logo

DEFTERLERİM ARASINDAKİ BELGELER : 4, DEVELİ’DE ESKİ EĞİTİMCİLERİMİZ

Develi Eğitim Tarihi üzerinde uzun ve derin bir çalışmam olmuştu.Gerekli belgelerin çok az olduğu dar bölgelerde geçmişe ait belge toplamak son derece zordur.Hele Türkiye gibi İmparatorluktan devlete küçülen, son derece hızlı sosyal, ekonomik ve siyasal bir hayatı yaşayan ülkemizde…Biz de bütün zorluklara rağmen o günün şartlarında derleye bildiğimiz bilgiler, fotoğraflar ve yabancı kaynaklar ile “Develi Eğitim Tarihi,Develi 2008 “ adlı kitabımız Develi Belediyesi yayınları arasında çıkmıştı.
Biz bu çalışmamızda Develi Lisesi’nin kuruluşunun ellini yılı vesilesiyle onu da ele almış ve kuruluş safahatını ile elli yıla yakın geçmişini ortaya çıkarmaya çalışmıştık.Özellikle bu değerli lisemizin ilklerini ortaya çıkarmak için ne mücadele vermiştik! Hele fotoğraf temininde. Ayrıca, kaç kişi bilir ki 1957 yılında eğitime açılan Develi Lisesi 1959-1960 öğretim yılında öğretmen ve fen şubesine öğrenci bulunamadığı için bu şube açılamamış ve mezun verememiştir?
Elbette çalışmalarımız bununla sınırlı kalmamış ve çalışmalarımız devam etmiş ve fırsat buldukça bu konuda bir hayli notlat tutmuştuk.İşte 2 nolu defterimizde şu notlar gözükmektedir:
Bu çalışmalarımı devam ettirirken aynı zamanda TV çalışmaları da yapıyordum. Bazı dostlar ısrarla Bünyanlı bir öğretmenimizle temasa geçmemizi istediler.
Ben de randevu alarak görüşme imkanı bulduk.Bu öğretmenimizden şu sözlü bilgiyi not etmişiz:
“MEHMET FEVZİ KOÇAK
Bünyan 1320/ 1904.Sivas .Öğretmen Mektebi mezunuyum.Evliyim ve dört çocuk sahibiyim.
Bünyan’da Camii Kebir yanında, 3 sınıflı bir Sıbyan Merktebi vardı.Yusuf Batur, Ahmet Paşabey hocalar idi. Bevvab/Hizmetli idi. Ben İlkokulu Bünyan Merkez Numune Mektebi’nde okudum.
6 sınıflı idi.Okul müdürümüz Hamdi Üçok idi. Altı yıl sonra Bünyan Rüştiyesi’nde okudum.Birinci öğretmen Yusuf Batur idi.
Üç yıllık Zincidere Köy Muallim Mektebi’nde 35 kişi okuduk.Üç sınıflı okuldu. Eski Ermeni mektebi idi.Okul müdürümüz Erkiletli Hüseyin Bey’di.
Palas Mekteb-i İbtidaiyesi’nde ki 3 sınıflı idi,burada 1926 yılına kadar üç yıl görev yaptım.Sonra Atatürk’ün emriyle Sivas Öğretmen Mektebi’nde misafir talebe olarak bir yıl okudum.
Mezun oldum.Bizi lise muadılı olarak saydılar.
1965 yılında 41 yıl hizmetten sonra emekli oldu1939 yılında Develi’nin Soysallı Köyü’nde deprem oldu.14 aile hayvanları ile birlikte yok oldu,
1939 yılında Develi’nin Soysallı köyü’nde bir deprem oldu.14 aile hayvanlarıyla birlikte yok olmuştu.
Bu depremde, Develi’de PTT memuru olarak çalışan Muharrem isimli bir memur, Soysallı’da oturmaktadır. Bu depremde evi yıkılınca kafayı bozmuş.
Bu sefer kaymakam “Sen göreve gelmiyorsun “diyerek dayak attırmış.18 gün hastanede yatan Muharrem, ölmüş.
Develi’de görev yapan Cumhuriyet Dönemi ilk idareciler ve öğretmenler:
Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü Arşivi’nde yaptığım araştırmalarda tuttuğum özlü bilgiler:

Sakıp Öztürk : (1909-1994),Develi’nin tanınmış ailelerinden Mısırlızadeler’dendir. Develi’nin yine tanınmış ailelerinden Dedemenlerden Kadriye hanımla evlenmiştir.Erdal ve Üner adlarında iki çocuğu vardır.Uzun yıllar Develi İstiklal İlkokulu öğretmenliği yapmıştır.Bu satırların yazarının da ilk öğretmenidir.Ankara’da emekli olmuştur.


Ömer Develioğlu : (1316/1900).Develi ‘nin köklü ailelerinden Develioğullarındandır.Baba adı Mehmet,annesi ise Hafıza Hanım’dır.Hocaların hocasıdır.Denizli Köy Öğretmen Okulu mezunudur.1919 yılında Fıraktın İlkokulu’nda başlayan görevine, bu okulun 192o’de kapanması üzerine Çöten Köyü İlkokulu,Yukarı Develi İlkokulu ve Atatürk İlkokulu’nda görev yapmış ve 13.07.1966 yılında aynı okuldan emekli olmuştur. Kendisi rahmetli babamın, oğlu Necati Develioğlu da benim İstiklal İlkokulu’ndan öğretmenimdir.


Mehmet Selçuk Oral : Artvin-(1328/ -1912), Baba adı Ahmet, anne adı Sehel Hanım’dır.Evli ve beş çocukludur. İlk tahsili Everek Nümune Mektebi’nde tamamlamıştır. 1930 yılında Zincidere Köy Muallim Mektebi’nden mezun olmuştur.İlk görev yeri Kozan Tepecik Köyü’dür.Uzun yıllar İstiklal İlkokulu’nda öğretmen, idareci olarak çalışmıştır.
1963-1965 yılları arasında da Develi İlköğretim müdürlüğü yaptıktan sonra 972 yılında da emekli olmuştur.Fotoğrafçılık ve antikacılık özel uğraşları arasında dır.
Not:Bütün okurlarımızın,inananların ve yüce milletimizin mübarek Ramazan Bayramını kutlar,Yüce Mevlâ’dan hayırlara vesile olmasını dilerim.

Share
2.148 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...