logo

Beklediğim Paket Geldi

Sayın Orhan Bey, Kitabınızı, dergi ve gazeteleri bugün aldım. Beklediğim paket geldi.
Teşekkür ederim.
Beni bayram çocukları gibi sevindirdiniz.
Dağdaki evimdeyim. Benden başka koskoca dağda kimse yok. Dışarıda yağmur yağıyor, kasvetli bir hava var, her tarafı sisle kaplı, sobayı yaktım, arkama uzandım, kitabınızı elime aldım, önce sayfaları arasında bir dolaştım. Evdeki kasvetli hava dağıldı, sanki pencerelerden daha fazla ışık gelmeye başladı. Üşüyen bacaklarım ve kollarım yavaş yavaş ısındı. ‘Gerçekler teferruatta saklıdır.’ derler, gerçekten de hiç üşenmemiş en küçük teferruatına kadar, çocukluğumun Develi’sini anlatmışsınız. Beni aldınız çocukluğuma götürdünüz. Kitabınızı okudukça içim ısındı, rahatladım.
Kitap yazmak güçlü ve yılmaz bir ruha sahip insanların, yaşamak ve kendini sonsuza kadar yaşatmak için yaptığı en cesur eylemlerden biri. Bunu hemen hemen herkes yapmak ister ama başaramaz. Ben nice kitapsız profesörler gördüm. Siz zor olanı başarmışsınız ve eserinizle övünebilirsiniz çok güzel olmuş. İnsanın sadece gözüne ve kulağına hitap etmemiş, direk kalbine hitap etmişsiniz. İsabetli olmuş.
Kitabınız beni gerçekten duygulandırdı. Memleketi ziyaret etmiş gibi oldum. Gözümde memleketimin taşı toprağı tütmeye başladı. Ebedi istiraahtgahlarına çekilmiş çocukluğumun karanlıklarında kalmış insanları bir bir gün yüzüne çıktılar. Hatıralarım canlandı. Bir nebze de olsa gençleştiğimi hissettim. Üstümdeki ölü topraklarını silkeleyip bir kenara attım. Yenilendim. İçimi ferahlattığınız için size teşekkür ederim, Orhan Bey.
Yazdığınız kitabın sizden sonraki nesile sizin düşüncelerinizi ve duygularınızı taşıyacağını biliyor olmak bile bir kitap yazmaya çalışmak için geçerli bir nedendir, ama kitap yazmak öyle her babayiğidin harcı değil. Sanırım bir insanı ölümsüz kılan yegâne şeydir kitap yazmak. O yüzden zordur ve herkese nasip olmaz. Talihsiz bir unsurdur kitap, zira her zaman hak ettiği değeri bulamaz. Kadir bilmezin biri gelip açar orta yerinden sizin aylarca emek verdiğiniz sayfaları, arkasına önüne bakar ve o ilk görüşte aşk dediğimiz elektriksel karşılaşma vuku bulmazsa usulca yerine koyup uzaklaşır. Unutulup kalır tozlu raflarda sizin el bebek, gül bebek büyüttüğünüz satırlar. Bazen de tam tersi olur. İşte o umuttur yazdıran kitabı. Adım gibi biliyorum, kitabınız elden ele dolaşacak, nesilden nesile kültür aktarımında büyük katkısı olacak.
Düşünmeyi seven ve paylaşım ruhu olan herkesin profesyonel olarak olmasa da mutlaka en az bir kez en azından hatıralarını yazmayı denemesi gerekir, başarmak kolay olmasa da. Genelde zordur. Bazı insanlar bu işe çocukluktan merak sarar. sonraları çok farklı mesleklerle haşır neşir olmuşlarsa da içlerinde ukte olarak kalma ihtimali yüksektir. Kişinin hayal gücünü, muhakeme yeteneğini, düşüneceklerini ve yargılarını aynı potada eritebilecek bir aktivitedir. En güzeli ise hayal gücünüzün sizi alıp götürebildiği her yeri ifade etme imkânınız vardır.
Siz kitabınızda hiç üşenmeden araştırmış, Develi tarihinin tozlu sayfaları arasında kaybolup gitmiş, unutulmuş küçük olayları, sıradan yaşantısı olan insanları bulup gün yüzüne çıkarmışınız. Abartmadan, bir tarihçi titizliğiyle gerçekleri, herkesin anlayabileceği sade bir dille ve zevkle okuyabileceği biçimde anlatmışsınız ve bununla da yetinmemiş, araştırmış bulmuş resimlerini yayınlamışınız. Bunun ne denli emek isteyen bir iş olduğunu biliyorum. Emeğinizi esirgememişsiniz. Ellerinize sağlık.
Her şeyi okumuşsunuz, hem de çok fazla okumuşsunuz, insanları büyük bir ihtiyatla gözlemlemişsiniz ve tüm bunları müthiş bir üslup ile metinlere aktarmışsınız. Bu işin temel gerekliliğidir. Siz gerekeni yapmışsınız. Tebrikler. Birçok insan bakar fakat göremez, hisseder ama dile getiremez. Siz yaşadığınız yılları çok güzel dillendirmişsiniz ve bize sade bir dille aktarmışsınız, kitabınızı zevkle okudum, duygulandım. Teşekkürler.
Diğer insanların üşenip anlatamayacağı şeyleri siz büyük bir arzuyla ve bilinçlilikle değerlendirmiş, görüp, fark etmişsiniz ve tüm bunları kitabınızda anlamlandırmışsınız. Kitap eski Develi’de insanların nasıl yaşadığını merak eden yeni nesillere ışık tutacak.
Sıradan insanların küçük hikâyelerini sıkılmadan, her satırını merakla ve keyifle okudum. Gençlere tavsiyemdir. Okusunlar.
İsmail Samur (Emekli Öğretmen)
Antalya’da İkamet Eden Emekli Öğretmen İsmail Samur Hocama Develi’de İz bırakanlar kitabımı dergiler ve gazete gönderdim. Hocam Develi sevdasından ve gençlik yıllarını, iz bırakan insanları yazmam nedeniyle çok etkilenmiş yazısı beni yüreklendirdi. İkincisini düşündüğüm, yazamadıklarımı yazacağım kitabım üzerine çalışmama motive etti.
Bir sevdadır yazmak. Teşekkürler değerli Hocam.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Aralık 2019, Sayfa 7

