logo

DELİ PINAR

Deli Pınar Yukarı Develi’ye çıkarken İzne’nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir.
Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gulgule adı verilen bir kaynak su yatağı vardır. Öyle zannediyoruz ki bu su yatağı sanki birbirine bakan Deli Pınar ile ikiz kardeş gibidirler. Bu arada Kösekavak bağları arasında, Köse Kavak kaynarı ile yine Develi Dağ’ın eteğinde kayalar içinde suyu çok az olan bir yer daha vardır. Hayvan otlatan insanlar faydalanır. Ayrıca bir su kaynağı daha vardır ki suyu daha gürdür: İcim Yaylası çeşmesi genelde bal yetiştiriciler ile gevenlerden faydalanarak çıkarılan püs elde eden insanlar ve hayvan otlatan insanlar tarafından kullanılır. Öyle zannediyoruz ki bu kalenin ve Yukarı Develi’nin sularının hepsi bu suyun sızıntılarıdır.
Deli Pınar’ın üst kısmı bir tepedir. Bu tepe aslında bir mezarlıktır. Hemen Develi’nin kuruluş yıllarında buraya gelen yabancı göçerler tarafından çok eskiden kullanılmıştır. Bu tepe’nin ortasında Kopçulu Mahallesi’ne çıkan İznenin Bayır yolu çıkar. Dedik ya tepe uğurludur. Everekte ve Fenese’de ticaretle uğraşan Yukarı Develi esnafı bazen bir binekle, bazen de yayan bu pınarda akşam namazına hazırlık yapar ve namaz için abdest alırlar.
Burası uğurlu sayılır ya, Olayın aslını bilen yolcular da daha sonra bu olayı alaya alırlar. İznenin bayırı başlangıcında bir Armut ağacı vardır. İşte bazen muzip insanlar bu armut ağacını siper yapar ve buradan geçen yolcuları korkuturlar.
Yolculardan bir kısmı burada abdestini aldıktan sonra Kopçulu mahallesine girerler. Bazen Kopçulu mahallesindeki Dev Ali türbesi altındaki Adam Taşı”na otururlar Everek dedikodularını analiz ederler. Ezanın okunmasıyla hemen Karabey Camiine gidip namazlarını kıldıktan sonra evlerine giderler.
İznenin Bayır Yolu incelemede Yukarı Develi’de en eski mezar kitabesi 1606’dır. Ne var ki bugün burasının çoğu kimse mezar olduğunu bilmez!

Share
2.455 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEVHİT, TAKVA VE TESLİMİYETİN ADIDIR KURBAN

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir. Kurban, Kur'ân-ı Kerîm, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadet olup hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm’de şöyle buyrulmaktadır: “Allah’ın kendilerine rızık ola...
 • DÜNYA DİKİŞ MAKİNESİ GÜNÜ

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Dikiş makinesi, kumaşları birleştirmek veya tamir etmek için kullanılan bir makinadır. İplikleri dikiş yerine takan ve bir iğne yardımıyla ipliklerin kumaşa geçmesini sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Dikiş makinesi, manuel olarak çalıştırılabileceği gibi modern modellerde elektrik veya bilgisayar kontrollü olabilir. Günümüzde çok çeşitli dikiş makineleri bulunmaktadır ve her biri farklı özelliklere sahiptir. Dikiş makinesi, giysilerin ve diğer kumaşların dikilmesini kolaylaştıran, pratik ve hızlı bir araçtır. Bu teknolojik cihazın icadı, t...
 • Edebiyatçı, Şair, Yazar ve Akademisyen Hocam Dr. Bekir Oğuzbaşaran

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Bu haftaki konuğum, edebiyatçı, şair, yazar ve akademisyen değerli hocam Bekir Oğuzbaşaran. M. Bahaeddin Cebeci ağabeyimin üniversite yıllarından yakın arkadaşıydı. Talebelik yıllarında Fatih Vakıflar Yurdu'nda kaldıklarını hatırlıyorum. 1973 yılında Basının kalbi Cağaloğlu'nda Milli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde Sanat Edebiyat sayfaları hazırlarken tanışmak nasip oldu. Sanat ve Edebiyat Sayfasında tiyatro kritikleri yazmama izin verdi. O yıllardan Bekir Oğuzbaşaran ve merhum Mustafa Miyasoğlu ağabeylerimi asla unutamam. Miyasoğlu ağabeyim...
 • MERHAMETSİZLİK HELAK SEBEBİDİR

  07 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Merhamet “acımak, şefkat göstermek” anlamında olup, “acıma duygusu, bu duygunun etkisiyle yapılan iyilik, lutuf” anlamında isim olarak kullanılan merhamet, Allah’ın bütün yaratılmışlara yönelik lutuf ve ihsanlarını ifade etmekte, bunun yanında insanlarda bulunan, onları hemcinslerinin ve diğer canlıların sıkıntıları karşısında duyarlı olmaya ve yardım etmeye sevk eden acıma duygusunu belirtmektedir. (TDV. İslam Ansiklopedisi) Merhamet aynı zamanda Allah"ın Rahmân isminin bir yansımasıdır. (Tirmizî, Birr, 16) Var olan bütün mahlukatın yaratıl...