logo

BODRUM GÜNDOĞAN’A DAMGASINI VURAN DEVELİLİ BİR PROFÖSÖR

Maksat dostları ziyaret etmek, büyüklerin gönlünü ve duasını almak, küçüklerle kucaklaşmak sevgi tohumları yeşertmek, geçmişi yâd ederek, güzel anıları paylaşmak.
Bodrum Gündoğan’a tatil için gittiğim günün ertesi akşamı La LOCANTA’daki mekânına akşam yemeğine ailece bizleri davet etti. Fevziye Ablam, eşim ve kızımla bu davete katıldık. Hocamın ablaları Necla ve Ceyda Hanımlar deniz kenarındaki bu güzel mekânda bizi bekliyorlardı. Hocam ve eşi Eliane Hanımının bu nazik davetine teşekkür ederiz. Gündoğan’ın gece doğal güzelliğini seyrederken samimi sohbetten ve birliktelikten çok mutlu olduk. Geceye hocamın yeğeni Prof. Dr. Levent Avtan da katıldı. Böyle güzel hemşehrilerimizin olduğu yerde sohbetin konusu tabii ki Develi ve Develinin güzel insanlarıydı. Develi ile ilgili yıllar önceki anılar paylaşıldı ve özlem giderildi.


Türkiye’de laporoskopik cerrahinin babası sayılan değerli hocam elli yıla yakın doktor olarak insanlara hizmet etmiş güler yüzlü, sempatik mesleğinin zirvesinde bir insan Prof. Dr. Cavit Avcı. Dile kolay elli yıl mesleğinin zirvesinde ünlü bir cerrah olarak tanınmak, sevilmek herkese nasip olmaz. İstanbul’a hasta olup da gelen geri çevirdiği bir hemşehrisine rastlamadım. Gelenlerin çoğu ameliyat olarak sağlığına kavuşmuş bir şekilde Develi’ye dönmüştür. Hocamın bıraktığı hoş seda ve miras bu güzel dualar.
2010 yılının haziran ayında kızı Selin Hanımın doktor olduğu yıl emekli olan hocam İstanbul üniversitesinde kurucusu olduğu Sürekli Tıp Eğitimi ve Uygulama merkezinde danışman kurulu üyesidir. Gönüllü eğitimci olarak çalışmalarına devam etmektedir. Başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ve Kuzey Afrika-Ortadoğu ülkelerindeki, uluslararası eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Fransız Bilim-Tıp Akademisindeki, Fransız Cerrahi Akademisindeki ve Paris Tıp Fakültesindeki görevleri, Avrupa Tele Tıp (Telemedicine) Birliğindeki Yönetim Kurulu Üyeliği devam ediyor.
Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği kurucu Onursal Başkanı, İstanbul Cerrahi Derneği kurucu Onursal Başkanıdır.
Gurur duyduğumuz hocamla ilgili yıllar önce Develi Diyarı dergimizde paylaştığımız bir önemli nişan vardı. Prof. Dr. AVCI’ya, 2003 yılında da, Fransız Cerrahi Birliği (Association Français de Chirurgie ) tarafından şeref üyeliği (Membre d’Honneur) verilmişti. Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cavit Avcı, Avrupa’nın en üst düzey bilim akademilerinden biri olan “Fransız Tıp Akademisi” ne (Académie Nationale de Médécine) üye olarak kabul edildi. Prof. Dr. Cavit AVCI 200 yıllık geçmişe sahip Fransız Tıp Akademisi’ne, kabul edilen ilk Türk bilim adamı oldu.

Hocamızla Develili bir hemşehrisi olarak iftihar ediyoruz.
İstanbul Üniversitesinde yeğeni Prof. Dr. Levent Avtan Hocam dayısının izinde yürüyor.
Hemşehrilerim için aradığımızda telefonu ve gönlü her zaman bizlere açık. Güler yüzlü sempatik kişiliği herhalde dedesi Develi’nin “Fötr Şapkalı Dişçisi” merhum İbrahim amcadan, babası merhum banka müdürü Ziya Amca’dan güzel bir miras.
Gündoğan’da Develinin güzel insanlarına rastlamak mümkün. Bunun da nedeni yirmi yıl önce önce burayı keşfeden Cavit hocam Cennet Park Motel ile yerli yabancı turistlere hizmet veriyor.
(Devamı Haftaya)

Share
1.511 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...