logo

DEFTERLERİM ARASINDAKİ BELGELER : 4, DEVELİ’DE ESKİ EĞİTİMCİLERİMİZ


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Develi Eğitim Tarihi üzerinde uzun ve derin bir çalışmam olmuştu.Gerekli belgelerin çok az olduğu dar bölgelerde geçmişe ait belge toplamak son derece zordur.Hele Türkiye gibi İmparatorluktan devlete küçülen, son derece hızlı sosyal, ekonomik ve siyasal bir hayatı yaşayan ülkemizde…Biz de bütün zorluklara rağmen o günün şartlarında derleye bildiğimiz bilgiler, fotoğraflar ve yabancı kaynaklar ile “Develi Eğitim Tarihi,Develi 2008 “ adlı kitabımız Develi Belediyesi yayınları arasında çıkmıştı.
Biz bu çalışmamızda Develi Lisesi’nin kuruluşunun ellini yılı vesilesiyle onu da ele almış ve kuruluş safahatını ile elli yıla yakın geçmişini ortaya çıkarmaya çalışmıştık.Özellikle bu değerli lisemizin ilklerini ortaya çıkarmak için ne mücadele vermiştik! Hele fotoğraf temininde. Ayrıca, kaç kişi bilir ki 1957 yılında eğitime açılan Develi Lisesi 1959-1960 öğretim yılında öğretmen ve fen şubesine öğrenci bulunamadığı için bu şube açılamamış ve mezun verememiştir?
Elbette çalışmalarımız bununla sınırlı kalmamış ve çalışmalarımız devam etmiş ve fırsat buldukça bu konuda bir hayli notlat tutmuştuk.İşte 2 nolu defterimizde şu notlar gözükmektedir:
Bu çalışmalarımı devam ettirirken aynı zamanda TV çalışmaları da yapıyordum. Bazı dostlar ısrarla Bünyanlı bir öğretmenimizle temasa geçmemizi istediler.
Ben de randevu alarak görüşme imkanı bulduk.Bu öğretmenimizden şu sözlü bilgiyi not etmişiz:
“MEHMET FEVZİ KOÇAK
Bünyan 1320/ 1904.Sivas .Öğretmen Mektebi mezunuyum.Evliyim ve dört çocuk sahibiyim.
Bünyan’da Camii Kebir yanında, 3 sınıflı bir Sıbyan Merktebi vardı.Yusuf Batur, Ahmet Paşabey hocalar idi. Bevvab/Hizmetli idi. Ben İlkokulu Bünyan Merkez Numune Mektebi’nde okudum.
6 sınıflı idi.Okul müdürümüz Hamdi Üçok idi. Altı yıl sonra Bünyan Rüştiyesi’nde okudum.Birinci öğretmen Yusuf Batur idi.
Üç yıllık Zincidere Köy Muallim Mektebi’nde 35 kişi okuduk.Üç sınıflı okuldu. Eski Ermeni mektebi idi.Okul müdürümüz Erkiletli Hüseyin Bey’di.
Palas Mekteb-i İbtidaiyesi’nde ki 3 sınıflı idi,burada 1926 yılına kadar üç yıl görev yaptım.Sonra Atatürk’ün emriyle Sivas Öğretmen Mektebi’nde misafir talebe olarak bir yıl okudum.
Mezun oldum.Bizi lise muadılı olarak saydılar.
1965 yılında 41 yıl hizmetten sonra emekli oldu1939 yılında Develi’nin Soysallı Köyü’nde deprem oldu.14 aile hayvanları ile birlikte yok oldu,
1939 yılında Develi’nin Soysallı köyü’nde bir deprem oldu.14 aile hayvanlarıyla birlikte yok olmuştu.
Bu depremde, Develi’de PTT memuru olarak çalışan Muharrem isimli bir memur, Soysallı’da oturmaktadır. Bu depremde evi yıkılınca kafayı bozmuş.
Bu sefer kaymakam “Sen göreve gelmiyorsun “diyerek dayak attırmış.18 gün hastanede yatan Muharrem, ölmüş.
Develi’de görev yapan Cumhuriyet Dönemi ilk idareciler ve öğretmenler:
Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü Arşivi’nde yaptığım araştırmalarda tuttuğum özlü bilgiler:

Sakıp Öztürk : (1909-1994),Develi’nin tanınmış ailelerinden Mısırlızadeler’dendir. Develi’nin yine tanınmış ailelerinden Dedemenlerden Kadriye hanımla evlenmiştir.Erdal ve Üner adlarında iki çocuğu vardır.Uzun yıllar Develi İstiklal İlkokulu öğretmenliği yapmıştır.Bu satırların yazarının da ilk öğretmenidir.Ankara’da emekli olmuştur.


