logo

BİR DOSTU DAHA KAYBETTİK YAŞAR KAĞITÇI

Bilgisayarımın başında çalışırken, telefonumda bir mesaj :”Yukarı Develi eşrafından emekli müftü, (2014) Develi Şeceresi, Kayseri ile (2014) Hz.Mevlânâ’nın Hocası Seyyid Hazretleri, Kayseri adlı eserlerin sahibi Yaşar Kağıtçı vefat etmiştir. Cenazesi 9.2.2021salı günü öğle namazını müteakip aile mezarlığına (Yukarı Develi Şeyh Ümmi Mezarlığı) kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına başsağlığı dileriz.”

Allah şahiddir, çok üzüldüm. Çünkü çalışkan ve eli kalem tutan bir kardeşimizdi.  Prof. Dr. M.Kemal Atik ve Eğitimci Yazar İlhami Şekercioğlu ile evininde ziyarete gitmiş ve bu ziyaretten de çok memnun olmuştu. Dehşet bir hıçkırık hastalığına yakalanmıştı. Bundan da son derece muztaripdi. Evinden ayrılırken hepimiz üzüntülüydük. Sonra birkaç defa telefonla konuşuyor, moral vermeye çalışıyorduk. En son görüşmemizde Bursa’da bir doktora muayene olmaya gideceğini söyledi. Çıkmadık canda ümit var, misali! Sonra sıkça telefonla aramamıza rağmen görüşemedik. Anladım ki yoğun bakımda.

En son aldığımız haber, Allah’a yakın olduğunu.  Allah rahmet eylesin. Sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Yaşar Kağıtçı’yı ben, geç tanıdım. Çünkü kendisi uzun yıllar Almanya’da resmi görevliydi. Kayseri’ye döndükten sonra tanıştık ve dostluğumuz artarak devam etti. Kendisi 1954 yılında Yukarı Develi’de doğmuştur. İlkokulu Develi’de okuduktan sonra Kayseri İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra imam-hatip görevine başladı .İlk görev yeri Yeşilhisar’ın Kavak Köyü camii şerifi oldu.

Gayretli biri idi. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. İsterseniz eğitim dünyasını yayınladığı kitapların kapak arkasına yazdığı yazıdan takip edelim:” 1985 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Eğitim Merkezi Almanca kursunu bitirdi. Espiye ilçe vaizi olarak görevde iken Almanya’ya gitmiş ve Hanover Başkonsolosluğu emrinde din görevlisi olarak görevlendirildi. Yurtdışı görevinden döndükten sonra Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi 12. Dönem İhtisas Kursunu 1997 yılında bitirdi. Aynı yıl Kurtulan İlçe Müftülüğü’ne atandı. 2001 yılında hafızlığa başladı. ve bir buçuk yıla yakın zamanda hafız oldu.

Değişik yerlerde çalıştıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, 33 yıl hizmetten sonra emekli oldu.

Kağıtçı hafızlık, vaizlik, müftülük, din görevliliği derken kaleme de sarıldı. Arapça ve Almanca biliyordu. Değerli ve kaynak iki eser çıkardı: Develi Şeceresi ve Mevlana’nın Hocası Seyyit Burhaneddin. Bu eserler yayınlandıktan sonra “Son Osmanlı Beyfendisi Bandırmalı Ali Öztaylay Ağabeyimiz” ile “Palu’lu Haydar Baba” adlı eserlerini de bitirmek istiyordu ama felek yâr olmadı. Bu yarım eserler ne haldedir, bilemiyoruz. Görelim Mevla neyler!

Rahmetli en verimli yaşında 09.03.2021 tarihinde Rahmet-i rahmana kavuştu. Gönlü gani bir insandı. Dost canlısı idi. Sevenlerinin başı sağ olsun. Gönlü Develi için çarpan bir kalem daha kırıldı!

Çağdaş Develi Gazetesi 11.03.2021

Share
9.655 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...