Share
282 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ : MUSTAFA AKDOĞAN

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  “ Hiçbir sır,sonsuza kadar sır olarak saklı kalmayacaktır.” Bizde aile hatıraları pek yazılmaz. Bu bakımdan çevresine yardımı dokunan ve faydası olan nice aileler vardır ki nerdeyse unutulmuşlar dünyasındadır . Fakat gün gelir, bir vefalı el, hiç hatırda yokken öyle bilgiler erbabının önüne kor ki yazmak kaçınılmaz görür. Gerçek hizmet erlerinden öyleleri vardır ki adamın yok olduğu günlerde ortaya çıkar, hizmetlerini yaparlar ve fakat birden kendileri ortadan kaybolurlar. Bunun çok örnekleri vardır. Alkışlanmayı beklemezler ve görevleri son...
 • Sultan Sazlığı Milli Parkı (Kuş Cenneti)

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Sultan Sazlığı: Kayseri ilimizin 70 km güneyinde, Develi İlçesi'ne 35 Km, Yahyalı İlçesine 24 Km, Yeşilhisar İlçesine 18 Km uzaklıktadır. Denizden seviyesinde ortalama yüksekliği 1074 metredir. Ev sahipliği yaptığı 300 civarında kuş türü ve 400'e yakın bitki türü ile doğayı gözlemlemek isteyenler için adeta bir cennettir. Aralarında turna, flamingo ve dikkuyruğunda olduğu kuşlardan kimi yaşam alanı olarak, kimi durup dinlenmek için, kimi de yavrularını dünyaya getirmek için bu güzel sulak alanı tercih ediyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezilebi...
 • DÜNYA MUCİT ÇOCUKLAR GÜNÜ

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Çocukları, çoğunlukla yalnızca oyun oynayan bireyler olarak düşünürüz. Oysa onların dünyası eşsiz bir merak ve sayısız olasılık hesaplarıyla doludur. Onların dünyaya karşı duydukları bitmek bilmez merakları ve heyecanları doğru şekilde yönlendirildiği takdirde, yetişkinlere bile rakip olacak icatlar geliştirebileceklerini görebiliriz. Çünkü şimdiki çocuklar bir harika! Mucit, daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir fikir ortaya koyan veya benzeri olmayan bir ürün meydana getiren yani yeni bir buluş yapan kimsedir. Buluşları doğaları gereği...
 • Dil Öğrenme Teknikleri

  10 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin her ay düzenlediği “ayın konuşmacısı” programında Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlisi ve eğitimci Murat Daoudov'u konuk edildi. Etkinlik, 28 Aralık 2019 tarihinde Kadıköy'de Dernek Merkezi'nde burs desteği alan 200'e yakın bursiyer öğrencilerin, dernek üyelerinin ve Yönetim Kurulu'nun katılımı ile yapıldı. Dernek Başkanı olarak açılış konuşmamda eğitim faaliyetlerinin öğrenciler için önemini vurguladım, zaman ayırıp geldiği için Murat Doaudov Hoca'ya teşekkür ettim. ...