logo

ÇANAKKALE ZAFERİ

Bu hafta, Türk”ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 102nci yıldönümünü kutlamanın ve vatanı için canlarını seve seve feda ederek tarih yazan şehitlerimizi ve kahramanlarımızı yâd etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Bu haftanın önemine binaen özet de olsa Çanakkale Zaferi ile ilgili kısa bilgi vermek istiyorum.
Çanakkale Zaferi, satırlara sığmayacak kadar önemli bir mücadelenin destanıdır. Türkün yazdığı öyle bir destandır ki dünyaya ibret olmuş, deniz ve kara savaşlarından birisidir. Türk Milleti’nin, “Çanakkale geçilmez” dedirttiği, bu vatan parçasını canı ve kanı pahasına koruduğu Çanakkale Savaşı, gerçekten bir kahramanlık destanıdır.
Çanakkale Zaferi, dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı, ayrıca Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu bir savaştır. Yüce Türk Milletinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı prestij ve azmin bir mücadelesidir.
Pekiyi Çanakkale Savaşı niçin yapılmıştır? I. Dünya Savaşı’nın ikinci yılında, müttefikler Çarlık Rusya’sına yardım etmek isteyen İngiltere ve Fransa, Çanakkale Boğazı’nı geçerek Marmara Denizine ve oradan Karadeniz’e geçerek, Osmanlı baskısına son vermek ve bunun sonucunda İstanbul’u almak istiyorlardı. Yunanistan da bu güçlere destek vererek, ordularını İngiliz ve Fransızların emrine verdi. 5 Kasım 1914’te müttefikler Osmanlı Devleti’ne savaş açtılar. Osmanlılar hem onlara hem de Rusya’ya karşı savaş açmak zorunda kaldı.
Çanakkale Boğazından ilerlemek isteyen düşmana karşı Türk milleti büyük bir mücadele verdi. 18 Mart 1915 tarihinde deniz harekâtında hüsrana uğrayan itilaf devletleri bu defa 25 Nisan günü Gelibolu Yarımadasına asker çıkartılar. Çehreleri, renkleri, dilleri ve ırkları değişik, çeşitli milletlerden oluşan ordular, ülkesini savunan Mehmetçiğin üzerine bomba ve kurşun yağdırdılar. Bu süre zarfında yaklaşık 300.000 ‘ni Mehmetçik olmak üzere yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Türk milleti ise bu zaferle arka arkaya gelen acı olayların tesiriyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazandı.
Çanakkale cephesi I. Dünya Savaşında itilaf devletlerinin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir. Kanlı savaşların yapıldığı bu savaşlarda Mehmetçik, olağanüstü bir başarı göstererek on binlerce şehit vermesine rağmen düşmana geçit vermemiştir. Bu nedenle 18 Mart, en güçlü orduların teknik, silah ve donanma üstünlüğüne rağmen azmin, inancın ve eşsiz vatanseverliğin en büyük zaferidir. Dünya tarihi, metrekareye altı bin merminin düştüğü böyle bir savaşı görmemiştir.
Bağımsızlığımızı savunmak, vatan topraklarını korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale Savaşı da onlardan birisi olup, Türk tarihinin en önemli savaşıdır. Diğer taraftan Çanakkale en güçlü orduların geçmeye çalıştığı ancak geldikleri gibi gittikleri bir yerdir. Bugün özgür olarak hayatımızı yaşadığımız bu topraklara inanın çok kolay sahip olmadık. Eğer gelecekle ilgili planlar yapabiliyorsak, rahat ve özgür bir şekilde yaşıyorsak kahraman şehitlerimizin geleceklerini bizim için feda ettikleri içindir.
Vatan sevgisi, iman ve inanç ile birleşince, ortaya karşı konulamaz bir azim ve ayrıca gücüne inanılmaz bir asker ordusu çıkmıştır. Ölümden korkmayan bu askerlerin çoğu şehit olmuş ve bugün bağımsız ve özgür yaşamamıza ortam sağlamışlardır. Türk tarihinin en gurur verici savaşlardan birisi olan Çanakkale, bize yoklukla mücadele etmeyi, inanmayı, zorluklara direnmeyi, acı çekmeyi, umudu ve fedakârlığı öğretmiştir.
102nci yıldönümünü kutladığımız bugünlerde, başta bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere hayallerini, umutlarını, heveslerini kalbine gömerek vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyoruz. Bu vatan onlara minnettardır. Allah bizlere bir daha böyle bir savaş göstermesin…

Share
999 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...