logo

ÇANAKKALE SAVAŞI DEVAM EDİYOR -100. YIL –

Şanlı Ordumuz için
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

diye yazdığı bir Mehmet Akif’in İstiklal Marşının kabulünün 94. yılını idrak ettik. Haftasında Çanakkale Zaferini kutladık. Onlar için Mehmet Akif şöyle demiş:

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i…
Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
“Gömelim gel seni tarihe” desem, sığmazsın.

diye anlatılan Çanakkale 1915’in 18 Mart’ın ‘Deniz Zaferi’ kabul edilen günün anlamlı 100. yılı dolayısıyla pek çok insanımız milli duygularını ifade etti ve bulabildiğince yazı ve resim paylaştı. Ama 100. yıl devam ediyor. 1916 yılı başlarında düşmanlarımızın bozguna uğramaları ve kaçmalarıyla sona erdiğine göre bende biraz zaman geçince yazmak istedim.
Gördüm ki o zamanki ordumuz pek bir zayıf gösterildi. Yorgun ve teçhizattan yoksun… Halbuki İngiltere, Rusya, Almanya ve biz ordu gücü olarak ilk dördü oluşturuyorduk. Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamit Han çok önceden tedbir aldırmışlardı ‘bir gün gelecekler’ diye. Çanakkale’de istihkâmlar kurulmuştu. Hamidiye, Aziziye tabyaları vs. Ancak ordumuzun yorgun olduğu ve savaşların çoğunu kendi topraklarımızda yaptığımız doğruydu.
1876-77 Rus Savaşı,1897 Yunan Savaşı, 1908 de değişen idari yapı, çoğunluğu Türk olmayan unsurlardan oluşan ve Padişahın düşüncesinden aykırı karar alabilen bir Meşrutiyet Meclisi. Bitmedi 1911-12 Trablus, 1912-13 Balkan ve 1914-18 1. Cihan Savaşları. Nasıl yorgun olmasın ki ordu? Azınlıkların önemli bir kısmı isyan halinde!
Her şeye rağmen evinizi savunuyorsunuz ve imanlısınız. İşte bu üstünlüğünüz ve zafer!
Diğer taraftan Çanakkale savaş mahalli uzun yıllar ihmal edilmiş durumdayken ve biz istilaya gelenlerin mezarlık düzenlerine gıpta ile bakarken, bugünkü durum itibarıyla oralar Yöneticilerimizin gayretleriyle bakımlı hale getirilmiştir.
Yoksa hep gıpta ederdim hele İngiltere Üniversitelerinin ana binalarının girişlerinde Çanakkale (Dardanelle) savaşında ölen o üniversite öğrencilerinin isimlerinin görkemli bir şekilde yazılmış olmasına ve pek bir kızmıştım savaş esnasında bir subay olan Churchill’in işaret ve orta parmağıyla zafer (victory) 1915 V işaretli, ilerlemiş yaşında çekilmiş resmiyle posta pulu olarak göstermelerine. Halbuki kazanan bizdik. Ama biz ne yapıyoruz. Hala komutan kimdi münakaşasını. Bırakalım bunları ve ECDADIMIZLA ÖVÜNELİM.

Bugünlerde bir kitap okuyorum: The HOUSE of WAR (Cathrine Gavin) (Dar-ül Harb olarak tercüme edilebilir) Türkiye’nin verdiği İstiklal mücadelesini o sıralarda Türkiye’de bulunan karı-koca Amerikalı gazeteci ağzından anlatan bir kitap. (Türkçesini ve kitabı Türkiye’de bulamazsınız). Bu kitapta bir ifade dikkatimi çekti: Atatürk Girit ayaklanmasının bastırılmasına katkıda bulunmak için askeri okuldan izinsiz ayrılıp arkadaşlarıyla gizlice adaya gitmiş.

Share
2.607 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...