logo

BİR BAŞARI HİKÂYESİ Doç. Dr. Elif Nur FIRAT KARALAR

 

12. 05. 2018 Cumartesi günü Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin
“Ayın Konuşmacısı” programımızın konuğu hemşehrimiz Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bili Dalı Öğretim Üyesi; Doç Dr. Elif Nur Fırat Karalar hocamızdı.
Develi’den Arzuhalci Tevfik Gürcan Ağabey’in torunu, İş adamı Nuri Gürcan’ın yeğeni, Lise yıllarından arkadaşım Ahmet-Nurgül Fırat’ın kızları. Develili Fırat ve Gürcan ailelerinin fertlerinden. Hem kariyer sahibi, hem de üç oğlu var.
Develi’den, Ünye ve Ankara’ya, Bilkent Üniversitesi’nden Amerika Kaliforniya Berkeley’e, Amerika Stanford Üniversitesi’nden İstanbul Koç Üniversitesi’ne uzanan başarılarla dolu bir hayat hikâyesi dinledik. Koç Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde “Hücre iskeleti Araştırma Laboratuvarı” kurarak Kanser ve genetik hastalıkların moleküler temelini araştırdığı laboratuvar ERC, EMBO, Royal Akademi, TUBA –GEBİP, LOREAL, UNUESCO, BAGEP ve TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir.
Elif Nur Fırat hocam geldiğinde dernekte on-on beş kişi vardı. Annesi Nurgül Hanım geldiğinde salonun boş olduğunu gördü. Saat 13.30’da bursiyerlerimizin gelmesi için iki kez mesaj çekmemize rağmen yine saat 14.00’e kadar beklemek zorunda kaldık. Hâlbuki bu konferanstan öğrenecek çok şeyi olan bizlerden çok gençlerdi. Hocamın sadece hayatını, kariyer yolculuğunda yaşadıklarını, tecrübe ve birikimlerini anlatması bile yeterdi. Özgeçmişi dışında birçok bilgiyi bizimle paylaştı.
Program Yüksek Lisans tez dönemi bursiyerimiz Merve Yürek’in hoş geldiniz konuşması ardından konferansa gelen üyelerimizi takdimiyle başladı. Daha sonra bu yıl mezun olacak 39 öğrencimiz adına Esra Şarman bir konuşma yaptı. Sunucu beni açılış konuşması yapmak üzere mikrofona davet etti. Ben de konuşmamda konferansa katılan üyelerimize Elif Nur Fırat hocama zaman ayırıp geldiği için şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ettim.
Öğrencimiz Elif Şahaner hocamızın özgeçmişini okudu. Sunucu Merve Yürek hocamızı kürsiye davet etti. Özgeçmişini anlatarak sunuma başladı. Ünye Atatürk ilkokulundan (1989-1991) Ankara Ahmet Vefik Paşa İlkokulu’na (1991-1994),Ankara Gazi Anadolu Lisesi (1994-1997),Ankara Fen Lisesi (1997-2000),Bilkent Üniversitesine (2000-2004) bir yolculuk yaptık.
2010 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Moloküler ve Hücre Biyolojisi alanında Prof. Matthew Welc ile doktora çalışmaları yaptı.
2014 yılında doktora sonrası Stanford Üniversitesi Biyoloji Bölümünde Prof.Tim Stearns ile araştırmalarına devam etti. Koç üniversitesinde kanser ve genetik hastalıkların sebeplerinin moleküler temellerini belirlemeye yönelik araştırmalar yürütmektedir. İnsanlarda kanser ve böbrek bozuklukları, zekâ geriliği, körlük gibi genetik hastalıklara tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili çalışmaları devam ediyor.
Bursiyerlerimize ufuk açıcı ve bilgilendirici sunumundan dolayı çok teşekkür ederiz. Bursiyerlerimize rol model olacak değerli akademisyenlerle buluşmalarımız 2018-2019 dönemimde de devam edecek.
Konferans sonrası 3.Bölge aday adayı Develili hemşehrimiz Mehmet Erdoğan bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmacımızın plaketini Develi ve Yöresi Dernek Başkan Yardımcısı Hatice Ayden Hanım ve hocamızın dayısı, Miraj Mobilya sahibi, iş adamı Nuri Gürcan ile birlikte verdiler. Toplu fotoğraf çektirilerek program sona erdi. Bursiyerlerimizin bursları verildi
Bu ayın ikramı “Erciyes Safran Lokantası” sahibi değerli hemşerimiz Ahmet Bayırsokak tarafından verildi. Yöresel pidemiz cıvıklı ve tahinli ikram edildi.
Erciyes Safran Lokantası sahibi Ahmet Bayırsokak kardeşimize Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim.
Değerli hemşehrilerimiz; Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar hocamıza Kariyer yolculuğunda “Moleküler Biyoloji ve Genetik” konulu sunumu tek kelime ile harikaydı.
Bilim kadını hocamızın kariyer yolculuğundaki başarılarıyla hemşehrileri olarak gurur duyduk.

Çağdaş Develi Gazetesi, 18 Mayıs 2018, Sayfa 7

Share
4.146 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...