logo

ÇANAKKALE ZAFERİ

Bu hafta, Türk”ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 102nci yıldönümünü kutlamanın ve vatanı için canlarını seve seve feda ederek tarih yazan şehitlerimizi ve kahramanlarımızı yâd etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Bu haftanın önemine binaen özet de olsa Çanakkale Zaferi ile ilgili kısa bilgi vermek istiyorum.
Çanakkale Zaferi, satırlara sığmayacak kadar önemli bir mücadelenin destanıdır. Türkün yazdığı öyle bir destandır ki dünyaya ibret olmuş, deniz ve kara savaşlarından birisidir. Türk Milleti’nin, “Çanakkale geçilmez” dedirttiği, bu vatan parçasını canı ve kanı pahasına koruduğu Çanakkale Savaşı, gerçekten bir kahramanlık destanıdır.
Çanakkale Zaferi, dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı, ayrıca Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu bir savaştır. Yüce Türk Milletinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı prestij ve azmin bir mücadelesidir.
Pekiyi Çanakkale Savaşı niçin yapılmıştır? I. Dünya Savaşı’nın ikinci yılında, müttefikler Çarlık Rusya’sına yardım etmek isteyen İngiltere ve Fransa, Çanakkale Boğazı’nı geçerek Marmara Denizine ve oradan Karadeniz’e geçerek, Osmanlı baskısına son vermek ve bunun sonucunda İstanbul’u almak istiyorlardı. Yunanistan da bu güçlere destek vererek, ordularını İngiliz ve Fransızların emrine verdi. 5 Kasım 1914’te müttefikler Osmanlı Devleti’ne savaş açtılar. Osmanlılar hem onlara hem de Rusya’ya karşı savaş açmak zorunda kaldı.
Çanakkale Boğazından ilerlemek isteyen düşmana karşı Türk milleti büyük bir mücadele verdi. 18 Mart 1915 tarihinde deniz harekâtında hüsrana uğrayan itilaf devletleri bu defa 25 Nisan günü Gelibolu Yarımadasına asker çıkartılar. Çehreleri, renkleri, dilleri ve ırkları değişik, çeşitli milletlerden oluşan ordular, ülkesini savunan Mehmetçiğin üzerine bomba ve kurşun yağdırdılar. Bu süre zarfında yaklaşık 300.000 ‘ni Mehmetçik olmak üzere yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Türk milleti ise bu zaferle arka arkaya gelen acı olayların tesiriyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazandı.
Çanakkale cephesi I. Dünya Savaşında itilaf devletlerinin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir. Kanlı savaşların yapıldığı bu savaşlarda Mehmetçik, olağanüstü bir başarı göstererek on binlerce şehit vermesine rağmen düşmana geçit vermemiştir. Bu nedenle 18 Mart, en güçlü orduların teknik, silah ve donanma üstünlüğüne rağmen azmin, inancın ve eşsiz vatanseverliğin en büyük zaferidir. Dünya tarihi, metrekareye altı bin merminin düştüğü böyle bir savaşı görmemiştir.
Bağımsızlığımızı savunmak, vatan topraklarını korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale Savaşı da onlardan birisi olup, Türk tarihinin en önemli savaşıdır. Diğer taraftan Çanakkale en güçlü orduların geçmeye çalıştığı ancak geldikleri gibi gittikleri bir yerdir. Bugün özgür olarak hayatımızı yaşadığımız bu topraklara inanın çok kolay sahip olmadık. Eğer gelecekle ilgili planlar yapabiliyorsak, rahat ve özgür bir şekilde yaşıyorsak kahraman şehitlerimizin geleceklerini bizim için feda ettikleri içindir.
Vatan sevgisi, iman ve inanç ile birleşince, ortaya karşı konulamaz bir azim ve ayrıca gücüne inanılmaz bir asker ordusu çıkmıştır. Ölümden korkmayan bu askerlerin çoğu şehit olmuş ve bugün bağımsız ve özgür yaşamamıza ortam sağlamışlardır. Türk tarihinin en gurur verici savaşlardan birisi olan Çanakkale, bize yoklukla mücadele etmeyi, inanmayı, zorluklara direnmeyi, acı çekmeyi, umudu ve fedakârlığı öğretmiştir.
102nci yıldönümünü kutladığımız bugünlerde, başta bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere hayallerini, umutlarını, heveslerini kalbine gömerek vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyoruz. Bu vatan onlara minnettardır. Allah bizlere bir daha böyle bir savaş göstermesin…

Share
1.073 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...