logo

BİR HAYAT HİKAYESİ : YAVAŞÇA

Kendisini ben, şiirlerinden tanırdım. Hatta çoğu şiirlerini de topladım. Gerçekten güçlü, tasavvuf neşvesi kokan, mesaj dolu şiirlerdir. Yakın zamanda tarafıma imzalı bir deneme kitabı, PTT’den evime geldi.
Kimden geldi, biliyor musunuz? Ahmet Yavaş dostumuzdan, hemşehrimizden. Kendisi yürekten, ”Ne mutlu Türküm diyene!” diyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet Yavaş’tan. Hayat hikayesini kendisi, şöyle anlatıyor denemelerinin arasında: “Kayseri’nin Develi ilçesinde doğmuşum. Rahmetli babam Tarım Kredi Kooperatifi’nde çalışırdı. Yedi çocuklu bir aileydik. Erkek kardeşlerimin en küçüklerindendim
İlkokulu bitirdiğimde “Seni parasız yatılı olarak İmam-Hatib’e vereceğim, git sınava kendini hazırla, dedi. Başarılı bir öğrenciydim. İmam olmak istemiyordum. Lakin hiç itiraz etme şansım yoktu. Bütün kardeşlerimin okuduğunun ve babamın sırf ekonomik olarak zorlandığının bilinciydeydim.
Amaç imam olmamı dilemek değil, bir horantanın, bir yükün üzerinden alınmasını amaçlamaktı. Boynumu büktüm. Kayseri İmam-Hatip Lisesi’nde parasız–yatılı olarak okudum. Bu nedenden olacak ,asla devletimle kavgalı olmadım.”
Yavaş’ın bütün ağabeylerini bilirim. Bunlardan İlhami ağabey yanılmıyorsam lise’de iken vefat etmişti. Kendisinin bir büyüğü Mustafa benim ilkokul’dan sınıf arkadaşımdır. Hala konuşur, selamlaşırız! Aile olarak zeki bir ailedir. Büyük ağabeyi de Ankara İlahiyat Fakültesi mezunudur.
Yavaş yazılarında da kendinden bahsederken “Türkçü ve dolayısıyla Türk milliyetçisi” olduğunu mertçe söylüyor. Dininin doğrularını iyi biliyor ve çok doğru tahlil ediyor. Dinî konulardan birinde bir gerçeği dile getiriyor: Türkiye’de onca öğrenci yurt ararken, burs alabilmek için kıvır kıvır kıvranırken,”cami şovu !” yaşamamız gerçekten ibret aynasıdır.
Kitabında 66 adet kısa, özlü ve her biri bir mesaj içeren yazılar. Yazar laf cambazlığı yapmıyor. Ele aldığı dinî, millî ve sosyal konulardır. Ele konular seçilmiş konular. Sözü uzatmıyor ve söylemek istediğini kısa ve şiir tadında ve öğretici, düşündürücü bir anlatım içerisinde veriyor.
Yavaş aslında yazarımızın soyadı. Eserde yazar iki bölüm üzerinde duruyor. Aslında kendi hayat hikayesi, ailesi, yaşadığı mahallesi, örnek aldığı irfan sahibi kişiler, bu coğrafyanın yaşama şartları ve folkloru esas konular. İşte yazarın ustalığı bu konuların içerisine milletimizin moral ve ortak değerlerini çok güzel bir biçimde, katı ideolojik bir havaya büründürmeden etkili bir biçimde işlemesidir.
Aile hayatı içerisinde babası ve annesini anlatırken kullandığı kelimeler ve çizdiği portreler beni etkileyen bölümlerdi. Elbette dengeli ailelerde anne ve babanın etkisi büyüktür. Babalar genelde konuşma yerine davranışlarıyla örnek olurlar. Anneler ise Allah’ın kendilerine verdiği sevgi ve şefkat hisleriyle evlatlarına model olurlar.
Eserin bir yerinde :”İnsanların hayırlısı , insanlara faydası olandır !” özdeyişini kullanır. Çok önemli bir özdeyiştir. Yazar hemen her yazısında sevgi, saygı ve hoşgörü üçgeni içerisindedir. Bunun yanında bayrak, devlet sevgisi ve özgürlük de yazar için olmazsa olmazlar arasındadır.
Ahmet Yavaş yazdığı 66 yazıyla düşünen insana bir takım ibretli mesajlar veriyor. Bu yazılarını okurken etkilendiğimi belirtmek isterim. Okuyun yazıları siz de bunları göreceksiniz.
Not : Ahmet Yavaş,Yavaşça, Korza Yayıncılık, Ankara 2020

Çağdaş Develi Gazetesi 30.01.2020

Share
2.148 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...