logo

BEYAZ BASTON KÖRLER HAFTASI

Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 07- 14 Ocak tarihleri arası “Beyaz Baston Körler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Beyaz baston, gözleri görmeyen yani kör olan insanların yıllar boyunca bağımsız ve özgürce hareket etmesini sağlayan ve onunla simgeleşen en ciddi bir aracıdır.

İlk Beyaz Baston, 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yeteneğini kaybeden bir fotoğrafçının, çevresindeki insanların kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyatmasıyla oluşmuştur. Bu deneyimin başarılı olması nedeniyle 1931 yılında Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırmıştır. Bu uygulama giderek yaygınlaşmış ve körlerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlamıştır.

Görme kaybı, görme yeteneğinin bulunmaması ya da sonradan yitirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Dünyada 10 milyon kadar kişinin görme yeteneğinden yoksun olduğu tahmin edilmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak, kendilerine yetebilen bireyler olarak hayatlarını sürdürmek, toplumdaki varlıklarını kabul ettirmek için gerekli olan desteği sağlamak hükümetlerin ve yerel yönetimlerin görevleridir. Ülkemizde görme engellilerin sorunlarına çözüm yolları üretmek amacıyla 1950 yılında “Altı Nokta Körler Derneği” kurulmuştur.

Belki engellilerin bir kısmı eğitilerek mevcut ortama uyum göstermeleri sağlanabilir. Ama eğitim alamayanların durumu çok daha zordur. Bu yüzden yerel yönetimlerin ve ilgili kuruluşların bu konuda bazı önlemler alması ve gerekli çözüm yollarını bulması gerekmektedir.

Baston kullanmadan gezen görme özürlülerin düşme, çarpma, yaralanma, sakatlanma gibi kazalarla karşılaşma ihtimali, baston kullananlara göre çok daha yüksektir. Baston kullanmaya küçük yaşlarda başlamanın onu benimseme yönünden çok büyük bir önemi vardır. Ayrıca uzmanlar, özellikle ihtiyacı olduğu halde baston kullanmaktan kaçınan görme engelli kardeşlerimizin de utanmadan bastonlarını kullanmaları durumunda hayatlarını ne kadar kolaylaştıracağını fark edeceklerini belirtiyorlar.

Görme engellilerin topluma katılmalarının önündeki en büyük engeller başta ulaşım, istihdam, fiziksel çevre ve konut sorunudur. Yollar, kaldırımlar, kamu binaları, parklar ve bahçeler, okullar, içinde yaşanılan konutlar, sosyal yaşam, ulaşım araçları ve bunun gibi birçok fiziksel çevre unsuru engellilerin topluma katılmasının önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır.

Görme engelliler ile ilgili olarak sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğe ilişkin gerekli düzenlemeler yapılması için 2005 yılında 5378 sayılı “Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kabul edilmiştir.

“Beyaz Baston Körler Haftası”nın görme engelli kişilerin aldıkları hizmetler, tüm ihtiyaçları ve onların sorunlarına yönelik çözüm yollarının tartışıldığı bir hafta olarak ele alınıp değerlendirilmesi önemli kazanımlar sağlayacaktır.
Özürlü olmak hiç kimsenin kendi tercihi değildir. Bugün böyle bir sağlık problemi olmayan bir kişinin yarın çeşitli nedenlerle özürlü olmama garantisi yoktur. Bu nedenle görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, problemlerini çözmek, onlara sahip çıkarak sorunlarına ortak olmak insani bir görevdir.

Hiçbir şey için geç değildir. Gelin bugünden itibaren görme özürlü kardeşlerimizin sorunlarını görelim ve onların yaşamını kolaylaştırmak için biraz daha duyarlı olalım. Unutmayalım ki mutlu bir toplum, mutlu bireylerle olur.

Share
962 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...