logo

BEYLİK KOLAY DEĞİLDİR?

Osmanlı Devleti’nde genelde on dokuzuncu asır; bölgesel beyliklerin egemenliği içinde geçer. Çoğunlukla devlet adına vergileri toplama işlemi bu beylerin / Ağaların elinde olduğu için elde ettikleri güçlerle etraflarındaki insanlar üzerinde istedikleri gibi at oynatmışlardır. Çoğunlukla uygulamaları yani halkı yönetmeleri adaletten yoksundur, keyfidir!
Bu beylerden İki aile de Kozanoğulları ile yakın temasta oldukları Develioğullarıdır. Biri Kozan taraflarında diğeri Develi’de uzun zaman bölge yönetimlerinde etkili olmuşlardır. XVIII. asırda Develioğlu Mustafa Bey, aşiret isyanlarında devlet adına nizamı sağlamada önemli rol oynamıştır. Develi esnafı uzun zaman katır ve develerle kervancılık yapmışlardır. Ayrıca ekonomik güçleri zayıf olanlar eşeklerle yazları, yaş meyve ve sebze ile sumak satmak için Gezbel yoluyla ,Saimbeyli, Tufanbeyli ve Feke’ye kadar uzanırlar, bir taraftan bu meyve sebzeleri satarken, Çukurova’ya kadar uzanır; Develi’ye dönerken de nohut, fasulye, mercimek gibi kuru yiyecekler alarak kışlık yiyeceklerini hazırlarlardı.
Genelde derebeyleri birbiri ile aralarındaki ilişkileri dengeli tutmak istemişlerdir. Bu politika her iki tarafın menfaatına idi. Ama zaman zaman bu dengeler bozulmuş, kanlı olaylar olmuştur.
Bunlardan biri çok önemlidir! Develioğlunun, Ayna Kadın adlı dillere destan güzel bir kızı vardır. Kozanoğlu bu güzel kızı oğluyla evermek ister. Develioğlu’na dünürcü gönderir ama Develioğlu damatı beğenmez ama yine de kızının gönlünü almak için düşüncesini öğrenmek ister.Fakat:
-Kala kala dağın ayısına mı kaldım, cevabını alır.
Bu gelişmeler Kozanoğlu’na iletilir. Kozanoğlu güçlü bir Bey’dir. Adamlarına emir verir:
-Bundan sonra Develi’den ne kadar esnaf ve kervan gelir, soyunuz. Direnenleri öldürünüz, der.
Öyle bir an gelir ki, esnaf Çukurova’ inemez olur. Bundan bunalan esnaf Develioğlu’na hallerini anlatır ve bu olaya bir çözüm ister. Develioğlu da aralarında Âşık Seyrânî’nin de olduğu bir heyeti Kozanoğlu’na göndererek olayı tatlıya bağlarlar. Sonunda Develioğlu, Kızı Ayna Kadın’ı Kozanoğlu’nu oğluna verir. Damat da “dağın ayısı” lafını unutmamış olacak ki Ayna Kadın’a der ki:
-Nasılmış? Dağın ayısı seni nasıl alırmış ,gibi laf edince, Ayna Kadın da:
-Tavşan ayının pençesine düşünce, yapacağı ne vardır?
Diye cevap verir. Kozanoğlu yaman bir adam. Uzun bir süre devleti meşgul etmiştir. Sonunda sürgün edilmiştir. Maceralı bir hayat sürmüştür. Onun bu maceralı hayatı âşık Dadaloğlu’nu ve halkı çok meşgul etmiştir.
Bir kış oturmasında Develioğlu Mustafa Amca komşumuzdan şu hikayeyi dinlemiştim: Jandarma Kozanoğlu’nu pusuya düşürür. Bunu fark eden Kozanoğlu atının üzerine kapanır ve mahfuzlar. Dört nala , jandarmadan kaçarken altındaki altın dolu heybe düşür ve altınlar yola saçılır ama Kozanoğlu hiç aldırmaz ve kaçmaya devam eder . Bu sefer de başındaki fesi düşer. Arkasından gelen mermilere aldırmayan Kozanoğlu, jandarmanın şaşkın bakışışları arasında birden atını yıkar ve yerdeki fesini alır ve bir sıçrayışta atına atladığı gibi jandarmanın takibinden kurtulur.
Bu olayın şahidi olan bir yetkili, Kozana sürgün dönüşünde neden bir heybe altununa tenezzül etmezken fesine değer verdiğini sorduğu zaman:
-Altun her zaman bulunur! Ama beyliğimin nişanı olan, onurum olan fesimi düşmanımın elin teslim etmem! der.
Dedik ya gerçek ” Beylik “ kolay değildir.

Share
2.169 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...