Ömer Develioğlu : (1316/1900).Develi ‘nin köklü ailelerinden Develioğullarındandır.Baba adı Mehmet,annesi ise Hafıza Hanım’dır.Hocaların hocasıdır.Denizli Köy Öğretmen Okulu mezunudur.1919 yılında Fıraktın İlkokulu’nda başlayan görevine, bu okulun 192o’de kapanması üzerine Çöten Köyü İlkokulu,Yukarı Develi İlkokulu ve Atatürk İlkokulu’nda görev yapmış ve 13.07.1966 yılında aynı okuldan emekli olmuştur. Kendisi rahmetli babamın, oğlu Necati Develioğlu da benim İstiklal İlkokulu’ndan öğretmenimdir.


Mehmet Selçuk Oral : Artvin-(1328/ -1912), Baba adı Ahmet, anne adı Sehel Hanım’dır.Evli ve beş çocukludur. İlk tahsili Everek Nümune Mektebi’nde tamamlamıştır. 1930 yılında Zincidere Köy Muallim Mektebi’nden mezun olmuştur.İlk görev yeri Kozan Tepecik Köyü’dür.Uzun yıllar İstiklal İlkokulu’nda öğretmen, idareci olarak çalışmıştır.
1963-1965 yılları arasında da Develi İlköğretim müdürlüğü yaptıktan sonra 972 yılında da emekli olmuştur.Fotoğrafçılık ve antikacılık özel uğraşları arasında dır.
Not:Bütün okurlarımızın,inananların ve yüce milletimizin mübarek Ramazan Bayramını kutlar,Yüce Mevlâ’dan hayırlara vesile olmasını dilerim.

Share
1171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz’u; Unutmadık ve Unutmayacağız

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Gün 15 Temmuz. 0 gün ezanlarla doğanlar, selalarla veda ettiler. Bir olmak, beraber olmak en büyük silahımızdı. Milletin iradesine kimse darbe vuramazdı. Ellerinde bayraklarla tanklara, toplara ve uçaklara karşı koyan bir milletin destanıdır 15 Temmuz. Milletimiz; demokrasiyi, Vatan ve bayrak aşkını 15 Temmuz'da bütün Dünya’ya gösterdi. O gece milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı; Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna. Bayrağımızı indirtmedik, ezanımızı dindirtmedik. 15 Temmuz'da evinde rahat oturmaktansa, ülkesi...
 • Bisiklet ve Kalp Krizi

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Yeni çalışma, bisiklet sürmenin kalp krizi geçirme riskini büyük ölçüde azalttığını söylüyor Orta yaşlarda işe bisikletle gidip gelmek kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde azaltıyor. Araştırmacılar, haftada 30 dakika kadar bile bisiklet kullanmanın önümüzdeki 20 yıl boyunca koroner kalp hastalığı gelişme şansını belirgin bir şekilde etkilediğini belirtti. Danimarkalı araştırmacıların projesinde 20 yıl boyunca işe alındığında 45 ila 60 yaşları arasında olan 45.000 kişi takibe alındı . Haftada 90 dakika bisiklet kullanımı sonucunda kalp s...
 • DÜNYA KIBLE GÜNÜ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Kıble, Türkçe “Yön” demek olup aslında insanın herhangi bir tarafa dönmesine veya bir yöne yönelen kimsenin üzerinde bulunduğu hale verilen isimdir. Diğer ifadeyle Kıble, Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve diğer inançlardaki kişilerin ibadet esnasında döndükleri yöndür. Müslümanların kıblesi, Mekke'de “Kâbe” denilen kutsal bina olup, Allah'ın emriyle Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır. Kıble, Müslümanların namazda yönelmeleri gereken istikameti yani Kâbe'yi ifade eder. Namaz kılarken Kâbe'ye yönelmek farz olduğun...
 • DÜNDEN BUGÜNE DEVELİ’DE BASIN TARİHİ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Mahalli basının Anadolu'da başlaması ve gelişmesinin zor olduğunu söylemek herhalde kehanet değildir. Gazete ve dergilerin, ne zaman başlayıp, hangi sayıda sona erdiğini kesin söylemek, arşiv yetersizliğinden dolayı çok zordur. Nitekim bu konuda hastalık derecesinde hassasiyetimiz olmasına rağmen, bazen yetersiz kalabiliyoruz! Develi uzun yıllar Ermeni, Karamanî Türkler (Hristiyan Türkler) ve Müslüman Türkler beraber huzur içerisinde yaşamışlardır. Eğitim ve öğretim konusunda Ermeniler ve Karamaniler daha erkencidirler. Matbaacılıkta da ilerde...