logo

CEVİZ YEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Ceviz, insan sağlığına sayısız faydalarıyla bilinen, her yaşayan kişinin severek tükettiği bir besindir. Özellikle beyin ve kalp sağlığı için sağladığı faydalar dikkat çekmektedir.
Ceviz, sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller içermektedir. Cevizler, diğer yaygın sert kabuklu kuru yemişlerden, daha yüksek oranda antioksidan aktivitesine sahiptir. İç cevizin etrafını saran zarda, E vitamini melatonin ve polifenol adı verilen bileşik, antioksidan özelliği sağlamaktadır. İçerdiği yüksek oranda omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, kötü kolesterolü düşüren mucize besin olarak görülmektedir.
Arapça cawz “sert kabuklu meyve ve bunun ağacı, juglans regia” sözcüğünden alıntıdır. Ceviz denildiğinde ilk akla gelen “Anadolu cevizi”, “İran cevizi” ve “İngiliz cevizi” olarak da adlandırılan J.regia’dır. Cevizin anavatanı, bazılarına göre İran’ın Ghilan bölgesi, bazılarına göre ise Çin’dir.
Cevizgiller (Juglandaceae) familyasından olan ceviz ağacı yaklaşık 25 metreye kadar yükselebilir. Ekonomik açıdan en çok kar elde edilen ceviz türü olan J. Regia ağacı Asya’ya özgü bir türdür.
Genellikle kuruyemiş olarak tüketilen ceviz, kabuğundan içeriğindeki yapraklı yapısına kadar faydalı olan bir besindir. Ceviz, C vitamini, B vitaminleri (B6 vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit ve folat), vitamin E, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum gibi mineraller, potasyum, sodyum, selenyum ve çinko açısından zengin bir kaynaktır. Bu mineraller, büyüme ve gelişme, sperm üretimi, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik aktivitelere katkıda bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin direncini artırmakta ve bu sayede hastalıklara karşı vücut daha iyi savaş vermektedir.
Özellikle sinir sisteminin yapısını yenileyen ceviz, beynin fonksiyonunu daha hareketli hale getirmektedir. Doğru kodlamalar sağlayan ceviz, konsantrasyon gücünü artırmaktadır. Bu nedenle uzmanlar her gün 4-5 adet ceviz yenmesini önermektedirler. Her gün önerilen miktarda ceviz yemeği alışkanlık haline getirdiğinizde farkında olmadan birçok hastalığın oluşma ihtimalini de yok etmiş olacaksınız.
Kötü kolesterol seviyesini azaltan ceviz, damar yapısının sertleşmesinin önüne geçmektedir. Korona virüs atlatmış çoğu insanda görülen kalp damar sorunlarının tetiklenmemesi için de ayrıca cevizin tüketilmesi önerilmektedir.
Kansere meyilli hücrelerin etkinliğini azaltır. Vücudun özellikle kemiklerdeki iltihaplanma riskinin önüne geçer. Lif oranı yüksek olan ceviz bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Karaciğerde toksin birikimini azaltır. Sabahları aç karna yenilen ceviz, tokluk hissi vererek gün boyu mide ve bağırsakların çalışmasını sağlayarak kilo vermede de yardımcı olur.
Ceviz, antioksidan bakımından zengin gıdalar listesinde böğürtlenden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Cevizin 100 gramında 819 kalori bulunmaktadır. Cevizin 100 gramı 9.58 gram karbonhidrat, 24.06 gram protein, 59.33 gram yağ, 6.8 gram lif içermektedir.
Dünyanın en büyük ceviz üreticisi 43.3 pay ile Çin’dir. Çin’den sonra ceviz üretiminde yüzde16.7 pay ile İran, yüzde 11.2 ile Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir.
Ülkemizin birçok bölgesinde ceviz yetiştirilmektedir. Genel olarak bakıldığında cevizin en fazla yetiştirildiği bölge Kahramanmaraş ilimizdir. Kahramanmaraş ilinde yılda yaklaşık olarak minimum 25-30 ton arasında ceviz yetiştirilmekte ve toplanmaktadır. Buna bağlı olarak Kahramanmaraş ili dışında Bursa, Kırşehir (Kaman), Yalova, Denizli, Konya, Bitlis, Amasya, Balıkesir, Çanakkale ve Manisa illerinde üretimi fazla olan farklı yerlerde de ceviz yetiştirilmektedir.
Cevizin düzenli tüketimi, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını önleyebilen güçlü bir bağışıklık sistemi kurulmasına yardımcı olmaktadır. Her ne kadar ceviz tüketmenin çok fazla sayıda faydası bulunsa da bazı yan etkileri de söz konusudur.

Share
110 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...