logo

BAŞARDIM DİYEBİLEN BİR İLİM ADAMI: PROF.DR.CAVİT AVCI

Çocukluk ve ergenlik dönemlerimizin örnek insanlarından biri de Prof.Dr.Cavit Avcı’dır.Geniş bir aile.Dört kız,üç erkek kardeş.Necla, Lütfi, Tuncay Ceyda, Cavit, Cevdet, Cahide.Yaygın adları ise Develi’de uzun yıllar tek dişçilik yapan İbrahim Avcı’nın çocukları ve bir de cipleri olduğu için “Dişçi’nin çocukları” ndandı. Anneleri ise iyilik meleği olan Nafia teyzeydi.
Aşağı Everek Mahallesi’nin farklı yaşayışı olan bir ailesiydi.Farklılıkları dengeli ve kültürlü bir aile olmalarından gelirdi.Şık giyinirlerdi.Ekonomik bakımdan da durumları iyiydi.Emsalim olan kardeşleri can dost Cevdet ise Eczacılık Fakültesi son sınıfta iken genç yaşında fani alemden ebedi aleme göçtü gitti! Baba mesleği oğlu Lütfi Ağabey ile bir müddet devam etti.
Cavit Avcı Develi Lisesi’nin ilk öğrencilerindendi. Ec.Şahin Azman gibi. Develi Lisesi 1957 yılında kurulmuştu.Yanılmıyorsam lise ikinci sınıfta eğitim sisteminin değişikliği ile “fen ve edebiyat” olarak iki bölüme ayrılmıştı. Ancak her bölümün açılması için mutlaka on beş öğrenci gerekiyordu.Fakat bu kadar öğrenci bulunamadı ve fen bölümünü tercih eden on öğrenci kimi İstanbul,kimi de Sivas Lisesine gitmek mecburiyetinde kaldılar ve bura liselerinde n mezun oldular.İşte bunlardan biri de Cavit Avcı idi.
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ne girdi,mezun oldu ve aynı kurumun genel Cerrahi Bölümü’nde asistan oldu.Aynı yerde Profösörlüğe kadar yükseldi ve yakın zamanda da yaş haddinden emekli oldu.
Avcı çalışkan ve zekiydi.Bu özelliği her zaman öne çıkmıştır.Bu azmin sonucu olarak 1977-1980 yılları arasında Paris Tıp Fakültesi’nde çalıştı.Türkiye’ye döner dönmez Çapa Tıp Fakültesi’nde doçent oldu.
Yine zaman zaman Fransa’ya giderek mesleki bilgisini artırdı.Fransızca ve İngilizce bilgisiyle sayısız makaleleri Fransa ve Türkiye’de yayınladı.
Emekli oldu ama yerine de yeğeni Prof.Dr.Levent Aktan’ı yetiştirdi ve omuz omuza tıp alanında bir çok yeniliğe imza attılar.Avcı evlidir ve çocuk sahibidir.
Mesleki başarıları onu milletlerarası bir şöhrete taşıdı. Fransa devleti tarafından insanlığa hizmetlerinden dolayı ”Devlet nişanı” verildi ki bu hem kendisi için ve hem de her Türk için gurur kaynağıdır.
Cavit Avcı aynı zamanda mesleki başarılarının yanında bir Develi sevdalısıdır. Onun yıllar önce kendi gayretleriyle İstanbul’da Develi’li akil insanları toplaması ve dolayısıyla Develi hakkında projeler üretilmesinin de öncüsü olmuştur.
Bu arada yine bu konuda Av.Ahmet Özçay’ın da zaman zaman Develi’leri toplayıcı çalışmalarını hayırla yad edelim.
Şu anda kendisi İstanbul Develiler Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Develi adına yapılan her hayırlı hizmetin arkasında reklama kaçmadan onu görmekteyiz. Herhalde Develili her hasta sahibinin ilk akıl danıştığı ve mutlaka yararı olduğu bir kişidir.
Develi’nin her konuda öncü olan ve hem insan olarak ve hem de bilim adamı ve de bir Develi sevdalısı olarak övünç duyduğumuz Prof.Dr.Cavit Avcı’ya yeni yılda sağlık, sıhhat ve huzur dolu, verimli günler diliyoruz.İyi ki varlar.
Çağdaş Develi Gazetesi:02.01.2015

Share
5.217 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...