logo

BEYAZ BASTON KÖRLER HAFTASI

Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 07- 14 Ocak tarihleri arası “Beyaz Baston Körler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Beyaz baston, gözleri görmeyen yani kör olan insanların yıllar boyunca bağımsız ve özgürce hareket etmesini sağlayan ve onunla simgeleşen en ciddi bir aracıdır.

İlk Beyaz Baston, 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yeteneğini kaybeden bir fotoğrafçının, çevresindeki insanların kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyatmasıyla oluşmuştur. Bu deneyimin başarılı olması nedeniyle 1931 yılında Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırmıştır. Bu uygulama giderek yaygınlaşmış ve körlerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlamıştır.

Görme kaybı, görme yeteneğinin bulunmaması ya da sonradan yitirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Dünyada 10 milyon kadar kişinin görme yeteneğinden yoksun olduğu tahmin edilmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak, kendilerine yetebilen bireyler olarak hayatlarını sürdürmek, toplumdaki varlıklarını kabul ettirmek için gerekli olan desteği sağlamak hükümetlerin ve yerel yönetimlerin görevleridir. Ülkemizde görme engellilerin sorunlarına çözüm yolları üretmek amacıyla 1950 yılında “Altı Nokta Körler Derneği” kurulmuştur.

Belki engellilerin bir kısmı eğitilerek mevcut ortama uyum göstermeleri sağlanabilir. Ama eğitim alamayanların durumu çok daha zordur. Bu yüzden yerel yönetimlerin ve ilgili kuruluşların bu konuda bazı önlemler alması ve gerekli çözüm yollarını bulması gerekmektedir.

Baston kullanmadan gezen görme özürlülerin düşme, çarpma, yaralanma, sakatlanma gibi kazalarla karşılaşma ihtimali, baston kullananlara göre çok daha yüksektir. Baston kullanmaya küçük yaşlarda başlamanın onu benimseme yönünden çok büyük bir önemi vardır. Ayrıca uzmanlar, özellikle ihtiyacı olduğu halde baston kullanmaktan kaçınan görme engelli kardeşlerimizin de utanmadan bastonlarını kullanmaları durumunda hayatlarını ne kadar kolaylaştıracağını fark edeceklerini belirtiyorlar.

Görme engellilerin topluma katılmalarının önündeki en büyük engeller başta ulaşım, istihdam, fiziksel çevre ve konut sorunudur. Yollar, kaldırımlar, kamu binaları, parklar ve bahçeler, okullar, içinde yaşanılan konutlar, sosyal yaşam, ulaşım araçları ve bunun gibi birçok fiziksel çevre unsuru engellilerin topluma katılmasının önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır.

Görme engelliler ile ilgili olarak sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğe ilişkin gerekli düzenlemeler yapılması için 2005 yılında 5378 sayılı “Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kabul edilmiştir.

“Beyaz Baston Körler Haftası”nın görme engelli kişilerin aldıkları hizmetler, tüm ihtiyaçları ve onların sorunlarına yönelik çözüm yollarının tartışıldığı bir hafta olarak ele alınıp değerlendirilmesi önemli kazanımlar sağlayacaktır.
Özürlü olmak hiç kimsenin kendi tercihi değildir. Bugün böyle bir sağlık problemi olmayan bir kişinin yarın çeşitli nedenlerle özürlü olmama garantisi yoktur. Bu nedenle görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, problemlerini çözmek, onlara sahip çıkarak sorunlarına ortak olmak insani bir görevdir.

Hiçbir şey için geç değildir. Gelin bugünden itibaren görme özürlü kardeşlerimizin sorunlarını görelim ve onların yaşamını kolaylaştırmak için biraz daha duyarlı olalım. Unutmayalım ki mutlu bir toplum, mutlu bireylerle olur.

Share
1.246 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...