logo

BİR DEVELİ SEVDALISI : DOST ÖNER GÜNEY

Allah’ım bizlerin senden istediği şudur
Bizlere güç ver çalışıp durmadan hep koştur
Bu dilekten başkasını istemekse boştur
Müslüman Türk’ün geleneği ne kadar hoştur.
Diyen değerli Develi sevdalısı şair-eğitimci Öner Güney’e aittir. Öner Güney uzun yıllar Develi ve Ankara’da şerefiyle görev yapmış bir değerimizdir.
Öner Aşağı Everek Mahallesi’nde uzun yıllar aynı heyecanları ve yaşama biçimini paylaşmışızdır. Bu samimi dostluğumuz Ankara’da yüksek tahsilde de devam etmiş ve ne güzel,ne anlamlı anlamlı günler yaşamışızdır.
Öner ilk tanıştığımız günden beri özü ve sözü doğru, hayatı boyunca hep doğrular üzerinde yaşamaya çalışmıştır.Son derece vatansever ,dini ve milli konularda çok hassasiyeti olan birisidir.Bizim ortaöğretim yıllarımız 1960-1967 yılları arasıdır. Develi lisesi belki öğünmek için değil,çok samimi söylüyorum eğitim-öğretim kadrosu bakımından Develi Lisesi’nin en ciddi ,en unutulmaz kadrosudur .Gerek üniversite mezuniyeti, gerek eğitim Enstitüleri o yıllarda Atatürkçü zihniyetle yetişmiş ve haza öğretmen ruhu taşıyan ve çok iyi yetişmiş bir kadro idi. Gerçi 196o’da 27.Masıs ihtilali’nden sonra açığa çıkan fikir ayrılıkları belki militanlaşmamıştı ama artık insanların beyninde oluşmaya başlamıştı!
Yıl 1966 .Develi Lisesi ilk defa bir münazara yapıyor. O yılların yıldız mekanlarından Seyrânî Sineması.Salon lebalep öğrenci ve öğretmenlerimizle dolu.Jüri, Kaymakam,belediye Başk.,Askerlik Şubesi Başkanı,Okul müdürümüz Kadri Bey.Konu:”Türkiye Cumhuriyeti Sosyalizmle mi yoksa Liberalizmle mi Kalkınır?O yıllarda bu konular belki ilk defa böyle ciddi bir konu seviyeli bir biçimde tartışılıyordu!Liberalimle kalkınır tezini savunan ekibin başkanı Öner Güney’di.Sosyalizmle kalkınır tezini savunan ekibin başkanı ise bugün Alarko’nun ceosu Ayhan Yavruzu arkadaşımızdı.Sonuç büyük slogan yarışı altında Liberalizm kazanmıştı.İlk defa. şahsen bir öğrenci olarak fikir heyecanını bu sayede tatmıştık.
İlk defa ciddi bir fikir tartışmasını görmüştük. Burada konuya çok iyi bir şekilde hazırlanan Öner’in ciddiyetini, fikri sağlamlığını ve ısrarlılığını görmüştük. Nitekim Ankara İlahiyat Fakültesi’nde okurken öğrenci temsilcisi idi. Burada da çok ciddi bir hizmet vermişti.
Öner’ de görev disiplini hemen belirtelim ki bazen katı idi ,kendi diliyle “Anot”tu.Ama inançlarında samimi idi.Fakat zaman zaman da esnek değildi.Ankara Develiler Yardımlaşma ve Kültür Derneği başkanlığını yapmıştı.!Prensiplerinden kolay kolay ,onca uyarıya rağmen taviz vermezdi. Bir şiirinde “Anadolu İnsanı” nı anlatırken şöyle diyor:
Vatanımız dünyamızın bize verilmiş tek incisi
Şehitlerimizin kanıyla sulanmıştır dört bir köşesi
Yaşadığımız bu yer dünyanın en hassas bölgesi
Gönlü sofrası, açık, sevimli insanların ülkesi
Diyor.Öner bu bakımdan lider bir şahsiyet.Fakat insan biraz da kaderinin insanıdır.1947 doğumlu olan Öner “Efendim “ dediği değerli gönül eri Mustafa Asım Köksal’ın kızı Sema Hanım ile evlendi ve üç çocukları oldu.İyi bir eş ve babaydı.Fakat talihsiz bir kaza onu çok sevdiği eşinden ayırdı..Bu ayrılık öneri çok ama çok sarstı.Fakat çocuklarının hepsi hayatını kurtardı.
O sert gibi gözüken mizacın iki şiir kitabı çıktı:
1.2002.Öner Güney,Gönül Esintileri,Ankara.
2.2O13.Öner Güney,Evereğin Sesi,Develi
Her iki şiir kitabında ki şiirlerin çoğu ,aile hayatı,dini ve milli konular başı çekmektedir. Şiirler onun ruh dünyasının açıkça ip uçlarıdır. Hemen belirtelim ki bu şiirler şairlik iddiasından ziyade düşüncelerinin tercümesi gibidir.
Elime aldığım bu şiirleri bir çırpıda okudum. Bazen heyecanlandım, bazen duygulandım. Çeşitli hastalıklarla boğuşan dostuma sağlıklar dilerken ,sanat heyecanın da devan etmesini ve yayınlanmayan şiirlerinin de yayınlanmasını ve bir kitapta toplanmasını diliyorum.
Çağdaş Develi Gazetesi 28.09.2017

Share
1.506 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...
 • Merhum Mehmet Özdemir ve Milli Mücadele’de Develi

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Milli Mücadele'de Develi konusunu araştırırken merhum Develi Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in "Milli Mücadele'de Develi" isimli kitabını görmüş lakin kitabı edinememiştim... Kurban Bayramında M. Orhan Cebeci Amcayı babam, (Emekli Öğretmen Hakkı Kalkan) arayarak konuyu iletti... Sağ olsun kendi kütüphanesinden okumam için kitabı Orhan Amca kitabı bana gönderdi. 1973'te Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları münasebeti ile Mehmet Özdemir'den kitabın yazılması talep edilmiş ve kitap 50. Yıl kutlamalarına yetişmiş... Okuduğum nüsha muhtemelen ilk ...
 • DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır. Kaplanlar su t...