logo

BİR DOSTU DAHA KAYBETTİK YAŞAR KAĞITÇI

Bilgisayarımın başında çalışırken, telefonumda bir mesaj :”Yukarı Develi eşrafından emekli müftü, (2014) Develi Şeceresi, Kayseri ile (2014) Hz.Mevlânâ’nın Hocası Seyyid Hazretleri, Kayseri adlı eserlerin sahibi Yaşar Kağıtçı vefat etmiştir. Cenazesi 9.2.2021salı günü öğle namazını müteakip aile mezarlığına (Yukarı Develi Şeyh Ümmi Mezarlığı) kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına başsağlığı dileriz.”

Allah şahiddir, çok üzüldüm. Çünkü çalışkan ve eli kalem tutan bir kardeşimizdi.  Prof. Dr. M.Kemal Atik ve Eğitimci Yazar İlhami Şekercioğlu ile evininde ziyarete gitmiş ve bu ziyaretten de çok memnun olmuştu. Dehşet bir hıçkırık hastalığına yakalanmıştı. Bundan da son derece muztaripdi. Evinden ayrılırken hepimiz üzüntülüydük. Sonra birkaç defa telefonla konuşuyor, moral vermeye çalışıyorduk. En son görüşmemizde Bursa’da bir doktora muayene olmaya gideceğini söyledi. Çıkmadık canda ümit var, misali! Sonra sıkça telefonla aramamıza rağmen görüşemedik. Anladım ki yoğun bakımda.

En son aldığımız haber, Allah’a yakın olduğunu.  Allah rahmet eylesin. Sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Yaşar Kağıtçı’yı ben, geç tanıdım. Çünkü kendisi uzun yıllar Almanya’da resmi görevliydi. Kayseri’ye döndükten sonra tanıştık ve dostluğumuz artarak devam etti. Kendisi 1954 yılında Yukarı Develi’de doğmuştur. İlkokulu Develi’de okuduktan sonra Kayseri İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra imam-hatip görevine başladı .İlk görev yeri Yeşilhisar’ın Kavak Köyü camii şerifi oldu.

Gayretli biri idi. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. İsterseniz eğitim dünyasını yayınladığı kitapların kapak arkasına yazdığı yazıdan takip edelim:” 1985 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Eğitim Merkezi Almanca kursunu bitirdi. Espiye ilçe vaizi olarak görevde iken Almanya’ya gitmiş ve Hanover Başkonsolosluğu emrinde din görevlisi olarak görevlendirildi. Yurtdışı görevinden döndükten sonra Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi 12. Dönem İhtisas Kursunu 1997 yılında bitirdi. Aynı yıl Kurtulan İlçe Müftülüğü’ne atandı. 2001 yılında hafızlığa başladı. ve bir buçuk yıla yakın zamanda hafız oldu.

Değişik yerlerde çalıştıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, 33 yıl hizmetten sonra emekli oldu.

Kağıtçı hafızlık, vaizlik, müftülük, din görevliliği derken kaleme de sarıldı. Arapça ve Almanca biliyordu. Değerli ve kaynak iki eser çıkardı: Develi Şeceresi ve Mevlana’nın Hocası Seyyit Burhaneddin. Bu eserler yayınlandıktan sonra “Son Osmanlı Beyfendisi Bandırmalı Ali Öztaylay Ağabeyimiz” ile “Palu’lu Haydar Baba” adlı eserlerini de bitirmek istiyordu ama felek yâr olmadı. Bu yarım eserler ne haldedir, bilemiyoruz. Görelim Mevla neyler!

Rahmetli en verimli yaşında 09.03.2021 tarihinde Rahmet-i rahmana kavuştu. Gönlü gani bir insandı. Dost canlısı idi. Sevenlerinin başı sağ olsun. Gönlü Develi için çarpan bir kalem daha kırıldı!

Çağdaş Develi Gazetesi 11.03.2021

Share
13.203 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...