum

 1. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  Yeşil Dereşim e en son Mustafa Bica hocayla gitmiştik güzel bir köyümüz Hocam bana l ortaokuldan dereşimli köyünden arkadaşlarım hatırlattın saygılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...
 • Sıla-i Rahim – 2

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul'dan Develi'ye bir gönül köprüsü kurmuştuk. Şenliklerle, açılışlarla ve ziyaretlerle bu yıllarca devam etti. Elbette bu iki haftaya sığmayacak kadar değerli büyüklerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımız vardı. Özür dileyerek belirtmem gerekir ki pandemi ve zaman dolayısıyla hepsinin ziyaret etmek mümkün olmadı. Değerli hocamız Ömer Kaliber ile aynı mekânlarda birkaç kez karşılaşıp sohbet etmemize rağmen bir fotoğrafımız olmadı. Yıllar sonra karşılaştığımız arkadaşlarımızla hasret giderdik. Kaymakamlık ve Belediye personeline, beni kucak...
 • DÜNYA GÖKDELEN GÜNÜ

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Gökdelenler, arazinin pahalı olduğu şehirlerde görülen çok yüksek yapılardır. Genellikle metal iskelet üzerine beton dökülerek inşa edilmekte olup, büro ve apartman (daire) olarak kullanılmaktadır. Gökdelen ayrıca gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bugünlerde en az 40 veya daha fazla kattan oluşan binalar, gökdelen olarak ifade edilmektedir. Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler. Ancak gökdelenler çelik iskeletle...