logo

Beklediğim Paket Geldi

Sayın Orhan Bey, Kitabınızı, dergi ve gazeteleri bugün aldım. Beklediğim paket geldi.
Teşekkür ederim.
Beni bayram çocukları gibi sevindirdiniz.
Dağdaki evimdeyim. Benden başka koskoca dağda kimse yok. Dışarıda yağmur yağıyor, kasvetli bir hava var, her tarafı sisle kaplı, sobayı yaktım, arkama uzandım, kitabınızı elime aldım, önce sayfaları arasında bir dolaştım. Evdeki kasvetli hava dağıldı, sanki pencerelerden daha fazla ışık gelmeye başladı. Üşüyen bacaklarım ve kollarım yavaş yavaş ısındı. ‘Gerçekler teferruatta saklıdır.’ derler, gerçekten de hiç üşenmemiş en küçük teferruatına kadar, çocukluğumun Develi’sini anlatmışsınız. Beni aldınız çocukluğuma götürdünüz. Kitabınızı okudukça içim ısındı, rahatladım.
Kitap yazmak güçlü ve yılmaz bir ruha sahip insanların, yaşamak ve kendini sonsuza kadar yaşatmak için yaptığı en cesur eylemlerden biri. Bunu hemen hemen herkes yapmak ister ama başaramaz. Ben nice kitapsız profesörler gördüm. Siz zor olanı başarmışsınız ve eserinizle övünebilirsiniz çok güzel olmuş. İnsanın sadece gözüne ve kulağına hitap etmemiş, direk kalbine hitap etmişsiniz. İsabetli olmuş.
Kitabınız beni gerçekten duygulandırdı. Memleketi ziyaret etmiş gibi oldum. Gözümde memleketimin taşı toprağı tütmeye başladı. Ebedi istiraahtgahlarına çekilmiş çocukluğumun karanlıklarında kalmış insanları bir bir gün yüzüne çıktılar. Hatıralarım canlandı. Bir nebze de olsa gençleştiğimi hissettim. Üstümdeki ölü topraklarını silkeleyip bir kenara attım. Yenilendim. İçimi ferahlattığınız için size teşekkür ederim, Orhan Bey.
Yazdığınız kitabın sizden sonraki nesile sizin düşüncelerinizi ve duygularınızı taşıyacağını biliyor olmak bile bir kitap yazmaya çalışmak için geçerli bir nedendir, ama kitap yazmak öyle her babayiğidin harcı değil. Sanırım bir insanı ölümsüz kılan yegâne şeydir kitap yazmak. O yüzden zordur ve herkese nasip olmaz. Talihsiz bir unsurdur kitap, zira her zaman hak ettiği değeri bulamaz. Kadir bilmezin biri gelip açar orta yerinden sizin aylarca emek verdiğiniz sayfaları, arkasına önüne bakar ve o ilk görüşte aşk dediğimiz elektriksel karşılaşma vuku bulmazsa usulca yerine koyup uzaklaşır. Unutulup kalır tozlu raflarda sizin el bebek, gül bebek büyüttüğünüz satırlar. Bazen de tam tersi olur. İşte o umuttur yazdıran kitabı. Adım gibi biliyorum, kitabınız elden ele dolaşacak, nesilden nesile kültür aktarımında büyük katkısı olacak.
Düşünmeyi seven ve paylaşım ruhu olan herkesin profesyonel olarak olmasa da mutlaka en az bir kez en azından hatıralarını yazmayı denemesi gerekir, başarmak kolay olmasa da. Genelde zordur. Bazı insanlar bu işe çocukluktan merak sarar. sonraları çok farklı mesleklerle haşır neşir olmuşlarsa da içlerinde ukte olarak kalma ihtimali yüksektir. Kişinin hayal gücünü, muhakeme yeteneğini, düşüneceklerini ve yargılarını aynı potada eritebilecek bir aktivitedir. En güzeli ise hayal gücünüzün sizi alıp götürebildiği her yeri ifade etme imkânınız vardır.
Siz kitabınızda hiç üşenmeden araştırmış, Develi tarihinin tozlu sayfaları arasında kaybolup gitmiş, unutulmuş küçük olayları, sıradan yaşantısı olan insanları bulup gün yüzüne çıkarmışınız. Abartmadan, bir tarihçi titizliğiyle gerçekleri, herkesin anlayabileceği sade bir dille ve zevkle okuyabileceği biçimde anlatmışsınız ve bununla da yetinmemiş, araştırmış bulmuş resimlerini yayınlamışınız. Bunun ne denli emek isteyen bir iş olduğunu biliyorum. Emeğinizi esirgememişsiniz. Ellerinize sağlık.
Her şeyi okumuşsunuz, hem de çok fazla okumuşsunuz, insanları büyük bir ihtiyatla gözlemlemişsiniz ve tüm bunları müthiş bir üslup ile metinlere aktarmışsınız. Bu işin temel gerekliliğidir. Siz gerekeni yapmışsınız. Tebrikler. Birçok insan bakar fakat göremez, hisseder ama dile getiremez. Siz yaşadığınız yılları çok güzel dillendirmişsiniz ve bize sade bir dille aktarmışsınız, kitabınızı zevkle okudum, duygulandım. Teşekkürler.
Diğer insanların üşenip anlatamayacağı şeyleri siz büyük bir arzuyla ve bilinçlilikle değerlendirmiş, görüp, fark etmişsiniz ve tüm bunları kitabınızda anlamlandırmışsınız. Kitap eski Develi’de insanların nasıl yaşadığını merak eden yeni nesillere ışık tutacak.
Sıradan insanların küçük hikâyelerini sıkılmadan, her satırını merakla ve keyifle okudum. Gençlere tavsiyemdir. Okusunlar.
İsmail Samur (Emekli Öğretmen)
Antalya’da İkamet Eden Emekli Öğretmen İsmail Samur Hocama Develi’de İz bırakanlar kitabımı dergiler ve gazete gönderdim. Hocam Develi sevdasından ve gençlik yıllarını, iz bırakan insanları yazmam nedeniyle çok etkilenmiş yazısı beni yüreklendirdi. İkincisini düşündüğüm, yazamadıklarımı yazacağım kitabım üzerine çalışmama motive etti.
Bir sevdadır yazmak. Teşekkürler değerli Hocam.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Aralık 2019, Sayfa 7

Share
1.423 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

  23 Ekim 2020 Köşe Yazarları, Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar

  Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve kulüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi'de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi'de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan kulüp Develi spor Kulübüdür. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933'te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günle...
 • Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak'taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı'nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.Özel Kuvvetler Komutanı'ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi'ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi'ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kap...
 • DEVELİ’DE KADININ YERİ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Ne zamandır Develi'de kadının yeri konusunda bir yazı yazmak isterdim. Fakat belgesizlik ve fotoğraf gibi ciddi verilerin azlığı ile sözlü bilgilerin yetersizliği sebebiyle bu konuda maalesef satır aralarında verdiğimiz bilgiler dışında bir değerlendirmede bulunamadık!Yıllar önce “Develi'de Zaman, Mekan ve İnsan, Develi 2012” adlı eserimi hazırlarken 1950 yılında Develi CHP İlçe Teşkilatı'nın toplu bir resmi elime geçmişti. Doğrusu kadın zihniyetinin siyasi zeminde yer bulması çok hoşuma gitmişti. Bu hanımlarımızın kimler olduğunu belirtmek is...
 • DÜNYA POSTA GÜNÜ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır. İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde ...