logo

BİR ŞAHSİYETLİ ÖĞRETMENİMİZ : AHMET YILDIRIM

Develi Eğitim Tarihinde efendiliği,disiplini ve ağırbaşlılığı,verimli çalışmaları ile dikkat çeken bir eğitimcimiz de Ahmet Yıldırım’dır. Kendisi 1920 yılında Develi’de doğmuştur. Babası Hafız Ağa adıyla şöhret bulan Ahmet Saim Efendi’dir. Kendisi 1917’de İstanbul’da Eyüp Sultan İdadisi mezunudur. Annesi ise Arapalilerden Ümmü Gülsüm Hanım’dır.
Yıldırım önce Merkez İlkokulu ‘nde öğretime başlamıştır.1933 yılında Develi Ortaokulu eğitim ve öğretime başlayınca öğrenime başlamıştır. Mezuniyetinden sonra yıllarda kendisiyle birlikte 5-10 Develi’li arkadaşlarıyla birlikte 1935 yılında Öğretmen Okulu’na girmiş ve 1938 yılında mezun olmuştur.
Mezun olduktan sonra İslahiye O’nun ilk görev yeri olur. Göreve başladıktan kısa bir müddet sonra 1939’da askere alındı. Askerliğini Bursa Kemaliye’de yaptı.1940’da terhis oldu.Fakat bu arada evlendi. Eşi Arapalizade Süleyman Efendinin kızı Naciye Hanım ile evlendi. Sırasıyla,Emel,Nihal,Mümtaz,Nimet,Hatice,Sait isminde çocukları oldu. Bunlar da,sırasıyla Öğretmen, Avukat,Memur,Doktor,Ziraat mühendisi oldular.
Terhis olduktan sonra göreve devam başladı.Develi’nin Zile kasabasına tayin edildi.Daha sonra Yukarı Develi Kopçulu Mahallesi İlk Okulu’na nakil edildi.Kısa bir süre sonra Kaza merkez Develi Merkez İlk Okulu’na tayini çıkmış iken bir değerli hanım öğretmen de Ahmet Yıldırım’ın yerine gelir. Mesleğine saygısını göstermesi bakımından yaşanılan bir olay çok önemlidir.Bayan öğretmen Yukarı Develi’ye gelir gelmesine ama tek başına bir hanım.Kiralayacağı bir de ev bulamaz.Şehir merkezine uzak bir yer.Garip,imkanların görevi zorladığı bir durum.Sonunda bu faziletli Yıldırım hocamız düğümü çözer. Hoca Hanım Merkez İlk Okulu’na,A.Yıldırım ‘ız ise kendi naklini durdurur ve hoca hanımı büyük bir gaileden kurtarır.Hoca’mız ise Kopçulu Mahallesi İlk Okulu’na tayin edilir.
Aradan bir müddet geçtikten sonra Everek’te Merkez İlk Okulu’na öğretmen olarak tayini çıkar.Bundan sonra yöneticilik dönemi başlar.1956 yılına kadar Develi Milli Eğim Memuru olan Ürgüp’lü Ali Baran Numanoğlu görevinden ayrılınca; Ahmet Yıldırım yerine tayin edilir. O,Ali Baran Numanoğlu ki son derece kibar, çalışkan ve “Develi Orta Okulu Marşı” nı yazan bir değerli öğretmendi!
Yıldırım İdareciliği sırasında çok başarılı olur.Bu başarılı çalışmaları 1960-1961 yılına kadar devam etti. Bilahare bu görevini okul arkadaşı Ahmet Güney’e devretti ve kendisi Milli Eğitim Bakanlığı İlk Öğretim Genel Müdürlüğü Şube Müdür Yardımcısı olarak atandı.Bu görevi 1970 yılına kadar devam etti.
İnsan ömrü sınırlıdır.Her canlı ölümü tadacaktır.Yani akıbet mine’l mevt.Görev başında iken beyin kanamasından ölen, genç bir şehit hocamızdır.Öldüğünde yaş 50 idi. Geride Sevgili bir eş,hepsi eğitimini tamamlamış,şerefleriyle görev yapan dengeli yaşayışları ile örnek bir aile olan beş çocuk,çok sayıda sevgili öğrenci, öğretmen dostlarını geride bırakarak…
Bir gün sabah erkenden okula giderken, o yıllarda Develi Senatosu sayılan Develi Belediye Gazinosu’nda bir sabah çayı içmek moda gibidir.Hoca da bu ruhla bir sabah çayı canı ister. Gazinonun önüne oturur ve gelen çayı ayak ayak üzerine atarak keyifle içmeye başlar.Başlar başlamasına ama baba Hafız Ağa ‘da meğer Çay Ocağı’nda o da çayını içmiş ve eve yönelmiş.Bakmış ki oğlu Ahmet ayak ayak üzerine atmış çay içiyor.Bu Hafız Ağa terbiyesinde ,babanın çay içtiği yerde bir evladın çay içmesi görülmüş şeylerden değildir. Ahmet hoca dışarıda oturduğu için olayın farkında değil! Hafız Ağa oğlunun çayını bitirmesine kadar hiç sesini çıkarmamış.Bu olaylardan hiç haberi olmayan değerli hocamız da çayını bitirdikten sonra çıkıp işine gitmiş.
İşte macera akşam eve geldikten sonra başlıyor.Hafız Ağa başlıyor Ahmet Hocamızı azarlamaya:
-Nasıl olur da sen, ayak ayak üzere atarak ,benim de bulunduğum kahvede çay içersin ?
-Vallahi baba ,ben seni hiç görmedim…Özür dilerim…
Dese de kim dinler! Şimdi bu tavır lüzumsuz gözükebilir,doğrudur da!Ama dengelerini kurmuş,disiplinli bir aile düzeninde o yıllarda bu davranış hiç de doğru değildi. Kim bilir sevgili hocamız nasıl yıkılmıştır. Ahmet Hoca’mızı bizim kuşak her zaman ağırbaşlı,vakur ve son derece şık ve insana itimat veren bir şahsiyetli öğretmendi.
Bazı ayrıntı ve ilginç bilgiler almak için kendisine müracaat ettiğim oğlu avukat Mümtaz Yıldırım babası hakkında şunları söylüyor:”Mükemmel bir eş, bulunmaz bir baba.Dürüstlük abidesi…İyi bir öğretmen ve idareci. Bütün bunları elli yıla sığdırmış bir baba. Keşke ona benzemiş olabilsek.Yahu daha bir defa yüksek sesle konuştuğuna rastlamadık…”
Ele aldığımız şahsiyet,başarılı bir öğretmenliği ve idareciliği yanında aynı zamanda da örnek ve saygılı bir baba olan Ahmet Yıldırım Hoca ,böyle örnek bir eğitimcidir.Hem de her yönüyle yetiştirilmiş ve başarılı hizmetler vermiş ve vermeye de devam eden evlatlarıyla.!
Mekanı Cennet olsun.

Not; Yazarın yazı ile ilgili resimlere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Resimleri büyütmek için tekrar üzerine tıklayınız!

https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-24-subat-2017-sayfa-2.html

Share
1.317 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...