logo

BİR BAŞARI HİKÂYESİ Doç. Dr. Elif Nur FIRAT KARALAR

 

12. 05. 2018 Cumartesi günü Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin
“Ayın Konuşmacısı” programımızın konuğu hemşehrimiz Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bili Dalı Öğretim Üyesi; Doç Dr. Elif Nur Fırat Karalar hocamızdı.
Develi’den Arzuhalci Tevfik Gürcan Ağabey’in torunu, İş adamı Nuri Gürcan’ın yeğeni, Lise yıllarından arkadaşım Ahmet-Nurgül Fırat’ın kızları. Develili Fırat ve Gürcan ailelerinin fertlerinden. Hem kariyer sahibi, hem de üç oğlu var.
Develi’den, Ünye ve Ankara’ya, Bilkent Üniversitesi’nden Amerika Kaliforniya Berkeley’e, Amerika Stanford Üniversitesi’nden İstanbul Koç Üniversitesi’ne uzanan başarılarla dolu bir hayat hikâyesi dinledik. Koç Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde “Hücre iskeleti Araştırma Laboratuvarı” kurarak Kanser ve genetik hastalıkların moleküler temelini araştırdığı laboratuvar ERC, EMBO, Royal Akademi, TUBA –GEBİP, LOREAL, UNUESCO, BAGEP ve TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir.
Elif Nur Fırat hocam geldiğinde dernekte on-on beş kişi vardı. Annesi Nurgül Hanım geldiğinde salonun boş olduğunu gördü. Saat 13.30’da bursiyerlerimizin gelmesi için iki kez mesaj çekmemize rağmen yine saat 14.00’e kadar beklemek zorunda kaldık. Hâlbuki bu konferanstan öğrenecek çok şeyi olan bizlerden çok gençlerdi. Hocamın sadece hayatını, kariyer yolculuğunda yaşadıklarını, tecrübe ve birikimlerini anlatması bile yeterdi. Özgeçmişi dışında birçok bilgiyi bizimle paylaştı.
Program Yüksek Lisans tez dönemi bursiyerimiz Merve Yürek’in hoş geldiniz konuşması ardından konferansa gelen üyelerimizi takdimiyle başladı. Daha sonra bu yıl mezun olacak 39 öğrencimiz adına Esra Şarman bir konuşma yaptı. Sunucu beni açılış konuşması yapmak üzere mikrofona davet etti. Ben de konuşmamda konferansa katılan üyelerimize Elif Nur Fırat hocama zaman ayırıp geldiği için şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ettim.
Öğrencimiz Elif Şahaner hocamızın özgeçmişini okudu. Sunucu Merve Yürek hocamızı kürsiye davet etti. Özgeçmişini anlatarak sunuma başladı. Ünye Atatürk ilkokulundan (1989-1991) Ankara Ahmet Vefik Paşa İlkokulu’na (1991-1994),Ankara Gazi Anadolu Lisesi (1994-1997),Ankara Fen Lisesi (1997-2000),Bilkent Üniversitesine (2000-2004) bir yolculuk yaptık.
2010 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Moloküler ve Hücre Biyolojisi alanında Prof. Matthew Welc ile doktora çalışmaları yaptı.
2014 yılında doktora sonrası Stanford Üniversitesi Biyoloji Bölümünde Prof.Tim Stearns ile araştırmalarına devam etti. Koç üniversitesinde kanser ve genetik hastalıkların sebeplerinin moleküler temellerini belirlemeye yönelik araştırmalar yürütmektedir. İnsanlarda kanser ve böbrek bozuklukları, zekâ geriliği, körlük gibi genetik hastalıklara tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili çalışmaları devam ediyor.
Bursiyerlerimize ufuk açıcı ve bilgilendirici sunumundan dolayı çok teşekkür ederiz. Bursiyerlerimize rol model olacak değerli akademisyenlerle buluşmalarımız 2018-2019 dönemimde de devam edecek.
Konferans sonrası 3.Bölge aday adayı Develili hemşehrimiz Mehmet Erdoğan bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmacımızın plaketini Develi ve Yöresi Dernek Başkan Yardımcısı Hatice Ayden Hanım ve hocamızın dayısı, Miraj Mobilya sahibi, iş adamı Nuri Gürcan ile birlikte verdiler. Toplu fotoğraf çektirilerek program sona erdi. Bursiyerlerimizin bursları verildi
Bu ayın ikramı “Erciyes Safran Lokantası” sahibi değerli hemşerimiz Ahmet Bayırsokak tarafından verildi. Yöresel pidemiz cıvıklı ve tahinli ikram edildi.
Erciyes Safran Lokantası sahibi Ahmet Bayırsokak kardeşimize Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim.
Değerli hemşehrilerimiz; Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar hocamıza Kariyer yolculuğunda “Moleküler Biyoloji ve Genetik” konulu sunumu tek kelime ile harikaydı.
Bilim kadını hocamızın kariyer yolculuğundaki başarılarıyla hemşehrileri olarak gurur duyduk.

Çağdaş Develi Gazetesi, 18 Mayıs 2018, Sayfa 7

Share
3.326 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...