logo

DELİ PINAR

Deli Pınar Yukarı Develi’ye çıkarken İzne’nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir.
Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gulgule adı verilen bir kaynak su yatağı vardır. Öyle zannediyoruz ki bu su yatağı sanki birbirine bakan Deli Pınar ile ikiz kardeş gibidirler. Bu arada Kösekavak bağları arasında, Köse Kavak kaynarı ile yine Develi Dağ’ın eteğinde kayalar içinde suyu çok az olan bir yer daha vardır. Hayvan otlatan insanlar faydalanır. Ayrıca bir su kaynağı daha vardır ki suyu daha gürdür: İcim Yaylası çeşmesi genelde bal yetiştiriciler ile gevenlerden faydalanarak çıkarılan püs elde eden insanlar ve hayvan otlatan insanlar tarafından kullanılır. Öyle zannediyoruz ki bu kalenin ve Yukarı Develi’nin sularının hepsi bu suyun sızıntılarıdır.
Deli Pınar’ın üst kısmı bir tepedir. Bu tepe aslında bir mezarlıktır. Hemen Develi’nin kuruluş yıllarında buraya gelen yabancı göçerler tarafından çok eskiden kullanılmıştır. Bu tepe’nin ortasında Kopçulu Mahallesi’ne çıkan İznenin Bayır yolu çıkar. Dedik ya tepe uğurludur. Everekte ve Fenese’de ticaretle uğraşan Yukarı Develi esnafı bazen bir binekle, bazen de yayan bu pınarda akşam namazına hazırlık yapar ve namaz için abdest alırlar.
Burası uğurlu sayılır ya, Olayın aslını bilen yolcular da daha sonra bu olayı alaya alırlar. İznenin bayırı başlangıcında bir Armut ağacı vardır. İşte bazen muzip insanlar bu armut ağacını siper yapar ve buradan geçen yolcuları korkuturlar.
Yolculardan bir kısmı burada abdestini aldıktan sonra Kopçulu mahallesine girerler. Bazen Kopçulu mahallesindeki Dev Ali türbesi altındaki Adam Taşı”na otururlar Everek dedikodularını analiz ederler. Ezanın okunmasıyla hemen Karabey Camiine gidip namazlarını kıldıktan sonra evlerine giderler.
İznenin Bayır Yolu incelemede Yukarı Develi’de en eski mezar kitabesi 1606’dır. Ne var ki bugün burasının çoğu kimse mezar olduğunu bilmez!

Share
173 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...