logo

DEFTERLERİM ARASINDAKİ BELGELER : 4, DEVELİ’DE ESKİ EĞİTİMCİLERİMİZ

Develi Eğitim Tarihi üzerinde uzun ve derin bir çalışmam olmuştu.Gerekli belgelerin çok az olduğu dar bölgelerde geçmişe ait belge toplamak son derece zordur.Hele Türkiye gibi İmparatorluktan devlete küçülen, son derece hızlı sosyal, ekonomik ve siyasal bir hayatı yaşayan ülkemizde…Biz de bütün zorluklara rağmen o günün şartlarında derleye bildiğimiz bilgiler, fotoğraflar ve yabancı kaynaklar ile “Develi Eğitim Tarihi,Develi 2008 “ adlı kitabımız Develi Belediyesi yayınları arasında çıkmıştı.
Biz bu çalışmamızda Develi Lisesi’nin kuruluşunun ellini yılı vesilesiyle onu da ele almış ve kuruluş safahatını ile elli yıla yakın geçmişini ortaya çıkarmaya çalışmıştık.Özellikle bu değerli lisemizin ilklerini ortaya çıkarmak için ne mücadele vermiştik! Hele fotoğraf temininde. Ayrıca, kaç kişi bilir ki 1957 yılında eğitime açılan Develi Lisesi 1959-1960 öğretim yılında öğretmen ve fen şubesine öğrenci bulunamadığı için bu şube açılamamış ve mezun verememiştir?
Elbette çalışmalarımız bununla sınırlı kalmamış ve çalışmalarımız devam etmiş ve fırsat buldukça bu konuda bir hayli notlat tutmuştuk.İşte 2 nolu defterimizde şu notlar gözükmektedir:
Bu çalışmalarımı devam ettirirken aynı zamanda TV çalışmaları da yapıyordum. Bazı dostlar ısrarla Bünyanlı bir öğretmenimizle temasa geçmemizi istediler.
Ben de randevu alarak görüşme imkanı bulduk.Bu öğretmenimizden şu sözlü bilgiyi not etmişiz:
“MEHMET FEVZİ KOÇAK
Bünyan 1320/ 1904.Sivas .Öğretmen Mektebi mezunuyum.Evliyim ve dört çocuk sahibiyim.
Bünyan’da Camii Kebir yanında, 3 sınıflı bir Sıbyan Merktebi vardı.Yusuf Batur, Ahmet Paşabey hocalar idi. Bevvab/Hizmetli idi. Ben İlkokulu Bünyan Merkez Numune Mektebi’nde okudum.
6 sınıflı idi.Okul müdürümüz Hamdi Üçok idi. Altı yıl sonra Bünyan Rüştiyesi’nde okudum.Birinci öğretmen Yusuf Batur idi.
Üç yıllık Zincidere Köy Muallim Mektebi’nde 35 kişi okuduk.Üç sınıflı okuldu. Eski Ermeni mektebi idi.Okul müdürümüz Erkiletli Hüseyin Bey’di.
Palas Mekteb-i İbtidaiyesi’nde ki 3 sınıflı idi,burada 1926 yılına kadar üç yıl görev yaptım.Sonra Atatürk’ün emriyle Sivas Öğretmen Mektebi’nde misafir talebe olarak bir yıl okudum.
Mezun oldum.Bizi lise muadılı olarak saydılar.
1965 yılında 41 yıl hizmetten sonra emekli oldu1939 yılında Develi’nin Soysallı Köyü’nde deprem oldu.14 aile hayvanları ile birlikte yok oldu,
1939 yılında Develi’nin Soysallı köyü’nde bir deprem oldu.14 aile hayvanlarıyla birlikte yok olmuştu.
Bu depremde, Develi’de PTT memuru olarak çalışan Muharrem isimli bir memur, Soysallı’da oturmaktadır. Bu depremde evi yıkılınca kafayı bozmuş.
Bu sefer kaymakam “Sen göreve gelmiyorsun “diyerek dayak attırmış.18 gün hastanede yatan Muharrem, ölmüş.
Develi’de görev yapan Cumhuriyet Dönemi ilk idareciler ve öğretmenler:
Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü Arşivi’nde yaptığım araştırmalarda tuttuğum özlü bilgiler:

Sakıp Öztürk : (1909-1994),Develi’nin tanınmış ailelerinden Mısırlızadeler’dendir. Develi’nin yine tanınmış ailelerinden Dedemenlerden Kadriye hanımla evlenmiştir.Erdal ve Üner adlarında iki çocuğu vardır.Uzun yıllar Develi İstiklal İlkokulu öğretmenliği yapmıştır.Bu satırların yazarının da ilk öğretmenidir.Ankara’da emekli olmuştur.


Ömer Develioğlu : (1316/1900).Develi ‘nin köklü ailelerinden Develioğullarındandır.Baba adı Mehmet,annesi ise Hafıza Hanım’dır.Hocaların hocasıdır.Denizli Köy Öğretmen Okulu mezunudur.1919 yılında Fıraktın İlkokulu’nda başlayan görevine, bu okulun 192o’de kapanması üzerine Çöten Köyü İlkokulu,Yukarı Develi İlkokulu ve Atatürk İlkokulu’nda görev yapmış ve 13.07.1966 yılında aynı okuldan emekli olmuştur. Kendisi rahmetli babamın, oğlu Necati Develioğlu da benim İstiklal İlkokulu’ndan öğretmenimdir.


Mehmet Selçuk Oral : Artvin-(1328/ -1912), Baba adı Ahmet, anne adı Sehel Hanım’dır.Evli ve beş çocukludur. İlk tahsili Everek Nümune Mektebi’nde tamamlamıştır. 1930 yılında Zincidere Köy Muallim Mektebi’nden mezun olmuştur.İlk görev yeri Kozan Tepecik Köyü’dür.Uzun yıllar İstiklal İlkokulu’nda öğretmen, idareci olarak çalışmıştır.
1963-1965 yılları arasında da Develi İlköğretim müdürlüğü yaptıktan sonra 972 yılında da emekli olmuştur.Fotoğrafçılık ve antikacılık özel uğraşları arasında dır.
Not:Bütün okurlarımızın,inananların ve yüce milletimizin mübarek Ramazan Bayramını kutlar,Yüce Mevlâ’dan hayırlara vesile olmasını dilerim.

Share
1.788 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...
 • KARA VEYA EFSANE CUMA

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir? Kara Cuma, ABD'de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün sat...
 • DEVELİ’DE İLK ÖĞRETİM KURUMLARI ve İLK ÖĞRETİM KADROSU-3

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Geçen hafta değerli eğitim tarihçimiz Prof.Dr.Yahya Akyüz'ün yazdığı Kız İlkokulları Tarihi Gelişimi hakkındaki mükemmel bir yazısından faydalanmış ve kısaltılarak sizlere derli toplu bir bilgi vermeye çalışmıştım. ”Eğitim Tarihçimiz” dedim, çünkü birde aynı isim ve soyadını taşıyan A.Ü.DTCF. Yeni Türk Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof.Dr.Kenan Akyüz vardır ve benimde hocalarımdandır.” Modern okulculuğa, azınlıklar ile misyonerler bizde daha erken dönemlerde başlamışlardı. Hatta matbaalarıyla beraber ! Öyle ki, modern yetim haneler, iptid...