logo

BAŞARDIM DİYEBİLEN BİR İLİM ADAMI: PROF.DR.CAVİT AVCI

Çocukluk ve ergenlik dönemlerimizin örnek insanlarından biri de Prof.Dr.Cavit Avcı’dır.Geniş bir aile.Dört kız,üç erkek kardeş.Necla, Lütfi, Tuncay Ceyda, Cavit, Cevdet, Cahide.Yaygın adları ise Develi’de uzun yıllar tek dişçilik yapan İbrahim Avcı’nın çocukları ve bir de cipleri olduğu için “Dişçi’nin çocukları” ndandı. Anneleri ise iyilik meleği olan Nafia teyzeydi.
Aşağı Everek Mahallesi’nin farklı yaşayışı olan bir ailesiydi.Farklılıkları dengeli ve kültürlü bir aile olmalarından gelirdi.Şık giyinirlerdi.Ekonomik bakımdan da durumları iyiydi.Emsalim olan kardeşleri can dost Cevdet ise Eczacılık Fakültesi son sınıfta iken genç yaşında fani alemden ebedi aleme göçtü gitti! Baba mesleği oğlu Lütfi Ağabey ile bir müddet devam etti.
Cavit Avcı Develi Lisesi’nin ilk öğrencilerindendi. Ec.Şahin Azman gibi. Develi Lisesi 1957 yılında kurulmuştu.Yanılmıyorsam lise ikinci sınıfta eğitim sisteminin değişikliği ile “fen ve edebiyat” olarak iki bölüme ayrılmıştı. Ancak her bölümün açılması için mutlaka on beş öğrenci gerekiyordu.Fakat bu kadar öğrenci bulunamadı ve fen bölümünü tercih eden on öğrenci kimi İstanbul,kimi de Sivas Lisesine gitmek mecburiyetinde kaldılar ve bura liselerinde n mezun oldular.İşte bunlardan biri de Cavit Avcı idi.
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ne girdi,mezun oldu ve aynı kurumun genel Cerrahi Bölümü’nde asistan oldu.Aynı yerde Profösörlüğe kadar yükseldi ve yakın zamanda da yaş haddinden emekli oldu.
Avcı çalışkan ve zekiydi.Bu özelliği her zaman öne çıkmıştır.Bu azmin sonucu olarak 1977-1980 yılları arasında Paris Tıp Fakültesi’nde çalıştı.Türkiye’ye döner dönmez Çapa Tıp Fakültesi’nde doçent oldu.
Yine zaman zaman Fransa’ya giderek mesleki bilgisini artırdı.Fransızca ve İngilizce bilgisiyle sayısız makaleleri Fransa ve Türkiye’de yayınladı.
Emekli oldu ama yerine de yeğeni Prof.Dr.Levent Aktan’ı yetiştirdi ve omuz omuza tıp alanında bir çok yeniliğe imza attılar.Avcı evlidir ve çocuk sahibidir.
Mesleki başarıları onu milletlerarası bir şöhrete taşıdı. Fransa devleti tarafından insanlığa hizmetlerinden dolayı ”Devlet nişanı” verildi ki bu hem kendisi için ve hem de her Türk için gurur kaynağıdır.
Cavit Avcı aynı zamanda mesleki başarılarının yanında bir Develi sevdalısıdır. Onun yıllar önce kendi gayretleriyle İstanbul’da Develi’li akil insanları toplaması ve dolayısıyla Develi hakkında projeler üretilmesinin de öncüsü olmuştur.
Bu arada yine bu konuda Av.Ahmet Özçay’ın da zaman zaman Develi’leri toplayıcı çalışmalarını hayırla yad edelim.
Şu anda kendisi İstanbul Develiler Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Develi adına yapılan her hayırlı hizmetin arkasında reklama kaçmadan onu görmekteyiz. Herhalde Develili her hasta sahibinin ilk akıl danıştığı ve mutlaka yararı olduğu bir kişidir.
Develi’nin her konuda öncü olan ve hem insan olarak ve hem de bilim adamı ve de bir Develi sevdalısı olarak övünç duyduğumuz Prof.Dr.Cavit Avcı’ya yeni yılda sağlık, sıhhat ve huzur dolu, verimli günler diliyoruz.İyi ki varlar.
Çağdaş Develi Gazetesi:02.01.2015

Share
3.928 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...