logo

BAŞOĞLU’NUN KAHVESİ veya ABDULLAH YÜCE’NİN PLAĞI ÇALIYOR

1573

Değişik mekanların insan hayatında önemli bir yeri vardır. Bu sosyal mekanların başında da kahvehaneler /Kıraathaneler gelir.Selçukluda eskiden aynı mesleğe sahip olanların toplandığı “yâren odaları” mevcuttu.Osmanlıda ise önceleri İstanbul’da başlayan “kıraathane”ler daha sonraları da Anadolu’da yayılma ya başlamış ve bugünlere gelişerek ve görevleri farklılaşarak gelmiştir.
Sosyal statüleri değişerek kulüp, loca, dernek, yurt ,ev vb. adlarını da alarak sosyal hayatımızda önemli yer tuttular. Ortak görevleri aynı zevki, heyecanı ve mesleğin erbabı kişilerin toplandığı, boş vakitlerini geçirdiği, bir bardak demli çay içme tutkusu, etrafta ne oluyor,bitiyor merakını tatmin etmek için kullanılan mekan olmalarıdır. Bunlar yanında sosyal statülerinin düşüklüğü sebebiyle bir yerlere sığamayan fakat kendilerinin de önemli bir adam olduğunu göstermek için özellikle kaliteli ve vasıflı insanların takıldıkları yerlerde bulunmak isteyen insanımız hiç de az değildir.
Hiç unutamam, bir Develi ziyaretimizde bir büyüğümüzü ziyarete gitmiştik. Hal hatır sorduktan sonra bir önemli toplantı için müsaade istedik. Tam kalkacağımız zaman ben de geleyim,dedi ve yanımıza düştü.Biz gerçekten İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden gelen bir grup arkadaşlarla önemli bir toplantı yapacağız.Sesimizi çıkaramadık,toplantı mahalline geldik.Daha oturur oturmaz bizim ki başlamasın mı: Hz.Musa’nın muzizelerini ve asasının önemini anlatmaya!…O toplantıda iki tane de ilahiyatçı hocamız var.Nasıl terlediğimizi bir biz biliyoruz,bir Allah.Neyse ki bizim baba dostu erken kalktı da ,bu ıstıraptan kurtulduk.

3063
Develi’de kahvehane denince aklıma hep çocukluğumdan beri üç yer gelir:Aşağı Everek’te “Başoğlu’nun Kahvesi”,Fenese’de ise “Belediye Gazinosu” ile “Şehir Kulübü”.
Bugün bu üç önemli mekan ya yıkılmış, ya bir bankaya satılmış,ya da bir dükkan olmuştur! Şüphesiz benim için bunlar içerisinde önem verdiğimiz kahvehane Başoğlu’nun Kahvesi’dir.
Aşağı Everek’te tam bu kahvehanenin yanında bir de “Sipahioğlu’nun Hanı ile Kahvehanesi” vardı. Kahvehane hem kapalı ve hem de bahçeli idi.Burası da çok tercih edilen bir mekandı.Ayrıca her iki kahvehanenin de birer sahnesi vardı.Bu sahneler perdeli idiler.Gece yarısı buraların perdeleri çekilir kumar oynatılırdı.Çok nadir olarak da siyasi konuşmalar, ve müzikli programlar burada yapılırdı.Hele müzikli programlarda hanımlar ve erkekler ayrı ayrı otururdu.Veya eşli gelenler bir tarafta, bekar gelenler ise bir tarafta otururlardı.
Şüphesiz bu kahvehanelerdeki ana ve önemli konular politik konulardı.Tam bir “Aşağı Everek Senatosu”.Çoğunluğu DP’li.Zaten Mustafa Başoğlu DP ‘nin ateşli yöneticilerinden .Fakat ne kibar adamdı !.Bir “Yiğenim !” deyişi vardı ki mest olurduk.Oğlu Ahmet ise sınıf arkadaşımdı.İlkokuldan sonra bir müddet kahvehanede çalıştı.Sonra Almanya’ya gitti ve orada genç yaşta vefat ettiğini öğrenmiştik.
Rahmetli babamın iki zaman saati vardı:Biri Ezan-ı Muhammedi diğeri is Başoğlu’nun kahvehanesi’nden yükselen ünlü gazelhanlarımızdan Abdullah Yüce’nin 78 devirlik bir taş plağa okuduğu şarkılar:
“Hiç mi gülmeyecek benim de yüzüm
Kan doldu yaş doldu her iki gözüm” veya:
Uzayıp giden o tren yolları
Açılıp sarmıyor yârin kolları
Uğurlar kızları nazlı dulları
Uzayıp giden o tren yolları
Geçmişin tenha caddesinde plağın sesi Aşağı Everek Çarşısı’nı doldurduğu zaman herkes bilirdi ki Başoğlu’nun Kahvehanesi’nde sıcak demli çay hazır.İlk önce çarşı esnafı kahvehaneye dolar sıcak çaylarını içerlerdi.Bu arada da elde edilen bilgiler ki çoğu radyo haberlerinden öğrenilen bilgilerdir,fiskos yolu ile ulaştırılırdı.
İkinci gelenler ise mahalle sakinleri ile sazlık köylerinden gelenlerdi.Fakat herkes ya parasızlıktan,ya pintilikten,ya da eli bir türlü cebine gitmez parasını verip bir bardak çay içmez idi.Bu da Başoğlu’nu sinirlendirirdi.iki oğlu ellerinde tepsi taze taze, buram buram buharlı çay bardakları çay içmekten kaçanları yanına hızla yaklaşırken o insanlarda yan gözle takip ettikleri dağıtıcıları gözler onların gelmeyeceği yere hızla kayarlar veya dışarıya kayarlardı.Tabii bizimkiler de fıtık olurlardı!
Yılbaşlarında mutlaka tombala çekilirdi.Çok heyecanlı olurdu.”Susun”,Lütfen arkadaşlar,sösün yahu” nidaları arasında tombala heyecanla sürerdi.Kumar oynatılan yerdeki maceranın sonucu:…..kadar para ütülmüş .”diye yayılı verilirdi.
Kahvehanenin abonmanları vardı.Amcam Cemal,Şoför Abdullah, vb. renkli kişilerdi.Bunların oyundan çok oyun sırasındaki muhabbetleri izleyenleri kırıp geçirirdi.
Bu mekanların güzelliklerinin hepsini yaşadık.Ülkemizdeki çok hızlı sosyal değişim bizim Aşağı Everek’i de kasıp kavuruyor.Yaşlanıyor muyuz ne?Aklıma hemen şu güzel şarkı geliverdi:
“Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Bir yer ki sevenler,sevilenlerden haber yok”
Çağdaş Develi Gaz.28.01.2016

Share
1.162 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

#

BAŞOĞLU’NUN KAHVESİ veya ABDULLAH YÜCE’NİN PLAĞI ÇALIYOR” için 1 yorum

 1. Avatar Bünyamin Ayhan : diyor ki:

  Kaleminize sağlık hocam iyi günler dilerim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...