logo

ÇİKOLATALI MACARON GÜNÜ

Macaron, dünyanın birçok ülkesinde yapılan ve sevilerek tüketilen bir tatlıdır.
Macaron; yumurta akı, badem tozu, şeker, çeşitli aroma
ve gıda boyaları kullanılarak yapılan “tatlı bisküvi” ya da “kurabiye” olarak tanımlayabileceğimiz bir yiyecektir. İki kapak şeklindeki bezenin içerisine krema eklenmesiyle hazırlanmaktadır.
Macaron, aslında İtalyan asıllı olan fakat Fransa’da son tarif şeklini alıp, buradan bir Fransız tatlısı olarak dünyaya yayılan bir kurabiye çeşididir diyebiliriz.
Macaron, Fransız mutfağına özgü bir lezzet sanılsa da onun için İtalya kökenli bir lezzet demek daha doğrudur. Şöyle ki; ilk tarif, yani ortası dolgusuz ve daha yalın hali İtalya’dan gelmiştir.
16, yüzyıldan kalma birçok İtalyan yemek kitabı, farklı isimler altında da olsa macarona benzeyen bademli bisküvilerden bahsetmektedir. Daha sonra Fransızlar bu tarife bayılarak kendilerine almaya karar vermişlerdir.
Bir İtalyan Manastırından, acıbadem kurabiyesi ortaya çıkmış, sonunda bu kurabiye Fransa’ya getirilmiştir. Macaron, her ne kadar Fransız tatlısı olarak anılsa da Larousse Gastronomique’e göre ilk olarak 1791 yılında Venedik manastırlarında üretilmeye başlandığı belirlenmiştir.
Fransızca macaron, “Badem ve yumurta akından yapılan kurabiye” anlamına gelmektedir. Aslında Macaron adını İtalyanca “ince hamur” anlamına gelen “maccherone” ya da “macaroni” sözcüklerinden almıştır.
1862 yılında kurulan ve Fransa’nın en önemli pastanelerinden biri olan Ladurée’nin mutfağında ilk değişim yapılarak iki macaron arasına enfes bir tereyağı kreması konulmuştur. Böylece Fransa bambaşka bir macaron ile tanışmıştır. Ladurée’nin gösterişli macaronları o kadar başarılı olmuş ki bugün dünyanın en meşhur macaron üreticisi konumuna gelmiştir.
Tüm dünyada 3 Haziran tarihi, “Çikolatalı Macaron Günü” olarak kutlanmaktadır. Ayrıca, Mart ayında da kutlanan Macaron günü bulunmaktadır. Macaron ismi bize yabancı geliyor olabilir. Fakat biraz derine indiğimizde bizdeki beze ve acıbadem kurabiyesiyle bir yakınlığı bulunmaktadır.
Macaronların mucidi olan Pierre Desfontaines 1800’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’na yaptığı ziyaret sırasında Acıbadem kurabiyesini görmüştür. Daha sonra acıbadem kurabiyesinde gördüğünü sade macaronlara uyarlamış ve elde ettiği ürünü yeni lezzetiyle halkına sunmuştur.
Macaron, her damak zevkine göre uyum gösterebilmektedir. Çünkü oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Çikolatalı, çilekli, vanilyalı, fıstıklı, limonlu, portakallı, frambuazlı, kahveli, kayısılı, karamelli gibi sayamayacağımız tatları ve renkleriyle macaron, bugün tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Minik şekliyle, estetik görünümüyle çay ve kahve sofralarına özel davetlere etkileyici bir şıklık katmaktadır. Bademli kurabiye gibi görünse de fırıncılar, un içerdiği için teknik olarak kek olarak sınıflandırmaktadırlar
Sonuç olarak çok beğenilen macaronlar bugünkü büyüleyici renklerine ve lezzetine kavuşmuş, tüm dünya mutfağına yayılmıştır. Ülkemizde de gittikçe popüler bir hale gelmekte olan macaronların hemen her çeşidini bulmak mümkündür. Canınız hangisini çektiyse onunla başlayıp hepsini denemeyi unutmayın.

Share
120 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...