logo

ÇOCUK HAKLARI

Çekirdek aile ; anne, baba ve çocuklardan oluşur. Her biri ayrı ayrı çok önemlidir. Biri olmaz ise diğerleri de tam değil, eksik olur. Niyetimiz anne, baba ve çocukları birbirleriyle kıyaslamak değil, yarıştırmak hiç değildir. Herkese hak ettiği değeri tam vermektir. Bu cümleden olarak geçtiğimiz günler de, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü olarak idrak edildi. Dünya Çocuk Hakları Günü’nü ilan edenlerle, Filistin de 45 günde 5000 ‘i aşkın çocuğu katleden, katline göz yuman hatta teşvik edenler aynı güruhlardır! Bunlara göre, Müslüman ailelerinin çocukları ve hatta kendileri de birer sayıdan ibarettir. Öldürdükleri çocuk kadar sayıyı söyleyip geçerler. Hatta bir kurşunla, hamile bir kadını katletmeyi tişörtlerine resmedip teşvik ediyorlar. Anne rahmindeki çocuklara bile tahammülleri olmayan katiller, insanlıktan hiç nasip almamış ve hayvanlardan bile aşağı i.. sürülerinden bahsediyorum.

Bu katliamlar, batılılarca belki bir mesele olarak görülebilir ama üzerinde durmaya değmez bir mesele(!) Fakat İsrail adeta tek taraflı sürdürdüğü bu soykırımdan, kendi çocukları olumsuz etkilenmemesi için, güvenli bildikleri dünyanın değişik ülkelerine taşıdılar. Çünkü kendileri ve çocukları çok önemlidir. İşte bu hastalıklı bakış açısı, vicdanını kaybetmiş ve kararmış batının bütünü için geçerlidir.

Halbuki bütün çocukları, Cenâb-ı Hakk’ın bahşettiği en güzel nimetlerden, en değerli hediyelerden biri olarak görmeliyiz. Allah’ın bizlere kıymetli bir emaneti aynı zamanda imtihanımız olarak bilmeliyiz. Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Biliniz ki mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihan vesilesidir. Büyük mükâfat Allah’ın katındadır.”( Enfâl 8/28) Evlerimizin en güzel süsü, ailemizin mutluluğu ve göz aydınlığımızdır. Milletlerin ve ailelerin umudu, geleceklerinin teminatıdır. Onları her türlü tehlikelerden, katliamlardan, ihmal ve istismardan korumak, dini, ahlaki, hukuki ve insani sorumluluğumuz olmalıdır.

Çocuklar, anne babalarını, yani büyüklerini takip ederler. Bu yüzden, çocuklarımızın fıtratlarını korumak için bize düşen sorumluluklarımız vardır. Milli ve manevi değerlerimizin ışığında yetişmeleri için hepimize düşen görevler vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadislerinde “Çocuğunun senin üzerinde hakkı var.”( Müslim, Sıyâm, 183) buyurmaktadır. Çocuklarımıza helal lokma yedirmek, iyi bir eğitim almalarını sağlamak öncelikli görevimizdir. Çocuklarımızı Allah’a iyi bir kul, vatanına, milletine ve insanlığa faydalı bir kişi olarak yetiştirmek önemli vazifelerimizdendir. Şahsiyet ve karakterlerini İslam ahlakıyla şekillendirmek, örf ve adetlerimizi öğrenmelerine rehberlik etmek onların üzerimizdeki hakkıdır. Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.”( Tirmizî, Birr, 33)

Bu dünyada ne acıdır ki, yozlaşmanın, ahlakı ve hukuku kaybetmenin, vicdansızlığın bedelini en fazla güçsüzler ve çocuklar ödüyor. Bir yanda yaşanan savaşların ve trajedilerin, mülteci kamplarının ve yoksulluğun; diğer yanda ihmal, istismar ve insanlık dışı davranışların en büyük mağduru çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluyor.

Bir çocuğun hayatını karartmak, insanlığa ve vicdana karşı işlenebilecek en büyük suçtur. Hem Yüce Allah hem de insanlık önünde hesabı verilemeyecek ağır bir vebaldir.

Yazımızı Kur’an-ı Kerim’de bize öğretilen şu dua ile bitirelim: “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle.”( Furkân, 25/74)

Ali Rıza Tahiroğlu

DİB. Başkanlık Müftüsü

Share
472 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...
 • KAPI ÇALMA SESİ 2023 Yılının En İyi Öyküsü

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Hikâye ya da öykü, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düzyazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatım türlerinden ayrılır. 2023 yılının En İyi Yaratıcı Öyküsü : Geçen kış işimden çıkarıldım. Geçimimi sağlamak için gazete dağıtımcısı olarak geçici bir işe girmek zorunda kaldım. Dağıttığım evlerden birinin posta kutusu mühürlenmişti, bu yüzden kapı...
 • DÜNYA BASİT YAŞAMA GÜNÜ

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaşam tarzı terimi, bireylerin değerleri, nerede yaşadıkları, ne yaptıkları, ne yedikleri gibi günlük yaşantılarının hemen hemen her yönünü kapsayan geniş bir içeriğe sahiptir. Hayatlarımız giderek daha modern ve karmaşık hale geldikçe, çoğumuz daha basit ve daha az çılgın bir hayat aramaya çalışıyoruz. Basit bir yaşam, farklı bireyler için farklı şeyler ifade edebilir. Basit yaşam veya sade yaşam, günümüz insanının kaos içinde nefes alacak bir yol arayışı sonucu ortaya çıkmıştır. Sade ve basit yaşam ya da son zamanlarda popüler hale gelen a...