logo

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜNÜ

İlk kez Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D. Roosevelt tarafından ortaya atılan “Birleşmiş Milletler” ifadesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında 26 ülkenin Mihver Güçlerine karşı birlikte mücadele etmek için taahhütte bulundukları 1 Ocak 1942 tarihli bildirgede de bu ifade kullanılmıştır.
2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan olumsuz havayı dağıtmak, dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslararası alanda ekonomik, toplumsal ve kültürel iş birliği oluşturmak amacıyla Milletler Cemiyetinin yerine kurulmuştur.
Birleşmiş Milletler (BM), 24 Ekim 1945 tarihinde kurulmuş uluslararası bir örgüttür. BM, kendini “Adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınmayı ve sosyal eşitliği uluslararasında tüm ülkelerde sağlamayı amaç edinmiş dünya çapında bir kuruluş” olarak tanımlamaktadır. BM dünya barışını, güvenliğini, sosyal ilerlemeyi, yaşam standartlarını yükseltmeyi, insan haklarını desteklemeyi ve dostane ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan bir kuruluştur.
Örgütün, kurulduğu yıllarda 51 olan üye sayısı şu an itibariyle üyeliği kaldırılan Vatikan ve değiştirilen Çin Halk Cumhuriyeti ve son katılan üye Güney Sudan dâhil 193’e ulaşmıştır. Türkiye, bu örgütün kurucu üyeleri arasında yer almıştır.
BM’nin genel merkezi New York’ta olup, üye ülkeler her yıl düzenli olarak genel merkezde toplantılar gerçekleştirmektedir. Arapça, Çince, Fransızca, Rusça, İngilizce ve İspanyolca Birleşmiş Milletlerinin resmi dilleridir. Çalışma dilleri ise Fransızca ve İngilizcedir.
Birleşmiş Milletlerinin teşkilat yapısı beş ana idari birimden meydana gelmektedir. Bunlar Genel Sekreterlik, Genel Kurul, Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konseyi ile Uluslararası Adalet Divanı’dır.
Genel kurul, tüm üyelerin temsil edildiği bir yapı iken, Güvenlik Konseyi 5 daimi 10 geçici temsilci olmak üzere 15 üye ülkeden oluşmaktadır. 5 daimi üyenin (Fransa, Çin, Rusya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri) mutlak veto yetkisi Güvenlik Konseyi kararları için geçerlidir. Mutlak veto yetkisi, “Daimi üyelerden herhangi birinin reddi sonucu konseyde kararın çıkmayacağı” anlamına gelmektedir.
Ülkemiz dünyanın çeşitli yerlerine konuşlandırılmış BM barış operasyonlarında askeri ve sivil personel katkısı sağlayan ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye, BM’nin tüm dünya insanlarının umudu olma niteliğini sürdürmesi gerektiği inancıyla, sistemin daha iyi işlemesine yönelik atılan adımları desteklemektedir.
Türkiye, BM’nin gündemindeki bütün konularda aktif, uzlaştırıcı ve yapıcı bir rol oynamaktadır. Doğrudan kendisini ilgilendirmeyen konularda da diğer ülkelerin önem atfettikleri gündemlerle ilgili aktif bir tutum izlemekte ve sorunların çözümüne katkı sağlamaktadır. Bir yandan uluslararası barış, güvenlik, istikrar ve refaha katkıda bulunan Türkiye, diğer yandan insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi temel ilkelere yönelik değerlerin güçlendirilmesine çaba göstermektedir.
Birleşmiş Milletlere bağlı uzman kuruluşlar;
• Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)
• Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)
• Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)
• Dünya Bankası (WB)
• Uluslararası Para Fonu (IMF)
• Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)
• Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA)
• Dünya Sağlık Örgütü (WHO)
• Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)
• Dünya Ticaret Örgütü (WTO)
• BM Gıda ve tarım örgütü (FAO)
• Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO)
• Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD)
• Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)
• Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)
• BM Endüstriyel Gelişme Örgütü (UNIDO)
• Dünya Posta Birliği (UPU)
• Dünya Gıda Programı (WFP)
• Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)
• Dünya Turizm Örgütü (WMO)
• Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG)
Her ne kadar BM ve bağlı kuruluşlar dünyanın iyiliği için bir şeyler yapmak istiyorsa da, BM’nin mevcut yapısı değişmediği sürece kritik sorunların çözümünü sağlamaları mümkün olmayacaktır. Son yıllarda eleştirilerin odağı durumuna gelen BM, bu durumdan kurtulması için reform ve yeniden yapılanma yoluna gitmesinde fayda vardır.

Share
1.127 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...