logo

BEYLİK KOLAY DEĞİLDİR?

Osmanlı Devleti’nde genelde on dokuzuncu asır; bölgesel beyliklerin egemenliği içinde geçer. Çoğunlukla devlet adına vergileri toplama işlemi bu beylerin / Ağaların elinde olduğu için elde ettikleri güçlerle etraflarındaki insanlar üzerinde istedikleri gibi at oynatmışlardır. Çoğunlukla uygulamaları yani halkı yönetmeleri adaletten yoksundur, keyfidir!
Bu beylerden İki aile de Kozanoğulları ile yakın temasta oldukları Develioğullarıdır. Biri Kozan taraflarında diğeri Develi’de uzun zaman bölge yönetimlerinde etkili olmuşlardır. XVIII. asırda Develioğlu Mustafa Bey, aşiret isyanlarında devlet adına nizamı sağlamada önemli rol oynamıştır. Develi esnafı uzun zaman katır ve develerle kervancılık yapmışlardır. Ayrıca ekonomik güçleri zayıf olanlar eşeklerle yazları, yaş meyve ve sebze ile sumak satmak için Gezbel yoluyla ,Saimbeyli, Tufanbeyli ve Feke’ye kadar uzanırlar, bir taraftan bu meyve sebzeleri satarken, Çukurova’ya kadar uzanır; Develi’ye dönerken de nohut, fasulye, mercimek gibi kuru yiyecekler alarak kışlık yiyeceklerini hazırlarlardı.
Genelde derebeyleri birbiri ile aralarındaki ilişkileri dengeli tutmak istemişlerdir. Bu politika her iki tarafın menfaatına idi. Ama zaman zaman bu dengeler bozulmuş, kanlı olaylar olmuştur.
Bunlardan biri çok önemlidir! Develioğlunun, Ayna Kadın adlı dillere destan güzel bir kızı vardır. Kozanoğlu bu güzel kızı oğluyla evermek ister. Develioğlu’na dünürcü gönderir ama Develioğlu damatı beğenmez ama yine de kızının gönlünü almak için düşüncesini öğrenmek ister.Fakat:
-Kala kala dağın ayısına mı kaldım, cevabını alır.
Bu gelişmeler Kozanoğlu’na iletilir. Kozanoğlu güçlü bir Bey’dir. Adamlarına emir verir:
-Bundan sonra Develi’den ne kadar esnaf ve kervan gelir, soyunuz. Direnenleri öldürünüz, der.
Öyle bir an gelir ki, esnaf Çukurova’ inemez olur. Bundan bunalan esnaf Develioğlu’na hallerini anlatır ve bu olaya bir çözüm ister. Develioğlu da aralarında Âşık Seyrânî’nin de olduğu bir heyeti Kozanoğlu’na göndererek olayı tatlıya bağlarlar. Sonunda Develioğlu, Kızı Ayna Kadın’ı Kozanoğlu’nu oğluna verir. Damat da “dağın ayısı” lafını unutmamış olacak ki Ayna Kadın’a der ki:
-Nasılmış? Dağın ayısı seni nasıl alırmış ,gibi laf edince, Ayna Kadın da:
-Tavşan ayının pençesine düşünce, yapacağı ne vardır?
Diye cevap verir. Kozanoğlu yaman bir adam. Uzun bir süre devleti meşgul etmiştir. Sonunda sürgün edilmiştir. Maceralı bir hayat sürmüştür. Onun bu maceralı hayatı âşık Dadaloğlu’nu ve halkı çok meşgul etmiştir.
Bir kış oturmasında Develioğlu Mustafa Amca komşumuzdan şu hikayeyi dinlemiştim: Jandarma Kozanoğlu’nu pusuya düşürür. Bunu fark eden Kozanoğlu atının üzerine kapanır ve mahfuzlar. Dört nala , jandarmadan kaçarken altındaki altın dolu heybe düşür ve altınlar yola saçılır ama Kozanoğlu hiç aldırmaz ve kaçmaya devam eder . Bu sefer de başındaki fesi düşer. Arkasından gelen mermilere aldırmayan Kozanoğlu, jandarmanın şaşkın bakışışları arasında birden atını yıkar ve yerdeki fesini alır ve bir sıçrayışta atına atladığı gibi jandarmanın takibinden kurtulur.
Bu olayın şahidi olan bir yetkili, Kozana sürgün dönüşünde neden bir heybe altununa tenezzül etmezken fesine değer verdiğini sorduğu zaman:
-Altun her zaman bulunur! Ama beyliğimin nişanı olan, onurum olan fesimi düşmanımın elin teslim etmem! der.
Dedik ya gerçek ” Beylik “ kolay değildir.

Share
699 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ Dr. MUSTAFA ÇALIŞKAN

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan'ı Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru ile makamında ziyaret ettik. Emniyet Müdürümüz Kaymakamımız birlikte görev yaptığı Sakarya'dan yakın dostu ve arkadaşı. Ziyaretimizde “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Milli Vuruş” kitabını imzalayarak armağan etti. Türkiye sevdalısı Emniyet Müdürümüze Mevla'dan sağlıklı bir ömür dileyerek teşekkür ediyorum. Kitabı adeta o günleri yaşayarak okudum. Herkesin okumasını öneririm. Kitabın sadece ön sözünü Çağdaş Develi Gazetesi okuyucuları ile paylaşıyorum. “Vatan ...
 • DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Sosyal adalet, milletlerin barış ve refah içinde bir arada yaşamaları için temel bir ilkedir. Sosyal adalet, ancak insanların cinsiyet, yaş, ırk, etnik köken, din, kültür veya maluliyet nedeniyle karşılaştığı engeller ortadan kaldırıldığında mümkündür. Bir başka deyişle, toplumda herkesin her konuda hakça paylaşım olduğu konusunda genel bir kanaatin bulunmasıdır. Birleşmiş Milletler (BM), dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek için 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat’ı “Dünya Sosyal ...
 • İLTİFAT GÖRMEK

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir. Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm. Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şun...
 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...