logo

BUENOS AİRES’te Develililer Cemiyeti Başkanı Mısırlı-zade Ömer Cemaleddin Efendi (Öztürk):

1888 yılında Develi’de doğmuştur. Kara Mustafa ailesinden Emine Hanım ile evlenmiştir. Ailenin tek çocuğudur. 1910 yılında amcaoğlu Pancarın Bekir ile beraber Arjantin’e çalışmaya gitmiştir. Orada bir fabrikada çalışmıştır. Buraya gelen diğer Türklerle beraber bir cemaat oluşturmuşlar, hatta gazete bile çıkarmışlar. Bir Türk Konsolosluğunun açılmasına sebep olmuşlar. Böylece de iki ülke arasında diplomatik temas başlamıştır. Zengin olmak hayaliyle gidenlerden bir kısmı gerçekten Develi’ye geri dönmüştür. Bir kısmı burada evlenip kalmışlar. Bazılarından bir daha haber alınamamış.. Bazıları ise burada evlenip eşleriyle birlikte Develi’ye dönmüşler. Arjantin’e Develili gayri Müslümler iyi komşuluk yaptıkları sevdikleri kişilerle birlikte deniz yolu ile aylarca süren yolculuktan sonra ulaşmışlar. Gayeleri para kazanıp ülkelerine ve memleketlerine faydalı olmaktır. Kurtuluş savaşında Hilali Ahmer Cemiyeti’ne (Kızılay) maddi yardım göndermişler.
Buenos Aires’te Develililer bir cemiyet halinde toplanmış ve uzun müddet cemiyetin başkanlığını da yapan Mısırlızade Ömer Cemalettin Efendi 1955 yılında Develi’ye dönmüştür. 1967 yılında Ankara’da vefat etmiş, Develi’de toprağa verilmiştir. İbrahim Feyzi ve Mustafa Sakıp Öztürk adında iki evladı vardır.

İbrahim Feyzi Öztürk:
1908 yılında Develi’de doğdu. Babası Mısırlıoğlularından Ömer Bey, annesi Kara Mustafa oğullarından Emine Hanımdır. İlk ve ortaokulu Develi’de tamamladı. Sivas Öğretmen Okulu’nda başlayan öğrencilik hayatı bir yıl sonra Adana Öğretmen Okuluna nakledilerek mezun olup hayata atıldı. İlk görev yeri Diyarbakır’dır. Diyarbakır’da iki yıl hizmet gördükten sonra Develi Merkez İlkokulunda göreve başladı. Ortaokullarda öğretmen açığını gidermek üzere Milli Eğitim Bakanlığınca açılan altı aylık kursu birincilikle kazandı. Daha sonra Develi Ortaokulu’na Matematik Öğretmeni olarak atandı. 1937 yılında Karaman ilçesi Matematik öğretmenliğini yaptıktan sonra tekrar Develi’ye dönmüştür. Asıl görevlerinin yanında Ortaokul müdürlüğünü yürüttü. 1950 yılına kadar Develi Halkevi başkanlığını yaptı. Bu zaman içerisinde Develi gençliğine aktiviteler düzenleyerek halkevinin her kolunda başarılı hizmetler verdi. 1950 yılında CHP’den milletvekilliğine adaylığını koydu ise de kazanamamıştır.
Siyasi rakipleri İbrahim Bey’i Hopa ilçesi müdürlüğüne tayin ettirdiler. Hopa’da bir yıl kaldıktan sonra istifa ederek Develi’de serbest çalışmaya başladı. 1961 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş ve Tahkikat Şubesi’ne atandı ve oradan emekli olmuştur.
İbrahim Öztürk Bey, görev yaptığı yıllarda ilkeli ve disiplinli çalıştı. İlkelerinden asla fedakârlık yapmadı. Hiç bir hemşerisini gücendirmedi tersine herkese yardım etti. Pırıl pırıl bir zekâya ve ihatalı bir hafızaya sahipti. Matematik dersini derste öğretirdi. 1950 yılına kadar Develi’de yüzlerce talebe yetiştirdi. Yaz tatillerinde onlara ücretiz ders verdi. Kadı Ali Celalettin Efendinin torunudur. Binbaşı oğullarından Süreyya Özkan’ın kızı Nezihe ile evlenmiş, Fatma ve Baykan adında iki kızı Ali Orhan, Tuncer ve Ercan isimli üç erkek çocukları vardır. Çok kuvvetli bir zekâya sahipti. Ankara’da vefat etti. Ruhu şad olsun.
Mustafa Sakıp Öztürk:
Mısırlızade Ömer Beyin küçük oğludur. 1909 yılında Develi’de doğmuştur. Zincidere Köy Muallim mektebini bitirdi. Mezuniyetini takiben Bilecik vilayetinde ilk göreve başladı. Sonra Develi’ye bağlı Sindelhöyük Köyü’nde ve Yahyalı bağlı Dereköy’de daha sonra Develi İstiklal İlkokulunda 1962 yılına kadar öğretmenlik yaptı. Ankara’da Yavuz Selim İlkokulun da çalışarak 1969 yılında emekli oldu. Kadriye Dedemen Hanım ile evlenmiş, çocukları Ülkü, Özden, Üner, Olcay ve Erdal’dır. 1994 yılında Ankara’da vefat etmiştir. Mekânı Cennet olsun.
Kaynaklar: Mısırlıoğlu Ailesi’nin özel dosyasından kaynak kişiler: Dr. Tuncer Öztürk ve Olcay Öztürk ve diğer aile büyüklerinden alınmıştır.
Mısırlızade Ailesi’ne Bir Mektup
Muhterem Sakıp Öztürk, Merhum İbrahim Öztürk’ün eşi Nezihe Hanımefendi,
Kederli Evlatlarına,
Ailenizin büyüğü, eşsiz ve örnek insan İbrahim Öztürk’ün vefatını çok derin elem ve üzüntü ile öğrendim. Sağlık durumum nedeniyle aziz meslektaşım, vefakâr dostum Öztürk’ün cenazesine katılamadım.

