logo

Beklediğim Paket Geldi

Sayın Orhan Bey, Kitabınızı, dergi ve gazeteleri bugün aldım. Beklediğim paket geldi.
Teşekkür ederim.
Beni bayram çocukları gibi sevindirdiniz.
Dağdaki evimdeyim. Benden başka koskoca dağda kimse yok. Dışarıda yağmur yağıyor, kasvetli bir hava var, her tarafı sisle kaplı, sobayı yaktım, arkama uzandım, kitabınızı elime aldım, önce sayfaları arasında bir dolaştım. Evdeki kasvetli hava dağıldı, sanki pencerelerden daha fazla ışık gelmeye başladı. Üşüyen bacaklarım ve kollarım yavaş yavaş ısındı. ‘Gerçekler teferruatta saklıdır.’ derler, gerçekten de hiç üşenmemiş en küçük teferruatına kadar, çocukluğumun Develi’sini anlatmışsınız. Beni aldınız çocukluğuma götürdünüz. Kitabınızı okudukça içim ısındı, rahatladım.
Kitap yazmak güçlü ve yılmaz bir ruha sahip insanların, yaşamak ve kendini sonsuza kadar yaşatmak için yaptığı en cesur eylemlerden biri. Bunu hemen hemen herkes yapmak ister ama başaramaz. Ben nice kitapsız profesörler gördüm. Siz zor olanı başarmışsınız ve eserinizle övünebilirsiniz çok güzel olmuş. İnsanın sadece gözüne ve kulağına hitap etmemiş, direk kalbine hitap etmişsiniz. İsabetli olmuş.
Kitabınız beni gerçekten duygulandırdı. Memleketi ziyaret etmiş gibi oldum. Gözümde memleketimin taşı toprağı tütmeye başladı. Ebedi istiraahtgahlarına çekilmiş çocukluğumun karanlıklarında kalmış insanları bir bir gün yüzüne çıktılar. Hatıralarım canlandı. Bir nebze de olsa gençleştiğimi hissettim. Üstümdeki ölü topraklarını silkeleyip bir kenara attım. Yenilendim. İçimi ferahlattığınız için size teşekkür ederim, Orhan Bey.
Yazdığınız kitabın sizden sonraki nesile sizin düşüncelerinizi ve duygularınızı taşıyacağını biliyor olmak bile bir kitap yazmaya çalışmak için geçerli bir nedendir, ama kitap yazmak öyle her babayiğidin harcı değil. Sanırım bir insanı ölümsüz kılan yegâne şeydir kitap yazmak. O yüzden zordur ve herkese nasip olmaz. Talihsiz bir unsurdur kitap, zira her zaman hak ettiği değeri bulamaz. Kadir bilmezin biri gelip açar orta yerinden sizin aylarca emek verdiğiniz sayfaları, arkasına önüne bakar ve o ilk görüşte aşk dediğimiz elektriksel karşılaşma vuku bulmazsa usulca yerine koyup uzaklaşır. Unutulup kalır tozlu raflarda sizin el bebek, gül bebek büyüttüğünüz satırlar. Bazen de tam tersi olur. İşte o umuttur yazdıran kitabı. Adım gibi biliyorum, kitabınız elden ele dolaşacak, nesilden nesile kültür aktarımında büyük katkısı olacak.
Düşünmeyi seven ve paylaşım ruhu olan herkesin profesyonel olarak olmasa da mutlaka en az bir kez en azından hatıralarını yazmayı denemesi gerekir, başarmak kolay olmasa da. Genelde zordur. Bazı insanlar bu işe çocukluktan merak sarar. sonraları çok farklı mesleklerle haşır neşir olmuşlarsa da içlerinde ukte olarak kalma ihtimali yüksektir. Kişinin hayal gücünü, muhakeme yeteneğini, düşüneceklerini ve yargılarını aynı potada eritebilecek bir aktivitedir. En güzeli ise hayal gücünüzün sizi alıp götürebildiği her yeri ifade etme imkânınız vardır.
Siz kitabınızda hiç üşenmeden araştırmış, Develi tarihinin tozlu sayfaları arasında kaybolup gitmiş, unutulmuş küçük olayları, sıradan yaşantısı olan insanları bulup gün yüzüne çıkarmışınız. Abartmadan, bir tarihçi titizliğiyle gerçekleri, herkesin anlayabileceği sade bir dille ve zevkle okuyabileceği biçimde anlatmışsınız ve bununla da yetinmemiş, araştırmış bulmuş resimlerini yayınlamışınız. Bunun ne denli emek isteyen bir iş olduğunu biliyorum. Emeğinizi esirgememişsiniz. Ellerinize sağlık.
Her şeyi okumuşsunuz, hem de çok fazla okumuşsunuz, insanları büyük bir ihtiyatla gözlemlemişsiniz ve tüm bunları müthiş bir üslup ile metinlere aktarmışsınız. Bu işin temel gerekliliğidir. Siz gerekeni yapmışsınız. Tebrikler. Birçok insan bakar fakat göremez, hisseder ama dile getiremez. Siz yaşadığınız yılları çok güzel dillendirmişsiniz ve bize sade bir dille aktarmışsınız, kitabınızı zevkle okudum, duygulandım. Teşekkürler.
Diğer insanların üşenip anlatamayacağı şeyleri siz büyük bir arzuyla ve bilinçlilikle değerlendirmiş, görüp, fark etmişsiniz ve tüm bunları kitabınızda anlamlandırmışsınız. Kitap eski Develi’de insanların nasıl yaşadığını merak eden yeni nesillere ışık tutacak.
Sıradan insanların küçük hikâyelerini sıkılmadan, her satırını merakla ve keyifle okudum. Gençlere tavsiyemdir. Okusunlar.
İsmail Samur (Emekli Öğretmen)
Antalya’da İkamet Eden Emekli Öğretmen İsmail Samur Hocama Develi’de İz bırakanlar kitabımı dergiler ve gazete gönderdim. Hocam Develi sevdasından ve gençlik yıllarını, iz bırakan insanları yazmam nedeniyle çok etkilenmiş yazısı beni yüreklendirdi. İkincisini düşündüğüm, yazamadıklarımı yazacağım kitabım üzerine çalışmama motive etti.
Bir sevdadır yazmak. Teşekkürler değerli Hocam.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Aralık 2019, Sayfa 7

Share
1.551 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...