logo

BİR ZAMANLAR ÇUKOROVA VE MURAT ÜNALMIŞ

 

1970’li yıllarda, İstanbul’da evlenmeye hazırlanan iki gencin başına hiç hesaba katmadıkları bir olay gelir. Kader bu çifti, Adana’da Çukurova’nın uçsuz bucaksız coğrafyasına bırakıverir. Her şeye rağmen aşklarını yaşamaya kararlı bu çiftin kaderi, çiftliklerinde çalıştıkları Yaman ailesiyle tanıştıktan sonra sonsuza kadar değişir.
Murat Ünalmış
Aslen Kayseri-Tomarza’lı olan ünlü oyuncu 23 Nisan 1981 doğumlu. Lise yıllarında Kayseri’den İstanbul’a gelen Murat Ünalmış o yıllarda profesyonel anlamda basketbolla ilgilenmiştir. 14 yaşında Meysu kulübünden Fenerbahçe Spor Kulübü’ne transfer olmuştur. 20 yaşına kadar basketbola devam eden oyuncu Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.
Bir zamanlar Çukurova
Atv’ nin yeni dizisi. Bir dönemin hikâyesi, yıl 1970. Murat Ünalmış (Demir Yaman) anlatıyor; “Bugüne kadar çok fazla ağalı-beyli diziler oldu, ama bunun farkı modern, yurt dışında okumuş, dört dil bilen bir ağa hikâyesinin olması ve zamanında sanayileşmeyi Türkiye’ye getirmeye çalışıyor olması. Artık işçi gücüyle değil, dünyayla yarışacağımıza inandığı için makine gücüne inanan devrimci bir adamı oynuyorum. Haliyle ailesi de eski bir bakış açısına sahip,bu konuda da annesiyle çatışmalar oluyor.Çünkü annesi eski sistemin devam etmesini istiyor ama oğul yurt dışını tanıdığı için artık yeni düzenin gelmesi gerektiğini düşünüyor.Aslında bu dizi tek bir yalanın kaç tane hayata mal olduğunu bize anlatacak.”
Dizi için özel bir plato kuruldu
İnşaatı tam 8 ay süren ihtişamlı çiftlik için 450 kişilik profesyonel bir ekip gece gündüz demeden çalışmış. Adana’da, Çukurova’nın uçsuz bucaksız coğrafyasında kurulan dev platoda, 1970’lerden bugüne uzanan bir hikâye hayat buluyor.
Aşkı için öldürmeyi göze almış Yılmaz ile sevgilisi yaşasın diye kendini bir evliliğe hapseden Zülayha’nın hikâyesi var Bir Zamanlar Çukurova’da. Ama bu hikâyede sadece ayrı düşen iki sevgili yok! Ailesinin görkemli geçmişini ve biricik oğlunu korumak için kanatlarını açmış bir Hünkâr’ın savaşı da var, âşık olduğu kadını tutsak etmeyi göze alan Demir’in de!
Demir Yaman : Büyük bir servetin sahibi. Çukurova’nın en büyüğü, bu bereketli toprakların tek hükümdarı olmayı hedefleyen, bunun için her şeyi yapabilecek kadar hırslı, gözü kara bir adam. Ama babasından kalan bu uçsuz bucaksız toprakları günü gelince miras bırakacağı bir evladı yok. Demir, Züleyha’ya görür görmez aşık olur. Aşk Çukurova’nın bu yakışıklı ve hırslı beyini değiştirebilecek mi? Demir Yaman aşkı ve toprakları için gözünü ne kadar karartacak? Diziyi izlediğimizde göreceğiz.
Demir Yaman nasıl bir karakter?
Demir Yaman karakteri gösterişsiz, narsist bir kişilik. Bu konuda deneyimli doktorlardan bu rol için yardım ve destek almış.11 yıldır psikoloji ile ilgileniyor.”Kendi kişiliğimi bulurken de bu araştırmalarımdan istifa ettim. Narsist insanların Allah yardımcısı olsun. Çünkü devamlı kendini önemsiyorsun. Narsist ve egosantrik insanların mutlu olduğunu görmedim. Demir Yaman tamamen kötü karakter değil, ama kötü olmak için gerekçeleri var. Ben Murat olarak kötü olmayı tercih etmem ama Demir Yaman ediyor. Bir zamanlar Çukorova’nın kariyerimde önemli bir yeri olacağını düşünüyorum.”
Bu dizi ile önemli bir çıkış yakalayan sanatçı Murat Ünalmış’ı daha iyi tanımak için araştırdığımda kendi ağzından şu güzel cümlelere rastladım:
“Görünüşümden dolayı sert bir tavrım olduğu düşünülüyor,net biriyim ama bunun tam tersiyim.Bir insanın görünüşü ya da ses tonundan ziyade ağzından çıkanların doğruluğu daha önemlidir. Her zaman söylerim, mütevazi bir şekilde yaşamaya çalışıyorum.
Çok fazla ortalıklar da dolaşmayan,kendi kendine vakit geçirip kendini doldurmaya çalışan biriyim. Egosantrik olmak başka,kendi hırs ve deneyimlerini işine aktarmak başka. Çünkü biri zalim,diğeri azimli yapar.
Ben ikincisini tercih ediyorum.İşim gereği insanlarla uğraşıyorum,çok kitap okuyorum ve çok kitap okumanın da bir düsturu var.Genelde yalnızlar kitap okurlar, yoğun bir meslek yapıyoruz ve haliyle birçok insanın arasındayız.İşimden arta kalan zamanlarda daha izole yaşamayı tercih ediyorum.Doğayı, kamp hayatını müziği seviyor,klarnet çalıyorum.”
2 Haziran 2013 tarihinde Esenler Belediyesi ile Tüm- Kayder’in birlikte düzenlediği Kayseri 2.Mantı festivalinde sanatçımızla tanıştık ve o günün anısına bir fotoğraf çektirdik.
Mütevazı kişiliği ile birçok dizide izlediğimiz hemşehrimiz, starımız Murat Ünalmış’ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 05 Ekim 2018, Sayfa 7

Share
3.902 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...