logo

BABALAR GÜNÜ

Babalar, bize kendimizi her zaman güvende hissettiren, varlığı ile güç veren değerli varlıklarımızdır. Yine babalar evin her türlü ihtiyaçları için alın teri ile çalışan, kazandıklarını da ailesi için harcayan kişilerdir. Yanlış veya hatalı bir şey yapmamamız için bizi korumaya çalışan, yolumuza ışık olan güzel yürekli insanlardır. Dünyaya gelir gelmez elimizden tutan ilk insan, bizi yaşamla ve sevgiyle tanıştıran koruyucu, sahiplenici ve her zaman desteği ile güç veren evimizin direğidir. Her zaman bizim üzerimizde hep bir sorumluluğu vardır.
Babalar annelerin gölgesinde kalmış gizli kahramanlar olsa da, ailenin en büyük ihtiyacıdır. Baba, ailenin dimdik ayakta kalmasını sağlayan en önemli unsurdur. Evin direği olurken kendisi direksizdir. Dayanacağı kimsesi yoktur. Çünkü o hep güçlü olmak, hep kahraman olmak ve öyle kalmak zorundadır.
Anne her zaman baş tacımız, baba ise gönül yoldaşımızdır. Annemiz bizi besleyen, can veren, büyüten ve duygusallığımızdır. Babamız ise arkadaşımız, model aldığımız kişi ve mantığımızdır. Babanın varlığı güven verir. O evde ise herkes güvende demektir.
Küçük ya da büyük olsun her yaşta evlatlar anne ve babalarına sığınırlar. Bir yeri acıyan çocuk babası yanındayken bile anam diye ağlasa da her zorluk babanın kanatları altında bir dert olmaktan çıkar, uçar gider. Bu sebeple de bir babaya sahip olmak, dünyanın en güzel duygularından biridir. Varlığı ile her zaman yüreğimizi ısıtmıştır. Bizlere mutluluk ve güven verirken, hatalar yapmamıza da engel olmuştur. Bu sebeple de babanın kaybedilmesi, insan yaşamındaki büyük sarsıntılardan birisidir.
Baba, hayatını ailesine adasa da bazen ne eşine ne çocuklarına yaranamaz. Çünkü o evin en yalnızıdır. Aile içerisinde bir takım olaylardan en son babalar duymaz mı? Ya saklanır ya yalan söylenir ya da paylaşma gereği duyulmaz. Bunda elbet hoşgörüsü az babanın suçu ve katkısı da vardır. Genellikle babalarımıza karşı biraz mesafeli olsak bile, emin olun ki o da bizim bu güzel duygu ve düşüncelerimizi bilmekten mutluluk duyacaktır.
Bazen sadece babamızla havadan sudan konuşmaya ihtiyaç duyarız. Onun varlığını hissetmek yüreğimize su serper, huzur verir ve yaşamın zorluklarına dayanma gücü verdiğini görürüz. Çoğu zaman onun iznini almadan bile bir işe başlayamayız. Çünkü onun tecrübesi, ileri görüşü bizim her zaman hedefimize doğru yol almamızı sağlar. Onun için babalar bizim kutsalımızdır.
Anneler günü gibi ihtişamlı olmasa da son dönemlerde hem dünyada hem de ülkemizde babalar günü kutlanmaya başlanmıştır. Pekiyi babalar günü nasıl oluşmuştur? Bu konuda yaptığım araştırma ile sizleri aydınlatmak istiyorum. Babalar Günü’nün tarihçesi Amerika’ya dayanmaktadır. Küçük yaşta annesini kaybeden Sonora Smart Dodd ve beşkardeşini, babaları William Jackson büyütmüştür. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğuna bakmasının zorluklarını fark eden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelemiştir. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamıştır. Ancak bu çalışmalar biraz geciktiği için Haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelenmiştir.
İlk defa 19 Haziran 1910’da Washington/Spokane’de kutlanan babalar günü, daha sonra diğer eyalet­lerde de kutlanmaya başlanmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak ilk defa 1924 yılında kutlanmıştır. 1966 yılında ABD başkanı Lyndon Johnson, Haziran ayının üçüncü Pazar gününde Babalar Günü’nün kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon’un imzasıyla Babalar Günü ABD’de yasal olarak kutlanması için o gün tatil ilan edilmiştir.
Ülkemizde ise 80’li yılların sonlarına doğru kabul görmeye başlayan babalar günü, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen günde kutlanmaya başlanmıştır. Bu yıl Babalar Günü 18 Haziran 2017 tarihinde kutlanacaktır.
Dünyanın en özel varlıkları olan babalar, her zaman güven veren varlığı ile arkamızda bir dayanaktır. Sevdiklerimiz bizler için çok değerlidir. Baba Allah’ın bize verdiği bir nimettir. Bunun farkında olmalıyız. Hayatta iken babalarımızın kıymetini bilelim. Aile huzurunun ve mutluluğunun devamı için ömrünü bize vakfeden babalarımıza hak ettikleri değeri verelim. Onlara saygıda kusur etmeyelim. Bu yüzden de en azından babalar gününde onlara olan sevgimizi en iyi şekilde gösterelim. Güçlü duruşu ile belki de ilgiye olan ihtiyacını bize hissettirmeyecek olan babalarımızı, bu özel günde unutmayalım. Bugünün babalarına saygılı olalım ki yarınların babaları olduğunuzda sizlerde aynı saygı ve sevgiyi görebilesiniz.
Bu vesileyle Babalar Gününüz kutlu olsun…

Share
687 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...
 • KARA VEYA EFSANE CUMA

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir? Kara Cuma, ABD'de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün sat...
 • DEVELİ’DE İLK ÖĞRETİM KURUMLARI ve İLK ÖĞRETİM KADROSU-3

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Geçen hafta değerli eğitim tarihçimiz Prof.Dr.Yahya Akyüz'ün yazdığı Kız İlkokulları Tarihi Gelişimi hakkındaki mükemmel bir yazısından faydalanmış ve kısaltılarak sizlere derli toplu bir bilgi vermeye çalışmıştım. ”Eğitim Tarihçimiz” dedim, çünkü birde aynı isim ve soyadını taşıyan A.Ü.DTCF. Yeni Türk Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof.Dr.Kenan Akyüz vardır ve benimde hocalarımdandır.” Modern okulculuğa, azınlıklar ile misyonerler bizde daha erken dönemlerde başlamışlardı. Hatta matbaalarıyla beraber ! Öyle ki, modern yetim haneler, iptid...