logo

BİR DEVELİ SEVDALISI : DOST ÖNER GÜNEY

Allah’ım bizlerin senden istediği şudur
Bizlere güç ver çalışıp durmadan hep koştur
Bu dilekten başkasını istemekse boştur
Müslüman Türk’ün geleneği ne kadar hoştur.
Diyen değerli Develi sevdalısı şair-eğitimci Öner Güney’e aittir. Öner Güney uzun yıllar Develi ve Ankara’da şerefiyle görev yapmış bir değerimizdir.
Öner Aşağı Everek Mahallesi’nde uzun yıllar aynı heyecanları ve yaşama biçimini paylaşmışızdır. Bu samimi dostluğumuz Ankara’da yüksek tahsilde de devam etmiş ve ne güzel,ne anlamlı anlamlı günler yaşamışızdır.
Öner ilk tanıştığımız günden beri özü ve sözü doğru, hayatı boyunca hep doğrular üzerinde yaşamaya çalışmıştır.Son derece vatansever ,dini ve milli konularda çok hassasiyeti olan birisidir.Bizim ortaöğretim yıllarımız 1960-1967 yılları arasıdır. Develi lisesi belki öğünmek için değil,çok samimi söylüyorum eğitim-öğretim kadrosu bakımından Develi Lisesi’nin en ciddi ,en unutulmaz kadrosudur .Gerek üniversite mezuniyeti, gerek eğitim Enstitüleri o yıllarda Atatürkçü zihniyetle yetişmiş ve haza öğretmen ruhu taşıyan ve çok iyi yetişmiş bir kadro idi. Gerçi 196o’da 27.Masıs ihtilali’nden sonra açığa çıkan fikir ayrılıkları belki militanlaşmamıştı ama artık insanların beyninde oluşmaya başlamıştı!
Yıl 1966 .Develi Lisesi ilk defa bir münazara yapıyor. O yılların yıldız mekanlarından Seyrânî Sineması.Salon lebalep öğrenci ve öğretmenlerimizle dolu.Jüri, Kaymakam,belediye Başk.,Askerlik Şubesi Başkanı,Okul müdürümüz Kadri Bey.Konu:”Türkiye Cumhuriyeti Sosyalizmle mi yoksa Liberalizmle mi Kalkınır?O yıllarda bu konular belki ilk defa böyle ciddi bir konu seviyeli bir biçimde tartışılıyordu!Liberalimle kalkınır tezini savunan ekibin başkanı Öner Güney’di.Sosyalizmle kalkınır tezini savunan ekibin başkanı ise bugün Alarko’nun ceosu Ayhan Yavruzu arkadaşımızdı.Sonuç büyük slogan yarışı altında Liberalizm kazanmıştı.İlk defa. şahsen bir öğrenci olarak fikir heyecanını bu sayede tatmıştık.
İlk defa ciddi bir fikir tartışmasını görmüştük. Burada konuya çok iyi bir şekilde hazırlanan Öner’in ciddiyetini, fikri sağlamlığını ve ısrarlılığını görmüştük. Nitekim Ankara İlahiyat Fakültesi’nde okurken öğrenci temsilcisi idi. Burada da çok ciddi bir hizmet vermişti.
Öner’ de görev disiplini hemen belirtelim ki bazen katı idi ,kendi diliyle “Anot”tu.Ama inançlarında samimi idi.Fakat zaman zaman da esnek değildi.Ankara Develiler Yardımlaşma ve Kültür Derneği başkanlığını yapmıştı.!Prensiplerinden kolay kolay ,onca uyarıya rağmen taviz vermezdi. Bir şiirinde “Anadolu İnsanı” nı anlatırken şöyle diyor:
Vatanımız dünyamızın bize verilmiş tek incisi
Şehitlerimizin kanıyla sulanmıştır dört bir köşesi
Yaşadığımız bu yer dünyanın en hassas bölgesi
Gönlü sofrası, açık, sevimli insanların ülkesi
Diyor.Öner bu bakımdan lider bir şahsiyet.Fakat insan biraz da kaderinin insanıdır.1947 doğumlu olan Öner “Efendim “ dediği değerli gönül eri Mustafa Asım Köksal’ın kızı Sema Hanım ile evlendi ve üç çocukları oldu.İyi bir eş ve babaydı.Fakat talihsiz bir kaza onu çok sevdiği eşinden ayırdı..Bu ayrılık öneri çok ama çok sarstı.Fakat çocuklarının hepsi hayatını kurtardı.
O sert gibi gözüken mizacın iki şiir kitabı çıktı:
1.2002.Öner Güney,Gönül Esintileri,Ankara.
2.2O13.Öner Güney,Evereğin Sesi,Develi
Her iki şiir kitabında ki şiirlerin çoğu ,aile hayatı,dini ve milli konular başı çekmektedir. Şiirler onun ruh dünyasının açıkça ip uçlarıdır. Hemen belirtelim ki bu şiirler şairlik iddiasından ziyade düşüncelerinin tercümesi gibidir.
Elime aldığım bu şiirleri bir çırpıda okudum. Bazen heyecanlandım, bazen duygulandım. Çeşitli hastalıklarla boğuşan dostuma sağlıklar dilerken ,sanat heyecanın da devan etmesini ve yayınlanmayan şiirlerinin de yayınlanmasını ve bir kitapta toplanmasını diliyorum.
Çağdaş Develi Gazetesi 28.09.2017

Share
1.018 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...