Ünlü halk ozanımız Seyrani’nin ifadesiyle “secdesiz namazını” kılamadığım, onun hakkındaki duygu ve düşüncelerimi kabri başında dile getiremediğim için son derece üzgünüm.
Merhumun ölümü ile onun ilmine, irfanına, mesleki müktesebatına ilaveten, engin ruh asaleti ve yüksek ahlak salabadiyle mücehhez, mümtaz ve müstesna kişiliğinde Öztürk Ailesi en büyük rüknünü, Develi değerli bir evladını, Milli Eğitim camiası yetişkin bir mensubunu, bizler ise bir dostu vefakârımızı kaybetmenin elem ve ıstırabını gönüllerimizde hissedeceğiz.
Kederli Öztürk Ailesi’nin onulmaz acılarını yürekten paylaşır ve başsağlığı dilerim.
Aziz ruhu şad, kabri cennet ve makamı civarı Fahri Kâinat olsun.
Ankara, 1994
M. Taki Cebeci Emekli Öğretmen

Çağdaş Develi Gazetesi, 16 Temmuz 2021, Sayfa 7

Share
206 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...
 • Sıla-i Rahim – 2

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul'dan Develi'ye bir gönül köprüsü kurmuştuk. Şenliklerle, açılışlarla ve ziyaretlerle bu yıllarca devam etti. Elbette bu iki haftaya sığmayacak kadar değerli büyüklerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımız vardı. Özür dileyerek belirtmem gerekir ki pandemi ve zaman dolayısıyla hepsinin ziyaret etmek mümkün olmadı. Değerli hocamız Ömer Kaliber ile aynı mekânlarda birkaç kez karşılaşıp sohbet etmemize rağmen bir fotoğrafımız olmadı. Yıllar sonra karşılaştığımız arkadaşlarımızla hasret giderdik. Kaymakamlık ve Belediye personeline, beni kucak...
 • DÜNYA GÖKDELEN GÜNÜ

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Gökdelenler, arazinin pahalı olduğu şehirlerde görülen çok yüksek yapılardır. Genellikle metal iskelet üzerine beton dökülerek inşa edilmekte olup, büro ve apartman (daire) olarak kullanılmaktadır. Gökdelen ayrıca gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bugünlerde en az 40 veya daha fazla kattan oluşan binalar, gökdelen olarak ifade edilmektedir. Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler. Ancak gökdelenler çelik iskeletle...