logo

BİR HAYAT HİKAYESİ : YAVAŞÇA

Kendisini ben, şiirlerinden tanırdım. Hatta çoğu şiirlerini de topladım. Gerçekten güçlü, tasavvuf neşvesi kokan, mesaj dolu şiirlerdir. Yakın zamanda tarafıma imzalı bir deneme kitabı, PTT’den evime geldi.
Kimden geldi, biliyor musunuz? Ahmet Yavaş dostumuzdan, hemşehrimizden. Kendisi yürekten, ”Ne mutlu Türküm diyene!” diyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet Yavaş’tan. Hayat hikayesini kendisi, şöyle anlatıyor denemelerinin arasında: “Kayseri’nin Develi ilçesinde doğmuşum. Rahmetli babam Tarım Kredi Kooperatifi’nde çalışırdı. Yedi çocuklu bir aileydik. Erkek kardeşlerimin en küçüklerindendim
İlkokulu bitirdiğimde “Seni parasız yatılı olarak İmam-Hatib’e vereceğim, git sınava kendini hazırla, dedi. Başarılı bir öğrenciydim. İmam olmak istemiyordum. Lakin hiç itiraz etme şansım yoktu. Bütün kardeşlerimin okuduğunun ve babamın sırf ekonomik olarak zorlandığının bilinciydeydim.
Amaç imam olmamı dilemek değil, bir horantanın, bir yükün üzerinden alınmasını amaçlamaktı. Boynumu büktüm. Kayseri İmam-Hatip Lisesi’nde parasız–yatılı olarak okudum. Bu nedenden olacak ,asla devletimle kavgalı olmadım.”
Yavaş’ın bütün ağabeylerini bilirim. Bunlardan İlhami ağabey yanılmıyorsam lise’de iken vefat etmişti. Kendisinin bir büyüğü Mustafa benim ilkokul’dan sınıf arkadaşımdır. Hala konuşur, selamlaşırız! Aile olarak zeki bir ailedir. Büyük ağabeyi de Ankara İlahiyat Fakültesi mezunudur.
Yavaş yazılarında da kendinden bahsederken “Türkçü ve dolayısıyla Türk milliyetçisi” olduğunu mertçe söylüyor. Dininin doğrularını iyi biliyor ve çok doğru tahlil ediyor. Dinî konulardan birinde bir gerçeği dile getiriyor: Türkiye’de onca öğrenci yurt ararken, burs alabilmek için kıvır kıvır kıvranırken,”cami şovu !” yaşamamız gerçekten ibret aynasıdır.
Kitabında 66 adet kısa, özlü ve her biri bir mesaj içeren yazılar. Yazar laf cambazlığı yapmıyor. Ele aldığı dinî, millî ve sosyal konulardır. Ele konular seçilmiş konular. Sözü uzatmıyor ve söylemek istediğini kısa ve şiir tadında ve öğretici, düşündürücü bir anlatım içerisinde veriyor.
Yavaş aslında yazarımızın soyadı. Eserde yazar iki bölüm üzerinde duruyor. Aslında kendi hayat hikayesi, ailesi, yaşadığı mahallesi, örnek aldığı irfan sahibi kişiler, bu coğrafyanın yaşama şartları ve folkloru esas konular. İşte yazarın ustalığı bu konuların içerisine milletimizin moral ve ortak değerlerini çok güzel bir biçimde, katı ideolojik bir havaya büründürmeden etkili bir biçimde işlemesidir.
Aile hayatı içerisinde babası ve annesini anlatırken kullandığı kelimeler ve çizdiği portreler beni etkileyen bölümlerdi. Elbette dengeli ailelerde anne ve babanın etkisi büyüktür. Babalar genelde konuşma yerine davranışlarıyla örnek olurlar. Anneler ise Allah’ın kendilerine verdiği sevgi ve şefkat hisleriyle evlatlarına model olurlar.
Eserin bir yerinde :”İnsanların hayırlısı , insanlara faydası olandır !” özdeyişini kullanır. Çok önemli bir özdeyiştir. Yazar hemen her yazısında sevgi, saygı ve hoşgörü üçgeni içerisindedir. Bunun yanında bayrak, devlet sevgisi ve özgürlük de yazar için olmazsa olmazlar arasındadır.
Ahmet Yavaş yazdığı 66 yazıyla düşünen insana bir takım ibretli mesajlar veriyor. Bu yazılarını okurken etkilendiğimi belirtmek isterim. Okuyun yazıları siz de bunları göreceksiniz.
Not : Ahmet Yavaş,Yavaşça, Korza Yayıncılık, Ankara 2020

Çağdaş Develi Gazetesi 30.01.2020

Share
1.916 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...