logo

Bir Sosyal Adalet Örneği

İslam tarihinde sosyal adaletin emsalsiz numunesi Hz. Muhammed(s.a.v.) ile Medine’ye hicret eden Mekkelilerle Medineliler arasında yaşanmıştır.
Medineliler (Ensar), Mekkelilerle-Muhacir- kardeş olmuş; onları evine almış, malının yarısını onlara vermişti. Mekkeli Müslümanlardan bir kısmı da dükkân açarak pazarda ticaretle meşgul olarak, Medinelilerin yükünü azaltmışlardı. Bunlardan başka Bahreyn’den ve Beni Nadir’den alınan savaş ganimetleri taksim edilmek istendiği zaman, Medineliler hep bir ağızdan, “önce Mekkeli-muhacir- kardeşlerimize verilsin; ondan sonra da biz hisselerimizi kabul ederiz” demişlerdi.
Kur’an-ı Kerim bu müstesna meziyeti ve diğer gamlığı şu ayeti kerime ile alkışlıyordu:
“Kendileri ihtiyaç içinde olsalar bile, muhacirleri öz nefislerinden üstün tutarlar.” (Haşir, 9)
Gerçek kollektivizim, gerçek sosyal adalet bu olsa gerektir. Çünkü bunda zorlama yok, gönül rızası vardır.
Bu Müslümanlarda Allah rızası yolunda seve seve paylaşma var idi. Yüce Yaratıcı, tüm insanlara kazançlarından, helalinden olmak koşuluyla yoksullara, yetimlere, kimsesizlere vermeyi, onları görüp gözetmeyi istiyordu (Bakara, 268, Al-i İmran, 91, Nisa, 35, 37).
İşte İslam toplumu peygamberin etrafında bu iman ve bu aşkla kenetlenmiş, sosyal adalet de böylece sağlanmış bulunuyordu.
Bir toplumda insanlar kendine fazla değer verir ve kendisini beğenir de “ben” merkezli düşünürse, o toplum başarılı bir toplum olamaz, ayakta da duramaz. Hz. Peygamber asırların biriktirdiği tortulardan arındırmak için toplumun yardımlaşmasına, ihtirasların söndürülmesine çok önem vermiştir. O, aynı sevgide bir yürek olarak her biri diğerini kendinden üstün sayarak, alçak gönüllü, hoşgörülü, sadece kendi işlerinde değil başkalarının da işlerine ilgi duymayı dini ve insani bir görev olarak görüyordu. Bireyin, toplumun yavrusu, parçası hatta bir dereceye kadar kendisi olduğundan bireyin topluma, toplumun bireye ne kadar sıkı bir bağ ile bağlanması gerektiğini açıklıyordu.
Nitekim Peygamberliğinin ilk yıllarında Hz. Muhammed, yakınlarını, amcalarını bir araya toplamış, onlara ikramda bulunmuş, sonra da bir Allah’a yani “Tevhit Dinine davet etmişti. Bu sırada amcası Ebu Lehep ile aralarında şöyle bir söyleşi geçti:
Ebu Lehep:
– Ben Müslüman olursam bana ne var, ne vereceksiniz.
Hz. Peygamber:
– Müslümanlara ne varsa sana da o var.
Ebu Lehep:
– Ne yani, ben onlardan üstün olmayacak mıyım?
– Hz.Peygamber: “Hayır. Bilesin ki, insanlar seninle birlikte özgür olarak bu hayatta yolculuk etmektedir. Siz ise ün ve para elde etmek için yaşadığınızı söylemektesiniz. Zihninizi ve dikkatinizi insanlara ve yoksullara baskı yapan bu kargaşa ve zulüm hastalığından ve ruhsal boşluktan arındırmalısınız. Nefret, açgözlülük ve şehvet gibi insanı zayıf düşürecek yollarda daha fazla koşmamalısınız. Zira bu hastalığa kapılan insanların zihninde ve yüreğinde başkalarını aşağılayıp hor görme vardır. Bu bataklıktan kurtuluşun reçetesi ve zaferi ise insanın nereden geldiğini, neden burada olduğunu ya da nereye gittiğini biliyor olmasıdır. Bu yolculukta insanı kemal derecesine ulaştıran değerlerin başında alçak gönüllü olmak, merhameti, feragati, iyiliği, kardeşliği ve sevgiyi müminler için şerefli bir görev telakki etmek vardır.
– Köle ve cariyeleri, fakir ve yoksulları aşağılayıp hor gören, Ebu Leheb ayağa kalktı : “ Öyleyse sana ve seninle bir olanlara yuh olsun” dedi ve Hz.Peygambere taş atmaya ve aşağılamaya başladı. Bunun üzerine bu zihniyeti lanetleyen ilahi vahiy geldi: “Ebu Leheb’e lanet olsun, yuh olsun. Ona ne serveti ne kazancı ve ne de malı mülkü fayda verecektir. O Alevli ateşe atılacaktır. Onunla birlikte aynı düşmanlığı besleyen karısı da elim cezaya çaptırılacaktır.”

Share
1.741 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...