logo

BİR ZAMANLAR ÇUKOROVA VE MURAT ÜNALMIŞ

 

1970’li yıllarda, İstanbul’da evlenmeye hazırlanan iki gencin başına hiç hesaba katmadıkları bir olay gelir. Kader bu çifti, Adana’da Çukurova’nın uçsuz bucaksız coğrafyasına bırakıverir. Her şeye rağmen aşklarını yaşamaya kararlı bu çiftin kaderi, çiftliklerinde çalıştıkları Yaman ailesiyle tanıştıktan sonra sonsuza kadar değişir.
Murat Ünalmış
Aslen Kayseri-Tomarza’lı olan ünlü oyuncu 23 Nisan 1981 doğumlu. Lise yıllarında Kayseri’den İstanbul’a gelen Murat Ünalmış o yıllarda profesyonel anlamda basketbolla ilgilenmiştir. 14 yaşında Meysu kulübünden Fenerbahçe Spor Kulübü’ne transfer olmuştur. 20 yaşına kadar basketbola devam eden oyuncu Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.
Bir zamanlar Çukurova
Atv’ nin yeni dizisi. Bir dönemin hikâyesi, yıl 1970. Murat Ünalmış (Demir Yaman) anlatıyor; “Bugüne kadar çok fazla ağalı-beyli diziler oldu, ama bunun farkı modern, yurt dışında okumuş, dört dil bilen bir ağa hikâyesinin olması ve zamanında sanayileşmeyi Türkiye’ye getirmeye çalışıyor olması. Artık işçi gücüyle değil, dünyayla yarışacağımıza inandığı için makine gücüne inanan devrimci bir adamı oynuyorum. Haliyle ailesi de eski bir bakış açısına sahip,bu konuda da annesiyle çatışmalar oluyor.Çünkü annesi eski sistemin devam etmesini istiyor ama oğul yurt dışını tanıdığı için artık yeni düzenin gelmesi gerektiğini düşünüyor.Aslında bu dizi tek bir yalanın kaç tane hayata mal olduğunu bize anlatacak.”
Dizi için özel bir plato kuruldu
İnşaatı tam 8 ay süren ihtişamlı çiftlik için 450 kişilik profesyonel bir ekip gece gündüz demeden çalışmış. Adana’da, Çukurova’nın uçsuz bucaksız coğrafyasında kurulan dev platoda, 1970’lerden bugüne uzanan bir hikâye hayat buluyor.
Aşkı için öldürmeyi göze almış Yılmaz ile sevgilisi yaşasın diye kendini bir evliliğe hapseden Zülayha’nın hikâyesi var Bir Zamanlar Çukurova’da. Ama bu hikâyede sadece ayrı düşen iki sevgili yok! Ailesinin görkemli geçmişini ve biricik oğlunu korumak için kanatlarını açmış bir Hünkâr’ın savaşı da var, âşık olduğu kadını tutsak etmeyi göze alan Demir’in de!
Demir Yaman : Büyük bir servetin sahibi. Çukurova’nın en büyüğü, bu bereketli toprakların tek hükümdarı olmayı hedefleyen, bunun için her şeyi yapabilecek kadar hırslı, gözü kara bir adam. Ama babasından kalan bu uçsuz bucaksız toprakları günü gelince miras bırakacağı bir evladı yok. Demir, Züleyha’ya görür görmez aşık olur. Aşk Çukurova’nın bu yakışıklı ve hırslı beyini değiştirebilecek mi? Demir Yaman aşkı ve toprakları için gözünü ne kadar karartacak? Diziyi izlediğimizde göreceğiz.
Demir Yaman nasıl bir karakter?
Demir Yaman karakteri gösterişsiz, narsist bir kişilik. Bu konuda deneyimli doktorlardan bu rol için yardım ve destek almış.11 yıldır psikoloji ile ilgileniyor.”Kendi kişiliğimi bulurken de bu araştırmalarımdan istifa ettim. Narsist insanların Allah yardımcısı olsun. Çünkü devamlı kendini önemsiyorsun. Narsist ve egosantrik insanların mutlu olduğunu görmedim. Demir Yaman tamamen kötü karakter değil, ama kötü olmak için gerekçeleri var. Ben Murat olarak kötü olmayı tercih etmem ama Demir Yaman ediyor. Bir zamanlar Çukorova’nın kariyerimde önemli bir yeri olacağını düşünüyorum.”
Bu dizi ile önemli bir çıkış yakalayan sanatçı Murat Ünalmış’ı daha iyi tanımak için araştırdığımda kendi ağzından şu güzel cümlelere rastladım:
“Görünüşümden dolayı sert bir tavrım olduğu düşünülüyor,net biriyim ama bunun tam tersiyim.Bir insanın görünüşü ya da ses tonundan ziyade ağzından çıkanların doğruluğu daha önemlidir. Her zaman söylerim, mütevazi bir şekilde yaşamaya çalışıyorum.
Çok fazla ortalıklar da dolaşmayan,kendi kendine vakit geçirip kendini doldurmaya çalışan biriyim. Egosantrik olmak başka,kendi hırs ve deneyimlerini işine aktarmak başka. Çünkü biri zalim,diğeri azimli yapar.
Ben ikincisini tercih ediyorum.İşim gereği insanlarla uğraşıyorum,çok kitap okuyorum ve çok kitap okumanın da bir düsturu var.Genelde yalnızlar kitap okurlar, yoğun bir meslek yapıyoruz ve haliyle birçok insanın arasındayız.İşimden arta kalan zamanlarda daha izole yaşamayı tercih ediyorum.Doğayı, kamp hayatını müziği seviyor,klarnet çalıyorum.”
2 Haziran 2013 tarihinde Esenler Belediyesi ile Tüm- Kayder’in birlikte düzenlediği Kayseri 2.Mantı festivalinde sanatçımızla tanıştık ve o günün anısına bir fotoğraf çektirdik.
Mütevazı kişiliği ile birçok dizide izlediğimiz hemşehrimiz, starımız Murat Ünalmış’ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 05 Ekim 2018, Sayfa 7

Share
3.762 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...