logo

Bu Canilerin Amaçları

Yeni bir vahşet ve acı yaşıyoruz. Terör 39 can aldı ve onlarca insan yaralandı. Ülkemizi yeni bir karanlığın içine itmeye çalışan teröristlerle karşı karşıya bulunuyoruz. Hiçbir insanın hiçbir Müslümanın vicdanının kabul etmeyeceği bir terörle karşı karşıya bulunuyoruz. Bu terör mihraklarının, bu canilerin amaçları insanlarımızı birbirinden kopararak ülkemizi terör bataklığına sürüklemek olduğunu biliyoruz.
İnsanların yaşam tarzlarına müdahale ederek toplumu bölmek, parçalamak için bu insanlık dışı katliamı yapanların amaçlarını biliyoruz. Millet olarak, Diyanet İşleri Başkanımızın söyledikleri şu değerlendirmeye de yürekten katılıyoruz: “ Bu insanlık dışı katliamın bir pazarda ve bir mabette yapılmasıyla eğlence yerinde yapılmasının herhangi bir farkı yoktur. Bu terörü diğer olaylardan ayıran tek fark toplumda fitne oluşturarak yaşam biçimlerine göre toplumu bölmek ve karşı karşıya getirmektir.”
Terör eylemleri ile ülkemiz Irak, Suriye, Lübnan gibi ne yazık ki, başta IŞİD olmak üzere terör gruplarının eylem merkezi haline getirilmek isteniyor. Yine ne yazık ki gün geçtikçe IŞİD sempatizanları ülkemizde artıyor. Terör ülkemizin çeşitli bölge ve şehirlerinde hücreler halinde etkili bir şekilde örgütleniyor. Dini radikalizme yatkın kişi ve kesimler için bir cazibe merkezi haline geliyor. Dini serbestinin ve yayınların alabildiğince yaygınlaştığı ülkemizde radikal İslami yayınlar çoğalıyor. Oluşturdukları, camileriyle, kahveleriyle, toplantı yerleriyle, medreseleriyle kamusal alanda kısmen görünür olan bir yapı Radikal İslami hareketlerin yapısal ve düşünsel söylemlerinin merkezi haline geliyor. Radikal eylemciler genellikle şu kavramlar üzerinde odaklanıyorlar: Cihad, savaş, Selefilik, hüküm/ hâkimiyet, İ’lay-ı Kelimetullah, hilafet, ulu’l-emir, şura, şeriat, itaat, tevhid, küfür, hizip, mülk, ümmet-millet, taalût, caalût, dar’ul-İslam, dar’ul-harp v.s.
Şiddet eylemlerini gerçekleştirmek isteyenler Kur’an’ın içerisinde çatışmayı, kıtali, savaşı ve cihadı emreden ayetleri siyasi yöntemlerini oluşturmak için delil olarak kullanıyorlar. Birtakım bilim erbabı da, eylemcilerin bu kavramları kullanmalarında onları haklı çıkaracak fetvalar veriyorlar.
İşte bu atmosfer içinde yoğurulan insanlar radikal eylemlere sempati ile bakıyorlar ve hatta IŞİD’e önemli bir katılım da sağlıyorlar.
İşte bu yüzdendir ki Devletin dini kurumları radikal eylemcilerin kendilerini haklı çıkarmak için kullandıkları dini metinlerini, ölmeye, öldürmeye istekli kılan inançlarını siyasi mülahazalardan uzak olarak hem teolojik hem sosyolojik hem de tarihi olarak tahlil etmeli; şiddet ve din içerikli söylemlerini dini bilimler açısından ele almalıdır. Aksi halde, İslam adına cinayet işleyenlerin sayıları artacak, ülkeyi karıştırmak isteyen iç ve dış mihraklara zemin hazırlayan sözde Müslümanların sayıları artacaktır.

Share
1.191 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  30 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanılan hayatın özetinin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci’nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci kardeşim, dedem ile ilgili hatıralarım olup olmadığını sorunca düşünmeye...
 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...