logo

ÇANAKKALE SAVAŞI DEVAM EDİYOR -100. YIL –

Şanlı Ordumuz için
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

diye yazdığı bir Mehmet Akif’in İstiklal Marşının kabulünün 94. yılını idrak ettik. Haftasında Çanakkale Zaferini kutladık. Onlar için Mehmet Akif şöyle demiş:

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i…
Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
“Gömelim gel seni tarihe” desem, sığmazsın.

diye anlatılan Çanakkale 1915’in 18 Mart’ın ‘Deniz Zaferi’ kabul edilen günün anlamlı 100. yılı dolayısıyla pek çok insanımız milli duygularını ifade etti ve bulabildiğince yazı ve resim paylaştı. Ama 100. yıl devam ediyor. 1916 yılı başlarında düşmanlarımızın bozguna uğramaları ve kaçmalarıyla sona erdiğine göre bende biraz zaman geçince yazmak istedim.
Gördüm ki o zamanki ordumuz pek bir zayıf gösterildi. Yorgun ve teçhizattan yoksun… Halbuki İngiltere, Rusya, Almanya ve biz ordu gücü olarak ilk dördü oluşturuyorduk. Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamit Han çok önceden tedbir aldırmışlardı ‘bir gün gelecekler’ diye. Çanakkale’de istihkâmlar kurulmuştu. Hamidiye, Aziziye tabyaları vs. Ancak ordumuzun yorgun olduğu ve savaşların çoğunu kendi topraklarımızda yaptığımız doğruydu.
1876-77 Rus Savaşı,1897 Yunan Savaşı, 1908 de değişen idari yapı, çoğunluğu Türk olmayan unsurlardan oluşan ve Padişahın düşüncesinden aykırı karar alabilen bir Meşrutiyet Meclisi. Bitmedi 1911-12 Trablus, 1912-13 Balkan ve 1914-18 1. Cihan Savaşları. Nasıl yorgun olmasın ki ordu? Azınlıkların önemli bir kısmı isyan halinde!
Her şeye rağmen evinizi savunuyorsunuz ve imanlısınız. İşte bu üstünlüğünüz ve zafer!
Diğer taraftan Çanakkale savaş mahalli uzun yıllar ihmal edilmiş durumdayken ve biz istilaya gelenlerin mezarlık düzenlerine gıpta ile bakarken, bugünkü durum itibarıyla oralar Yöneticilerimizin gayretleriyle bakımlı hale getirilmiştir.
Yoksa hep gıpta ederdim hele İngiltere Üniversitelerinin ana binalarının girişlerinde Çanakkale (Dardanelle) savaşında ölen o üniversite öğrencilerinin isimlerinin görkemli bir şekilde yazılmış olmasına ve pek bir kızmıştım savaş esnasında bir subay olan Churchill’in işaret ve orta parmağıyla zafer (victory) 1915 V işaretli, ilerlemiş yaşında çekilmiş resmiyle posta pulu olarak göstermelerine. Halbuki kazanan bizdik. Ama biz ne yapıyoruz. Hala komutan kimdi münakaşasını. Bırakalım bunları ve ECDADIMIZLA ÖVÜNELİM.

Bugünlerde bir kitap okuyorum: The HOUSE of WAR (Cathrine Gavin) (Dar-ül Harb olarak tercüme edilebilir) Türkiye’nin verdiği İstiklal mücadelesini o sıralarda Türkiye’de bulunan karı-koca Amerikalı gazeteci ağzından anlatan bir kitap. (Türkçesini ve kitabı Türkiye’de bulamazsınız). Bu kitapta bir ifade dikkatimi çekti: Atatürk Girit ayaklanmasının bastırılmasına katkıda bulunmak için askeri okuldan izinsiz ayrılıp arkadaşlarıyla gizlice adaya gitmiş.

Share
2.703 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...