logo

BİR HAYAT HİKAYESİ : YAVAŞÇA

Kendisini ben, şiirlerinden tanırdım. Hatta çoğu şiirlerini de topladım. Gerçekten güçlü, tasavvuf neşvesi kokan, mesaj dolu şiirlerdir. Yakın zamanda tarafıma imzalı bir deneme kitabı, PTT’den evime geldi.
Kimden geldi, biliyor musunuz? Ahmet Yavaş dostumuzdan, hemşehrimizden. Kendisi yürekten, ”Ne mutlu Türküm diyene!” diyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet Yavaş’tan. Hayat hikayesini kendisi, şöyle anlatıyor denemelerinin arasında: “Kayseri’nin Develi ilçesinde doğmuşum. Rahmetli babam Tarım Kredi Kooperatifi’nde çalışırdı. Yedi çocuklu bir aileydik. Erkek kardeşlerimin en küçüklerindendim
İlkokulu bitirdiğimde “Seni parasız yatılı olarak İmam-Hatib’e vereceğim, git sınava kendini hazırla, dedi. Başarılı bir öğrenciydim. İmam olmak istemiyordum. Lakin hiç itiraz etme şansım yoktu. Bütün kardeşlerimin okuduğunun ve babamın sırf ekonomik olarak zorlandığının bilinciydeydim.
Amaç imam olmamı dilemek değil, bir horantanın, bir yükün üzerinden alınmasını amaçlamaktı. Boynumu büktüm. Kayseri İmam-Hatip Lisesi’nde parasız–yatılı olarak okudum. Bu nedenden olacak ,asla devletimle kavgalı olmadım.”
Yavaş’ın bütün ağabeylerini bilirim. Bunlardan İlhami ağabey yanılmıyorsam lise’de iken vefat etmişti. Kendisinin bir büyüğü Mustafa benim ilkokul’dan sınıf arkadaşımdır. Hala konuşur, selamlaşırız! Aile olarak zeki bir ailedir. Büyük ağabeyi de Ankara İlahiyat Fakültesi mezunudur.
Yavaş yazılarında da kendinden bahsederken “Türkçü ve dolayısıyla Türk milliyetçisi” olduğunu mertçe söylüyor. Dininin doğrularını iyi biliyor ve çok doğru tahlil ediyor. Dinî konulardan birinde bir gerçeği dile getiriyor: Türkiye’de onca öğrenci yurt ararken, burs alabilmek için kıvır kıvır kıvranırken,”cami şovu !” yaşamamız gerçekten ibret aynasıdır.
Kitabında 66 adet kısa, özlü ve her biri bir mesaj içeren yazılar. Yazar laf cambazlığı yapmıyor. Ele aldığı dinî, millî ve sosyal konulardır. Ele konular seçilmiş konular. Sözü uzatmıyor ve söylemek istediğini kısa ve şiir tadında ve öğretici, düşündürücü bir anlatım içerisinde veriyor.
Yavaş aslında yazarımızın soyadı. Eserde yazar iki bölüm üzerinde duruyor. Aslında kendi hayat hikayesi, ailesi, yaşadığı mahallesi, örnek aldığı irfan sahibi kişiler, bu coğrafyanın yaşama şartları ve folkloru esas konular. İşte yazarın ustalığı bu konuların içerisine milletimizin moral ve ortak değerlerini çok güzel bir biçimde, katı ideolojik bir havaya büründürmeden etkili bir biçimde işlemesidir.
Aile hayatı içerisinde babası ve annesini anlatırken kullandığı kelimeler ve çizdiği portreler beni etkileyen bölümlerdi. Elbette dengeli ailelerde anne ve babanın etkisi büyüktür. Babalar genelde konuşma yerine davranışlarıyla örnek olurlar. Anneler ise Allah’ın kendilerine verdiği sevgi ve şefkat hisleriyle evlatlarına model olurlar.
Eserin bir yerinde :”İnsanların hayırlısı , insanlara faydası olandır !” özdeyişini kullanır. Çok önemli bir özdeyiştir. Yazar hemen her yazısında sevgi, saygı ve hoşgörü üçgeni içerisindedir. Bunun yanında bayrak, devlet sevgisi ve özgürlük de yazar için olmazsa olmazlar arasındadır.
Ahmet Yavaş yazdığı 66 yazıyla düşünen insana bir takım ibretli mesajlar veriyor. Bu yazılarını okurken etkilendiğimi belirtmek isterim. Okuyun yazıları siz de bunları göreceksiniz.
Not : Ahmet Yavaş,Yavaşça, Korza Yayıncılık, Ankara 2020

Çağdaş Develi Gazetesi 30.01.2020

Share
1.184 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ Dr. MUSTAFA ÇALIŞKAN

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan'ı Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru ile makamında ziyaret ettik. Emniyet Müdürümüz Kaymakamımız birlikte görev yaptığı Sakarya'dan yakın dostu ve arkadaşı. Ziyaretimizde “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Milli Vuruş” kitabını imzalayarak armağan etti. Türkiye sevdalısı Emniyet Müdürümüze Mevla'dan sağlıklı bir ömür dileyerek teşekkür ediyorum. Kitabı adeta o günleri yaşayarak okudum. Herkesin okumasını öneririm. Kitabın sadece ön sözünü Çağdaş Develi Gazetesi okuyucuları ile paylaşıyorum. “Vatan ...
 • DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Sosyal adalet, milletlerin barış ve refah içinde bir arada yaşamaları için temel bir ilkedir. Sosyal adalet, ancak insanların cinsiyet, yaş, ırk, etnik köken, din, kültür veya maluliyet nedeniyle karşılaştığı engeller ortadan kaldırıldığında mümkündür. Bir başka deyişle, toplumda herkesin her konuda hakça paylaşım olduğu konusunda genel bir kanaatin bulunmasıdır. Birleşmiş Milletler (BM), dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek için 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat’ı “Dünya Sosyal ...
 • İLTİFAT GÖRMEK

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir. Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm. Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şun...
 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...