logo

11 Ağustos 2017

BENİM GÖZÜMLE SEYRANİ VE 35. ÂŞIK SEYRANİ FESTİVALİ

 

1960’lı yıllarda Develi’de bir heykeli dahi yoktu. Mezarını sorsan yeri bilinmezdi, eskiler, lisenin bahçesinde olduğunu söylerlerdi. Yeni nesil, ecdadını XIX asırda yaşayan Halk Edebiyatı şairi Everekli Âşık Seyrani’yi yeterince tanımıyordu.
Şimdi ise Seyrani’yi anmak için 30 Haziran 1979’den beri festivaller düzenlenerek Seyrani anılıyor. Bunu Seyrani Vakfı ve Develi Belediyesi görev bilmiş, bu şenliği ve anmayı o yıllardan beri gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar şenliklere katkı yapan Belediye Başkanlarımızdan, Seyrani Vakfında görev alanlardan ölenlere rahmet, kalanlara sağlıklı uzun ömürler dilerim.
Develi Belediyesi günler önce afişler asıp, duyurular yapmasına rağmen katılım beklenenin altındaydı. İlk gün belediye önünden Cumhuriyet Meydanına yürüyüş korteji STK temsilcilerinin, Siyasi Parti Başkanlarının katılımıyla daha coşkulu, daha kalabalık olabilirdi.
Siyasi Partiler ve STK’lar davet beklemiş. Hiç kimseye davetiye gönderilmemiş belediye hoparlöründen ve afişler ile Develi Halkı davet edilerek duyuru yapılmış. Bir siyasi parti başkanı “böyle bir davet bize önceden iletilseydi üyelerimize duyururuz meydanları halk almaz katılım daha fazla olurdu” diye serzenişte bulundu. Bu konunun önümüzdeki yıl yapılacak olan festivalde dikkate alınmasını tertip heyetinden önemle rica ediyoruz.
Develi dışında yaşayan kalbi Develi sevgisi ile çarpan bizler davet beklemedik, haberimiz oldu geldik. Çünkü her Develili gibi bizde ev sahibiydik. İstanbul’dan festivale Develi ve Yöresi Derneği Başkanı Mehmet Papak’ı ve Genç Develiler Derneği başkanı Mustafa Ötünç’ü temsilen ilk gün katılan sadece bendim. Üçüncü gün İstanbul’dan Hayırsever iş adamları Şükrü Kulak, Sait Erdal Metiner ve Naci Kaman, Yusuf Palamut, İş kadınları Hanife ve Ayşe Salman, Hatice Ayden, Ankara Derneği Başkanı Şaban Üzümlükaya, Antalya’dan hemşehrimiz Alaattin Özdemir katıldılar.
Etkinlikler büyük bir coşku içinde geçti, gece konserlerine katılım güzeldi. Âşıkların atışmaları, folklor gösterileri, mahalli sanatçılar ve konserlerle Develi Halkı muhteşem üç gece yaşadı. Kayseri Milletvekilimiz, Kayseri’nin gururu, Develi’nin onuru, Sami Dedeoğlu ve Develi Kaymakamımız Murat Duru, Belediye Başkanı Mehmet Cabbar Beyefendi açılış konuşmalarıyla festivale renk kattılar.
Türkiye’de yaşanan önemli olaylardan dolayı birinci yıl; Türkistan ve Gazze olayları ile Soma faciası, ikinci yıl; Develi’nin şehidi Uzman Onbaşı Müsellim Ünal’ın festivale üç gün kala şehit edilmesi, Üçüncü yıl; 15 Temmuz hain darbe kalkışması nedeniyle 3 yıldan beri iptal edildiği için Develi Halkı bu anmayı ve festivali ilgi ile takip etti. Birinci ve ikinci yıllarda mevlit programı ve şiir dinletisi yapıldı.
Aşık Seyrani Kayseri’ye ve Türkiye’ye mal olmuş bir halk edebiyatı şairidir. Seyrani’siz Türk Halk Edebiyatı eksik ve yarımdır. Sen ki haksızlık karşısında susmamış diyardan diyara atılmışsın. Her şeyi göze alıp hakkı tutmuşsun. Ruhun şad mekânın cennet olsun.
Halk ozanı Everekli Aşık Seyrani XIX. yüzyıl Halk Edebiyatına şiirleriyle damgasını vurmuş saraya kabul edilmiş, haksızlıklar karşısında susmamış, zamanın padişahını bile hicvetmekten çekinmemiş, saraydaki bir hemşehrisi Develili Maviş Ağa tarafından Bağdat’a kaçırılarak hayatı kurtulmuştur. Yıllar sonra Develiye gelerek eceliyle hakka yürüyen hem derviş hem âşık, XIX asır Halk Edebiyatı şairlerimizdendir. Şiirlerinde Halk Edebiyatı ananeleri, halk ahlakına uygun kaideler, atasözleri, halk zevkini okşayan, zamanına ait kuvvetli tenkitler vardır. Diye anlatılır.
