logo

BABALAR GÜNÜ

Babalar, bize kendimizi her zaman güvende hissettiren, varlığı ile güç veren değerli varlıklarımızdır. Yine babalar evin her türlü ihtiyaçları için alın teri ile çalışan, kazandıklarını da ailesi için harcayan kişilerdir. Yanlış veya hatalı bir şey yapmamamız için bizi korumaya çalışan, yolumuza ışık olan güzel yürekli insanlardır. Dünyaya gelir gelmez elimizden tutan ilk insan, bizi yaşamla ve sevgiyle tanıştıran koruyucu, sahiplenici ve her zaman desteği ile güç veren evimizin direğidir. Her zaman bizim üzerimizde hep bir sorumluluğu vardır.
Babalar annelerin gölgesinde kalmış gizli kahramanlar olsa da, ailenin en büyük ihtiyacıdır. Baba, ailenin dimdik ayakta kalmasını sağlayan en önemli unsurdur. Evin direği olurken kendisi direksizdir. Dayanacağı kimsesi yoktur. Çünkü o hep güçlü olmak, hep kahraman olmak ve öyle kalmak zorundadır.
Anne her zaman baş tacımız, baba ise gönül yoldaşımızdır. Annemiz bizi besleyen, can veren, büyüten ve duygusallığımızdır. Babamız ise arkadaşımız, model aldığımız kişi ve mantığımızdır. Babanın varlığı güven verir. O evde ise herkes güvende demektir.
Küçük ya da büyük olsun her yaşta evlatlar anne ve babalarına sığınırlar. Bir yeri acıyan çocuk babası yanındayken bile anam diye ağlasa da her zorluk babanın kanatları altında bir dert olmaktan çıkar, uçar gider. Bu sebeple de bir babaya sahip olmak, dünyanın en güzel duygularından biridir. Varlığı ile her zaman yüreğimizi ısıtmıştır. Bizlere mutluluk ve güven verirken, hatalar yapmamıza da engel olmuştur. Bu sebeple de babanın kaybedilmesi, insan yaşamındaki büyük sarsıntılardan birisidir.
Baba, hayatını ailesine adasa da bazen ne eşine ne çocuklarına yaranamaz. Çünkü o evin en yalnızıdır. Aile içerisinde bir takım olaylardan en son babalar duymaz mı? Ya saklanır ya yalan söylenir ya da paylaşma gereği duyulmaz. Bunda elbet hoşgörüsü az babanın suçu ve katkısı da vardır. Genellikle babalarımıza karşı biraz mesafeli olsak bile, emin olun ki o da bizim bu güzel duygu ve düşüncelerimizi bilmekten mutluluk duyacaktır.
Bazen sadece babamızla havadan sudan konuşmaya ihtiyaç duyarız. Onun varlığını hissetmek yüreğimize su serper, huzur verir ve yaşamın zorluklarına dayanma gücü verdiğini görürüz. Çoğu zaman onun iznini almadan bile bir işe başlayamayız. Çünkü onun tecrübesi, ileri görüşü bizim her zaman hedefimize doğru yol almamızı sağlar. Onun için babalar bizim kutsalımızdır.
Anneler günü gibi ihtişamlı olmasa da son dönemlerde hem dünyada hem de ülkemizde babalar günü kutlanmaya başlanmıştır. Pekiyi babalar günü nasıl oluşmuştur? Bu konuda yaptığım araştırma ile sizleri aydınlatmak istiyorum. Babalar Günü’nün tarihçesi Amerika’ya dayanmaktadır. Küçük yaşta annesini kaybeden Sonora Smart Dodd ve beşkardeşini, babaları William Jackson büyütmüştür. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğuna bakmasının zorluklarını fark eden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelemiştir. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamıştır. Ancak bu çalışmalar biraz geciktiği için Haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelenmiştir.
İlk defa 19 Haziran 1910’da Washington/Spokane’de kutlanan babalar günü, daha sonra diğer eyalet­lerde de kutlanmaya başlanmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak ilk defa 1924 yılında kutlanmıştır. 1966 yılında ABD başkanı Lyndon Johnson, Haziran ayının üçüncü Pazar gününde Babalar Günü’nün kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon’un imzasıyla Babalar Günü ABD’de yasal olarak kutlanması için o gün tatil ilan edilmiştir.
Ülkemizde ise 80’li yılların sonlarına doğru kabul görmeye başlayan babalar günü, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen günde kutlanmaya başlanmıştır. Bu yıl Babalar Günü 18 Haziran 2017 tarihinde kutlanacaktır.
Dünyanın en özel varlıkları olan babalar, her zaman güven veren varlığı ile arkamızda bir dayanaktır. Sevdiklerimiz bizler için çok değerlidir. Baba Allah’ın bize verdiği bir nimettir. Bunun farkında olmalıyız. Hayatta iken babalarımızın kıymetini bilelim. Aile huzurunun ve mutluluğunun devamı için ömrünü bize vakfeden babalarımıza hak ettikleri değeri verelim. Onlara saygıda kusur etmeyelim. Bu yüzden de en azından babalar gününde onlara olan sevgimizi en iyi şekilde gösterelim. Güçlü duruşu ile belki de ilgiye olan ihtiyacını bize hissettirmeyecek olan babalarımızı, bu özel günde unutmayalım. Bugünün babalarına saygılı olalım ki yarınların babaları olduğunuzda sizlerde aynı saygı ve sevgiyi görebilesiniz.
Bu vesileyle Babalar Gününüz kutlu olsun…

Share
845 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...