logo

Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman TORBAYLA YAŞAMAK

Stomalı yaşama dair her şeyin anlatıldığı ilk ve tek kitabı yaşayarak okudum. Ömür Kahraman Hanım kardeşimizi bu eserinden dolayı tebrik ediyorum. Kitabın tamamını yayınlamak mümkün değil, kitabı neden yazdığını, yaşadıklarını ve topluma vermek istediği mesajı o kadar güzel ifade etmiş ki bana da bir hemşehrisi olarak sadece takdir ve teşekkür etmek düşüyor.
Bu kitabı neden yazdım?
Benim yaşadığım zorlukları bir başkasının yaşamaması için yazdım. İsterseniz sizin de benim gibi başarabileceğinizi göstermek için yazdım. Yaşadıklarımın hastalara umut ve örnek olup güç vermesi için yazdım.
Stoma hakkında bilgi vermek ve gerekli ürünleri bizzat kullanan biri olarak anlatmak için yazdım. Birkaç hemşirenin bakım ile yazdıkları ve stoma satan firmaların internet sitelerinde birkaç hastanın kısa anısı dışında hala detaylı bilgi alınabilecek bir kitap olmadığı için yazdım. Ameliyata girerken torba ile uyanacağını bilmeyen ya da bilse de nasıl bir şey olduğunu hayal edemeyenler için hissettiklerimi yazdım.
Stoma bakımı, malzemeleri, beslenmesi, ibadet ve ruh halimi olabildiğince samimiyetle sizlerle paylaşmak için yazdım. Hastalara, yakınlarına, hekimlere ve hastanelere tavsiyeler vermek için yazdım.
Tıp etiğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için yazdım. Peş peşe olunan on dört ameliyattan nasıl güçlü çıkılacağını göstermek için yazdım.
Hayatlara dokunabilmek için yazdım. Hastalık sürecinde eşimle tanışıp evlendiğimi sizlerle paylaşarak torbayla da sevip sevilebileceğinizi yazdım. Torbayla yaşarken onca ameliyat olmama rağmen doktora bile ne yapılabileceğini göstermek için yazdım.
Kendinizi engelli gibi görmemeniz için yazdım. Sosyal hayattan kopmamanız için yazdım. Organik tarımın ne denli önemli olduğunu göstermek için yazdım.
Yara Ostomi İnkontinans Hemşireler Derneği ile irtibat kurun ve torbalı kişilerle temasa geçin diye yazdım. Her yıl Avrupa’da beş yüz bin, ülkemizde yirmi bin yeni hasta olduğunu bilin ve kendinizi yalnız hissetmeyin diye yazdım.
Sabredersek ve dayanırsak zorlukların da gelip geçtiğini göstermek için yazdım. Damdan düşeni yine damdan düşenin daha iyi anlayacağını göstermek için yazdım.
Umut olmak için yazdım. Tünelin sonunda ışık, ateş böceği ya da deniz feneri olmak için yazdım. Daha iyilerinin yazılmasına vesile olmak için yazdım.
İlkler zordur. İlk olan bu kitabın da mutlaka eksikleri ve hataları vardır. Tedavimin parçası olmuş on üç hekim, dört hemşire ve bir dernekten yazı istedim. Ne mutlu bana ki iki hekim dışında hepsi çok güzel övgülerle yazı yazdılar. Sektörde büyük bir eksikliği karşılayabilecek bir kitap olduğundan bahsettiler.
Stoma malzemeleri satan firmalar, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği ve Yara Ostomi İnkontinans Hemşireleri Derneği, hastaları her zaman deneyimlerimden yararlanabilirler. Stomalı hastalar bana aşağıdaki e-mail ve İnstagram hesabımdan ulaşabilirler.
(İnstagram. omurkahramann Veb Sitesi:omurkahraman.com
İthaf :
Seni bu hayatta annen kadar sevecek ve baban kadar merak edecek hiç kimse yoktur. Bu kitabı doğduğum andan itibaren beni “Prensesim” diye seven, sürekli yanımda olan, düştüğümde hemen elimden tutan, başarımda ilk kutlayan, hastalık sürecinde bana bebekler gibi bakan, dualarını hiç esirgemeyen annem ve babama ithaf ediyorum.
Ömür Kahraman Özgeçmiş :
1972 Yılında Tekirdağ’da doğdu. Babası Develi’den bulgur değirmencisi Hacı Mehmet Kahraman’ın oğlu Emekli Topçu Kd. Albay Vahdettin Kahraman, annesi Selamlardan Merhum Manifaturacı Muammer Özkul’un kızı Nafize Hanımdır. (1973) Ömer adında bir kardeşi vardır.
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1994 yılında tamamladı. Yüksek Lisansının ilkini 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde, ikincisini 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İngilizce İşletme Programında, doktora derslerini ise Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Programında tam burslu öğrenci statüsünde 4 üzerinden 3,68 ortalamayla tamamladı.
1989 Yılında tercümanlıkla başladığı iş hayatına turizm ve havacılık alanlarında devam etti. İngilizce ve Arapça dillerinden kokartlı turist rehberidir. Türkiye’nin araba kiralama şirketi sahibi ilk kadınıdır. Siyasetle ilgilendi. Avrupa Konseyi’nin en genç üyesi oldu. Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanlığı, İstanbul Belediyesi’ne bağlı BİT’lerde yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Halen Türk Hava Yolları İtalya Bari Genel Müdürü olup iyi derece İngilizce ve Arapça, orta seviyede Almanca ve İtalyanca bilmektedir.
Farklı kültürleri tanımayı, gezmeyi, bildiklerini, öğrendiklerini yazarak ya da konuşarak paylaşmayı ailesini, arkadaşlarını, vefalı olmayı, gençleri seven Kahraman, ülkesine ve bayrağına sevdalıdır. Ülkesinin tamamını ve yüz on üç ülkede yaklaşık yedi yüz elli şehri gördü. Name Haber ve Turizm Haberleri başta olmak üzere çeşitli sitelere makaleler ve Fashion and Travel Magazine dergisinde gezi yazıları yazmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.

Çağdaş Develi Gazetesi, 17 Aralık 2021, Sayfa 7

Share
416 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...