logo

Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman TORBAYLA YAŞAMAK

Stomalı yaşama dair her şeyin anlatıldığı ilk ve tek kitabı yaşayarak okudum. Ömür Kahraman Hanım kardeşimizi bu eserinden dolayı tebrik ediyorum. Kitabın tamamını yayınlamak mümkün değil, kitabı neden yazdığını, yaşadıklarını ve topluma vermek istediği mesajı o kadar güzel ifade etmiş ki bana da bir hemşehrisi olarak sadece takdir ve teşekkür etmek düşüyor.
Bu kitabı neden yazdım?
Benim yaşadığım zorlukları bir başkasının yaşamaması için yazdım. İsterseniz sizin de benim gibi başarabileceğinizi göstermek için yazdım. Yaşadıklarımın hastalara umut ve örnek olup güç vermesi için yazdım.
Stoma hakkında bilgi vermek ve gerekli ürünleri bizzat kullanan biri olarak anlatmak için yazdım. Birkaç hemşirenin bakım ile yazdıkları ve stoma satan firmaların internet sitelerinde birkaç hastanın kısa anısı dışında hala detaylı bilgi alınabilecek bir kitap olmadığı için yazdım. Ameliyata girerken torba ile uyanacağını bilmeyen ya da bilse de nasıl bir şey olduğunu hayal edemeyenler için hissettiklerimi yazdım.
Stoma bakımı, malzemeleri, beslenmesi, ibadet ve ruh halimi olabildiğince samimiyetle sizlerle paylaşmak için yazdım. Hastalara, yakınlarına, hekimlere ve hastanelere tavsiyeler vermek için yazdım.
Tıp etiğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için yazdım. Peş peşe olunan on dört ameliyattan nasıl güçlü çıkılacağını göstermek için yazdım.
Hayatlara dokunabilmek için yazdım. Hastalık sürecinde eşimle tanışıp evlendiğimi sizlerle paylaşarak torbayla da sevip sevilebileceğinizi yazdım. Torbayla yaşarken onca ameliyat olmama rağmen doktora bile ne yapılabileceğini göstermek için yazdım.
Kendinizi engelli gibi görmemeniz için yazdım. Sosyal hayattan kopmamanız için yazdım. Organik tarımın ne denli önemli olduğunu göstermek için yazdım.
Yara Ostomi İnkontinans Hemşireler Derneği ile irtibat kurun ve torbalı kişilerle temasa geçin diye yazdım. Her yıl Avrupa’da beş yüz bin, ülkemizde yirmi bin yeni hasta olduğunu bilin ve kendinizi yalnız hissetmeyin diye yazdım.
Sabredersek ve dayanırsak zorlukların da gelip geçtiğini göstermek için yazdım. Damdan düşeni yine damdan düşenin daha iyi anlayacağını göstermek için yazdım.
Umut olmak için yazdım. Tünelin sonunda ışık, ateş böceği ya da deniz feneri olmak için yazdım. Daha iyilerinin yazılmasına vesile olmak için yazdım.
İlkler zordur. İlk olan bu kitabın da mutlaka eksikleri ve hataları vardır. Tedavimin parçası olmuş on üç hekim, dört hemşire ve bir dernekten yazı istedim. Ne mutlu bana ki iki hekim dışında hepsi çok güzel övgülerle yazı yazdılar. Sektörde büyük bir eksikliği karşılayabilecek bir kitap olduğundan bahsettiler.
Stoma malzemeleri satan firmalar, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği ve Yara Ostomi İnkontinans Hemşireleri Derneği, hastaları her zaman deneyimlerimden yararlanabilirler. Stomalı hastalar bana aşağıdaki e-mail ve İnstagram hesabımdan ulaşabilirler.
(İnstagram. omurkahramann Veb Sitesi:omurkahraman.com
İthaf :
Seni bu hayatta annen kadar sevecek ve baban kadar merak edecek hiç kimse yoktur. Bu kitabı doğduğum andan itibaren beni “Prensesim” diye seven, sürekli yanımda olan, düştüğümde hemen elimden tutan, başarımda ilk kutlayan, hastalık sürecinde bana bebekler gibi bakan, dualarını hiç esirgemeyen annem ve babama ithaf ediyorum.
Ömür Kahraman Özgeçmiş :
1972 Yılında Tekirdağ’da doğdu. Babası Develi’den bulgur değirmencisi Hacı Mehmet Kahraman’ın oğlu Emekli Topçu Kd. Albay Vahdettin Kahraman, annesi Selamlardan Merhum Manifaturacı Muammer Özkul’un kızı Nafize Hanımdır. (1973) Ömer adında bir kardeşi vardır.
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1994 yılında tamamladı. Yüksek Lisansının ilkini 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde, ikincisini 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İngilizce İşletme Programında, doktora derslerini ise Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Programında tam burslu öğrenci statüsünde 4 üzerinden 3,68 ortalamayla tamamladı.
1989 Yılında tercümanlıkla başladığı iş hayatına turizm ve havacılık alanlarında devam etti. İngilizce ve Arapça dillerinden kokartlı turist rehberidir. Türkiye’nin araba kiralama şirketi sahibi ilk kadınıdır. Siyasetle ilgilendi. Avrupa Konseyi’nin en genç üyesi oldu. Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanlığı, İstanbul Belediyesi’ne bağlı BİT’lerde yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Halen Türk Hava Yolları İtalya Bari Genel Müdürü olup iyi derece İngilizce ve Arapça, orta seviyede Almanca ve İtalyanca bilmektedir.
Farklı kültürleri tanımayı, gezmeyi, bildiklerini, öğrendiklerini yazarak ya da konuşarak paylaşmayı ailesini, arkadaşlarını, vefalı olmayı, gençleri seven Kahraman, ülkesine ve bayrağına sevdalıdır. Ülkesinin tamamını ve yüz on üç ülkede yaklaşık yedi yüz elli şehri gördü. Name Haber ve Turizm Haberleri başta olmak üzere çeşitli sitelere makaleler ve Fashion and Travel Magazine dergisinde gezi yazıları yazmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.

Çağdaş Develi Gazetesi, 17 Aralık 2021, Sayfa 7

Share
230 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...