logo

BODRUM GÜNDOĞAN’A DAMGASINI VURAN DEVELİLİ BİR PROFÖSÖR

Maksat dostları ziyaret etmek, büyüklerin gönlünü ve duasını almak, küçüklerle kucaklaşmak sevgi tohumları yeşertmek, geçmişi yâd ederek, güzel anıları paylaşmak.
Bodrum Gündoğan’a tatil için gittiğim günün ertesi akşamı La LOCANTA’daki mekânına akşam yemeğine ailece bizleri davet etti. Fevziye Ablam, eşim ve kızımla bu davete katıldık. Hocamın ablaları Necla ve Ceyda Hanımlar deniz kenarındaki bu güzel mekânda bizi bekliyorlardı. Hocam ve eşi Eliane Hanımının bu nazik davetine teşekkür ederiz. Gündoğan’ın gece doğal güzelliğini seyrederken samimi sohbetten ve birliktelikten çok mutlu olduk. Geceye hocamın yeğeni Prof. Dr. Levent Avtan da katıldı. Böyle güzel hemşehrilerimizin olduğu yerde sohbetin konusu tabii ki Develi ve Develinin güzel insanlarıydı. Develi ile ilgili yıllar önceki anılar paylaşıldı ve özlem giderildi.


Türkiye’de laporoskopik cerrahinin babası sayılan değerli hocam elli yıla yakın doktor olarak insanlara hizmet etmiş güler yüzlü, sempatik mesleğinin zirvesinde bir insan Prof. Dr. Cavit Avcı. Dile kolay elli yıl mesleğinin zirvesinde ünlü bir cerrah olarak tanınmak, sevilmek herkese nasip olmaz. İstanbul’a hasta olup da gelen geri çevirdiği bir hemşehrisine rastlamadım. Gelenlerin çoğu ameliyat olarak sağlığına kavuşmuş bir şekilde Develi’ye dönmüştür. Hocamın bıraktığı hoş seda ve miras bu güzel dualar.
2010 yılının haziran ayında kızı Selin Hanımın doktor olduğu yıl emekli olan hocam İstanbul üniversitesinde kurucusu olduğu Sürekli Tıp Eğitimi ve Uygulama merkezinde danışman kurulu üyesidir. Gönüllü eğitimci olarak çalışmalarına devam etmektedir. Başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ve Kuzey Afrika-Ortadoğu ülkelerindeki, uluslararası eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Fransız Bilim-Tıp Akademisindeki, Fransız Cerrahi Akademisindeki ve Paris Tıp Fakültesindeki görevleri, Avrupa Tele Tıp (Telemedicine) Birliğindeki Yönetim Kurulu Üyeliği devam ediyor.
Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği kurucu Onursal Başkanı, İstanbul Cerrahi Derneği kurucu Onursal Başkanıdır.
Gurur duyduğumuz hocamla ilgili yıllar önce Develi Diyarı dergimizde paylaştığımız bir önemli nişan vardı. Prof. Dr. AVCI’ya, 2003 yılında da, Fransız Cerrahi Birliği (Association Français de Chirurgie ) tarafından şeref üyeliği (Membre d’Honneur) verilmişti. Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cavit Avcı, Avrupa’nın en üst düzey bilim akademilerinden biri olan “Fransız Tıp Akademisi” ne (Académie Nationale de Médécine) üye olarak kabul edildi. Prof. Dr. Cavit AVCI 200 yıllık geçmişe sahip Fransız Tıp Akademisi’ne, kabul edilen ilk Türk bilim adamı oldu.

Hocamızla Develili bir hemşehrisi olarak iftihar ediyoruz.
İstanbul Üniversitesinde yeğeni Prof. Dr. Levent Avtan Hocam dayısının izinde yürüyor.
Hemşehrilerim için aradığımızda telefonu ve gönlü her zaman bizlere açık. Güler yüzlü sempatik kişiliği herhalde dedesi Develi’nin “Fötr Şapkalı Dişçisi” merhum İbrahim amcadan, babası merhum banka müdürü Ziya Amca’dan güzel bir miras.
Gündoğan’da Develinin güzel insanlarına rastlamak mümkün. Bunun da nedeni yirmi yıl önce önce burayı keşfeden Cavit hocam Cennet Park Motel ile yerli yabancı turistlere hizmet veriyor.
(Devamı Haftaya)

Share
3.087 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...