logo

BAŞARDIM DİYEBİLEN BİR İLİM ADAMI: PROF.DR.CAVİT AVCI

Çocukluk ve ergenlik dönemlerimizin örnek insanlarından biri de Prof.Dr.Cavit Avcı’dır.Geniş bir aile.Dört kız,üç erkek kardeş.Necla, Lütfi, Tuncay Ceyda, Cavit, Cevdet, Cahide.Yaygın adları ise Develi’de uzun yıllar tek dişçilik yapan İbrahim Avcı’nın çocukları ve bir de cipleri olduğu için “Dişçi’nin çocukları” ndandı. Anneleri ise iyilik meleği olan Nafia teyzeydi.
Aşağı Everek Mahallesi’nin farklı yaşayışı olan bir ailesiydi.Farklılıkları dengeli ve kültürlü bir aile olmalarından gelirdi.Şık giyinirlerdi.Ekonomik bakımdan da durumları iyiydi.Emsalim olan kardeşleri can dost Cevdet ise Eczacılık Fakültesi son sınıfta iken genç yaşında fani alemden ebedi aleme göçtü gitti! Baba mesleği oğlu Lütfi Ağabey ile bir müddet devam etti.
Cavit Avcı Develi Lisesi’nin ilk öğrencilerindendi. Ec.Şahin Azman gibi. Develi Lisesi 1957 yılında kurulmuştu.Yanılmıyorsam lise ikinci sınıfta eğitim sisteminin değişikliği ile “fen ve edebiyat” olarak iki bölüme ayrılmıştı. Ancak her bölümün açılması için mutlaka on beş öğrenci gerekiyordu.Fakat bu kadar öğrenci bulunamadı ve fen bölümünü tercih eden on öğrenci kimi İstanbul,kimi de Sivas Lisesine gitmek mecburiyetinde kaldılar ve bura liselerinde n mezun oldular.İşte bunlardan biri de Cavit Avcı idi.
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ne girdi,mezun oldu ve aynı kurumun genel Cerrahi Bölümü’nde asistan oldu.Aynı yerde Profösörlüğe kadar yükseldi ve yakın zamanda da yaş haddinden emekli oldu.
Avcı çalışkan ve zekiydi.Bu özelliği her zaman öne çıkmıştır.Bu azmin sonucu olarak 1977-1980 yılları arasında Paris Tıp Fakültesi’nde çalıştı.Türkiye’ye döner dönmez Çapa Tıp Fakültesi’nde doçent oldu.
Yine zaman zaman Fransa’ya giderek mesleki bilgisini artırdı.Fransızca ve İngilizce bilgisiyle sayısız makaleleri Fransa ve Türkiye’de yayınladı.
Emekli oldu ama yerine de yeğeni Prof.Dr.Levent Aktan’ı yetiştirdi ve omuz omuza tıp alanında bir çok yeniliğe imza attılar.Avcı evlidir ve çocuk sahibidir.
Mesleki başarıları onu milletlerarası bir şöhrete taşıdı. Fransa devleti tarafından insanlığa hizmetlerinden dolayı ”Devlet nişanı” verildi ki bu hem kendisi için ve hem de her Türk için gurur kaynağıdır.
Cavit Avcı aynı zamanda mesleki başarılarının yanında bir Develi sevdalısıdır. Onun yıllar önce kendi gayretleriyle İstanbul’da Develi’li akil insanları toplaması ve dolayısıyla Develi hakkında projeler üretilmesinin de öncüsü olmuştur.
Bu arada yine bu konuda Av.Ahmet Özçay’ın da zaman zaman Develi’leri toplayıcı çalışmalarını hayırla yad edelim.
Şu anda kendisi İstanbul Develiler Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Develi adına yapılan her hayırlı hizmetin arkasında reklama kaçmadan onu görmekteyiz. Herhalde Develili her hasta sahibinin ilk akıl danıştığı ve mutlaka yararı olduğu bir kişidir.
Develi’nin her konuda öncü olan ve hem insan olarak ve hem de bilim adamı ve de bir Develi sevdalısı olarak övünç duyduğumuz Prof.Dr.Cavit Avcı’ya yeni yılda sağlık, sıhhat ve huzur dolu, verimli günler diliyoruz.İyi ki varlar.
Çağdaş Develi Gazetesi:02.01.2015

Share
3.726 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...
 • İSLÂM ŞUBESİ VE SAADET MEKTEPLERİ-2

  04 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Men’-i Tese’ül Cemiyeti (Dilenmeyi Men Eden Cemiyet) İSLÂM ŞUBESİ VE SAADET MEKTEPLERİ-2 B.İKİNCİ BÖLÜM İstanbul’da bu çalışmalar olurken önce Develi’de Gölemen civarında bir Amerikan Koleji açılması istenilmiş fakat Develi’li aydınlar misyonerlerin İncil günlerinden huylanarak bu fikrin rahmani olmadığını görmüşler ve karşı çıkarak bu kolejin açılmasını engellemişlerdir.Fakat Amerikan misyonerleri bu düşüncelerini Talas’ta gerçekleştirmişlerdir.1870. Amerikan misyonerlerinin Develi’ye gelişleri 1860’lardadır. Develi’de kolej düşünceleri ...
 • DÜNYA FİZYOTERAPİST GÜNÜ

  04 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Fizyoterapist; Fizik tedavi konusunda yüksek öğrenim görmüş, gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış sağlık personeli olup, rehabilitasyon ekibinin tabii üyesi ve diğer ifadeyle Fizik Tedavi Uzmanı olarak tanımlanmaktadır. Bu ekipte, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, ilgili branş hekimleri, fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, konuşma terapisti, rehabilitasyon hemşiresi, ortez protez teknikeri, psikolog, sosyal hizmetler uzmanı gibi sağlık personeli de yer almaktadır. Fizyoterapi ya da ülkemizde bilinen adıyla Fizik Tedavi, fizyoterapistler tar...