logo

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Bir ülkede demokrasileri güçlendiren ve geliştiren en etkin unsurlardan birisi, meslek ahlakına ve tarafsızlık ilkesine riayet eden bir basının varlığıdır. Gazetecilik, fedakârlık ve sorumluluk isteyen zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir.
Gazetecilere ve gazete çalışanlarına bu denli geniş haklar veren gerek 212, gerekse 195 sayılı kanunlar gazete patronlarınca olumlu karşılanmamıştır. 10 Ocak 1961 tarihinde “Dokuz Gazete Olayı” olarak bilinen bir eylem gerçekleştirilmiştir. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) bu iki yasaya karşı bir bildiri yayınlayarak üç gün süre ile yayınlarını durdurmuşlardır.
Gazete çalışanları bu duruma karşı direniş göstermiş, haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla sendika binası önünde toplanarak Vilayet binasına kadar bir yürüyüş yapmışlardır. Gazete çalışanları halkın bilgi edinme hakkının kutsallığı gereği bu üç gün boyunca İstanbul Gazeteciler Lokalinde “Basın” adıyla bir gazete çıkarmışlardır. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başlamış ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayınını sürdürmüştür. “Çalışan Gazeteciler Günü” bu olayın sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Gazete çalışanlarınca güçlükle çıkartılan “Basın” gazetesi halkın yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır. Gazete patronlarının tüm karşı çıkmalarına rağmen kazanan “Çalışan Gazeteciler” olmuştur. O günden sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1971 yılındaki 12 Mart muhtırası sonrasında ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarılmış ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlanmıştır.
Gazetecilik, doğru haber, özgür yorum ve eleştiri özgürlüğü esasları çerçevesinde gerçekleştirildiğinde demokrasinin gelişmesi ve devamlılığının sağlanması gerekmektedir. Bir toplumda kalkınma ve gelişmenin sağlıklı ve iyi işlemesi için özgür, tarafsız, ilkeli, basın ahlakına ve kurallarına uyan bir medyanın da olması çok önemlidir.
Günümüzde gazeteciler en zor dönemlerden birini yaşamaktadır. İşsiz kalan gazeteciler, cezaevinde yatan, mesleğini özgürce yapamayan gazeteciler bulunmaktadır. Haliyle gazetecilerin içinde bulundukları bu durum bir takım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Medya da kutuplaşmalar meydana gelmesi nedeniyle gazetecilerin meslek ilkelerini gerçekleştirilmeleri zorlaşmaktadır. Diğer taraftan birçok gazeteci çeşitli bölgelerde son derece zor şartlar altında hayatları pahasına görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Ayrıca gazeteciler, ülkemizin ve şehirlerimizin sorunlarını gündeme taşıyarak idarecilerin çalışmalarına da yardımcı olmaktadır.
Çağdaş ve açık bir toplumun tüm kuralları ve kurumlarıyla işlerlik kazanmasında basının yeri asla göz ardı edilemez. Zor şartlarda milletimizi gündemden haberdar etmeye çalışan basın mensupları, teknolojik gelişmeler sayesinde günün her anında bizlere bu imkânı sağlamaktadır. Günümüz medya teknolojisinde meydana gelen hızlı gelişme, yazılı ve görsel basının yanı sıra internet gazeteciliği ve sosyal medyanın etkinlik alanını genişletmektedir.
Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik ve gelişmiş devletlerin en önemli gücünü oluşturmaktadır. Bu nedenle basın mensuplarının objektif, tarafsız, cesurca ve özgürce hareket edebilmesi durumunda ideal bir toplumun oluşmasına da büyük katkılar sağlayacaktır.
Güç koşullarda görevlerini yerine getirerek toplumun bilgilendirilmesinde önemli rol oynayan ve büyük katkıları olan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Share
1.454 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...