logo

BİR DOSTU DAHA KAYBETTİK YAŞAR KAĞITÇI

Bilgisayarımın başında çalışırken, telefonumda bir mesaj :”Yukarı Develi eşrafından emekli müftü, (2014) Develi Şeceresi, Kayseri ile (2014) Hz.Mevlânâ’nın Hocası Seyyid Hazretleri, Kayseri adlı eserlerin sahibi Yaşar Kağıtçı vefat etmiştir. Cenazesi 9.2.2021salı günü öğle namazını müteakip aile mezarlığına (Yukarı Develi Şeyh Ümmi Mezarlığı) kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına başsağlığı dileriz.”

Allah şahiddir, çok üzüldüm. Çünkü çalışkan ve eli kalem tutan bir kardeşimizdi.  Prof. Dr. M.Kemal Atik ve Eğitimci Yazar İlhami Şekercioğlu ile evininde ziyarete gitmiş ve bu ziyaretten de çok memnun olmuştu. Dehşet bir hıçkırık hastalığına yakalanmıştı. Bundan da son derece muztaripdi. Evinden ayrılırken hepimiz üzüntülüydük. Sonra birkaç defa telefonla konuşuyor, moral vermeye çalışıyorduk. En son görüşmemizde Bursa’da bir doktora muayene olmaya gideceğini söyledi. Çıkmadık canda ümit var, misali! Sonra sıkça telefonla aramamıza rağmen görüşemedik. Anladım ki yoğun bakımda.

En son aldığımız haber, Allah’a yakın olduğunu.  Allah rahmet eylesin. Sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Yaşar Kağıtçı’yı ben, geç tanıdım. Çünkü kendisi uzun yıllar Almanya’da resmi görevliydi. Kayseri’ye döndükten sonra tanıştık ve dostluğumuz artarak devam etti. Kendisi 1954 yılında Yukarı Develi’de doğmuştur. İlkokulu Develi’de okuduktan sonra Kayseri İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra imam-hatip görevine başladı .İlk görev yeri Yeşilhisar’ın Kavak Köyü camii şerifi oldu.

Gayretli biri idi. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. İsterseniz eğitim dünyasını yayınladığı kitapların kapak arkasına yazdığı yazıdan takip edelim:” 1985 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Eğitim Merkezi Almanca kursunu bitirdi. Espiye ilçe vaizi olarak görevde iken Almanya’ya gitmiş ve Hanover Başkonsolosluğu emrinde din görevlisi olarak görevlendirildi. Yurtdışı görevinden döndükten sonra Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi 12. Dönem İhtisas Kursunu 1997 yılında bitirdi. Aynı yıl Kurtulan İlçe Müftülüğü’ne atandı. 2001 yılında hafızlığa başladı. ve bir buçuk yıla yakın zamanda hafız oldu.

Değişik yerlerde çalıştıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, 33 yıl hizmetten sonra emekli oldu.

Kağıtçı hafızlık, vaizlik, müftülük, din görevliliği derken kaleme de sarıldı. Arapça ve Almanca biliyordu. Değerli ve kaynak iki eser çıkardı: Develi Şeceresi ve Mevlana’nın Hocası Seyyit Burhaneddin. Bu eserler yayınlandıktan sonra “Son Osmanlı Beyfendisi Bandırmalı Ali Öztaylay Ağabeyimiz” ile “Palu’lu Haydar Baba” adlı eserlerini de bitirmek istiyordu ama felek yâr olmadı. Bu yarım eserler ne haldedir, bilemiyoruz. Görelim Mevla neyler!

Rahmetli en verimli yaşında 09.03.2021 tarihinde Rahmet-i rahmana kavuştu. Gönlü gani bir insandı. Dost canlısı idi. Sevenlerinin başı sağ olsun. Gönlü Develi için çarpan bir kalem daha kırıldı!

Çağdaş Develi Gazetesi 11.03.2021

Share
9.821 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-1

  25 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  a. Ermeni Olayları (1896) Ermeni teşkilatlandığı yerlerden biri de Van ve çevresidir. 1.Haziran 1896 tarihinde başlayan Van İsyanı’nda yine Ermeni meselesi için devletler devreye girmiş ve komitacılar cezalandırılamamıştır. 10- Adana Olayları (1909) 1895’te Hınçak Komitesi tarafından bir gösteri düzenlendi. Yaklaşık beş bin Ermeni Bâbıâli’ye yürüdü. Silahlı Ermeni komitacıları Bâbıâli’yi basarak büyük bir hâdise çıkarıp Avrupa’nın dikkatini Ermeni Meselesi üzerine çekip Avrupa’nın müdahalesini planladılar. İsyan kısa sürede bastırıldı. ...
 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...