logo

BİR VEFA GECESİ VE BİZİM ASIM DEMİREZEN (1)

Geçtiğimiz akşam Kayseri’nin nadir şair ve bestekarlarından Sabit Özdemir Özenç’e (Kayseri 1932) büyük gayretlerimizle Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar Müdürlüğü sponsorluğu ile Şehir Tiyatrosu’nda bir vefa gecesi düzenlendi.
Şair – Bestekar ağabeyimizi ömrünün büyük bir kısmı Almanya’da geçmiştir. Bağlama ile başladığı musıki hayatında tamburda karar kılmıştır. Kendisi ile dostluğumuz çok eskilere dayanır.Çok koro kurmuş,öğrenci yetiştirmiş ve bu koroları yönetmiş değerli bir şefimizdir. Biz de zaman zaman kurduğu bu korolarda, tamburumuzla iştirak etmişizdir. Zaman içerisinde Karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bir dostluğumuz oluşmuştur.Birbirimizden zaman zaman çok faydalanmışızdır.
Kayseri’de eskilerden şair- bestekarlardan akla ilk gelen Ahmet Mithat Güpgüpoğlu akla gelir.Cumhuriyet döneminde ise sırayla Sabit Özdemir Özenç, Ali Uyan, Mustafa Uyan, İsmail Ötenkaya, Mehmet Arıboğan ve kemanî Muzaffger Keçecigil’dir.Her biri çoğu Kayserili şairlerimizin güftelerini besteleyerek nice şairlerimizi musıki dünyasına taşımışlardır. Sabit Özdemir Özenç’de mesela Develi’den Âşık Seyrânî ile Emir Ali Özçakır arkadaşımızın birer şiirini bestelemiş ve vefa gecesinde bu eserler de sunulmuştur. Şairlerimizin şiirlerinin bestelenmesi konusundaki gayretlerimiz de devam edecektir.
Meşhur sözdür:Sanat destek gördüğü gelişir.Ancak ülkemizde sanat bu konuda yani takdir ve vefa konusunda çok ama çok zayıftır.Her bir sanat ürünü büyük bir emeğin,masrafın ve gayretin ürünüdür.Sanatçı da bunun bilinmesini,kıymetinin değerlendirilmesini ve doğrusu alkışını bekler,ister!Ama çoğu zaman bu konudaki beklentisi içinde kalır!Ama hiç beklenmedik bir yerde bir vefa örneği çıkıverir.İşte 85 yaşına gelmiş,hala beste çalışmasına devam ederek nice şairlerimizin zevklerine ortak olmaktadır.İşte bu gayret değerlendirilmeli idi ve sağ olsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı daha önce bazı müzisyenlerimiz için hazırladığı “vefa gecesi”ni değerli şair ve bestekar, tamburî Sabit Özdemir Özenç ‘de bu vefayı göstermiş ve musıki severlere unutulmaz bir gece yaşatmıştır. Bu sanata ve sanatçıya gösterilen vefa aslında insanımızın ölmez örnek davranışıdır ki acıdır, maddileşen bir dünya baskın kültürün tesiriyle böyle bir davranış güzelliğini zorluyor! Yerini “boş ver,bizim adam,öteki adam, o kim ki,rakip vs.” adam sıfatları böylece bu ulvi davranışı kötüleştiriyor. Fakat görüldüğü gibi hiç beklenilmeyen bir anda bu güzel davraniş örneğini de görüveriyor ve dolayısıyla çok mutlu oluyoruz!
Belki okuyucularımızın aklına şöyle bir soru gelebilir.Kayseri merkezini ilgilendiren bir konunun Develi’yi ilgilendiren küçük bir ayrıntı dışında anlatılması neyin nesidir? Cevap kısa ve basit:Vefanın güzelliği ve insanî mutluluk! Bunun için böyle derin bir konuya girilmelimiydi?Siz ne düşünürsünüz bilemiyorum ama benim için önemsenecek bir konuydu. Bu gerekliliği bir farklı konuyla,eski bir hatırayla açmam lazım.
Şöyle ki…
Develi Lisesi’nin yıllardır görev yapan bir coğrafya öğretmeni vardı:Mediha Gökçen.Yani meşhur lakabıyla: Analık.1959-1967 yıllarında öğretim gördüğüm ve bir öğrencisi olarak gurur duyduğum lisemizde başlı başına şefkatsiz bir öğretmen tipiydi. Yine de mekanı Cennet olsun,bayramlarda da zaman zaman elini öpmeye giderdim. Çözülemeyen bir karakter !Yıllar sonra bir araştırmamda öğrendim ki kendisi Diyarbakır doğumludur. Develi Lisesi(1957)’nin ilk öğretmenlerindendi. Yalnız bir kadındı,anlaşılması çok ama çok zor bir öğretmenimizdi.İşi uzatmak istemiyorum.İşte bu öğretmenimizi şimdiye kadar ele alan bir şiiri buraya almak istiyorum.
Şiirin şairi kendisi de Develi Lisesi mezunlarından ve kendisi hâlâ Almanya’da uzun yıllar öğretmen olarak çalışmış olan arkadaşımız İsmail Samur’dur. Hocamızı özetleyen şiirini aynen alıyorum:
DEVELİ LİSESİNİN UNUTULMAZ EFSANE ÖĞRETMENİ : MEDİHA GÖKÇEN ( ANALIK ) ANALIK şiiri :
Başka öğretmenler gibi saçının rengini,
elbisesinin modelini hiç değiştirmezdi.
Bir ayakkabısı vardı, hiç eskimezdi.
Solgun, gri renkleri severdi.

Ne bir kez kızdığını
Ne de sinirlendiğini görmüştük. Gülmezdi, gülümsemezdi, Heyecanlanmaz, sevinmezdi. Okula gelirken nasıl başarırdı bilmezdik buz dağlarını da yanında getirir, Aramıza onları koyar, derse başlardı. Nereliydi? Neden, niye gelmişti? Anası babası, arkadaşı, akrabası; kimi, kimsesi var mıydı?
Bilmezdik, anlatmazdı. Beşten fazla not, şımarmamıza yüz vermezdi. Allah bunu başımıza bela olsun diye mi Yaratmıştı; suçumuz neydi?
Bilmezdik…. O zaman böyle düşünürdük.
Büyüyünce anladık Hayat zannedildiği kadar gül pembe değilmiş.
Not : Değerli okurlarımızın kıymetli kandillerini tebrik eder, yüce Mevlâ’dan hayırlar ve huzurlu günler dilerim.

Share
3.058 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...