logo

Bizim Kayseri Dergimizin 26.Sayısı Çıktı


Derneğimizin faaliyetlerine ve etkinliklerine yer verdiğimiz bu sayımızda makalelerimiz, denemelerimiz, tanıtım sayfalarımızla bir Kayseri rüzgârı estirmek istedik. Bunda da ne denli başarılı olduk onu sizlerin takdirinize bırakıyoruz. Amacımız Kayseri dışında yaşayan hemşehrilerimizi Kayseri'ye götürmek, Kayseri dışında yaşayanlara da bir selam göndermek. Yeni dönemdeki Genel Kurulumuz, yeni seçilen Yönetim Kurulu Üyelerimizin özgeçmişlerine yer vererek tanıttığımız dergimiz, Yönetim Kurulu Başkanımız Gökhan Çetinsaya“Başkandan” yazısıyla sizleri karşılayarak selamladı.

Dergimiz burs veren hayırseverlerimiz ve Editör sayfamızla devam edecek. Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Uçak’la doğduğumuz büyüdüğümüz topraklara, Erciyes’e, Ali Dağı’na, Erkilet’e özlem ve hasretle bir yolculuk yapacaksınız.
Prof.Dr. Mehmet Şahin Hocamız Kayseri Merkezli “Evancelik Misyonerleri” adlı eserde Kayseri ve OrtaAnadolu’nun1850’lerden sonraki Osmanlı Tarihi açısından son derece önemli bir belgeyi kitaplaştırdı. Mr. Wilson Amos Farnsworth’ın kitap taslağını Harvard Üniversitesi Kütüphanesi’nde araştırma yaparken tesadüf eseri bulup 114 yıl öncesinin karanlığında çıkarıp tercüme edip, birçok kaynaktan araştırıp Türkçe’ye kazandıran değerli hocama teşekkür ediyorum.
Prof. Dr. Şükrü Karatepe Hocamızın “Modern Kayseri’nin Yeni İmajı” ve Lale Şairi Abdullah Satoğlu’nun hayatını ve “Bu Şehir Kayseri” şiirini bu sayımızda okuyacaksınız.
Merhum Cemal Safi; şiiriyle sizlere Ankara’dan Kayseri’ye nostaljik bir yolculuğa çıkaracak. Germir’e, Cırlavuk’a, İsbil’e Talas’a, Tavlusun’a.
Geleneksel iftar yemeklerimiz ve geleneksel bayramlaşmalarımız, Yönetim Kurulumuzun ilçe derneklerimizle yaptığımız toplantılarımız, Kadınlar Komisyonumuzun; Boğaziçi turu, Bridge Restaurant kahvaltısı sayfalarımızla devam ediyor.
9 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanan Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ı, 26.11.2018tarihinde Kayseri Valisi olarak atanan Şehmus Günaydın’ı, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci’yi, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy’u, Erciyes Üniversitesi yeni rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’ı, Kayseri Üniversitesi yeni rektörü Prof.Dr.Kurtuluş Karamustafa’yı,Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan’ı,tanıttık. Teco Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yalçınkaya’nın konuk olduğu bir söyleşimiz, Sümer Fen Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Yasemin Avanoğlu Aydoğan ile yaptığımız röportajımız yer aldı.
Sümer Fen Lisesi’ne ve etkinliklerine yer verdiğimiz sayfalarımızı Gençlik Komisyonumuzun düzenlediği; kahvaltılı tanışma toplantıları, iftar ve yeni yıla merhaba yemekleri, H.Tuncay Sergen’in ve Bahçelievler Belediye Başkanımız Osman Develioğlu’nun sponsorluğunda 9.ve 10.Çanakkale, İzmir Şirince Efes Antik Kenti ve Bursa Kültür gezilerimiz ile Bizim Kayseri dergimizin 26.sayısında cennet vatanımızın tarihini, kültürünü, doğal güzelliklerini öne çıkarmak istedik.
Çanakkale’de şehitlikte İstiklalimiz ve istikbalimiz için canlarını hiçe sayan ecdatlarını ziyaret ederek gençlerimize toprak parçasının nasıl vatan olduğunu, şehit kanı ile sulanan metre kareye altı bin merminin düştüğü, günlerce şehit kanı akan dereleri ve kahramanlık hikâyelerini rehberimizden ibret alarak dinlediler, onlar için dua ettiler.
KAYDER Başkanları 18. Genç Buluşmada Bahçelievler’de KAYDER gençleriyle buluştu. Nostaljik buluşmada eski Başkanlar bursiyerlerimize anılarını anlatarak bilgi ve birikimlerini paylaştılar.
Bir Kayseri sevdalısı, Kayder istişare kurulu üyemiz H. Tuncay Sergen’in“Üveyiklerde Buradan Gitmiş” başlıklı makalesiyle sizleri Talas’a Ali Dağının eteklerine götürecek. Kitap Tanıtım Sayfamızda; Kayseri Hafızası-Almanak, Kayseri Salnamesi, Kayseri Sofrası, Anılarda Son Ermeni romanın sınırlarımızı aşan bir başarı öyküsüne tanık olacaksınız.
26.Dönem Kayseri Milletvekillerimizi tanıttığımız sayfalarımızda onlarla tanışacaksınız. KAYDER (2007-2011) dönemi Başkanımız Yasemin Avanoğlu Aydoğan’ın“Ey Dost”, Abdullah Ayata’nın kaleminden bıçkın bir Kayseri“Atpazarı Delikanlısı”, Benim yazdığım Galiçya Neresi, Av. Şenol Saltık’ın“Kentsel Dönüşüm Seyri ve Geleceği” başlıklı makaleleri zevkle okuyacaksınız. Grup Revan sizleri müzikle bir yolculuğa çıkaracak.
Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Gökhan Demiruz’un“- Genel İktisadi Okuryazarlık”, Sağlık Sayfamızda; Prof. Dr. Murat Tuncer “Sinsi Bir Hastalık Hepatitler”, Prof. Dr. Munis Dündar Hocamız “Biyolojik Saatimiz” başlıklı makalelerini sizler için kaleme aldılar.
Birlik ve beraberliğimizin simgesi İlçe ve mahalle derneklerimizin etkinlilerine yer verdiğimiz sayfalarımıza baharda hazan hüznü veren Yaprak Dökümü ile noktayı koyduk. Reklam vererek dergimizin yayınlanmasına destek veren kurumlara müteşekkiriz. Yeni bir sayımızda tekrar buluşmak üzere sevgi ile kalınız.

Share
2.380 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...