Hayatı ve şiirleri; Haşim Nezihi Okay, Aşık Ali Çatak, Hasan Ali Kasr, Cenani Gürbüz Emir Ali Özçakır, Mustafa İslamoğlu, Muzaffer Uyguner, gibi bir çok şair ve yazar tarafından derlenerek kitap haline getirerek yayınlanmıştır. Festivallerde Seyrani’yi anlatan sempozyumlar düzenlenmiş, bildiriler okunmuştu. Develi deyince akla gelen yazarlarımız hocalarımız yoktu. Prof. Dr. Kemal Atik, Prof. Dr. Lütfullah Cebeci, Bekir Oğuzbaşaran, Yrd. Doçent Kadir Özdamarlar ağabey Aşık Seyraninin bilinmeyen yönlerini anlatmaları için davet edilmeliydi.
Festivale Türkiye’nin dört bir tarafından 11 aşığın festivale katılması; atışmaları, koşmaları ve taşlamaları izleyicileri coşturdu. Tertip heyeti tarafından ağırlanan âşıklar hemşehrimiz Alaattin Oben’e (Aşık Güzini) “Türkiye’de böyle coşkulu bir anma yapılmadı. Bize gösterilen ilgi ve alakaya memnunuz” demeleri bir Develili olarak göğsümüz kabardı. Resim sergisi ile festivale renk katan Alaattin Ağabeyi kutlarım.
Merhum Av. Esat Ağabeyim Seyrani’ ye ve eserlerine çok önem vermiş, her mecliste bir tane şiirini okumuş. Ben de her Develi toplanasında şiirlerini okuyarak bu geleneğini sürdürüyorum.
Festivalde de üç gün için şiirler hazırlamıştım. Birinci Gün; Develi’ye özlemi anlatan Merhum Aksaray’lı Öğretmen Orhan Karaaslan’ın 1975 yılında yazdığı 15 kıta şiir.
Ayrı kalsam Develi den,
Özlerim, göresim gelir.
Kekik kokan toprağına
Yüzümü süresim gelir. İle başlayan şiir.
İkinci gün;
Dertli oldum, verem oldum aşkından;
Yunus oldum, Kerem oldum aşkından
Garip oldum çıktığımda köşkünden.
Sıla sıla, burcu burcu Türkiyem
Sana candır Türk’ün borcu Türkiyem. 15 beyit Şükrü Güzel’in “Yurda Sesleniş/Türkiyem şiiri.
Üçüncü gün; ise Seyrani ile ilgili kitaplarda yer almayan, çocukluğumda kulaktan kulağa yayılarak, bu güne gelen merhum Şerife İnce Eme’min yanık sesinden ezberlediğim
“Seyraninin cebi delik.
Her ne koysan döker saçar.
Mevlam yarattığı kulun
Verir rızkın vermez naçar” la başlayan üç kıta Seyrani şiiri vardı. Program daha önceden yapıldığı için sadece Develi ve Seyrani’den birkaç kıta şiirleri okumakla yetindim.
Kısmet olursa bu şiirleri bir dahaki 36. Uluslararası Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivalinde okuyarak halk ozanı, hak aşığı Seyrani’ye vefa borcumu ödemek isterim.
Festivalde 3. gün muhteşem finalde Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar Başkan tarafından İstanbul Develi ve Yöresi Derneğine ve Genç Develiler Derneğimize verilmek üzere bana 2 halı Türk Bayrağı, Ankara Develiler Derneği Başkanı Şaban Üzümlükaya’ya bir halı Türk bayrağı armağan etti. Başkanımızın nezaketinden dolayı teşekkür ederim.
1955 yılında Seyrani’den bir şiir okunamayan Develi’den, 35.sini düzenleyerek bu güne geldik. Yapmak kolay yıkmak zordur. Amacım daha iyiye daha güzeli yakalamak, Develi’yi tanıtmak ve Develi halkına hizmettir. Bu etkinliği düzenleyen başkanı, ekibini ve emeği olanları bir kez daha kutluyorum.

(Haftaya; Ağabeyim Merhum Av. Esat Cebeci’den; Seyrani’ ye vefa ve bir anı)

Çağdaş Develi Gazetesi, 11 Ağustos 2017, Sayfa 7

Share
1.018 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...