logo

BİR DOSTU DAHA KAYBETTİK YAŞAR KAĞITÇI

Bilgisayarımın başında çalışırken, telefonumda bir mesaj :”Yukarı Develi eşrafından emekli müftü, (2014) Develi Şeceresi, Kayseri ile (2014) Hz.Mevlânâ’nın Hocası Seyyid Hazretleri, Kayseri adlı eserlerin sahibi Yaşar Kağıtçı vefat etmiştir. Cenazesi 9.2.2021salı günü öğle namazını müteakip aile mezarlığına (Yukarı Develi Şeyh Ümmi Mezarlığı) kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına başsağlığı dileriz.”

Allah şahiddir, çok üzüldüm. Çünkü çalışkan ve eli kalem tutan bir kardeşimizdi.  Prof. Dr. M.Kemal Atik ve Eğitimci Yazar İlhami Şekercioğlu ile evininde ziyarete gitmiş ve bu ziyaretten de çok memnun olmuştu. Dehşet bir hıçkırık hastalığına yakalanmıştı. Bundan da son derece muztaripdi. Evinden ayrılırken hepimiz üzüntülüydük. Sonra birkaç defa telefonla konuşuyor, moral vermeye çalışıyorduk. En son görüşmemizde Bursa’da bir doktora muayene olmaya gideceğini söyledi. Çıkmadık canda ümit var, misali! Sonra sıkça telefonla aramamıza rağmen görüşemedik. Anladım ki yoğun bakımda.

En son aldığımız haber, Allah’a yakın olduğunu.  Allah rahmet eylesin. Sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Yaşar Kağıtçı’yı ben, geç tanıdım. Çünkü kendisi uzun yıllar Almanya’da resmi görevliydi. Kayseri’ye döndükten sonra tanıştık ve dostluğumuz artarak devam etti. Kendisi 1954 yılında Yukarı Develi’de doğmuştur. İlkokulu Develi’de okuduktan sonra Kayseri İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra imam-hatip görevine başladı .İlk görev yeri Yeşilhisar’ın Kavak Köyü camii şerifi oldu.

Gayretli biri idi. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. İsterseniz eğitim dünyasını yayınladığı kitapların kapak arkasına yazdığı yazıdan takip edelim:” 1985 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Eğitim Merkezi Almanca kursunu bitirdi. Espiye ilçe vaizi olarak görevde iken Almanya’ya gitmiş ve Hanover Başkonsolosluğu emrinde din görevlisi olarak görevlendirildi. Yurtdışı görevinden döndükten sonra Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi 12. Dönem İhtisas Kursunu 1997 yılında bitirdi. Aynı yıl Kurtulan İlçe Müftülüğü’ne atandı. 2001 yılında hafızlığa başladı. ve bir buçuk yıla yakın zamanda hafız oldu.

Değişik yerlerde çalıştıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, 33 yıl hizmetten sonra emekli oldu.

Kağıtçı hafızlık, vaizlik, müftülük, din görevliliği derken kaleme de sarıldı. Arapça ve Almanca biliyordu. Değerli ve kaynak iki eser çıkardı: Develi Şeceresi ve Mevlana’nın Hocası Seyyit Burhaneddin. Bu eserler yayınlandıktan sonra “Son Osmanlı Beyfendisi Bandırmalı Ali Öztaylay Ağabeyimiz” ile “Palu’lu Haydar Baba” adlı eserlerini de bitirmek istiyordu ama felek yâr olmadı. Bu yarım eserler ne haldedir, bilemiyoruz. Görelim Mevla neyler!

Rahmetli en verimli yaşında 09.03.2021 tarihinde Rahmet-i rahmana kavuştu. Gönlü gani bir insandı. Dost canlısı idi. Sevenlerinin başı sağ olsun. Gönlü Develi için çarpan bir kalem daha kırıldı!

Çağdaş Develi Gazetesi 11.03.2021

Share
2.690 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...