logo

DEFTERLERİM ARASINDAKİ BELGELER : 4, DEVELİ’DE ESKİ EĞİTİMCİLERİMİZ

Develi Eğitim Tarihi üzerinde uzun ve derin bir çalışmam olmuştu.Gerekli belgelerin çok az olduğu dar bölgelerde geçmişe ait belge toplamak son derece zordur.Hele Türkiye gibi İmparatorluktan devlete küçülen, son derece hızlı sosyal, ekonomik ve siyasal bir hayatı yaşayan ülkemizde…Biz de bütün zorluklara rağmen o günün şartlarında derleye bildiğimiz bilgiler, fotoğraflar ve yabancı kaynaklar ile “Develi Eğitim Tarihi,Develi 2008 “ adlı kitabımız Develi Belediyesi yayınları arasında çıkmıştı.
Biz bu çalışmamızda Develi Lisesi’nin kuruluşunun ellini yılı vesilesiyle onu da ele almış ve kuruluş safahatını ile elli yıla yakın geçmişini ortaya çıkarmaya çalışmıştık.Özellikle bu değerli lisemizin ilklerini ortaya çıkarmak için ne mücadele vermiştik! Hele fotoğraf temininde. Ayrıca, kaç kişi bilir ki 1957 yılında eğitime açılan Develi Lisesi 1959-1960 öğretim yılında öğretmen ve fen şubesine öğrenci bulunamadığı için bu şube açılamamış ve mezun verememiştir?
Elbette çalışmalarımız bununla sınırlı kalmamış ve çalışmalarımız devam etmiş ve fırsat buldukça bu konuda bir hayli notlat tutmuştuk.İşte 2 nolu defterimizde şu notlar gözükmektedir:
Bu çalışmalarımı devam ettirirken aynı zamanda TV çalışmaları da yapıyordum. Bazı dostlar ısrarla Bünyanlı bir öğretmenimizle temasa geçmemizi istediler.
Ben de randevu alarak görüşme imkanı bulduk.Bu öğretmenimizden şu sözlü bilgiyi not etmişiz:
“MEHMET FEVZİ KOÇAK
Bünyan 1320/ 1904.Sivas .Öğretmen Mektebi mezunuyum.Evliyim ve dört çocuk sahibiyim.
Bünyan’da Camii Kebir yanında, 3 sınıflı bir Sıbyan Merktebi vardı.Yusuf Batur, Ahmet Paşabey hocalar idi. Bevvab/Hizmetli idi. Ben İlkokulu Bünyan Merkez Numune Mektebi’nde okudum.
6 sınıflı idi.Okul müdürümüz Hamdi Üçok idi. Altı yıl sonra Bünyan Rüştiyesi’nde okudum.Birinci öğretmen Yusuf Batur idi.
Üç yıllık Zincidere Köy Muallim Mektebi’nde 35 kişi okuduk.Üç sınıflı okuldu. Eski Ermeni mektebi idi.Okul müdürümüz Erkiletli Hüseyin Bey’di.
Palas Mekteb-i İbtidaiyesi’nde ki 3 sınıflı idi,burada 1926 yılına kadar üç yıl görev yaptım.Sonra Atatürk’ün emriyle Sivas Öğretmen Mektebi’nde misafir talebe olarak bir yıl okudum.
Mezun oldum.Bizi lise muadılı olarak saydılar.
1965 yılında 41 yıl hizmetten sonra emekli oldu1939 yılında Develi’nin Soysallı Köyü’nde deprem oldu.14 aile hayvanları ile birlikte yok oldu,
1939 yılında Develi’nin Soysallı köyü’nde bir deprem oldu.14 aile hayvanlarıyla birlikte yok olmuştu.
Bu depremde, Develi’de PTT memuru olarak çalışan Muharrem isimli bir memur, Soysallı’da oturmaktadır. Bu depremde evi yıkılınca kafayı bozmuş.
Bu sefer kaymakam “Sen göreve gelmiyorsun “diyerek dayak attırmış.18 gün hastanede yatan Muharrem, ölmüş.
Develi’de görev yapan Cumhuriyet Dönemi ilk idareciler ve öğretmenler:
Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü Arşivi’nde yaptığım araştırmalarda tuttuğum özlü bilgiler:

Sakıp Öztürk : (1909-1994),Develi’nin tanınmış ailelerinden Mısırlızadeler’dendir. Develi’nin yine tanınmış ailelerinden Dedemenlerden Kadriye hanımla evlenmiştir.Erdal ve Üner adlarında iki çocuğu vardır.Uzun yıllar Develi İstiklal İlkokulu öğretmenliği yapmıştır.Bu satırların yazarının da ilk öğretmenidir.Ankara’da emekli olmuştur.


