logo

DELİ PINAR

Deli Pınar Yukarı Develi’ye çıkarken İzne’nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir.
Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gulgule adı verilen bir kaynak su yatağı vardır. Öyle zannediyoruz ki bu su yatağı sanki birbirine bakan Deli Pınar ile ikiz kardeş gibidirler. Bu arada Kösekavak bağları arasında, Köse Kavak kaynarı ile yine Develi Dağ’ın eteğinde kayalar içinde suyu çok az olan bir yer daha vardır. Hayvan otlatan insanlar faydalanır. Ayrıca bir su kaynağı daha vardır ki suyu daha gürdür: İcim Yaylası çeşmesi genelde bal yetiştiriciler ile gevenlerden faydalanarak çıkarılan püs elde eden insanlar ve hayvan otlatan insanlar tarafından kullanılır. Öyle zannediyoruz ki bu kalenin ve Yukarı Develi’nin sularının hepsi bu suyun sızıntılarıdır.
Deli Pınar’ın üst kısmı bir tepedir. Bu tepe aslında bir mezarlıktır. Hemen Develi’nin kuruluş yıllarında buraya gelen yabancı göçerler tarafından çok eskiden kullanılmıştır. Bu tepe’nin ortasında Kopçulu Mahallesi’ne çıkan İznenin Bayır yolu çıkar. Dedik ya tepe uğurludur. Everekte ve Fenese’de ticaretle uğraşan Yukarı Develi esnafı bazen bir binekle, bazen de yayan bu pınarda akşam namazına hazırlık yapar ve namaz için abdest alırlar.
Burası uğurlu sayılır ya, Olayın aslını bilen yolcular da daha sonra bu olayı alaya alırlar. İznenin bayırı başlangıcında bir Armut ağacı vardır. İşte bazen muzip insanlar bu armut ağacını siper yapar ve buradan geçen yolcuları korkuturlar.
Yolculardan bir kısmı burada abdestini aldıktan sonra Kopçulu mahallesine girerler. Bazen Kopçulu mahallesindeki Dev Ali türbesi altındaki Adam Taşı”na otururlar Everek dedikodularını analiz ederler. Ezanın okunmasıyla hemen Karabey Camiine gidip namazlarını kıldıktan sonra evlerine giderler.
İznenin Bayır Yolu incelemede Yukarı Develi’de en eski mezar kitabesi 1606’dır. Ne var ki bugün burasının çoğu kimse mezar olduğunu bilmez!

Share
1.941 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SENDE BENDE ÖLECEĞİZ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  “Her nefis ölümü tadacaktır”.(Al-i imran ,185) Bunun istisnası yoktur. Buna rağmen , eskilerin deyimi ile tûl-ü emellerimiz hiç çoktur. Geleceğe dair bitmez tükenmez emellerin peşinde koşarken kimi zaman yaratılış amacımızı unutuyor, ölümü aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. Hepimiz bilir ve iman ederiz ki, ölüm ve yeniden diriliş haktır. İmtihan için geldiğimiz bu dünyadan ahirete ansızın ölüp gideceğiz. İnansak da inanmasak da Rabbinin huzurunda iyi ya da kötü yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Ya sonsuz bir mükâfata ereceğiz ya da elim ...
 • DÜNYA KIRMIZI ELMA YEME GÜNÜ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Elmanın tarihi, çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinin erken dönemlerinden beri elma, çeşitli kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Türkiye (Kuzey Anadolu), İran (Güney Kafkaslar), Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Tür bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Antik Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar da elmayı önemli ...
 • Kayseri’ de Bir Yıldız Daha Kaydı İdris Demirel Ağabey

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Kayseri'nin ünlü iş adamlarından Kayseri'de iz bırakan İdris Demirel ağabeyim son yolculuğuna uğurlandı. Uzun bir süre rahatsızdı ve tedavi oluyordu. Kayseri aşığı İdris Demirel 82 yaşında ahirete göçtü.28.11.2023 Salı günü saat:14.00 da Kayseri Hulusi Akar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Mayıs ayında kitabını imzalayarak bana göndermişti. Okuduktan sonra aradım teşekkür ettim. Mayıs ayında altı ay önce aşağıdaki yazıyı kaleme almışt...
 • DÜNYA ZEYTİN AĞACI GÜNÜ

  24 Kasım 2023 Köşe Yazarları

  Zeytin sofralarımızın ve kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir temel ürünüdür. Geleneksel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan zeytin ağacı, dünyanın en eski ve en iyi bilinen ağaçlarından birisidir. Hatta dini bir öneme sahiptir. Zeytin Ağacının mahsulünden zeytinyağı, zeytin, olarak faydalanmanın yanı sıra yaprak özü ve çay gibi çeşitli bileşenleri de tüketim ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Zeytin yetiştiriciliğinin doğuşu konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaklaşık 6.000 yıl önce Anadolu’da başlamış olduğu söylenebilir....