logo

BASIN BAYRAMI

Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı, yazılı ve görsel basındır. İlkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde görevini sürdürmeye çalışan bağımsız ve güçlü basınımız, demokrasinin yaşaması ve gelişmesi için vazgeçilmez bir öneme sahiptir.
Bir ülkede demokrasileri güçlendiren ve onu geliştiren en etkin unsurlardan birisi olan basının, başta milli konular olmak üzere her meseleye yapıcı, tarafsız ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Gazetecilik, doğru haber, özgür yorum, eleştiri özgürlüğü esasları içerisinde gerçekleştirildiğinde demokrasinin gelişmesi ve devamlılığının sağlanmasında, toplumsal denetimin etkinleştirilmesinde çok önemli fonksiyonlara sahiptir.
Bu itibarla ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, eğitme, kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunmaktadır. Basın kuruluşları, içinde bulunduğumuz iletişim çağında yazılı, görsel ve sanal ortamda tüm dünyadaki gelişmeler hakkında toplumu bilgilendirmenin yanı sıra vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması gibi önemli bir sorumluluğu da üstlenmektedir.
Basın dünyasında çalışan ve emek veren gazetecilerin yağmurda, çamurda, sıcakta, soğukta, zaman zaman ise canını da tehlikeye atarak gerçekleştirdiği özverili çalışmaları sayesinde ülkemizde basın önemli bir konumda bulunmaktadır. Ülkemizin ve yaşadığımız bölgenin gelişimi, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basının çok önemli katkıları yer almaktadır.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “Gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmıştır. Önceleri ilk gazetenin basıldığı günün “Basın Bayramı” olması düşünülmüştür. Bunun sonucu ilk Türkçe resmi gazete olan Takvim-i Vekayi’nin 1 Kasım 1831 tarihinde yayınlandığı tarih ileri sürülmüştür. Ancak bu görüşe karşı çıkanlar olmuş ve ilk Türkçe gazete olmasına rağmen onun resmi gazete olması nedeniyle ilk gazete sayılmamıştır. Buna karşılık ilk özel gazetenin 21 Ekim 1860 tarihinde çıkan Tercüman-ı Ahval olduğu ileri sürülmüştür. Ancak bu görüşte kabul görmemesi nedeniyle bu konuda bir görüş birliği olmamıştır.
Bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz tarihini ortaya atmıştır. 24 Temmuz, II. Meşrutiyet döneminde yani 1908’de anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinden hemen sonra çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına gösterilmeden çıkarılmış olduğu gündür. O tarihten itibaren de 24 Temmuz, Basın Bayramı olarak kabul görmüş ve kutlanmaya başlanmıştır. Bu günün kutlamasındaki amaç, hem gazete, hem televizyon hem de sanal ortamda habercilik yapan gazetecileri hatırlamak ve onların çalışmasına dikkat çekmek için de ülkemizde bu tarihte “Basın Bayramı” kutlanmaktadır.
Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan unsurların başında gelmektedir. Basınımız, bugün teknolojik yenilikleri yakından takip ederek gelişimini sürdürmekte, sanal ortamda da kamuoyunun beklentilerini karşılayacak düzeyde hizmetleriyle etkinliğini artırmaktadır. Yapılan hizmetlerde doğru, eksiksiz ve tarafsız haber verme, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı söz konusudur.
Basın özgürlüğü, insanların duygu ve düşüncelerini gazete, kitap, dergi, televizyon, internet gibi iletişim araçlarıyla yayabilme özgürlüğüdür. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokratik bir düzenden, insan haklarından ve sosyal gelişmişlikten söz edilemez.
Dolayısıyla basın çalışanları, yazılı, görsel ve sosyal medya kanalları aracılığı ile tarafsız, doğru, güvenilir ve objektif haberleriyle bölgemizde, ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan gelişmeler hakkında her türlü bilgiyi hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlamalıdır. Toplumsal değerlere saygılı, sağlıklı bir iletişim ağı oluşturarak büyük bir fedakârlık ve özveri içerisinde çalışmalarını yürütmelidir.
Bu nedenle çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatmalı, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi “İletişim Özgürlüğü” ile mümkündür. Şüphesiz “İletişim Özgürlüğü” şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır.
Şurası bir gerçek ki düşünce ve ifade özgürlüğü en önemli haklarımızdandır. Fikir ve düşüncelerin sansürsüz bir ortamda özgürce dile getirilmesi gelişime atılan en önemli adımlardır. Basının meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sağduyulu, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmalarının devamını dileyerek, bu çalışmaların her zaman özgür, sansürsüz bir ortamda yürütülmesini temenni ediyorum.

Share
791 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...