Ömer Develioğlu : (1316/1900).Develi ‘nin köklü ailelerinden Develioğullarındandır.Baba adı Mehmet,annesi ise Hafıza Hanım’dır.Hocaların hocasıdır.Denizli Köy Öğretmen Okulu mezunudur.1919 yılında Fıraktın İlkokulu’nda başlayan görevine, bu okulun 192o’de kapanması üzerine Çöten Köyü İlkokulu,Yukarı Develi İlkokulu ve Atatürk İlkokulu’nda görev yapmış ve 13.07.1966 yılında aynı okuldan emekli olmuştur. Kendisi rahmetli babamın, oğlu Necati Develioğlu da benim İstiklal İlkokulu’ndan öğretmenimdir.


Mehmet Selçuk Oral : Artvin-(1328/ -1912), Baba adı Ahmet, anne adı Sehel Hanım’dır.Evli ve beş çocukludur. İlk tahsili Everek Nümune Mektebi’nde tamamlamıştır. 1930 yılında Zincidere Köy Muallim Mektebi’nden mezun olmuştur.İlk görev yeri Kozan Tepecik Köyü’dür.Uzun yıllar İstiklal İlkokulu’nda öğretmen, idareci olarak çalışmıştır.
1963-1965 yılları arasında da Develi İlköğretim müdürlüğü yaptıktan sonra 972 yılında da emekli olmuştur.Fotoğrafçılık ve antikacılık özel uğraşları arasında dır.
Not:Bütün okurlarımızın,inananların ve yüce milletimizin mübarek Ramazan Bayramını kutlar,Yüce Mevlâ’dan hayırlara vesile olmasını dilerim.

Share
1310 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Memleketim benim Develi nam-ı diğer Yeşil Everek

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Anıların güzelliğinden midir, havasından mıdır, suyundan mıdır kendimi salakça bir mutluluk içinde buluyorum memleketimi her hatırladığımda; içime cemre düşmüş gibi oluyor. Kartın'da, Göktepe'de, Beşparmak'ta, Gereme'de, Yağlıpınar'da, Körkuyu'da, Kelpin'de, Gölemen'de, Yazı bağları'nda, Elbiz'de, Köşkpınar'da; gezdiğimiz yerler, dallarına tırmandığımız ağaçlar, o güzel günler geliyor aklıma. Eski günlerde olduğu gibi, yaptığım her uzun yolculuğun ardından, yorgunluğumu üzerimden atmak için kendimi Keyişin Havuzu'na atasım, Elbiz'de sularla oy...
 • DÜNYA KOMŞULUK GÜNÜ

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Komşu tabiri birbirine bitişik ya da yakın konutlarda oturan kimselere denilmektedir. Komşuluk bize bir dizi hak ve görevler yükler. İyi düzeyde yaşandığı zaman komşu insana en yakın dosttur. Özellikle köy ve kasaba gibi küçük yerlerde sosyal dayanışma açısından hem çok önemlidir ve hem de ailelerin huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlar. İyi komşuluk ilişkileri mutluluk ve sevincin paylaşılmasında, sıkıntı ve kederin göğüslenmesinde, kişilere ve ailelere büyük bir destektir. Sosyal bünyeyi, yapıyı güçlendirir. Komşu hakkı, yüce dinimizde d...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ-VII MÜBECCEL NAMİ DURU

  15 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Develi Lisesi'nin kuruluşunun ilk on yılında iki tarih öğretmeni gelip geçmiştir: Bunlardan biri aynı zamanda lisemizin kurucu müdürü Cemal Ustaoğlu, diğeri ise Mübeccel Nami Duru. İkisi de değerli öğretmenlerimizdendi. Cemal Bey derslerde disipline ve bilgiye önem verirdi. Fakat Mübeccel Bey ise tabiiliğe ve eğitime çok önem verirdi. Tarih öğretmenliği yanında güzel bir keman çalar idi. Zaman zaman dersimize kemanını da getirir çok güzel vals parçaları çalardı: Akdeniz Akşamları da en çok sevdiği bir eser idi. Ortak noktaları ise ikisi de güze...
 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN 17.OLAĞAN GENEL KURULU

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  02.11.2019 Tarihinde Dernek Merkezimizde Olağan Genel Kurulumuz yapıldı. Genel Kurul Marmara Üniversitesi İktisadi Bilimler Uluslararası İktisat Yüksek Lisans Tez Dönemi Öğrencimiz Merve Yürek'in hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Toplantıya katılan üyeleri ve konukları taktim etti. Divan Kurulu Başkanlığı ve kâtip üyelikler için Onursal Başkanımız Osman Deveci ve kâtip üyeliklerine Mustafa Şam ve Ömer Bayırsokak aday gösterilerek üyeler tarafından oy birliği ile seçildiler. Toplantıdan Notlar: Divan teşekkülünden sonra Gazi Mustafa Kemal Ata...